معرفی

قطب نمای گوشی چیست؟ و چگونه کار می کند؟

Compass چیست؟

در گوشی های هوشمند چندین حسگر وجود دارد که هر کدام مختص به بخش خاصی بوده و کارایی خود را دارند. یکی از این حسگر ها بنام ژیروسکوپ که موجب شده تا بتوان از آن به عنوان یک قطب نما بهره گرفت با استفاده از قطب نما ی گوشی , شما در هرکجا که باشید می توانید جهت جغرافیایی را تثبیت کرده و مسیر خود را بیابید.

حال این سوال در ذهنتان پیش می آید که قطب نما در گوشی های هوشمند چگونه کار می کند و جهت درست را به ما نشان می دهند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

عملکرد قطب نما:

عملکرد قطب نما ی گوشی های هوشمند به این صورت است که اگر سیگنال فرکانس فوق العاده پایینی هم از سمت جنوب و یا شمال بیاید, سنسورها آنقدر حساس و قوی هستند که می توانند جهت را به کمک سنسور شتاب سنج مشخص کنند. بنابراین جهت های جغرافیایی بوسیله سنسورهای مختلف و با استفاده  از کنتراتور (دیسک مغناطیسی) که خطوط میدان زمین را مشخص می کنند بدست می آید همچنین صحیح گرفتن گوشی و (کالیبره کردن) گوشی نیز در این امر ضروری است.

به طور دیگر می توان گفت گوشی های هوشمند دارای یک مغناطیس سنج کوچک هستند که می توانند میدان مغناطیسی زمین را تجزیه و تحلیل, سپس اندازه گیری کنند. همچنین در این عملیات شتاب دهنده های درون گوشی نیز به کمک این مغناطیس سنج آمده و اطلاعات مربوط به موقعیت تلفن در فضا را در سه محور عمود بر X، Y و Z جمع آوری کرده و جهت جغرافیایی آن مکان را مشخص می کند.

Compass

اپلیکیشن های قطب نما ی زیادی وجود دارد که کاربردشان فقط به یافتن جهت جغرافیایی محدود نمی شود و امکاناتی فراتر از یک قطب نمای معمولی دارند. همان طورکه گفتیم یکی از نکات مهم و ضروری تعیین جهت جغرافیایی, صحیح کالیبره کردن گوشی است که برای این کار کافیست گوشی خود را به صورت افقی به سوی آسمان گرفته و آن را به شکل ۸ انگلیسی در هوا بچرخانید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهسا ناصری

لیسانس نرم افزار , عاشق طراحی تو دنیای رابط کاربری و نوشتن مقاله هایی درمورد تکنولوژی و یخورده ام موزیک.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن