معرفی

سنسور مجاورت در موبایل چیست و چه کاربردی دارد؟

Proximity sensor چیست؟

سنسور مجاورت (proximity sensor) یا مجاورتی حسگری است که در گوشی های موبایل و تبلت به کار می رود. کارکرد این حسگر به این صورت است که هنگام مکالمه با نزدیک شدن صفحه نمایش گوشی به گوش یا هر قسمت صورت , صفحه نمایش را خاموش میکند تا مانع تماس های لمسی اتفاقی مثل قطع شدن مکالمه,  فعال شدن حالت بلندگو و کم و زیاد شدن صدا را بگیرد. هم چنین از مصرف بی دلیل باتری جلوگیری میکند.

proximity-sensor
proximity-sensor

کارکرد سنسور مجاورت:

سنسور مجاورتی کارکردهای مختلفی در صنعت دارد.  اما دو مدل از آنها در گوشی های موبایل به کار میروند : ۱٫سنسور مجاورتی خازنی ۲٫سنسور مجاورتی مادون قرمز

نوع کارکرد این حسگر با امواج الکترومغناطیسی است. به این صورت که در هنگام مجاورت یک سیگنال الکترومغناطیسی را منتشر میکند و منتظر تغییر در آن میماند. این تغییرات به منزله تغییر در خروجی سنسور است و باعث خاموش شدن صفحه میشود.

انواع حسگرهای مجاورتی:

سنسور مجاورت مادون قرمز دارای دو دیود نوری است که یکی از آنها فرستنده و دیگری گیرنده ی سیگنال است. زمانی که جسمی به آن نزدیک می شود  , فرستنده ی سیگنال یک اشعه مادون قرمز ارسال میکند و پس از برخورد به جسم بازتاب آن توسط گیرنده دریافت میشود , که موجب خاموش شدن صفحه گوشی میشود.

اما این سنسور معایب بسیاری دارد از جمله اینکه مصرف باتری آن زیاد است , نقاط کور دارد , گرما و نور محیط روی آن تاثیر میگذارد و هزینه بالایی دارد.

سنسور مجاورتی خازنی با تغییر ظرفیت خازن کار میکند. در هنگام نزدیک شدن گوش به سنسور , ظرفیت خازن تغییر میکند و باعث خاموش شدن صفحه موبایل میشود. این نوع سنسور بهتر از سنسور مادون قرمز است , چرا که هزینه ی کمتر و مصرف باتری کمتری دارد.

دامنه ی نامی فاصله ایست که این سنسور در آن فاصله عمل خواهد کرد. به این صورت که اگر فاصله جسم و گوشی از یک مقدار بیشتر شود , این سنسور عمل نخواهد کرد که این فاصله در بیشتر گوشی ها ۲ تا ۵ سانتی متر است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

عاطفه مهرآور

علاقه مند به دنیای برنامه نویسی و سئو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن