راهنمای خرید سوندبار برای انواع تلویزیون – قسمت دوم

راهنمای خرید ساندبار

در قسمت اول راهنمای خرید ساندبار به برخی از مهمترین نکات در خرید ساندبار اشاره کردیم. اگر می‌خواهید بدانید ساندبار بخرید یا ساندبیس، ساندبار اکتیو بخرید یا پسیو و دنبال حداقل چند کانال باشید، قسمت اول راهنما را بخرید. در این قسمت هم سایر مشخصات و قابلیت‌های ساندبارها را با هم بررسی می‌کنیم. با آرادمگ همراه باشید.

تعداد و انواع اتصالات ساندبار، اندازه آن، فناوری‌های صوتی مثل Dolby Atmos، قابلیت اتصال ساب‌ووفر، سنسورهای داخلی و … از موارد دیگری هستند که می‌توانند روی تصمیم شما در حین خرید ساندبار تاثیر بگذارند. در این قسمت قصد داریم این موارد را بررسی کنیم تا بتوانید بهترین ساندبار را برای پاسخ به نیازهایتان انتخاب کنید.

در نهایت هم برخی از بهترین مدل‌های ساندبار موجود در بازار را معرفی خواهیم کرد. اینها ساندبارهایی با قیمت‌های متفاوت هستند که هر کدام بهترین محصول در رده قیمت خودشان محسوب می‌شوند.

راهنمای خرید ساندبار

قبل از اینکه سراغ بررسی سایر عوامل موثر بر خرید ساندبار برویم، باید یک نکته مهم را یادآوری کنیم. اینکه کدامیک از این عوامل برایتان مهمتر است به نیازهایتان بستگی دارد. برای یکی تعداد کانال‌ها و کیفیت صدا مهم است و یکی دیگر به امکانات جانبی مثل دستیار صوتی هوشمند اهمیت بیشتری می‌دهد. پس قبل از هر چیز باید انتظارات‌تان از این دستگاه را مشخص کنید.

فناوری Dolby Atmos

ساندبارهای زیادی از فناوری Dolby Atmos پشتیبانی می‌کنند. این فناوری که یکی از انواع فناوری‌های صدای فراگیر است، برای شبیه‌سازی صدای سه‌بعدی طراحی شده است. یعنی چیزی مشابه صدایی که در سینما تجربه می‌کنید. تفاوت بین فناوری Dolby Atmos و سیستم‌های صدای فراگیر صوتی این است که حرکت صدا به بالا و پایین را هم می‌شنوید (در کنار حرکت به طرفین). چیزی است که باعث می‌شود صداهایی مثل پرواز یک ماشین بالای سر بیننده در فیلم‌های اکشن واقعی‌تر به نظر برسد. این فناوری در حال حاضر پرکاربردترین فناوری صدای فراگیر است و می‌تواند در یک صفحه صدای ۱۲۸ شی مجزا را پردازش کند.

خب تمام این ویژگی‌ها یعنی فناوری Dolby Atmos می‌توانید تجربه خرید ساندبار شما را دگرگون کند. تماشای فیلم با ساندبارهای برخوردار از این فناوری قطعا بهتر و واقعی‌تر خواهد بود. از طرفی هر روز فیلم‌ها و محصولات بیشتری با این فناوری به بازار سرگرمی ارائه می‌شوند و با خرید این نوع ساندبار می‌توانید نزدیک‌ترین صدا به صدای واقعی را تجربه کنید.
البته اگر به قیمت محصولات دارای Dolby Atmos نگاه کنید، شاید فعلا برای خرید ساندبار Dolby Atmos زود باشد. با این وجود اگر قصد دارید تا چند سال آینده ساندبارتان را عوض نکنید، توصیه می‌کنیم این فناوری را به چک‌لیست اضافه کنید چون Dolby Atmos هر روز فراگیرتر می‌شود.

ساب‌ووفرها

برخی از ساندبارهای به همراه یک ساب‌ووفر عرضه می‌شوند. بنابراین یکی از سوالاتی که باید هنگام خرید ساب‌ووفر از خودتان بپرسید، این است که: سوندبار با ساب‌ووفر بخرم یا بدون ساب‌ووفر؟

ساب‌ووفرها درایورهای اسپیکری هستند که به صورت تخصصی برای بازتولید صدای فرکانس پایین تولید شده‌اند (صداهایی مثل گردش ملخ هلی‌کوپتر و صدای انفجار بمب). ساندباری که ساب‌ووفر داشته باشد، قدرت و عمق بیشتری به صدای تلویزیون می‌دهد و صدای کاملتری می‌سازد. به این ترتیب صدا بهتر می‌تواند کل اتاق را پر کند. بنابراین اگر می‌خواهید فیلم‌های اکشن ببینید یا موسیقی فیلم برایتان خیلی مهم است، حتما ساندباری بخرید که ساب‎ووفر داشته باشد.

برخی از ساندبارها به همراه ساب‌ووفر به فروش می‌رسند (که روش اتصال اکثر آنها وایرلس است). اما بهتر است ساب‌ووفر را جدا بخرید تا کنترل بیشتری روی کیفیت صدای نهایی داشته باشید. در ضمن اگر ساب‌ووفر را از یک برند دیگر می‌خرید، از پشتیبانی آن توسط ساندبار اطمینان حاصل کنید. همه ساندبارها خروجی مخصوص ساب‌ووفر ندارند.

اعداد عجیب و غریب

تا به اینجای راهنمای خرید ساندبار به سه مورد تعداد کانال‌ها، ساب‌ووفر و فناوری Dolby Atmos اشاره کردیم. یعنی حالا می‌توانیم معنی اعدادی مثل ۲.۰، ۳.۱ یا ۵.۱.۴ را برایتان توضیح بدهیم. این ارقام را می‌توانید در معرفی محصول یا دفترچه راهنمای هر ساندباری ببینید.

اولین رقم این اعداد تعداد کانا‌ل‌ها را مشخص می‌کند. دومین رقم به شما می‌گوید محصول ساب‌ووفر دارد یا نه. اگر ساب‌ووفر داشته باشد این رقم ۱ و اگر نداشته باشد، ۰ خواهد بود. اگر رقم سومی هم در این عدد بود، یعنی ساندبار از فناوری Dolby Atmos یا DTS:X برای تولید صدای فراگیر پشتیبانی می‎کند. رقم آخر تعداد درایورهایی را مشخص می‌کند که صدا را به سمت بالا پرتاب می‌کنند. صدایی که انعکاسش به سمت پایین باعث شبیه‌سازی صدای سینما می‌شود.

اینجا قاعده کلی این است که هرچه ارقام بالاتر باشند، بهتر است. اما فراموش نکنید همیشه نباید برای ارقام بزرگ پول بیشتری بدهید. باز هم یادآوری می‌کنیم که نیازهایتان و انتظارات‌تان از ساندبار حرف اول را می‎زند.

پورت‌ها و اتصالات ساندبار

تعداد و تنوع پورت‌ها یکی از فاکتورهای اصلی در خرید ساندبار هستند
تعداد و تنوع پورت‌ها یکی از فاکتورهای اصلی در خرید ساندبار هستند

تعداد پورت‌ها و پروتکل‌های اتصال ساندبار هم مثل هر دستگاه جانبی دیگر یکی از عوامل اصلی خرید است. بنابراین هنگام خرید ساندبار باید دقت کنید محصول مورد نظرتان چه قابلیت‌هایی در این زمینه دارد و این قابلیت‌ها چقدر با نیازهای شما سازگار است.

اکثر مواقع، یک کابل برای اتصال ساندبار به تلویزیون کافی است. برخی از ساندبارها با کابل‌های اپتیکال کار می‌کنند که پاسخگوی نیازهایتان خواهد بود اما HDMI انتخاب بهتری است. رابط HDMI نسبت به رابط اپتیکال از فرمت‌های صوتی بیشتری پشتیبانی می‌کند. این یعنی با رابط HDMI کیفیت صدای بهتری هم خواهید داشت.

  • فرمت‌های پشتیبانی شونده در رابط اپتیکال: استریو، دالبی دیجیتال، DTS
  • فرمت‎های پشتیبانی شونده در رابط HDMI: استریو، دالبی دیجیتال، DTS، DTS:X، دالبی دیجیتال پلاس، Dolby Atmos، Dolby True HD

علاوه بر این، رابط HDMI اکثر ساندبارهای جدید از نوع HDMI ARC است. HDMI ARC پروتکلی است که تبادل اطلاعات بین تلویزیون و ساندبار را ساده‌تر می‌کند. با این پروتکل می‌توانید فقط از طریق یک اتصال کنترل کامل روی صدا و ویدیو داشته باشید و حتی ولوم و روشن/خاموش را هم با یک ریموت کنترل کنید. برخی از ساندبارهای دارای HDMI ARC حتی به عنوان هاب عمل می‌کنند و می‌توانید همه دستگاه‌های سرگرمی را برای کنترل بهتر به آنها وصل کنید.

اکثر ساندبارها یکی از این دو پورت را دارند: پورت اپتیکال یا جک HDMI. البته محصولاتی هم هستند که هر دوی اینها را کنار هم دارند. اگر می‌خواهید علاوه بر تلویزیون دستگاه ست‌آپ باکس، کنسول بازی و سایر دستگاه‌های سرگرمی را هم به ساندبار وصل کنید، دنبال ساندباری باشید که خروجی HDMI ARC و حداقل دو یا سه پورت HDMI داشته باشد. فراموش نکنید اتصال HDMI برای فرمت‌های صوتی باکیفیت مثل Dolby Atmos و DTS:X ضروری است. در ضمن اگر ساندبار فقط خروجی HDMI ARC داشته باشد، دیگر نمی‌توانید دستگاه‌های را مستقیما به آن وصل کنید. باید ابتدا دستگاه‌ها را به تلویزیون وصل کنید و سپس تلویزیون و ساندبار را با کابل HDMI و از طریق پورت HDMI ARC بهم وصل کنید.

ورودی USB در ساندبار برای به‌روزرسانی سفت‌افزار تعبیه می‌شود. با این وجود اگر عادت دارید موزیک‌های مورد علاقه‌تان را از طریق فلش USB پخش کنید، هنگام خرید ساندبار دنبال محصولی با ورودی USB باشید.

بلوتوث یا وای‌فای

خیلی‌ها ساندبار را نه فقط برای افزایش کیفیت صدای تلویزیون بلکه برای گوش دادن به موسیقی هم می‌خرند. اگر شما هم جزو این دسته هستید، هنگام خرید ساندبار به بلوتوثی یا وایرلس بودن محصول توجه بیشتری کنید.

اکثر ساندبارها از بلوتوث برای پخش موزیک با گوشی، تبلت یا کامپیوتر پشتیبانی می‌کنند و می‌توانید خیلی راحت آنها را به سرویس‌های موزیک آنلاین مثل اسپاتیفای یا حافظه گجت‌هایتان وصل کنید. اما انتخاب بهتری هم وجود دارد.

ساندبارهای جدیدتر می‌توانند از طریق وای‌فای به سیستم موسیقی خانگی وایرلس هم وصل بشوند. اگر قصد دارید در آینده سیستم موسیقی وایرلس خانه‌تان را گسترش بدهید یا در حال حاضر دستگاه‌های وایرلس پخش موسیقی دارید، بهتر است ساندبار وایرلس بخرید. قابلیت اتصال به وای‌فای نه تنها امکان پخش موسیقی از قسمت‌های مختلف خانه را به شما می‌دهد بلکه قابلیت کنترل از طریق دستیارهای صوتی مثل گوگل اسیستنت و الکسا را هم به سوندبار اضافه می‌کند.

معرفی مدل‌های ساندبار برتر

خرید ساندبار با دانستن این نکات خیلی ساده‌تر می‌شود. همانطور که می‌دانید بهترین محصول برای هرکس متفاوت است و با توجه به نیازهای هر فرد مشخص می‌شود. با این وجود ما با در نظر گرفتن معیارهای عمومی چند مدل در رده‌های قیمت مختلف را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بهترین مدل به‌صرفه: ساندبار Vizio SB362An-F6

این محصول ویزیو که زیر ۱۵۰ دلار قیمت دارد، قابلیت‌های چشمگیری ندارد اما پاسخگوی انتظارات اساسی شما از یک ساندبار خواهد بود. این محصول ۳۶ اینچی تقریبا برای هر سایز تلویزیونی مناسب است. از فناوری Atmos پشتیبانی می‌کند و روش اتصال آن بلوتوث است.

بهترین مدل میان‌رده: ساندبار Sonos Beam

خرید ساندبار میان‌رده

این ساندبار که محصول سال گذشته است، با قیمت ۳۹۹ دلاری قابلیت‌ها و کارکردهای متنوعی دارد. گذشته از کیفیت صدای خوب، قابلیت کنترل از طریق دستیارهای صوتی را هم دارد. یک خروجی HDMI به همراه پورت اترنت دارد که امکان اتصال دستگاه‌های بیشتر به ساندبار را فراهم می‌کند.

بهترین مدل پرچمدار: ساندبار Sennheiser Ambeo

اگر محدودیت بودجه ندارید، ساندبار Ambeoکمپانی سنهایزر یکی از بهترین و تخصصی‌ترین انتخاب‌های ممکن است. این ساندبار با پشتیبانی از فناوری‌های صدای سه‌بعدی مثل Dolby Atmos، MPEG-H و DTS:X بهترین و واقعی‌ترین صدا را به گوشتان می‌رساند. اتصالات متنوع و متعددی هم دارد و از بلوتوث و کروم‌کست به صورت همزمان پشتیبانی می‌کند.