وسایل حمل و نقل خودران، انقلابی در صنعت حمل و نقل

انقلاب وسایل حمل و نقل خودران
انقلاب وسایل حمل و نقل خودران

اتومبیل های خودران و بدون راننده اکنون در صدر اخبار خودرو قرار دارند و به نظر می رسد که این خودروها انقلابی در خودروسازی به پا کرده اند. به جز انقلاب صنعت خودروسازی، اتومبیل های خودران در صنعت حمل و نقل نیز تحولات عظیمی ایجاد خواهند کرد.

می توانیم بگوییم که خودروهای خودران به نوعی به چشمه ی جوشان فناوری تبدیل شده اند، زیرا این ها نیازمند نوآوری در بسیاری از زمینه ها هستند. از فناوری پردازنده گرفته تا سنسورها و هوش مصنوعی و… .

تصور کنید که داخل اتومبیل خودران خود نشسته و تنها با تعیین مقصد، می توانید به روزنامه خواندن مشغول شوید!

انقلاب وسایل حمل و نقل خودران
انقلاب وسایل حمل و نقل خودران

همان طور که می دانید تمام تکنولوژی های جدید و حتی آن هایی که قدمت بیشتری دارند، برای رسیدن به موفقیت روی جامعه مصرف کنندگان متمرکز می شوند. در حقیقت این جامعه مصرف کنندگان است که به سان یک گلدان طلای میلیارد دلاری چشمک می زند. در صورتی که کاربردهای فناوری جدید برای این بازار هدف جذاب باشد، گلدان را به چنگ آورده اید.

اکنون صنعت خودرو بر اتومبیل های خودران متمرکز شده است. اما زمانی که به بازار هدف تولید اتومبیل های خودران نگاه می کنید، آن را بسیار گسترده تر و کاربردی تر از تولید تنها یک اتومبیل سواری شخصی بدون سرنشین خواهید یافت. این طور که به نظر می رسد خودروهای جدی تر و سنگین تری نیازمند تحول به این صنعت و فناوری جدید هستند و جامعه ی هدف آن ها بیشتر تشنه چنین تغییری می باشد.

انقلاب وسایل حمل و نقل خودران
انقلاب وسایل حمل و نقل خودران

خودروهایی که در خط حمل و نقل قرار می گیرند، با تحول به سیستم خودران و حذف نیاز به راننده کاربری ۲۴ ساعته خواهند داشت. به این شکل سیستم حمل و نقل جهش بزرگی کرده و پتانسیل های آن افزایش خواهد یافت.

در واقع با نگاهی به پیش بینی فروش خودروهای سواری، عدد فروش آن برای سال آینده را چندان امیدوار کننده در جهت مثبت نمودار نخواهیم یافت. با این حساب نمی توانیم چندان امیدوار باشیم که ورود اتومبیل های خودران به بازار اتومبیل جهانی به سود هنگفتی برسد. اما به این فکر کنید که اگر این فناوری خودران شدن خودروها به ماشین های سنگین انتقال پیدا کند، چه در پیش خواهیم داشت.

خودروهای سنگین خودران

خودروهای سنگین خودران همان کلید سودآوری و کاربردی هستند که به دنبال آن بودیم. در صنعت حمل و نقل بی اندازه نیازمند ورود چنین هوش مصنوعی هستیم و فرصت بزرگ در واقع اینجا نهفته شده است.

ورود سیستم خودران به خودروهای حمل و نقل عمومی و حمل و نقل کالا یک انقلاب بزرگ خواهد بود. اما این انقلاب هزینه ای نیز در پی دارد. با توجه به سنگین وزن بودن چنین خودروهایی، قطعا تجهیزات الکترونیک بیشتری نیاز است. این یعنی هزینه، هزینه های قطعات الکترونیکی که باید مهار شده و قیمت نهایی قابل قبول و رقابتی بر جای بگذارد.

راه حل های پیشنهادی برای جبران نرخ تجهیزات مورد نیاز در این خودروها، با میزان بهره وری و نیز نرخ های بیمه در ارتباط هستند.

انقلاب وسایل حمل و نقل خودران
انقلاب وسایل حمل و نقل خودران

برندهایی نظیر Volvo و Daimler توانسته اند در بخش خودروهای سنگین در اتوماتیک سازی سرمایه گذاری عظیمی نمایند. حتی کمپانی اوبر به اتومبیل های خودران در بخش ارسال به مشتری ( یا همان پیک) نیز پرداخته است و به نظر می رسد استفاده ی گسترده ای از صنعت خودروهای اتوماتیک و خودران در برنامه های آتی خود داشته باشد.

این تکنولوژی نیز همانند سایر تکنولوژی های جدید در حال ظهور، مانند واقعیت افزوده، در صنعت بیش از هر جای دیگری می تواند موثر و موفق ظاهر شود. تاکید می کنیم که ورود یک تکنولوژِی نو به کاربردهای صنعتی، باعث بازگشت سرمایه در کمترین زمان خواهد شد.

کاهش تصادفات با کمک از اتومبیل های خودران

سیستم های حمل و نقل و اتومبیل های سواری با حرکت به سمت مدل های خودران، تصادفاتی که بر اثر خطای انسانی شکل می گیرند، را به حداقل می رساند. البته این پلتفرم نیز خالی از اشکال نیست و اتومبیل های خودران نیز باید اطلاعات و شرایطی را بیاموزند، اما احتمال شکست به هر علتی به دلیل وجود هوش مصنوعی ضعیف می باشد.

ممکن است تعداد کمی به وسیله ی خودروهای خودران جان خود را از دست بدهند، اما طبق گزارش شورای امنیت ملی آمریکا این تعداد بارها و بارها کمتر از تلفاتی ست که تصادفات معمولی بر جای می گذارد.

به یاد داشته باشید با تغییر صنعت خودرو و جولان خودروهای اتوماتیک در بازار، مدل کسب و کار خودرو فروشان کل و جزء نیز تغییر خواهد کرد.

خودروهایی که پرواز می کنند

خودروهای خودران احتمالا منجر به پیشرفت در وجوه دیگر حمل و نقلی خواهند شد. ما از دهه ی ۱۹۵۰ در مورد خودروی پرنده و نحوه ی اتفاق افتادن آن، رویا پردازی کرده ایم.

ساخت اتومبیل های خودران در حال حاضر به خوبی در راه تکنولوژی که رویایش را داشتیم قرار گرفته است. دور نیست که خودروهای پرنده را (چنان که یک نمونه از آن چندی پیش مورد تست قرار گرفت)، در آسمان ها ببینیم.

flying-car-3-min

در حال حاضر شرکت های AeroMobil، Airbus، استون مارتین، Rolls، Kittyhawk، eVolvo، EHang، Royce و Terrafugia روی پروژه ی ماشین های خودران پرنده کار می کنند.

در حالی که اکنون فکر خودروهای خودران برای همه ی ما هیجان انگیز و فوق العاده به نظر می رسد، نسل بعد در دهه ی ها بعدی صنعتی بارها فراتر از این خواهد یافت. پیش بینی می کنیم به جایی برسیم که دیگر خودروهای شخصی جذابیتی نداشته باشند و همگی مایل به استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی خودران شویم.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...