راهنمای خرید فیتنس ترکر برای ورزشکاران مبتدی‌ و حرفه‌ای

راهنمای خرید فیتنس ترکر

قصد دارید به تناسب اندام برسید و دنبال انگیزه می‌گردید. ورزشکار حرفه‌ای هستید و به داده‌های دقیق و عمیق درباره فعالیت‌هایتان نیاز دارید. شاید هم فقط می‌خواهید روی وضعیت سلامتی‌تان اشراف کافی داشته باشد. فیتنس ترکر برای پاسخ به تمام این نیازها طراحی شده و به خاطر همین کاربردهای گسترده خیلی زود به یکی از محبوب‌ترین گجت‌ها تبدیل شده است. اگر شما هم قصد خرید این گجت فوق‌العاده را دارید، با آرادمگ همراه باشید. در این راهنمای خرید فیتنس ترکر به شما کمک می‌کنیم بهترین محصول برای پاسخ به نیازهایتان را پیدا کنید.

خرید فیتنس ترکر کار ساده‌ای به نظر می‌رسد. خیلی‌ها بلافاصله سراغ برترین برند این حوزه یعنی فیت‌بیت می‌روند. اما محصولات بسیار متنوعی در بازار وجود دارد که بهتر است قبل از خرید، آنها را هم بررسی کنید. ضمن اینکه بهترین محصول لزوما بهترین انتخاب نیست.

هر گجتی باید متناسب با نیازهای کاربر انتخاب بشود. اینکه فیتنس ترکر را برای چه می‌خواهید، چه انتظاراتی از آن دارید و محدودیت‌های بودجه همه روی انتخاب‌تان تاثیر می‌گذارند. در کنار شناخت نیازهای خودتان باید ویژگی‌های مهم فیتنس ترکر مثل طراحی، انواع سنسورها، ویژگی‌ها، عمر باتری، سازگاری و … را هم خوب بشناسید. در این صورت می‌توانید این ویژگی‌ها را با نیازهای خودتان تطبیق بدهید و بهترین محصول برای خودتان را پیدا کنید.

در این راهنمای خرید فیتنس ترکر همه این ویژگی‌ها و قابلیت‌های فیتنس ترکر را با هم بررسی می‌کنیم. اما قبل از آن باید بدانید چرا فیتنس ترکر می‌خرید.

هدفتان از خرید فیتنس ترکر چیست؟

قبل از مطالعه راهنمای خرید فیتنس ترکر هدفتان از خرید را مشخص کنید

قبل از خرید فیتنس ترکر درباره انواع فعالیت‌های ورزشی‌تان فکر کنید و هدفتان از خرید این گجت را مشخص کنید. مثلا ممکن است فیتنس ترکر را برای طی کردن ۱۰۰۰ قدم در روز و سوزاندن مقدار مشخصی کالری بخرید. در این صورت نیاز به محصولات حرفه‌ای با امکانات گسترده ندارید و ساده‌ترین محصولات هم پاسخگوی نیازهایتان خواهد بود.

اما اگر تناسب اندام را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید یا شرایط خاصی دارید که مستلزم زیر نظر گرفتن وضعیت بدن‌تان است، باید دنبال محصولات حرفه‌ای باشید. محصولاتی که کارکردهایی مثل سنسور ضربان قلب و تشخیص ورزش خودکار دارند و به شما کمک می‌کنند فعالیت‌های بدنی، وضعیت سلامتی و برنامه‌تان برای رسیدن به اهداف‌تان را متناسب با شرایط جسمی‌تان تغییر بدهید.

ورزشکاران حرفه‌ای که جلسات تمرینی مداوم دارند هم باید سراغ محصولاتی بروند که حتما GPS داشته باشد. این نوع فیتنس ترکرها می‌توانند همه چیز از جمله سرعت، وقفه‌ها و ارتفاع را اندازه بگیرند و در کنار اینها بر وضعیت ضربان قلب و کالری و … هم نظارت می‎کنند. حتی برخی از این محصولات قابلیت اتصال به داده همراه و حافظه داخلی هم دارند که کاربر را از تلفن همراه برای تماس تلفنی یا گوش دادن به موسیقی بی‌نیاز می‌کنند.

پس باید بدانید فیتنس ترکر را برای چه کاری می‌خواهید و دقیقا چه انتظاری از این گجت دارید. در این صورت خیلی راحت می‌توانید مواردی که در این راهنمای خرید فیتنس ترکر می‌خوانید را برای خرید درست و به‌صرفه به کار بگیرید.

البته باید از محدویت‎‌های فیتنس ترکر هم آگاه باشید. این گجت به خوبی می‌تواند فعالیت‌های بدنی شما را زیر نظر بگیرد اما در زمینه سلامتی و ورزش محدودیت‌هایی هم دارد. فیتنس ترکرها می‌توانند بر ضربان قلب‌تان نظارت کنند، چرخه‌های خواب‌تان را ثبت کنند و تعداد قدم‌های هر روزتان را بشمارند. اما قابلیت‌هایشان خیلی از اینجا فراتر نمی‌رود.

فیتنس ترکرها هنوز نمی‌توانند معیارهای پیچیده و پیشرفته سنجش سلامت و فعالیت بسازند. این گجت‎ها ضربان قلب و مصرف کالری را اندازه می‌گیرند اما نمی‌توانند این میزان را برای هر تمرین یا حرکت ورزشی مشخص کنند. همچنین می‌توانند تفاوت بین سرعت دویدن و قدم زدن را تشخیص بدهند اما دقت‎شان در اندازه‌گیری سرعت آنقدر بالا نیست که به عنوان ابزار ورزش حرفه‌ای استفاده بشوند.

پس وقتی درباره خرید فیتنس ترکر تصمیم می‌گیرید، این محدودیت‌ها را هم در نظر داشته باشید و انتظارات‌تان را واقعی نگه دارید.

فیتنس ترکر چطور کار می‌کند؟

همه ترکرها از ترکیب چند سنسور برای پایش فعالیت‎های کاربر استفاده می‌کنند. در اکثر موارد هم به صورت وایرلس به کامپیوتر یا موبایل وصل می‌شوند تا داده‌های فعالیت‎های روزانه را در اپلیکیشن ذخیره و آنالیز کنند. نوع فعالیت‎هایی که پایش و تحلیل می‌شوند به نوع ترکر بستگی دارد اما می‌تواند شامل تعداد قدم‌ها، ساعات خواب، ضربان قلب، دمای پوست و میزان تعریق باشد.

اکثر فیتنس ترکرها از شتاب‌سنج برای اندازه‌گیری قدم‌ها و سایر حرکات بالا-پایین، چپ-راست و جلو-عقب استفاده می‎کنند.
البته به جز سنسور شتاب‌سنج از سنسورهای دیگر هم استفاده می‌شود که در ادامه راهنمای خرید فیتنس ترکر بیشتر به آنها می‎پردازیم. اما همین‌جا آنها را مرور خواهیم کرد.

 • شمارشگر ضربان قلب برای اندازه‎گیری ضربان در حین ورزش و در طول روز
 • ژیروسکوپ برای تعیین حالات مختلف بدن از جمله ایستاده، خوابیده، نشسته، در حال دویدن و شنا و دوچرخه‌سواری
 • GPS برای دنبال کردن موقعیت کاربر
 • مغناطیس سنج برای تشخیص حرکات خاص و جهت حرکت
 • فشارسنج یا ارتفاع‎سنج برای اندازه‌گیری تعداد پله‎های طی شده

بعد از اینکه سنسورها همه داده‌های مربوط به فعالیت‎های بدنی و ورزشی شما را گردآوری کردند، آنها را با اپلیکیشن موبایل همگام می‎کنند. الگوریتم‌ها و نرم‎افزار اپلیکیشن هم با تحلیل این داده‌ها، دید خوبی نسبت به عادات ورزشی و سبک زندگی‌تان به شما می‎دهند.

راهنمای خرید فیتنس ترکر

حالا که می‌دانید از فیتنس ترکر دقیقا چه می‌خواهید، وقتش است سراغ راهنمای خرید فیتنس ترکر برویم. اینکه نقاط تمایز مهم محصولات از یکدیگر و حداقل‎های کیفیت را بشناسید، انتخاب را برایتان ساده‌تر خواهد کرد.

طراحی فیتنس ترکر

اکثر فیتنس ترکرها به شکل دستبند و برای دور مچ طراحی می‌شوند. اما مدل‌های هم هستند که می‌توانید آنها را به لباستان وصل کنید یا از گردنتان آویزان کنید. حتی برخی مدل‌ها دو انتخاب به شما می‌دهند؛ می‌توانید ترکر را به دستتان ببندید و از گردنتان آویزان کنید (مثل Flex 2 فیت‌بیت) یا آن را به دست ببندید و به لباستان وصل کنید (مثل Withings Go). حتی برای برخی از مدل‌های پرطرفدار مثل فیت‎بیت و میس‌فیت دستبندها و آویزهایی طراحی شده که بتوانید از آنها به عنوان اکسسوری استفاده کنید.

قبلا بیشتر به قابلیت‌های فنی فیتنس ترکرها توجه می‌شد اما دیگر طراحی و استایل به همان اندازه برای تولیدکنندگان مهم شده است. اگر دوست ندارید فیتنس ترکر شبیه یک گجت باشد و بیشتر ظاهر اکسسوری داشته باشد، مدل‌هایی مثل Withings Activité Steel¬ و Steel HR هستند که ظاهر بسیار شیکی دارند (البته قیمت‌شان هم بالاست). جالب است بدانید این مدل‌ها با همکاری طراحان مد طراحی می‌شوند.

نمایشگر فیتنس ترکر

پیشرفته‌ترین مدل‌های فیتنس ترکر، داده‌های اندازه‌گیری شده را از طریق یک نمایشگر و با اعداد، حروف و نمادها به نمایش می‌گذارند (در دو نوع لمسی و ساده). مدل‌های ساده‌تر هم داده‌ها را از طریق یک نمایشگر تک LED ساده یا فقط از طریق اپلیکیشن موبایل نمایش می‌دهند.

نمایشگر بخش مهمی از فیتنس ترکر است و تاثیر زیادی روی تجربه کاربر دارد. وقتی درباره نمایشگر یک محصول فکر می‌کنید تمام موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • نمایشگر لمسی
 • دکمه‌های کناری برای کنترل نمایشگر
 • اندازه نمایشگر
 • رنگی یا سیاه و سفید بودن
 • قابلیت دید در نورهای مختلف

ترکیب درست ویژگی‌های بالا می‎تواند تعامل کامل خوبی با فیتنس ترکر را رقم بزند. هیچ چیز بدتر از این نیست که پولتان را صرف خرید گجتی کنید که استفاده از آن سخت یا آزاردهنده باشد. پس به نمایشگر و قابلیت‌هایش دقت کنید؛ به خصوص اگر قصد خرید محصولات بالارده را دارید.

فیتنس ترکری که نمایشگر لمسی داشته باشد، بهترین مدل است چون قابلیت تعامل بیشتری به شما می‌دهد و داده‌ها را به صورت آنی نشان می‌دهد. اما قیمت تاثیر مستقیم روی قیمت محصول دارد. فیتنس ترکر بدون نمایشگر خیلی ارزانتر از ترکری است که نمایشگر لمسی دارد.

سازگاری فیتنس ترکر با گوشی هوشمند و کامپیوتر

یکی دیگر از موارد مهم در خرید فیتنس ترکر، سازگاری آن با گوشی هوشمند یا کامپیوتر است. قبل از اینکه درباره خرید یک مدل تصمیم بگیرید، مطمئن شوید با سیستم عامل گوشی و کامپیوترتان سازگار باشد. برخی مدل‌های فیتنس ترکر فقط با iOS همگام می‌شوند و برخی دیگر فقط با اندروید کار می‌کنند. پیدا کردن مدلی که با ویندوز کار کند، کمی دشوار است اما مدل‌های محدودی وجود دارد.

دقت فیتنس ترکر

این قسمت راهنمای خرید فیتنس ترکر خیلی امیدوارکننده نیست. برخلاف باور عمومی این گجت‌ها خیلی دقیق و عاری از اشتباه نیستند. فیتنس ترکر از سنسور و الگوریتم برای تفکیک قدم‌ها، پرتاب مشت، بالا رفتن از پله و ساعات خواب استفاده می‌کنند. همین یعنی باید انتظار کمی بی‌دقتی و خطا را داشته باشید. سنسورهایی مثل سرعت‌سنج و ارتفاع‌سنج که در ساخت فیتنس ترکر استفاده می‌شوند امکان خطا دارند و این عملکرد فیتنس ترکرها را هم تحت تاثیر قرار می‎دهد. حرکات ناگهانی مچ یا بدن که باعث خطا در اندازه‌گیری می‌شوند را هم به این مورد اضافه کنید.

مثلا اگر در حین تمرین مچ تکان شدید بخورد، ممکن است دستگاه به اشتباه بالا رفتن از پله را ثبت کند. یا اگر در حین قدم زدن، پاهایتان حرکت کند و دست‌هایتان ثابت بماند ممکن است قدم‎‌تان محاسبه نشود. به همین خاطر نباید به داده‌های مربوط به تعداد قدم‌ها و پله‌های طی شده اطمینان کامل داشته باشید و تحلیل فعالیت‎های بدنی‌تان را صرفا برپایه آنها انجام بدهید.

همین درباره اندازه‌گیری ضربان قلب هم صدق می‌کند. این ترکرها میانگین ضربان قلب را با دقت خوبی مشخص می‌کنند اما در تشخیص تغییرات سریع ضربان قلب چندان توانمند نیستند (در مقایسه با مدل‌هایی که دور سینه بسته می‌شوند). البته این برای اکثر کاربران فیتنس ترکر مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر گجت را برای ورزش حرفه‌ای می‌خواهید باید به این نکته دقت کنید.

اگر در هر زمینه‌ای نیاز به داده‌های کاملا دقیق دارید، سراغ دستگاهی بروید که دقیقا برای فعالیت مورد نظرتان طراحی شده باشد. معمولا ترکرهای بندی که دور سینه پیچیده می‌شوند و ضربان قلب را اندازه می‌گیرند از فیتنس ترکرهای معمول که دور مچ بسته می‌شوند، دقیق‌تر هستند.

عمر باتری فیتنس ترکر

عمر باتری به تعداد و تنوع قابلیت‌های فیتنس ترکر بستگی دارد و بین یک روز تا چند ماه متغیر است. باتری فیتنس ترکری که نمایشگر لمسی و چندین سنسور دارد، قطعا زودتر از باتری فیتنس ترکر معمولی با یک LED خالی می‌شود و به دفعات شارژ بیشتری نیاز دارد. برخی از قابلیت‌های جانبی نظیر GPS هم باعث می‎شوند باتری گجت زودتر خالی بشود.

پس از خودتان بپرسید که با شارژ مکرر فیتنس ترکر (درست مثل گوشی همراه یا ساعت هوشمند) مشکلی ندارید. در این صورت عمر باتری چندان مهم نیست و می‌توانید سایر ویژگی‌ها را در اولویت قرار بدهید.

در این قسمت راهنمای خرید فیتنس ترکر باید به این نکته هم اشاره کنیم که برخی از مدل‌های موجود در بازار قابل شارژ نیستند. این نوع فیتنس ترکرها باتری سکه‌ای دارند و بعد از تمام شدن شارژ، باید باتری را تعویض کنید.

ضدآب بودن فیتنس ترکر

داشتن گجت ضدآب برای خیلی‌ها مهم است؛ به ویژه کسانی که می‌خواهند همیشه و همه‌جا گجت را با خودشان داشته باشند. اگر از این دسته افراد هستید باید تعریف درستی از ضدآب بودن و مقاومت در برابر آب داشته باشید. تفاوت این دو از این نظر مهم است که به شما اجازه می‌دهد فیتنس ترکر را با خودتان زیر دوش، داخل استخر یا زیر باران‌های شدید ببرید. این قسمت از راهنمای خرید فیتنس ترکر کمی تخصصی است اما دانستن آن به انتخاب بهتر کمک زیادی خواهد کرد.

هیچ دستگاهی به طور کامل ضدآب نیست. بلکه هر گجت درجه‎ای از مقاومت در برابر آب دارد. این میزان از مقاومت را می‌توانید در قسمت مشخصات فنی دستگاه ببینید. مقاومت در برابر آب با واحد ATM سنجیده می‌شود. این مقدار نشان می‌دهند گجت شما تا چند متر زیر آب قابل استفاده خواهد بود.

میزان مقاومت در برابر آب فیتنس ترکرها معمولا یکی از موارد زیر است:

 • ۱ ATM – ده متر: مقاوم در برابر پاشیدن آب و باران
 • ۳ ATM – سی متر: مقاوم در برابر پاشیدن آب و باران، مناسب برای دوش سریع
 • ۵ ATM – پنجاه متر: مقاوم در برابر پاشیدن آب و باران، مناسب برای دوش و شنای سطحی
 • ۱۰ ATM – صد متر: مقاوم در برابر پاشیدن آب و باران، مناسب برای استفاده در حمام و شنای عمیق

اگر نمی‌خواهید هیچوقت فیتنس ترکر را از دست‌تان باز کنید (در حین دوش گرفتن یا شنا کردن)، باید سراغ مدل‎هایی با ATM پایین بروید. اما اگر اهل شنا هستید و هیچوقت دستبند را از دست‎تان باز نمی‎کنید، بیشترین میزان ATM بهترین انتختب برای شماست. برخی مد‎ل‌ها مثل Charge 2 فیت‌بیت فقط در برابر پاشیدن آب مقاوم هستند اما مدل‌هایی مثل Flex 2 فیت‎بیت در عمق آب چند ده متری هم کار می‌کنند.

امکانات فیتنس ترکر

مهمترین چیزی که باید در راهنمای خرید فیتنس ترکر به آن توجه کنید، همین امکانات هستند. اینکه دقیقا بدانید چه انتظاراتی از فیتنس ترکر دارید، به شما کمک می‌کند بین ده‌ها امکانات مدل‌های مختلف دست به انتخاب بهتری بزنید.

امکانات فیتنس ترکرها شامل مواردی نظیر نظارت بر ورزش، خواب و ضربان قلب می‌شود که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

اگر دنبال فیتنس ترکری هستند که همیشه شما را از وضعیت سلامتی و روند فعالیت‌های ورزشی‌ یا کاهش وزن آگاه نگه دارد، باید سراغ مدل‌هایی بروید که حداکثر داده‌ها و معیارهای ممکن را در اختیارتان قرار می‌دهند.

بسیاری از افراد از فیتنس ترکر به عنوان یک محرک برای ورزش و سبک زندگی سالم استفاده می‎کنند. اگر از این دسته هستید باید سراغ مدل‌هایی بروید که امکانات انگیزشی کافی در برنامه‌هایشان داشته باشند. برخی از برنامه‎های فیتنس ترکرها جملات انگیزشی و حتی تعیین پاداش همیشه کاربر را باانگیزه نگه می‌دارند.

در ادامه راهنمای خرید فیتنس ترکر بیشتر به این قابلیت‌ها می‌پردازیم تا انتخاب برایتان ساده‌تر بشود.

پایش فعالیت‌های ورزشی

قطعا این مهمترین قابلیت هر فیتنس ترکری است. تقریبا همه مدل‎های فیتنس ترکر قابلیت شمارش گام را دارند. اگر فقط این را می‌خواهید انتخاب برایتان ساده‌تر خواهد بود. اما اگر گجتی می‌خواهید که بتواند تفاوت بین فعالیت‎های ورزشی مختلف را درک کند و ‌آنها را پایش کند به اطلاعات بیشتری نیاز دارید.

قبل از هر چیز باید این چند نکته را درباره پایش فعالیت‌های ورزشی بدانید:

 • بدون GPS داده‌های مربوط به گام‌ها، فاصله و سایر داده‎های مربوط به پیاده‎وری، دویدن و دوچرخه‌سواری چندان دقیق نخواهد بود.
 • همه ترکرها قابلیت شمارش پله‌نوردی را ندارند. اگر به این داده نیاز دارید باید فیتنس ترکری بخرید که ارتفاع سنج داشته باشد.
 • اگر فیتنس ترکر شمارشگر ضربان قلب نداشته باشد، میزان کالری سوزانده شده فقط مقداری تخمینی براساس تعداد گام‌های طی شده خواهد بود.
 • اگر شناگر حرفه‌ای هستید، فیتنس ترکری بخرید که ضدآب باشد و قابلیت پایش شنا هم داشته باشد.

فیتنس ترکرها نمی‌توانند میزان فشار روی بدن کاربر را اندازه بگیرند. بنابراین حتی بهترین محصولات بهترین برندها هم نمی‌توانند مقدار دقیق کالری سوزانده شده یا فرق بین فعالیت‌های سنگین (مثل دویدن در ساحل) با فعالیت‎های استاندارد (دویدن در پارک) را تشخیص بدهند. اما برخی مدل‌ها امکان به‌روزرسانی این داده‌ها از طریق اپلیکیشن و حتی صفحه نمایش را به شما می‌دهند.

توصیه می‌کنیم فیتنس ترکری را انتخاب کنید که بتواند فعالیت‎های ورزشی همیشگی و پرتکرار شما را پایش کند.

پایش وضعیت خواب

اکثر فیتنس ترکرهای پوشیدنی این قابلیت را دارند اما کیفیت و دقت آنها با هم فرق دارد. اگر پایش وضعیت خواب برایتان مهم است حتما درباره محصولات مختلف تحقیق کنید و بهترین محصول در این زمینه را انتخاب کنید.

مهمترین تفاوت فیتنس ترکرها در این زمینه، تشخیص زمان خواب است. برخی از مدل‌ها ادعا می‌کنند زمان خواب را شما تشخیص می‌دهند. در مقابل مدل‌هایی هستند که از شما می‌خواهند زمان خواب را با فشردن یک دکمه به گجت اطلاع بدهید. برخی از فیتنس ترکرها در این زمینه خیلی دقیق هستند اما برخی از آنها نیاز به به‌روزرسانی زمان خوابیدن و بیدار شدن از طریق اپلیکیشن دارند. بهترین نوع فیتنس ترکر از لحاظ پایش وضعیت خواب مدل‌هایی هستند که می‌توانند با بررسی ضربان قلب و حرکات بدن، مراحل خواب را تشخیص بدهند.

اگر فیتنس ترکر را برای نظارت دقیق بر سلامت جسمانی‌تان می‌خرید، دقت بالا در پایش وضعیت خواب باید برایتان در اولویت باشد. داشتن درک درست از الگوها و عادات خواب به حفظ سلامتی شما کمک خواهد کرد.

GPS

اینکه فیتنس ترکر GPS داشته باشد یا نه، تاثیر زیادی روی قابلیت‎های مختلف دستگاه و تجربه کاربر می‏گذارد. این یکی از کاربردی‌ترین ویژگی‌های فیتنس ترکرهاست؛ به خصوص برای دونده‌ها و دوچرخه‌سوارها که با این ویژگی می‌توانند مسیرهایشان را چک کنند، مسیرهای جدید پیدا کنند و داده‌های دقیق‌تری از فعالیت‌هایشان به دست بیاورند.

فیتنس ترکرها دو نوع GPS دارند:

 • GPS توکار که داخل مچ‌بند قرار دارد.
 • GPS متصل که مچ‌بند هوشمند را به گوشی همراه وصل می‌کند و در واقع مچ‌بند از GPS گوشی استفاده می‌کند.

داشتن GPS توکار یعنی برای داده‌های دقیق دیگر نیاز به گوشی هوشمند ندارید و می‌توانید فقط با فیتنس ترکر ورزش کنید. البته مدل‎هایی که GPS توکار دارند، معمولا قیمت بالایی دارند. توصیه ما در این قسمت راهنمای خرید فیتنس ترکر این است که اگر قصد خرید مدل مجهز به GPS را دارید هم نوع GPS (توکار یا متصل) و هم تاثیرش روی عمر باتری را در نظر بگیرید.

پایش ضربان قلب

این هم یکی از قابلیت‎های ثابت فیتنس ترکرهاست اما هنگام خرید باید به دو نکته توجه کنید: دقت پایش و داده‌های حاصل از آن. پایش ضربان قلب به لطف یک سنسور نوری پشت صفحه اصلی ترکر میسر می‌شود که کارش خواندن پالس‌های خون در رگ‌هایتان است. در چند سال گذشته این جنبه از فیتنس ترکرها رشد زیادی داشته اما پایش ضربان قلب هنوز هم با کمبودهایی مواجه است.

یکی از بهترین روش‌های به‎کارگیری داده‌های پایش ضربان قلب در فیتنس ترکرها، تعیین مواردی از جمله حداکثر اکسیژن مصرفی، رتبه تناسب‎اندام کاریو، میزان استرس و … است. اگر فیتنس ترکر را برای بررسی وضعیت سلامت‌تان می‌خرید، این قابلیت‎ها برایتان مهم خواهد بود. اکثر مدل‎های جدید دقت خوبی در اندازه‎گیری ضربان قلب دارند اما فراموش نکنید که ایم گجت‎‌ها نمی‌توانند جای معاینه پزشکی را بگیرند. ضمن اینکه نباید از آنها به تنهایی برای ایجاد تغییرات سنگین در سبک زندگی، رژیم غذایی و برنامه ورزشی استفاده کنید.

اپلیکیشن و نوتیفیکیشن‎ها

اکثر فیتنس ترکرها یک اپلیکیشن همراه دارند که روی گوشی نصب می‌شود و کار همگام‌سازی داده و موارد مشابه را به عهده دارد. برخی از این اپلیکیشن‌ها مثل فیت‌بیت امکان ورود و اصلاح دستی اطلاعات بعد از هر جلسه ورزش را به شما می‌دهند. اگر فعالیت‎های ورزشی متنوع دارید به کمک این قابلیت می‌توانید داده‎های فیتنس ترکر را دقیق‎تر کنید. همانطور که قبلا گفتیم این امکان برای اصلاح دقیق برنامه خواب هم وجود دارد.

یکی دیگر از قابلیت‌های مهم اپلیکیشن، امکان ثبت برنامه غذایی (Food logging) است که در اپ‌هایی مثل MyFitnessPal و MapMyFitness وجود دارد. به کمک این ویژگی می‌توانید نوع و میزان تمام خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها را در برنامه وارد کنید تا محاسبه کالری سوزانده شده با دقت بیشتری انجام بشود.

مثل هر برنامه دیگری، طراحی اپلیکیشن هم خیلی مهم است. اینکه کار با برنامه چقدر راحت باشد و چقدر طول بکشد تا راه و چاهش را یاد بگیرید، تاثیر زیادی روی تجربه‎تان خواهد داشت.

برخی از فیتنس ترکرها امکان همگام‎‌سازی با اپلیکیشن‌های شخص ثالث را هم دارند. اگر قصد دارید از این ویژگی استفاده کنید، قبل از خرید فیتنس ترکر مطمئن شوید مدل مورد نظرتان از این ویژگی پشتیبانی می‎کند.

قضاوت درباره اپلیکیشن قبل از استفاده از آن دشوار و غیرمنطقی است. به همین خاطر توصیه راهنمای خرید فیتنس ترکر به شما این است که به اپ استور و گوگل پلی بروید و نظرات کاربران را بخوانید.

نوتیفیکیشن‌ها

فیتنس ترکرها دو نوع نوتیفیکیشن دارند: نوتیفیکیشن‌های هوشمند از گوشی (پیام، تماس تلفنی و …) و نوتیفیکیشن‌های غیرفعال یا هشدار. اگر هدفتان از خرید فیتنس ترکر این است که گوشی را هنگام ورزش در خانه بگذارید، باید سراغ مدل‌هایی بروید که هر دو نوع نوتیفیکیشن را داشته باشند.

نوتیفیکیشن‌های غیرفعال یا هشدارها هم یکی از قابلیت‎های جالب فیتنس ترکرها هستند. با این قابلیت می‌توانید برای انجام کارهای مربوط به سلامت و ورزش مثل خوردن دارو یا حرکت دادن بدن در فواصل معین هشدار تنظیم کنید.

معرفی بهترین مدل‌های فیتنس ترکر

با مطالعه راهنمای خرید فیتنس ترکر خودتان هم می‌توانید بهترین مدل برای پاسخگویی به نیازهایتان را پیدا کنید. اگر از دوست دارید با بهترین و کاملترین مدل‌های موجود در بازار آشنا بشوید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

بهترین مدل: Fitbit Charge 3

برتری مطلق کمپانی فیت‎بیت در بازار فیتنس ترکر دلیل خوبی دارد. این کمپانی با افزودن آهسته و پیوسته ویژگی‌های ساعت هوشمند به محصولاتش که طراحی ساده و شیک دارند، توانسته هر نوع کاربری را از خودش راضی نگه دارد. مدل Charge 3 هم خلاصه این رویکرد و روند در طراحی فیتنس ترکر است.

طراحی براق و بدون دکمه Charge 3 باعث شده نازک‎تر از چیزی که هست به نظر بیاید. این فیتنس ترکر سایزی ایده‌آل دارد که برای مچ زنان خیلی بزرگ و برای مچ مردان خیلی کوچک نیست. شکل معقر باعث شده دستبند به خوبی روی مچ بنشید و آنقدر سبک است که به سختی آن را روی دستتان احساس خواهید کرد. Charge 3 یک نمایشگر لمسی خاکستری و یک دکمه لمسی دارد که کار دکمه هوم و بک را انجام می‌دهد.

Charge 3 فیت‌بیت مجموعه کاملی از قابلیت‌های فیتنس ترکر را دارد. از پایش ضربان قلب تمام وقت تا پایش خواب تمام وقت، پایش هوشمند، تشخیص خودکار نوع ورزش و حتی دنبال کردن دوره‎های قاعدگی برای بانوان که می‎توان آن را به داشبورد اضافه کرد. همه این ویژگی‌ها را در اپلیکیشن Fitbit هم دارید که هنوز بهترین نمونه موجود از لحاظ رابط کاربری و امکانات است.

این فیتنس ترکر قابلیت auto-stop هم دارد که وقتی مجبور به توقف ورزش بشوید (مثلا برای بستن بند کفش یا رد شدن از خیابان) پایش فعالیت‌های ورزشی را متوقف می‌کند. همین ویژگی به ظاهر ساده می‌تواند دقت داده‌ها را بیشتر کند. همچنین حالت ورزش هدفمند را هم دارد که امکان تعریف اهداف مختلف و بررسی میزان پیشرفت در دستیابی به آنها را به کاربر می‌دهد.

Charge 3 در زمینه نوتیفیکیشن‌های هوشمند هم خوب عمل می‌کند. این محصول فیت‌بیت امکان دریافت و پاسخ دادن به پیامک‌ها، جواب دادن یا رد تماس‌های تلفنی و حتی دریافت نوتیفیکیشن‌های ایمیل و شبکه‎های اجتماعی را هم دارد. در واقع یک ساعت هوشمند است که به شکل فیتنس ترکر درآمده است.

بهترین مدل برای اندروید: Samsung Galaxy Fit

Galaxy Fit سامسونگ همه قابلیت‌ها و ویژگی‌های اساسی یک فیتنس ترکر را دارد و همین آن را به انتخابی ایده‌آل برای ورزشکاران مبتدی تبدیل کرده است. اولین چیزی که توجه را جلب می‌کند، نمایشگر زنده و ۰.۹۵ اینچی از نوع AMOLED است. این نمایشگر کوچک است اما استفاده از رنگ‌های زنده باعث شده خواندن داده‎ها و تمایز بین آنها در حین ورزش ساده‌تر بشود. رابط لمسی نمایشگر هم سرعت خوبی دارد و کار با آن راحت است. یکی از نقاط ضعف طراحی این محصول این است برای فعال کردن فیتنس ترکر حرکت مچ کافی نیست و باید دکمه کناری را فشار بدهید.

همانطور که در راهنمای خرید فیتنس ترکر گفتیم پایش فعالیت‌های ورزشی یکی از عوامل اصلی انتخاب محصول است و از نقاط قوت Galaxy Fit محسوب می‌شود. بیش از ۹۰ فعالیت ورزشی مختلف وجود دارد که می‌توانید اضافه کنید و شش فعالیت ورزشی که امکان پایش کامل آنها وجود دارد. تشخیص خودکار فعالیت ورزشی از هم ویژگی‎های محبوب این فیتنس ترکر است. به کمک این ویژگی می‎توانید بدون نیاز به وارد کردن داده‌هایی مثل فاصله و سرعت و … شروع به ورزش کنید. Galaxy Fit یک هشدار عدم فعالیت هم دارد که بعد از نشستن‌های طولانی به شما یادآوری می‎کند کمی تحرک داشته باشید.

بهترین مدل برای آیفون: Apple Watch Series 5

برای آن دسته از کاربران آیفون که محدودیت بودجه ندارند، اپل واچ سری ۵ بهترین فیتنس ترکر و ساعت هوشمند خواهد بود. این محصول اپل هم درست مثل آیفون سازگاری خوبی با برنامه‌های شخص ثالث دارد و به راحتی می‌توانید آن را با برنامه‌های فیتنس همگام کنید. این باتری در کنار طراحی شیک و به‌روز، عمری باتری خوبی هم دارد. با یکبار شارژ می‌توانید تمام روز از اپل واچ سری ۵ استفاده کنید.

صفحه نمایش همیشه روشن (در کنار ارتقای عمر باتری) از مهمترین برتری‌های نسل پنجم اپل واچ نسبت به نسل‌های پیشین است. در این راهنمای خرید فیتنس ترکر قصد داریم به ساعت هوشمند بپردازیم و به همین خاطر روی قابلیت‎های مربوط به فیتنس ترکر این محصول تمرکز خواهیم کرد.

اپل واچ سری ۵ مجهز به GPS است، ارتفاع سنج دارد که تغییر در ارتفاع را ثبت می‌کند و شمارشگر ضربان قلب داخلی هم دارد. تا عمق پنجاه متری در برابر نفوذ آب مقاوم است و از تعداد زیادی از فعالیت‏های ورزشی مختلف پشتیبانی می‌کند. ضمن اینکه هشدار عدم تحرک هم دارد. به همه اینها قابلیت‎های یک ساعت هوشمند را هم اضافه کنید.

البته قیمت ۳۹۹ دلاری این محصول بزرگترین مانع خرید است. اما شکی نیست که اپل واچ سری پنج بهترین انتخاب برای کاربران اکوسیستم اپل است.

بهترین مدل برای کودکان: Fitbit Ace 2

اگر این راهنمای خرید فیتنس ترکر را برای انتخاب مدل مناسب کودکان مطالعه می‌کنید، قطعا Ace 2 فیت‌بیت بهترین انتخاب است. مهمترین چیز درباره فیتنس ترکر کودکان این است که خوب روی دست بنشیند و در اثر تحرک زیاد از دست جدا نشود. Ace 2 یک بند نرم دارد که به خوبی روی مچ دست می‌نشیند و امکان تنظیم سایز هم دارد. رنگ‎هایش هم بسیار متنوع است و تا عمق پنجاه متری در برابر نفوذ آب مقاوم است.

این فیتنس ترکر رابط کاربری مناسب کودکان دارد و می‎‌تواند تعداد قدم‌ها، مدت زمان فعالیت ورزشی و زمان خواب را اندازه بگیرد. حالت‌های متنوع صفحه نمایش آن هم باعث می‌شود کار کردن با آن برای کودکان ساده‌تر بشود. امکان مشاهده آنی داده‎ها هم به کودکان اجازه می‌دهد داده‌های مربوط به فعالیت هر روز را در همان روز ببینید و فعالیت‌های بدنی‌شان را تحلیل کنند. خواب شب را هم به کودکان یادآوری می‎کند و مدت زمان خواب در شب‎های گذشته را نشان می‌دهد.

این فیتنس ترکر با اپلیکیشن Fitbit همگام می‌شود. اپلیکیشن یک رابط مخصوص کودکان دارد که کار را برای کودکان ساده کرده است.

بهترین مدل ارزان: Fitbit Inspire

اگر دنبال یک فیتنس ترکر مقرون به‌صرفه اما مجهز هستید، Inspire با قیمت ۷۹ دلار انتخاب خوبی است. از این محصول فیت‎بیت می‎توانید برای پایش قدم‎ها، فعالیت‎های ورزشی، خواب، وزن، تعریق و استرس استفاده کنید. این محصول علیرغم قیمت پایینش یک نمایشگر خوب دارد. سایز نمایشگر هم طوری است که هم داده‎ها را خوب نشان می‌دهد و هم روی دست بزرگ دیده نمی‌شود.

وزن کم و اندازه کوچک Inspire را به یکی از شیک‌ترین فیتنس ترکرها تبدیل کرده است. بند این مدل هم قابل تعویض و امکان تبدیل آن به یک اکسسوری را فراهم کرده است.

Inspire در واقع یک سری از محصولات ارزان فیت‏بیت است که فعلا دو مدل Inspire و Inspire HR آن وارد بازار شده‌اند. مهمترین تفاوت Inspire HR با Inspire در شمارشگر ضربان قلب زیر صفحه است که ۳۰ دلار به قیمت نهایی محصول اضافه می‌کند. البته این افزایش قیمت با افزایش دقت پایش ضربان قلب و سایر داده‌های فیتنس ترکر همراه است.

بهترین مدل ضدآب: Samsung Gear Fit2 Pro

Gear Fit2 Pro مثل محصول قبلی سامسونگ یعنی Fit2 کوچک و سبک است. مهمتر از همه اینکه عملکرد درخشانی زیر آب دارد. Gear Fit2 Pro به اپلیکیشن Speedo وصل می‎شود که امکان دنبال کردن اهداف شنا، مدت زمان شنا، سرعت و مسافت طی شده در هر جلسه را دارد. این فیتنس ترکر از برخی از مهمترین ویژگی‎‌های ساعت هوشمند مثل GPS توکار، پخش موسیقی، پاسخ دادن به تماس‎‌های تلفنی و پیام‌ها و نمایش نوتیف‎های شبکه‌های اجتماعی هم برخوردار است.

صفحه نمایش ۱.۲ اینچی ای محصول از نوع AMOLED و با رزولوشن ۳۲۰ در ۳۲۰ است که خواندن داده‌ها از روی آن در هر شرایطی آسان است. Gear Fit2 Pro also قابلیت پایش خودکار بسیاری از فعالیت‌های ورزشی را هم دارد.

بهترین مدل برای پایش خواب: Garmin Vivosmart 4

چیزی که Vivosmart 4 را از سایر فیتنس ترکرها جدا می‌کند، قابلیت‎های فوق‌العاده‎ آن در پایش وضعیت خواب است. این فیتنس ترکر هم مثل سایر مدل‎ها از سنسورهای حرکتی و داده‌های ضربان قلب برای تجزیه مراحل خواب استفاده می‌کند. این محصول گارمین می‌تواند بگوید چند ساعت خوابیدید و هر کدام از دوره‌های REM، خواب عمیق و خواب سبک‌تان چقدر طول کشیده است. میزان بی‌قراری در خواب و تعداد دفعات بیدار شدن در شب را هم اندازه می‌گیرد. نتیجه تست‌های مختلف هم نشان می‌دهد Vivosmart 4 بیشترین میزان دقت را دارد. تنها اشکال این محصول، نداشتن رتبه خواب است (رقمی که کیفیت خواب را با توجه به موارد بالا مشخص می‌کند).

Vivosmart 4 مجهز به پالس اکسیمتر نیز هست که میزان اکسیژن خون در طول شب را اندازه می‌گیرد. ترکیب این داده و میزان تحرک در خواب به شما کمک می‌کند کیفیت خواب شب را به بهترین شکل ممکن بررسی و آنالیز کنید.

با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید بهترین محصول برای پاسخگویی به نیازهایتان را پیدا کنید. اگر تجربه خرید خودتان را با آرادمگ به اشتراک بگذارید و به ما بگویید می‌خواهید چه نکته‌ای را به راهنمای خرید فیتنس ترکر اضافه کنید.