۱۸ فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

فیلم‌های سینمایی و خودروها همواره رابطه بسیار نزدیکی با هم داشته‌اند. اگر ماشین باز هستید و تماشای فیلم هم یکی از تفریحات شماست، حتماً فیلم‌هایی مانند سریع و خشمگین و مد مکس را دیده‌اید. البته، در این مطلب ما فقط این گونه فیلم‌ها را بررسی نکرده و تلاش نموده‌ایم تا با دیدی گسترده، ژانرها و سبک‌های مختلفی را کار کنیم. در ادامه مطلب لطفاً با ما همراه شوید، تا شما را با برخی از بهترین فیلم‌های خودرویی آشنا کنیم. در این لیست، انواع فیلم‌های کلاسیک، فیلم‌های مدرن پرفروش و حتی مستند هم وجود دارند که تماشای آن‌ها برای هر ماشین بازی، قطعاً خالی از لطف نیست. خانم‌ها، آقایان، این شما و این ۱۸ فیلم برتر خودرویی تاریخ!

Mad Max: Fury Road

فیلم‌های خودرویی

سری مد مکس همیشه یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های سینمایی خودرویی تاریخ بوده، مجموعه فیلم‌هایی که همیشه در آن‌ها شاهد ترکیبی از نبوغ فیلم سازی جورج میلر و برخی صحنه‌ها و سکانس‌های شگفت انگیز خودرویی و بدل کاری حرفه‌ای بوده‌ایم. هنوز هم بحث در محافل سینمایی و خودرویی در مورد این که آخرین سری این مجموعه با نام Fury Road بهتر بوده یا The Road Warrior بسیار داغ است، ولی بر کسی پوشیده نیست که جدیدترین سری مد مکس به نوعی اوج کار جورج میلر می‌باشد. بدون شک در بهتر بودن این فیلم بازی فوق العاده زیبا و جذاب تام هاردی نیز بی تأثیر نبوده و اگر نظر ما را بپرسید، مل گیبسون حرفی برای گفتن در برابر او ندارد.

البته، فیلم نامه آن هم فوق العاده قوی است که توانسته شخصیت‌هایی مانند امپراطور Furiosa و Immortan Joe در اختیار ما قرار دهد. نکته جالبی که در مورد این فیلم می‌توان گفت این که، برخلاف صحنه‌های فوق العاده خشن و اکشنی که این فیلم دارد، در طول داستان مخاطب به خوبی می‌تواند با دنیای وحشتناکی که شخصیت‌های فیلم در آن زندگی می‌کنند ارتباط برقرار نماید.

Bullitt

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

خوانندگان جوان این مطلب شاید نتوانند فیلم بولیت را به خاطر بیاورند، ولی به دلیل محبوبیت فوق العاده‌ای که داشته، قطعاً نام آن را شنیده‌اند. شرکت فورد تقریباً همیشه یک نسخه بولیت از هر نسل خودروی موستانگ تولید می‌کند. جالب است بدانید در این فیلم، خود استیو مک کوئین رانندگی می‌کرد و خبری از بدل کار نبود. صحنه معروف تعقیب و گریز این فیلم اخیراً در ویدیو جیمخانا ۵ کن بلاک بازسازی شده است. بدون شک، تماشای این فیلم برای هر ماشین باز و مخصوصاً کسانی که به خودروهای کلاسیک آمریکایی علاقه زیادی دارند از واجبات محسوب می‌شود.

Ronin

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

یک فیلم تعقیب و گریز خودرویی دیگر، این بار از اواخر دهه ۹۰ میلادی و با بازی رابرت دنیروی کبیر! در این فیلم، دنیرو و همکاران او در جنوب فرانسه به دنبال به دست آوردن یک کیف مرموز هستند. بدون شک، صحنه‌های تعقیب و گریز فوق العاده هیجان انگیزی در این فیلم وجود دارد و جالب این که، به جای استفاده از خودروهای اسپرت پرزرق و برق، انواع مدل‌های مختلف مرسدس بنز، بی ام و و آئودی را در خیابان‌های نیس و پاریس در طول فیلم می‌توانیم ببینیم.

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

در بهترین حالت خود، ویل فرل به خوبی و بدون زحمت می‌تواند آن غرور متوهمانه و تقریباً روان پریشانه یک مرد آمریکایی را با یک لبخند از بین ببرد. در ناسکار، او بدون شک هدف ایده آل خود را پیدا کرده بود. قطعا این فیلم یکی از بزرگ‌ترین و بهترین فیلم‌های اوست که در نقش یک راننده خودروهای مسابقه‌ای ناسکار، داستان موفقیت‌ها و شکست‌هایش را در قالب کمدی می‌توانیم ببینیم. در این فیلم داستان دوستی عجیب و غریب او با جان ریلی و دشمنی‌اش با یک راننده فرانسوی با بازی ساشا بارون کوهن قطعاً می‌تواند برای هر کسی جذاب باشد.

Steve McQueen: The Man & Le Mans

در این لیست تاکنون یکی از فیلم‌های استیو مک کوئین را قرار داده‌ایم و به جای معرفی خود فیلم لومان در این لیست، فیلم مستندی که اخیراً از زندگی استیو مک کوئین، دنیای فیلم‌ها و مسابقات اتومبیل رانی او ساخته شده به نظر ما گزینه بسیاری بهتری است. در این فیلم می‌توانید علاوه بر آشنا شدن با جنبه‌های بیشتری از زندگی وی، شور و شوق مثال زدنی‌اش در دنیای اتومبیل رانی را بهتر درک کنید.

The Transporter

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

جیسون استاتهام، که اخیراً وارد مجموعه سریع و خشمگین شده، در این فیلم نقش یک راننده بسیار حرفه‌ای را بازی می‌کند که کارش جابجایی محموله‌های ویژه است. در زمان اکران خیلی‌ها این فیلم را جدی نگرفتند، ولی با گذر زمان ترنسپورتر با بازی استاتهام توانست نظر منتقدان زیادی را به خود جلب کند. قطعاً بازی خوب استاتهام در این موضوع بی تأثیر نبوده است. ترنسپورتر یک فیلم جذاب، سرگرم کننده و پر از صحنه‌های اکشن فرانسوی است که می‌تواند ماشین بازها را برای مدتی سر جای خود میخ کوب کند. جالب است بدانید شرکت سازنده ترنسپورتر، فیلم‌های دیگری مانند Taken، Lucy و بسیار اکشن‌های دیگر را هم ساخته است.

Baby Driver

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

اثر کمدی، رومانتیک، موزیکال و اکشن ادگار رایت، فیلمی در مورد یک راننده جوان فوق العاده با استعداد (با بازی آنسل الگورت) که برای جبران بدهی خود، برای رئیس یک باند جنایی (با بازی کوین اسپیسی) رانندگی می‌کند. در این فیلم صحنه‌های تعقیب و گریز خودرویی سوررئال زیادی را می‌توانیم ببینیم که در کنار موسیقی متن جذاب راکی که دارد، یکی از بهترین فیلم‌های خودرویی تاریخ سینما را خلق کرده است. ارتباط نزدیک بین خودروها و موسیقی را بارها کارگردان‌های زیادی در طول سال‌ها امتحان کرده‌اند، ولی رایت یک سر و گردن از این نظر از بقیه بالاتر است.

Death Proof

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

مگر می‌شود لیست برترین فیلم‌های خودرویی نوشت و حداقل یک فیلم از کوئنتین تارانتینو در آن قرار نداد؟ ضد مرگ به عنوان یکی از برترین فیلم‌های تارانتینو، یک فیلم ترسناک و جذاب، پر از صحنه‌های بدل کاری و هیجان انگیز خودرویی و البته، مطابق سبک فیلم‌های تارانتینو، پر از خشونت است. در این فیلم شخصیت اصلی راننده بدل کاری با بازی کورت راسل است که علاقه زیادی به کشتن زن‌ها داخل خودروی مسابقه‌ای خود دارد. در نیمه اول فیلم، می‌بینیم که کورت راسل دنبال قربانی خود رفته و با طرح نقشه، او را نهایتاً می‌کشد؛ در نیمه دوم اما، قربانی‌ها ابتدا مقاومت و در ادامه به جنگ او می‌روند. ضد مرگ فیلمی تکان دهنده، جذاب و هیجان انگیز است، ولی مانند بسیاری از آثار تارانتینو یک معما و پازل داخل خود دارد. تماشای این فیلم را به همه ماشین بازها توصیه می‌کنیم.

Smokey and the Bandit

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

برت رینولدز، یک پونتیاک ترنس ام مدل ۱۹۷۷ و نیروهای پلیس؟ یک ماشین باز غیر از این سه مورد چه چیز دیگری ممکن است بخواهد؟

Gone in 60 Seconds

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

ابتدا باید نکته‌ای را در مورد نسخه اورجینال این فیلم بگوییم: نسخه اصلی سرقت در ۶۰ ثانیه که سال ۱۹۷۴ کارگردان و بدلکار معروف، H.B. Halicki ساخته را می‌توان یکی از عجیب و غریب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما معرفی کرد. این فیلم از مجموعه‌ای از صحنه‌های خودرویی و بدل کاری‌های پرزرق و برق و نهایتاً دیالوگ‌هایی تشکیل شده که تلاش می‌کند داستان گروهی از سارقین که مجموعه‌ای از خودروها را می‌خواهند بدزدند را شرح دهد.

بازسازی مدرن این فیلم دقیقاً در نقطه مقابل آن قرار دارد: یک فیلم جذاب ساخته جری بروکهایمر، با بازی ستارگانی مانند نیکلاس کیج که خط روایی و داستانی روان و بسیار جذابی دارد. نیکلاس در این فیلم نقش شاه دزد را بازی می‌کند که باید در ۹۶ دقیقه ۵۰ خودرو را بدزدد. در تیم او بازیگران دیگری مانند رابرت دووال و آنجلینا جولی هم حضور دارند. صحنه‌های خودرویی فیلم فوق العاده جذاب و بوده و تماشاگر را پای فیلم میخ کوب می‌کنند.

Spectre

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

در تقریباً تمام فیلم‌های مجموعه جیمز باند مجموعه کاملی از خودروهای جذاب چه مدرن چه کلاسیک را می‌توانید بیابید، ولی علت این که Spectre توانسته به این لیست راه پیدا کند به نظر شما چیست؟ جگوار C-X75 که در فیلم بازی کرده با فاصله زیباترین و جذاب‌ترین خودرویی می‌باشد که در تاریخ این کمپانی خودروسازی بریتانیایی ساخته شده است. جالب است بدانید جگوار سال‌های زیادی صرف طراحی و توسعه این مدل کرد ولی تولید C-X75 اندکی بعد از ورود به خط تولید و در اواخر ۲۰۱۲ متوقف شد، به همین دلیل، تعداد بسیار اندکی از آن ساخته شده و این خودرو یکی از باارزش‌ترین مدل‌های شرکت محسوب می‌شود. خوشبختانه، جگوار چند مدل از این خودرو داشت و آن‌ها را در اختیار عوامل سازنده فیلم قرار داد، نتیجه چندین سکانس فوق العاده خودرویی است که هر ماشین بازی قبل از مرگ باید حتماً آن‌ها را ببیند!

The Cannonball Run

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

در این فیلم کمدی شاهد یک رالی دور و دراز در آمریکا هستیم که بر اساس داستان واقعی سفری که سال ۱۹۳۳ انجام شد و طی آن، آروین بیکر موفق شد رکورد طولانی‌ترین سفر خودرویی از نیویورک تا لس آنجلس را طی کند ساخته شده است. در فیلم گروهی از رانندگان را می‌بینیم که داخل انواع خودروهای مختلف، از یک لامبورگینی گرفته تا یک آمبولانس به امید دریافت جایزه نقدی در خط پایان با هم رقابت می‌کنند.

Dust To Glory

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

باجا ۱۰۰۰ یکی از جذاب‌ترین مسابقات اتومبیل رانی آفرود است که هنوز تعطیل نشده و در دنیای خودروها باقی مانده است. فیلم Dust To Glory دقیقاً شما را با تجربه شرکت در این مسابقه، که به مسافت ۱۶۰۰ کیلومتر برگزار می‌شود و تقریباً ۳۲ ساعت زمان می‌برد آشنا خواهد کرد.

Fast Five

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

همه ماشین بازهای فیلم باز حداقل یکی از قسمت‌های مجموعه سریع و خشمگین را دیده‌اند. مجموعه‌ای که بدون شک اگر بهترین کلکسیون فیلم‌های خودرویی تاریخ نباشد، یکی از بهترین‌هاست. در این فیلم‌ها، انواع صحنه‌های جذاب خودرویی را می‌توانیم ببینیم. در شرایطی که قسمت‌های اول این مجموعه روی مسابقات خیابانی و قدرت‌های خاص خود خودروها متمرکز شده بودند، توانستند توجه صنعت سینما به خودروها را بیش از پیش جلب کند. در قسمت پنجم این مجموعه، اوضاع کمی متفاوت شد، فیلمی که دیگر آن موضوع کلیشه‌ای همیشگی را دنبال نمی‌کرد و پر بود از صحنه‌های خودرویی شگفت انگیز، که یکی بهتر از دیگری بودند.

بعد از چهارمین قسمت سریع و خشمگین، کسی فکر نمی‌کرد که ساخت قسمت پنجم ایده خوبی باشد، ولی جاستین لین، کارگردان فیلم که چهار قسمت قبلی را نیز ساخته بود به خوبی توانست با اعمال تغییراتی در ضرب آهنگ فیلم و داستان، دوباره توجه همه را به آن جلب کند. اکنون هشت قسمت از این مجموعه فیلم ساخته شده، ولی بدون شک سریع و خشمگین ۵ هنوز هم نقطه اوج سریع و خشمگین‌هاست.

The Italian Job

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

بازیگر اصلی فیلم با بازی مایکل کین، تلاش می‌کند تا با گروهی که جمع کرده، شمش‌های طلای یک گروه مافیایی به ارزش ۴ میلیون دلار را از مرکز شهر تورین، با استفاده از چند دستگاه مینی کوپر بدزدد. با فیلمی عجیب و کمی شاید احمقانه مواجه هستیم، فیلمی که انواع صحنه‌ها و سکانس‌های جذاب را در آن می‌توانید ببینید، از نوئل کوارد در نقش یک گنگستر اشرافی گرفته تا بنی هیل که نقش پروفسوری بدجنس را دارد. کل پروسه سرقت و داستان‌هایی که بعد از آن اتفاق می افتند، به معنای واقعی کلمه فوق العاده کار شده‌اند. گرچه دو فیلم سبکی کاملاً جدا از هم دارند، ولی به نظر ما، فیلم‌هایی کلاسیک مانند شغل ایتالیایی هستند که باعث شدند این روزها سینمایی به سبک سریع و خشمگین‌ها داشته باشیم.

Two-Lane Blacktop

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

فیلم کلاسیک خودرویی – جاده‌ای مونت هلمن در مورد یک راننده (با بازی جیمز تیلور)، یک مکانیک (دنیس ویلسون) و یک دختر (لوری برد) که با یک مرد که رانندگی یک GTO را به عهده دارد مسابقه می‌دهند، یکی از آن فیلم‌هایی است که آدم دوست دارد بارها و بارها ببیند و با هر بار دیدن آن، نکته‌ای تازه را متوجه می‌شود. این فیلم که فیلم نامه‌اش را رودی وورلیتزر نوشته، نه یک فیلم اکشن است و نه یک درام. در متن فیلم می‌توانیم اتفاقات جالب بین شخصیت‌ها، اکوسیستم کوچک و عجیب و غریبی که حس رقابت ایجاد کرده، وابستگی بین کاراکترها، خشم و بیگانگی را دید. ولی این سکانس‌های جذاب رانندگی فیلم با هنرنمایی جیمز تیلور است که بیننده را پای فیلم میخ کوب می‌کند.

Apex: The Story of The Hypercar

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

این فیلم داستان کریستین فون کونیخزگ در پروسه طراحی و ساخت ابرخودروی One:1 را نشان می‌دهد، مدلی که ممکن است عنوان سریع‌ترین خودروی دنیا را بتواند به خود اختصاص بدهد. در این فیلم همچنین به خودروهای دیگر این سگمنت مانند انواع مدل‌های بوگاتی، فراری، مک لارن، پورشه و بسیار مدل‌های دیگر پرداخته می‌شود.

Taxi Driver

18 فیلم‌ خودرویی برتر تاریخ

شاید برخی بگویند که این فیلم نباید در لیست برترین فیلم‌های خودرویی باشد. ممکن است حق با آن‌ها بوده و این اثر هنری بی نظیر مارتین اسکورسیزی را نتوان در زمره یک فیلم کلاسیک صرفاً خودرویی قرار داد. ولی در این فیلم، تمام داستان تنهایی، دیوانگی و خشونتی که تراویس بیکل، راننده تاکسی نیویورکی با بازی رابرت دنیرو تجربه می‌کند داخل یک خودرو می‌گذرد. در طول فیلم، یک مرز کاملاً مشخص بین تراویس و دنیای خارج کشیده می‌شود، دنیای او کاملاً متفاوت از مسافرهایی است که سوار تاکسی‌اش می‌شوند. گویی هویت تراویس و تاکسی زردش با هم گره خورده‌اند! از نظر ما، این فیلم صرفاً یک فیلم خودرویی نیست، بلکه بهترین فیلم خودرویی تاریخ است…!