۱۰ شاسی بلند با بهترین هندلینگ بازار

آلفا استلویو

شاسی بلندها را به بهترین شکل، می‌توان خودروهایی توصیف کرد که به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا ظاهری شبیه به خودروهای آفرود داشته باشند، ولی مانند آن‌ها نمی‌توانند در جاده‌های خاکی عملکرد خوبی از خود نشان دهند. البته، این خودروها از پس آفرودهای سبک بر می‌آیند، ولی اگر شاسی بلند دارید، پیشنهاد ما این است که از حضور زیاد در جاده‌های خاکی خودداری کنید، در غیر این صورت قطعاً هزینه‌های زیادی برای تعمیر آن باید بپردازید.

البته حتی عاشقان آفرود هم همه زمان رانندگی خود را در جاده‌های خاکی سپری نمی‌کنند و از آن جایی که این خودروها به دلایل مختلف هندلینگ خوبی ندارند، معمولاً شاسی بلندها خودروهای خوبی برای شهر نیستند. یکی از این دلایل مرکز ثقل بالاتر و وزن سنگین‌تر می‌باشد که تأثیر منفی خود را روی هندلینگ می‌گذارند.

این روزها بحث ایمنی خودروها یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خرید مشتریان محسوب می‌شود. به طور کلی، داشتن هندلینگ تیز و قابل پیش بینی یکی از بزرگ‌ترین قابلیت‌های ایمنی یک خودرو می‌تواند باشد، زیرا راننده به کمک این مورد می‌تواند در وهله اول از وقوع تصادف جلوگیری کند.

در حالی که کراس اورها به سرنشین‌های خود حس و حال امن‌تری در مقایسه با خودروهای کوچک‌تر می‌دهند، ولی هندلینگ نه چندان خوب شاسی بلندها می‌تواند بحث ایمنی آن‌ها را زیر سؤال ببرد. در این مطلب مجله اینترنتی آراد مگ، شما را با ۱۰ شاسی بلند تاریخ آشنا خواهیم کرد که بهترین هندلینگ را دارند.

آلفارومئو استلویو

اولین تلاش شرکت آلفارومئو برای ورود به دنیای کراس اورها بسیار موفقیت آمیز بود. استلویو، که در لیست ما به ترتیب الفبایی به عنوان خودروی نخست معرفی شده، بهترین هندلینگ را نیز در این لیست به خود اختصاص داده است. هندلینگ آن به قدری خوب است که حتی می‌توان گفت برخی مدل‌های سدان و هاچ بک دیگر خودروسازها هم از این نظر نمی‌توانند با آن رقابت کنند. هندلینگ استلویو را حتی می‌توان با آلفا جولیا نیز مقایسه کرد. دو خودرویی که البته روی پلتفرمی مشابه ساخته شده‌اند.

آلفا استلویو شخصیت و کاراکتر اصلی خود را زمانی که وارد یک جاده پرپیچ و خم می‌شود رونمایی می‌کند. بخش جلویی خودرو بسیار تیز است و تجربه کلی سواری و راحتی راننده نیز بسیار خوب هستند. چیزی که قطعاً شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد، فرمان تیز و خوب آن هست که باز هم باید بگوییم، حتی از برخی مدل‌های سدان هم بهتر می‌باشد.

سیستم تعلیق خودرو نیز عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. میزان آسایش و راحتی کابین در این کلاس در حد متوسط است و در این بخش، برخی مدل‌های دیگر که نتوانستند به لیست راه یابند (مانند مرسدس GLC) عملکرد بهتری دارند. در اروپا، شما می‌توانید مدل پایه استلویو را در مدل دیفرانسیل عقب خریداری کنید. استلویو دیفرانسیل عقب هندلینگ بهتری دارد، هر چند این موضوع توانایی‌های آفرود آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بی ام و X3

شاسی بلند بی ام و ایکس 3

بی ام و X3 که اکنون در نسل سوم خود قرار دارد، بالاخره توانسته به خودرویی که می‌خواسته، تبدیل شود. نسل اول X3 خودروی بسیار خوبی روی جاده بود، ولی سواری آن تکان‌های شدیدی داشت و همان طور که احتمالاً همه می دانید، از نظر توانایی‌های آفرود هم حرف‌های زیادی برای گفتن نداشت.

نسل دوم آن هم از سویی دیگر آن شخصیت جذاب را نداشت، گرچه مشکلات سواری ناراحت حل شده بود، ولی به طور کلی، با خودروی جذابی مواجه نبودیم. اکنون که آخرین نسل X3 در اختیار ما قرار دارد، این شاسی بلند آلمانی توانسته با هندلینگ فوق العاده، آسایش و راحتی خوب و کابینی که یکی از بهترین‌های کلاس خود می‌باشد، خود را به عنوان یکی از بهترین‌ها مطرح کند.

X3 جدید را به آفرود ببرید و عملکرد خوبی که از آن خواهید دید شما را شگفت زده خواهد کرد. (مخصوصاً اگر آپشن کمک فنرهای سازگار شونده را خریداری کرده باشید.) خودرو از نظر جذابیت رانندگی بسیار شبیه به استلویو است، ولی به طور کلی حس و حال بالغ‌تر و آرام‌تری به راننده می‌دهد.

کادیلاک XT4

کادیلاک در سال ۲۰۱۴ یک کراس اور کوچک را به خانواده محصولات خود اضافه کرد و در این مدت کم، خیلی‌ها از هندلینگ و عملکرد بسیار خوب این خودرو مخصوصاً در پیچ‌ها تعریف و تمجید کرده‌اند. این خودرو روی پلتفرم متمایل به دیفرانسیل جلوی کاملاً جدید کادیلاک ساخته شده، قدرتش را از یک موتور ۲ لیتری کاملاً جدید توربو ۴ سیلندر تأمین می‌کند و در طراحی بدنه از آخرین زبان طراحی شرکت بهره گرفته شده است.کسانی که توانسته‌اند با آن رانندگی کنند می گویند که فرمان تیز و سیستم تعلیق نرم و راحت آن سواری بسیار خوبی را در اختیار راننده قرار می‌دهد.

کادیلاک همچنین یک مدل اسپرت با کمک فنرهای سازگار شونده دارد و اگر به دنبال هندلینگ هر چه بهتر هستید، پیشنهاد ما به شما خرید این مدل است.

XT4 ادامه دهنده راه کادیلاک به سوی تبدیل شدن به یک خودروساز لوکس کامل می‌باشد. همه خودروهای حاضر در سگمنت کراس اورهای کوچک هندلینگ خوبی ندارند، ولی بدون شک XT4 از این نظر یکی از بهترین‌هاست.

فورد کوگا (اسکیپ)

فورد اسکیپ

فورد اسکیپ که اکنون در نسل دوم خود قرار دارد، همواره توانسته خود را به عنوان یکی از بهترین شاسی بلندهای کوچک از نظر هندلینگ مطرح کند. جدیدترین مدل این خودرو که فیس لیفت سنگینی را در سال ۲۰۱۶ تجربه کرد هم از این قاعده مستثنی نیست و یکی از تیزترین هندلینگ ها را در میان کراس اورها ارائه می‌کند.

این خودرو روی پلتفرمی مشابه با فوکوس ساخته شده است. فورد فوکوس را همه به عنوان یک خودرو با هندلینگ فوق العاده می‌شناسند و اسکیپ، گویی یک فوکوس با ارتفاع سواری بالا می‌باشد.

جگوار اف پیس

جگوار که می‌خواست از رقبای خود عقب نماند، در سال ۲۰۱۵ از اولین کراس اور تاریخ خود، به نام اف پیس رونمایی کرد. اف پیس یک کراس اور زیبا و با ابعادی مناسب است که علاوه بر یک ظاهر مدرن، هندلینگ فوق العاده ای هم دارد.

این خودرو روی پلتفرم آلومینیومی مشابهی با جگوار XE و XF ساخته شده و چسبندگی بسیار خوبی روی جاده دارد.فرمان تیز و دقیق این خودرو اعتماد به نفس راننده را پشت فرمان بسیار افزایش می‌دهد. سواری خودرو اندکی سفت بوده و از این نظر در کلاس خود خیلی خوب نیست، ولی برای رانندگی در جاده‌های پر پیچ و خم، همین موضوع می‌تواند نقطه قوت آن محسوب شود.

کیا اسپرتیج

شاسی بلند اسپرتیج

شاید برخی تعجب کنند که یکی از مدل‌های کیا در این لیست حاضر است، ولی نسل جدید اسپرتیج راحت به اینجا نرسیده و بسیار بهتر از چیزی است که شما فکرش را می‌توانید بکنید. مدل قوی‌تر و دو دیفرانسیل جی تی لاین آن را خریداری کنید و خودرویی فوق العاده جذاب با عملکرد فنی بسیار خوب و هندلینگی مانند یک مدل هاچ بک در اختیار خواهید داشت.

شاید کیفیت سواری آن در این لیست بهترین نباشد، ولی بدون شک به قدری خوب است که بتواند شما را راضی کند. در سفرهای طولانی، هیچ نگرانی بابت خستگی نباید داشته باشید و مانند برخی شاسی بلندهای بازار، نشستن طولانی مدت داخل کابین حال شما را خراب نمی‌کند. فرمان خودرو نیز عملکرد خوب و تیزی دارد و بالاتر از میانگین این کلاس می‌باشد.

اسپرتیج کیفیت سواری خوب خود را در کنار کابینی لوکس، طراحی بدنه خاص و آپشن های متفاوت پیشرانه ارائه کرده و همین، آن را به یک انتخاب خوب تبدیل کرده است.

مزدا سی ایکس ۳

اگر تاکنون یک مزدا CX-3 را در جاده دیده باشید، احتمالاً می دانید که این خودرو یکی از بهترین و جذاب‌ترین طراحی‌ها را در سگمنت شاسی بلندها دارد. CX-3 این طراحی خشن و تهاجمی را با یک هندلینگ اسپرت ترکیب کرده و از مدل پایه دیفرانسیل جلوی آن گرفته تا قوی‌ترین نسخه دو دیفرانسیل، کیفیت سواری خوبی در اختیار شما قرار خواهد داد.

با یک سواری سفت و فرمان تیز، مزدا CX-3 در جاده‌های پرپیچ و خم خودرویی بسیار جذاب و دوست داشتنی است. گرچه این خودرو در بزرگ راه بهترین عملکرد را در این لیست ندارد، ولی قطعاً وضعیت آن به گونه‌ای نیست که بخواهد شما را اذیت کند. رانندگی با آن به اندازه برخی مدل‌های دیگر مزدا جذاب نیست، و فقط با توجه به استانداردهای کراس اورهاست که توانسته به این لیست راه یابد. هرچند، در مقایسه با مثلاً مزدا ۳، این کراس اور هیچ حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

همچنین باید اشاره کنیم که مدل مجهز به پیشرانه پرسروصدای ۲ لیتری دیزلی به هیچ وجه عملکرد خوبی مانند پیشرانه بنزینی مدل پایه ندارد.

مزدا سی ایکس ۵

مزدا CX-5 به جرات یکی از بهترین کیفیت‌های سواری را در سگمنت شاسی بلندها در همه اندازه‌ها ارائه می‌کند. عملکرد خودرو سر پیچ‌ها بسیار فوق العاده است، با توجه به استانداردهای این سگمنت فرمان خودرو کم نظیر می‌باشد و حس و حالی که پشت فرمان آن راننده تجربه می‌کند را کم‌تر شاسی بلند دیگری می‌تواند ارائه کند. از نظر تکان‌های بدنه و چسبندگی روی جاده هم خودرو عملکرد خوبی دارد.

نسخه‌های دو دیفرانسیل و مجهز به رینگ‌های بزرگ‌تر بهترین عملکرد را در پیچ‌ها دارند، هرچند کیفیت سواری این خودروها اندکی کم‌تر شده است. کیفیت ساخت CX-5 هم فوق العاده بالا بوده و برای خودرویی در این اندازه و قیمت، بسیار خوب می‌باشد. از نظر میزان نفوذ صدای جاده و باد داخل کابین، مزدا CX-5 را می‌توان یکی از بهترین مدل‌های این لیست معرفی کرد.

مینی کانتری من

شما مینی کانتری من را صرفاً به این دلیل که یک کراس اور کوچک خانوادگی می‌خواهید خریداری نمی‌کنید. شما آن را به خاطر برندی که دارد می‌خرید. خوشبختانه، همچنان بخش‌هایی از ژن مینی را می‌توان در این خودرو، مخصوصاً سر پیچ‌ها یافت.گران قیمت‌ترین و قوی‌ترین مدل آن که اتفاقاً پلاگین هیبریدی هم هست را انتخاب نکنید، زیرا این مدل بدترین هندلینگ را در میان تمامی نسخه‌ها دارد و به جای آن، مدل کوپر اس را بخرید.

سیستم فرمان کراس اور بهتری از این نمی‌توانید پیدا کنید. خودرو پیچ‌ها را با کم‌ترین میزان تکان بدنه ممکن طی می‌کند. خروج از پیچ‌ها هم با این خودرو جذاب است، مخصوصاً در مدل‌های قوی‌تر که می‌توانند به خوبی هر چه تمام قدرت موتور را به زمین منتقل کنند.

با خرید یک مینی، شما کابینی با کیفیت و در حد استانداردهای بی ام و دریافت خواهید کرد. این موضوع در موقعیت قرارگیری راننده نسبتاً پایین و اسپرت خودرو هم حس می‌شود و بیشتر راننده را به کشف توانایی‌های هندلینگ خودرو تشویق می‌کند.

سئات آتکا

سئات مدت زیادی نیست که وارد بازی ساخت شاسی بلندها شده و آتکا، اولین خودروی آن‌ها در این سگمنت محسوب می‌شود. این خودرو در کنار خودروی اشکودا کاروک در جمهوری چک ساخته می‌شود، خودرویی که اشتراکات فنی زیادی با آن دارد، ولی بدون شک سواری اسپرت تری را در اختیار شما قرار خواهد داد. برخی می گویند آتکا در میان شاسی بلندهایی که نشان یک برند لوکس را روی خود ندارد، بهترین هندلینگ و جذاب‌ترین تجربه سواری را ارائه می‌کند.

سئات یک مدل قوی‌تر کوپرا نیز از این شاسی بلند دارد که با موتور ۲ لیتری توربو، سیستم دو دیفرانسیل و یک گیربکس دو کلاچه اتومات می‌تواند صفر تا صد را در ۵.۴ ثانیه پر کند.بدون شک، محصولات سئات در میان خودروهای مختلف گروه فولکس واگن از نظر حس و حال سواری اسپرت عملکرد کم نظیری دارند. این موضوع در مورد مدل‌های شاسی بلند شرکت و مخصوصاً آتکا صدق می‌کند. باید حداقل یک بار پشت فرمان نسخه کوپرای آن بنشینید تا منظور ما را به طور کامل درک کنید.

مدل‌هایی که می‌توانستند در این لیست باشند

پورشه ماکان

به عنوان یک مدل پورشه، کسی شکی در مورد کیفیت خوب هندلینگ تمام نسخه‌های این خودرو ندارد. هندلینگ این خودرو فوق العاده است و تجربه سواری فوق العاده جذابی را در اختیار راننده قرار می‌دهد. ماکان به خوبی توانسته این واقعیت را که یک شاسی بلند است پنهان کند و پشت فرمان آن، حس و حال رانندگی با یک هاچ بک لوکس با ارتفاع سواری بالا خواهید داشت.

مرسدس بنز GLA

مرسدس بنز تلاش می‌کند تا GLA را به عنوان یک مدل مستقل معرفی کند، ولی فقط با ۵ دقیقه رانندگی پشت فرمان آن احساس خواهید کرد که پشت فرمان یک هاچ بک A کلاس با ارتفاع بالا نشسته‌اید. این بدین معنی هم می‌تواند باشد که فرمان تیز و کیفیت سواری عالی A کلاس را در این خودرو هم تجربه خواهید کرد. گرچه، سیستم تعلیق سفت و کابین نه چندان راحت آن، هر چقدر هم که خودرو هندلینگ خوبی داشته، GLA را از لیست ما خارج کرده است. قوی‌ترین مدل این خودرو که GLA 45 آ ام گ می‌باشد هم گرچه خودرویی سریع و قوی است، ولی کیفیت سواری فوق العاده سفتی دارد و از این لحاظ خیلی خوب نیست.

جگوار آی پیس

شرکت جگوار مدل آی پیس را با این هدف طراحی کرده که یک خودرو با ارتفاع سواری بالا که بتوانید از رانندگی با آن در جاده‌های پرپیچ و خم لذت ببرید را روانه بازار کند. این خودرو که از ابتدا به عنوان یک مدل شاسی بلند الکتریکی طراحی شده، ظاهراً در این بخش موفق بوده است. خودرو در پیچ‌ها عملکرد خوبی دارد، فرمان آن تیز است و یک تجربه سواری جذاب در اختیار شما قرار خواهد داد. قدرت موتور نیز خوب است و با ۳۹۴ اسب بخار نیرویی که به همه ۴ چرخ ارسال می‌شود، آی پیس را می‌توان یک پکیج کامل دانست.

لامبورگینی اوروس

این خودرو همچنان یک تازه وارد به این سگمنت محسوب می‌شود، ولی در همین مدت کم هم عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده و توانسته خود را به عنوان یک شاسی بلند خوب از نظر هندلینگ مطرح کند. به عنوان یک شاسی بلند فوق العاده روی آسفالت و خوب در جاده‌های خاکی، اوروس با داشتن ظاهری تهاجمی، قدرت بالا و امکانات زیاد کی پکیج کامل محسوب می‌شود. کسانی که با آن رانندگی کرده‌اند می گویند این خودرو همان طور که از لامبورگینی انتظار می‌رود یک مدل فوق العاده و بسیار بهتر از شاسی بلندهای رقیب خود است.