معرفی

ژیروسکوپ و کاربرد آن در تلفن های هوشمند

کاربرد gyroscope را می دانید؟

ژیروسکوپ به معنای دوران نما می باشد.مکان تلفن همراه در هر نقطه ای از زمین و جهت گیری آن نسبت به قطب شمال توسط سنسورهای GPS و قطب نما و شتاب سنج نشان داده میشود.در این سنسور حرکت چرخشی حول محور x و y و z تشخیص داده میشود.

نیک بلک برنامه نویس در حوزه نقشه کشی و جهت یابی میگوید: شتاب سنج تعیین میکند که گوشی در کدام جهت حرکت کند اما قادر به تشخیص جهت حرکت گوشی حول محور خود نیست و هم چنین قطب نما جهت افقی را تشخیص میدهد و قادر به تشخیص اشاره ی دستگاه به سمت بالا یا پایین نیست.

ژیروسکوپ ها سرعت و موقعیت زاویه ای گوشی را نمایش می دهند.

قابلیت های حسگر ژیروسکوپ شامل موارد زیر است :

۱٫اندازه گیری مکان زاویه ای که جسم چرخیده است.

۲٫اندازه گیری زاویه حرکت متحرک

۳٫کارکرد این حسگر در گوشی نمایش چرخش خودکار است.

gyroscope
gyroscope

ژیروسکوپ در کنار شتاب سنج عمل میکند به این صورت که جهت دستگاه را به شتاب سنج اعلام میکند و دقت شتاب سنج را افزایش میدهد. مثلا در هنگام انجام یک بازی ماشینی وقتی گوشی را به اطراف میچرخانید وارد عمل میشود و جابجایی اتومبیل در بازی را تحلیل میکند.

در واقع شتاب سنج جابجایی خطی گوشی را اندازه میگیرد ولی ژیروسکوپ جابجایی زاویه ای آن را اندازه میگیرد. ژیروسکوپ بر خلاف شتاب سنج که ساختار الکتریکی دارد ماهیتی مکانیکی دارد. ژیروسکوپ اولین بار توسط شرکت اپل و استیو جابز در آیفون ۴ به کار رفت و معرفی شد.

ژیروسکوپ موقعیت فضایی و جهت گوشی را در فضای سه بعدی تشخیص میدهد در واقع این سنسور قادر است تا موقعیت و جهت گوشی را در فضای ۳۶۰ درجه درک کند.

هم چنین ژیروسکوپ علاوه بر گوشی های هوشمند در زمینه های دیگری نیز کاربرد دارد مثلا در هواپیما برای تعیین ارتفاع آن از سطح زمین و موقعیت آن در فضا کاربرد دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

عاطفه مهرآور

علاقه مند به دنیای برنامه نویسی و سئو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن