بهترین‌های گاو وحشی: ۱۵ مدل سریع تاریخ لامبورگینی

در دنیای خودروها، لامبورگینی بدون شک یکی از خاص‌ترین برندهاست. جالب است بدانید این شرکت ایتالیایی سال ۱۹۶۳ در نتیجه چشم و هم چشمی و کینه شخصی بین فروچیو لامبورگینی و انزو فراری تأسیس شد. چند دهه بعد، لامبورگینی توانست به یکی از بهترین شرکت‌های خودروسازی در زمینه مهندسی، طراحی و پرفورمنس رسیده و با رونمایی هر مدل و نسل جدید، محدودیت‌ها و حد و مرزهای موجود را فراتر ببرد. در سال ۱۹۹۸ گروه فولکس واگن لامبورگینی را خریداری کرد و از آن زمان، این کمپانی تحت نظارت آئودی فعالیت می‌کند. این‌ها مهم نیستند، چیزی که اهمیت دارد این که خودروهای این شرکت را نه همه جای دنیا، بلکه در مناطق لوکسی مانند هالیوود، همپتون و دوبی فقط می‌توانید ببینید. لامبورگینی‌ها هنوز بسیار قوی، زیبا و فوق العاده سریع هستند.

برخلاف بسیاری از مطالبی که در مورد سریع‌ترین مدل‌های یک شرکت نوشته شده است، تمامی خودروهای موجود در این لیست حداکثر سرعتی بالای ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت دارند! چیزی که بیشتر از همه قطعاً شما را شگفت زده خواهد کرد این که، برخی مدل‌های موجود در این فهرست بالای ۲۰ سال عمر دارند! لامبورگینی علاقه خاصی به سرعت دارد که مشابه آن را فقط در میان دیگر ابرخودروسازهایی مانند پاگانی و بوگاتی می‌توان یافت. به همین دلیل هم هست که کمتر کسی را در دنیا می‌توانید پیدا کنید که عاشق لامبورگینی نباشد.

با آراد مگ همراه شوید تا شما را با ۱۵ مدل سریع تاریخ شرکت لامبورگینی آشنا کنیم. البته مدل‌های کانسپت، مدل‌های تکی و نسخه‌های ویژه زیادی وجود داشتند که ما در این لیست آن‌ها را نیاورده‌ایم. ولی از آن جایی که تعریف “خودروی تولیدی” توسط لامبورگینی از آن چه که تویوتا آن را خودروی تولیدی می‌نامد بسیار متفاوت است، خودروهای موجود در این لیست فوق العاده کم یاب و بسیار گران قیمت هستند.

۱۵ – گالاردو LP 560-4 مدل ۲۰۰۳

حداکثر سرعت: ۳۲۵ کیلومتر بر ساعت

اگر چه شاید به اندازه میورا، کونتاش یا دیابلو خودرویی افسانه‌ای و نمادین نیست، ولی گالاردو را همواره یکی از مهم‌ترین خودروهای تاریخ لامبورگینی معرفی می‌کنند. گالاردو دومین خودروی لامبورگینی بود که تحت مالکیت جدید فولکس واگن وارد بازار شد و با موتور ۱۰ سیلندر خورجینی ۵۶۰ اسب بخاری خود به نوعی سنت شکنی کرد. برای خریداران این سنت شکنی لامبورگینی خیلی اهمیتی نداشت. گالاردو پرفروش‌ترین خودروی تاریخ لامبورگینی است. با داشتن صفر تا صدی برابر با ۳.۹ ثانیه و حداکثر سرعتی معادل ۳۲۵ کیلومتر بر ساعت، می‌توانیم دلیل محبوبیت فوق العاده بالای آن را درک کنیم.

یک نکتهٔ جالب: اگر چه گالاردو از سال ۲۰۰۳ از خط تولید شرکت خارج شد، ولی موتور آن هنوز روی آئودی R8 به زندگی خود ادامه می‌دهد.

۱۴ – هوراکان LP610-4 مدل ۲۰۱۵

حداکثر سرعت: ۳۲۵ کیلومتر بر ساعت

پس از ۱۰ سال حضور مستمر در خط تولید شرکت، گالاردو بالاخره بازنشسته شد و جای خود را به هوراکان داد. خودرویی که آن هم با یک موتور ۱۰ سیلندر خورجینی وارد بازار شده بود. هوراکان LP610-4 از هر نظر که فکرش را بکنید در مقایسه با مدل قبلی بهتر شده بود. موتور بهینه سازی شده ۵.۲ لیتری ۱۰ سیلندر خورجینی آن ۶۱۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد و به آن اجازه می‌داد حداکثر سرعتی برابر با ۳۲۵ کیلومتر بر ساعت داشته باشد. شتاب گیری آن هم فوق العاده سریع بود و هوراکان LP610-4 می‌توانست صفر تا صد را در ۳.۲ ثانیه پر کند.

۱۳ – دیابلو SV مدل ۱۹۹۶

حداکثر سرعت: ۳۲۸ کیلومتر بر ساعت

دیابلو SV سال ۱۹۹۵ در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی شد و با ظاهر تهاجمی و قدرت فوق العاده بالایی که داشت توانست توجه دنیا را به خود جلب کند. این خودرو به لطف موتور دوازده سیلندر خورجینی ۵.۷ لیتری ۵۱۰ اسب بخاری خود صفر تا صد را در ۳.۸ ثانیه پر می‌کرد و حداکثر سرعتی برابر با ۳۲۸ کیلومتر بر ساعت داشت. اکنون که تقریباً ۲۲ سال از رونمایی دیابلو SV می‌گذرد، این خودرو هنوز هم یکی از بهترین و سریع‌ترین نسخه‌های لامبورگینی دیابلو است.

۱۲ – مورسیه لاگو LP650 رودستر مدل ۲۰۰۹

حداکثر سرعت: ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت

وقتی مورسیه لاگو در سال ۲۰۰۱ رونمایی شد، این خودرو اولین مدل جدید لامبورگینی بعد از ۱۱ سال و نخستین مدل کمپانی تحت مالکیت گروه خودروسازی فولکس واگن بود. رونمایی این خودرو را می‌توان آغاز یک دوره جدید در تاریخ این برند ایتالیایی دانست. در طول دوره تولید ۹ ساله خودرو، مورسیه لاگو به لطف موتور ۶.۵ لیتری ۱۲ سیلندر خورجینی ۶۵۰ اسب بخاری خود یکی از سریع‌ترین خودروهای دنیا بود. لامبورگینی یک نسخه بسیار ویژه و تولید محدود (فقط ۵۰ دستگاه) از مورسیه لاگو به نام LP650 رودستر تولید کرد که حداکثر سرعتی برابر با ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت داشت و صفر تا صد را قادر بود در ۳.۴ ثانیه پر کند.

۱۱ – رونتون مدل ۲۰۰۸

حداکثر سرعت: ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت

لامبورگینی رونتون که فقط ۲۰ دستگاه تیراژ داشت، نه تنها یکی از سریع‌ترین خودروهای تاریخ شرکت است، بلکه یکی از نایاب‌ترین آن‌ها هم محسوب می‌شود. این خودرو سال ۲۰۰۸ با قیمت پایه ۱.۴ میلیون دلار رونمایی شد. رونتون مبتنی بر مورسیه لاگو LP640 ساخته شده بود، بدین معنی که از موتور ۶.۵ لیتری دوازده سیلندر خورجینی خود می‌توانست ۶۵۰ اسب بخار نیرو تولید کند. این خودروی زیبا که در طراحی آن از جت‌های جنگنده الهام گرفته شده بود، حداکثر سرعتی معادل ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت داشت و قادر بود ظرف ۳.۴ ثانیه سرعتش را از صفر به صد کیلومتر بر ساعت افزایش دهد.

۱۰ – سستو المنتو مدل ۲۰۱۱

حداکثر سرعت: ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت

درست مانند رونتون، سستو المنتو هم تیراژی محدود و معادل ۲۰ دستگاه داشت. ۲۰ دستگاهی که این روزها یکی از با ارزش‌ترین مدل‌های لامبورگینی هستند. این ابرخودرو از معماری جدید فیبر کربنی بهره می‌برد و موتور ۱۰ سیلندر خورجینی ۵۷۰ اسب بخاری گالاردو را قرض گرفته بود. از آن جا که بدنه آن وزنی کم‌تر از یک مینی کوپر داشت، خودرو صفر تا صد را فقط در ۲.۵ ثانیه پر می‌کرد! حداکثر سرعت آن هم معادل ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت بود.

۹ – دیابلو جی تی مدل ۱۹۹۹

حداکثر سرعت: ۳۳۸ کیلومتر بر ساعت

لامبورگینی در دهه ۹۰ میلادی خیلی روی مسابقات اتومبیل رانی تمرکز نکرده بود، ولی زمانی که دیابلو جی تی در اواخر این دهه وارد بازار شد، لامبورگینی ثابت کرد که می‌تواند به بهترین نحو وارد پیست‌های سراسر جهان بشود. این خودرو با داشتن یک بدنه بسیار زیبا و تهاجمی فیبر کربنی سبک وزن، قطعات آیرودینامیکی متعدد، یک موتور شش لیتری دوازده سیلندر خورجینی با ۵۷۵ اسب بخار نیرو و یک گیربکس ۵ دنده دستی، یکی از بهترین مدل‌های دوران خود بود. صفر تا صد آن فقط ۳.۵ ثانیه و حداکثر سرعتش ۳۳۸ کیلومتر بر ساعت بود.

۸ – دیابلو SE30 جوتا

حداکثر سرعت: ۳۳۹ کیلومتر بر ساعت

دیابلو SE30 جوتا با ظاهر متفاوت و بسیار تهاجمی خود، سال ۱۹۹۴ رونمایی شد و توانست نظر خیلی‌ها را به خود جلب کند. SE30 جوتا با بدنه سبک و قطعات آیرودینامیکی متعدد خود مختص پیست طراحی شده بود و از یک پیشرانه دوازده سیلندر خورجینی ۵.۷ لیتری با ۵۹۵ اسب بخار قدرت بهره می‌برد. این مدل تولید بسیار محدود (فقط ۱۵ دستگاه) به منظور گرامیداشت سی امین سالگرد تأسیس شرکت طراحی شده بود. لامبورگینی بهتر از این نمی‌توانست سالگرد تأسیس خود را جشن بگیرد: صفر تا صد ۳.۷ ثانیه و حداکثر سرعتی برابر با ۳۳۹ کیلومتر بر ساعت!

۷ – مورسیه لاگو LP640 مدل ۲۰۰۶

حداکثر سرعت: ۳۴۱ کیلومتر بر ساعت

مدل رودستر LP650 که یک نسخه ویژه مورسیه لاگو محسوب می‌شد، به خودی خود خودرویی فوق العاده سریع بود، ولی مدل پایه مورسیه لاگو LP640 حتی از نسخه رودستر هم سرعت و شتاب بیشتری داشت. به لطف موتور دوازده سیلندر خورجینی ۶.۴ لیتری، مورسیه لاگو LP640 صفر تا صد را فقط در ۳.۴ ثانیه پر می‌کرد. اگر چه در اینترنت فیلم‌هایی از مورسیه لاگو LP640 با حداکثر سرعت ۳۵۲ کیلومتر بر ساعت هم وجود دارد، ولی شرکت حداکثر سرعت آن را ۳۴۱ کیلومتر بر ساعت اعلام کرده بود.

۶ – مورسیه لاگو LP670-4 سوپر ولوچه مدل ۲۰۰۹

حداکثر سرعت: ۳۴۱ کیلومتر بر ساعت

LP670-4 سوپر ولوچه اگر چه گران قیمت‌ترین نسخه مورسیه لاگو بود، ولی حداکثر سرعتی برابر با مدل پایه و معادل ۳۴۱ کیلومتر بر ساعت داشت. ولی ۳۰ اسب بخار نیروی اضافی از موتور ۶.۵ لیتری دوازده سیلندر خورجینی (کلاً ۶۷۰ اسب بخار)، تغییرات آیرودینامیکی گسترده و کاهش وزن موجب شدند تا صفر تا صد آن به ۳.۲ ثانیه برسد. همین موضوع آن را به سریع‌ترین و پرشتاب‌ترین مورسیه لاگوی تاریخ تبدیل کرد.

۵ – دیابلو GTR

حداکثر سرعت: ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت

GTR با تیراژ فقط ۳۰ دستگاهی، یکی از کم یاب ترین نسخه‌های دیابلو محسوب می‌شود. شرکت تمامی این خودروها را برای شرکت در مسابقات اتومبیل رانی در آلمان طراحی کرده بود. دیابلو GTR در واقع مبتنی بر مدل GT ساخته شده بود و با اعمال برخی تغییرات توسط شرکت، می‌توانستید آن را داخل پیست ببرید. تمامی این ۳۰ دستگاه طی دو سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ تولید شدند. دیابلو GTR تقریباً ۶۰۰ اسب بخار قدرت از موتور ۵.۹ لیتری دوازده سیلندر خورجینی آلومینیومی خود تولید می‌کرد. در حالی که شرکت هیچ وقت حداکثر سرعت آن را به صورت رسمی اعلام نکرد، ولی گزارش‌هایی وجود دارند که دیابلو GTR سرعت خود را حداکثر تا ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت می‌تواند افزایش دهد. در حالی که تقریباً ۲۰ سال از زمان رونمایی این خودرو می‌گذرد، دیابلو GTR هنوز هم یکی از سریع‌ترین مدل‌های تاریخ لامبورگینی است.

۴ – آونتادور LP700-4 رودستر مدل ۲۰۱۲

حداکثر سرعت: ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت

آونتادور LP700-4 با ترکیب معماری فیبر کربنی با یک موتور ۱۲ سیلندر خورجینی، حداکثر سرعتی برابر با ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت دارد. به عنوان یکی از سریع‌ترین مدل‌های رودستر جهان، این ابرخودروی لامبورگینی صفر تا صد را در ۳ ثانیه می‌تواند پر کند. فقط در ذهن خود تصور کنید اگر سقف آونتادور LP700-4 را بخوابانید و تمام توان موتور ۷۰۰ اسب بخاری آن را برای رسیدن به سرعت ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت بگیرید، باد با موهای شما که پشت فرمان آن نشسته‌اید چه خواهد کرد؟

۳ – آونتادور LP700-4 مدل ۲۰۱۲

حداکثر سرعت: ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت

آونتادور LP700-4 فوق العاده محبوب با حداکثر سرعت ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت و صفر تا صد ۲.۹ ثانیه‌ای خودرو توانسته در رتبه سوم لیست ما قرار بگیرد. این خودرو که هنوز بعد از شش سال از تاریخ رونمایی یکی از بهترین‌های لامبورگینی محسوب می‌شود، به اعتقاد خیلی‌ها، تمام آن چه که برای تبدیل شدن به مدل افسانه‌ای بعدی لامبورگینی باید داشته باشد را دارد. داشتن یک موتور دوازده سیلندر خورجینی با بالای ۷۰۰ اسب بخار نیرو و شتاب گیری سریعی که بیشتر به پرواز با یک جت جنگنده شبیه است تا رانندگی با یک خودرو هم به این موضوع قطعاً کمک خواهند کرد.

۲ – سنتناریو مدل ۲۰۱۶

حداکثر سرعت: ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت

این خودرو که برای گرامیداشت صدمین سالگرد تولد فروچیو لامبورگینی، مؤسس کمپانی طراحی شده بود، ثابت کرد که لامبورگینی می‌داند چگونه بهترین مدل‌های ویژه را طراحی کند. این ابرخودروی تولید محدود که فقط ۲۰ دستگاه مدل رودستر و ۲۰ دستگاه سقف ثابت از آن ساخته شده، اشتراکات زیادی با آونتادور دارد. از آن جمله می‌توان به موتور ۶.۵ لیتری دوازده سیلندر خورجینی با ۷۵۹ اسب بخار نیرو و صفر تا صد ۲.۸ ثانیه‌ای اشاره کرد. حداکثر سرعت این خودرو هم مانند آونتادور ۳۴۹ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. البته برخی ادعا کرده‌اند که اعداد اعلام شده توسط شرکت کمی محافظه کارانه هستند و خودرو حداکثر سرعتی بیشتر از این دارد.

۱ – وننو مدل ۲۰۱۴

حداکثر سرعت: ۳۵۴ کیلومتر بر ساعت

لامبورگینی Veneno نه تنها سریع‌ترین لامبورگینی تاریخ، بلکه گران‌ترین آن‌ها نیز هست. این خودرو در زمان رونمایی در سال ۲۰۱۴ قیمت پایه‌ای برابر با ۴ میلیون دلار داشت. این خودرو هم مبتنی بر آونتادور ساخته شده و یک پیشرانه دوازده سیلندر خورجینی ۷۴۰ اسب بخاری دارد. قطعات آیرودینامیکی به کار رفته در این خودرو را در لامبورگینی دیگری نخواهید یافت. به لطف معماری فیبر کربنی، آیرودینامیک پیشرفته و نسبت قدرت به وزن دیوانه کننده، وننو حداکثر سرعتی برابر با ۳۵۴ کیلومتر بر ساعت دارد و عنوان سریع‌ترین خودروی تاریخ لامبورگینی را به خود اختصاص داده است. از این خودرو تولید محدود، فقط ۳ دستگاه مدل سقف ثابت و ۹ دستگاه نسخه کانورتیبل تولید شده است.