بررسی شاسی بلند RX 2020 لکسوس

شرکت لکسوس شاسی بلند RX 2020 را به عنوان فیس لیفت مدل پیشین معرفی کرد. شاسی بلند بزرگ که بیشتر روی بهینه سازی عملکرد آن تمرکز شده و در بحث طراحی ظاهری چندان تغییر پیدا نکرد. در طراحی ظاهری RX 2020 لکسوس واقعا خیره کننده بوده و از ظاهر جذاب بهره می‌برد. در بحث طراحی این مدل شباهت نزدیکی به دیگر اعضای خانواده داشته و RX 2020 نیز یک نمونه برجسته است.

لکسوس همیشه سعی داشته در طراحی نگاه مخاطب را جلب کند و با RX 2020 نیز چنین ویژگی را دربرمی‌گیرد. شاسی بلند مورد اشاره یکی از مدل‌های بزرگ سایز SUV لکسوس است که با طراحی جذاب و ویژگی‌های فوق العاده می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. یکی از مواردی که در این مدل اعمال شده، بهبودی در بخش فنی بوده و برخی ویژگی‌های اضافی نیز افزوده شده اما اگر توجهی به ظاهر آن داشته باشید، متوجه تغییر بسیار کمی خواهید بود.

RX برادر بزرگ‌تر NX است که از پیکر بزرگی برخوردار بوده و در بیشتر جنبه‌ها یک مدل مشابه ان ایکس است. طراحی داخلی آن پریمیومی‌تر از NX بوده زیرا مدل کوچک از صفحه نمایش کوچک و داشبورد کم عمق بهره می‌برد. اما RX یک مدل بزرگ و فوق العاده بوده که می‌تواند نظر مخاطب را جلب کند. در داخل آن از چرم بهره گرفته شده و مشتری هنگام خرید می‌تواند بیش از ۱۵ نوع پیکربندی در انتخاب داشته باشد.

لکسوس سه مدل از RX را به فروش می‌رساند که شامل RX300 با پیشرانه چهار سیلندر، مدل RX350 شش سیلندر و مدل هیبریدی RX450h با پیشرانه شش سیلندر اشاره کرد. در حالی که دو مدل نخست ۵ صندلی هستند اما مدل آخر در نسخه هفت صندلی هم عرضه می‌شود. به طور کلی لکسوس سعی کرده در ساختار مختلف شاسی بلند، RX 2020 را به فروش برساند تا پیکربندی متنوعی داشته باشد.

لکسوس RX 2020 یک ژاپنی تمام عیار

مدل RX300 لوکس با قیمت پایه ۷۱۹۲۰ دلار به فروش رسیده که در مقایسه با برخی مدل‌های پرچمدار لوکس قیمت مناسبی دارد. قیمتی که در سطح مزدا CX-9 Azami LE است. این قیمت همچنین نسبت به رقبای تنومند آلمانی با هزینه بیش از ۱۰۰ هزار دلار بسیار مناسب است و منطقی هم به نظر می‌رسد.

هنگامی که با این خودرو وارد جاده می‌شوید متوجه کیفیت ساخت بالا و نرمی رانندگی با RX 2020 خواهید شد. خودرویی بلندقامت با پیشرانه‌های قابل قبول که توانایی لازم را برای حرکت جسورانه در جاده به ارمغان می‌آورد. حس کیفیت را زمانی می‌توان احساس کرد که پشت فرمان این محصول لوکس لکسوس قرار می‌گیرید.

متاسفانه در بحث انتخاب تریم داخلی گزینه‌های متنوعی وجود ندارد. از این رو باید به موارد محدود بسنده کرد تا شاهد صندلی چرمی نرم با رنگ‌بندی نسبتا متنوع بود. تریم داخلی باکیفیت است و می‌تواند رضایت خریدار را جلب کند. البته در بحث صفت لوکس بودن این خودرو چیزهای بسیاری برای گفتن ندارد. هنگامی که فضای داخلی RX 2020 را مشاهده می‌کنید به خوبی کیفیت را احساس خواهید کرد اما این کیفیت لوکسی نیست که انتظارش را دارید.

تریم ترکیبی مورد بررسی ما به رنگ کرم و مشکی بوده که تریم پریمیومی زیبایی محسوب می‌شود. با این حساب در داخل کابین تجربه سفر لذت بخش را خواهید داشت. کابین همیشه بخش مهمی برای مشتریان خودرو است از این رو در طول چند سال گذشته، شرکت‌های مطرح تولیدکننده توجه خوبی به این قسمت داشتند تا کابین باکیفیت و لذت بخش را برای مشتریان خود به ارمغان آورند.

RX 2020 نیز که یک شاسی بلند لوکس تلقی می‌شود از این قاعده مستثنی نبوده و لکسوس که برند لوکس تویوتا به شمار می‌رود، با سابقه درخشان در تولید اتومبیل لوکس سعی کرده تا این مدل را جذاب‌تر از همیشه عرضه دارد. البته همانطور که می‌دانید آر ایکس یک شاسی بلند لوکس اقتصادی محسوب می‌شود زیرا اگر در زمینه قیمت آن را با رقبا آلمانی مقایسه کنیم بسیار ارزان‌تر است. بدیهی است که شرکت لکسوس از متریال باکیفیت اما نه چندان لوکس بهره گیرد. اگرچه داخل این اتومبیل قرار می‌گیرید، مبهوت کیفیت بالا ساخت و کابین آن خواهید شد.

یک صفحه نمایش بزرگ مستطیل شکل ۱۲.۳ اینچی با سیستم سرگرمی لکسوس در روی داشبورد تعبیه شده است. این صفحه نمایش بسیار بزرگ‌تر از صفحه نمایش تعبیه شده در NX برادر کوچک‌تر آر ایکس است. کنترل لمسی بسیار دقیق و حساس عمل می‌کند و ناامیدکننده همچون برخی خودروهای اروپایی یا چینی نیست.

سیستم ناوبری اختصاصی، قابلیت DAB +، سیستم شارژ بی سیم تلفن هوشمند، سیستم کنترل صدا و برخی دیگر، تنها بخشی از امکانات خیره کننده RX 2020 فیس لیفت لکسوس محسوب می‌شود. رابط کاربری سیستم سرگرمی این خودرو در مقایسه با قبل دلپذیرتر شده و همین امر موجب رضایت کاربر خواهد شد. کلیدهای روی داشبورد همچنان طراحی قدیمی دارند و طراحی کابین نیز چندان نسبت به قبل بهبود پیدا نکرده تا بتوانیم این خودرو را نسبت به قبل بسیار متفاوت از نظر داخلی محسوب کنیم.

در زیر کنسول وسط دو پورت USB قرار گرفته که افراد می‌توانند لوازم جانبی یا شارژر گوشی هوشمند خود را به آن متصل کنند. یک ساعت آنالوگ در میان دو خروجی تهویه قرار گرفته تا نشان دهد مشتریان RX با یک مدل معمولی و بی کیفیت رو به رو نیستند. بلکه از خودرو لوکس و با اصالت ژاپنی برخوردار هستند.

لکسوس RX 2020 شاسی بلند پریمیومی اما خوش قیمت

صندلی‌ها طراحی زیبا و باکیفیت چرمی دارند که در چند رنگ هنگام خرید قابل سفارش است. انعطاف پذیری آنها بالاست و به لطف کلیدهای کناری می‌توان آنها را در چند جهت کنترل کرد. اگرچه در برخی قسمت کابین متریالی نظیر چرم و چوب را شاهد هستیم، اما برخلاف خودروهای لوکس آلمانی در برخی قسمت‌ها کیفیت پلاستیک یا همان چرم مصنوعی را مشاهده کردیم.

شما می‌توانید برای کابین داخلی پالت رنگی گوناگون و متنوعی داشته باشید. تجربه سفر با RX 2020 بسیار لذت بخش است زیرا از یک سو کیفیت بالایی را احساس خواهید کرد و در سوی دیگر تنوع رنگی داخل کابین نیز جذابیتی دارد. همانطور که گفته شد، برخی مدل‌های آر ایکس ۵ صندلی و یک مدل هفت صندلی بوده که نسخه ۵ صندلی شامل صندلی‌های کوچک در قسمت بار نشده اما مدل ۷ صندلی دو صندلی کوچک در عقب برای آن در نظر گرفته شده است.

بنابراین مدل هفت صندلی برای خانواده‌های پرجمعیت بهتر است و نسخه ۵ صندلی نیز برای خانواده‌های کم جمعیت. به طور کلی لکسوس در RX 2020 تجهیزات رفاهی و ایمنی متنوعی تعبیه کرده تا بتواند رضایت مسافران و سرنشینان را جلب کند. این خودرو گذشته از طراحی شیک و لوکسی که دارد، با پیشرانه‌های مختلف عرضه می‌شود که مشتریان می‌توانند باتوجه به بودجه خود مدل موردنظر را خریداری کنند.

مدل‌هایی که شامل نسخه هیبریدی و بنزینی هم می‌شود. در مدل هفت صندلی فضای باری با حذف صندلی‌های ردیف سوم بیشتر از مدل ۵ صندلی می‌شود. بنابراین نسخه هفت صندلی کمی طول بیشتری نسبت به مدل ۵ صندلی RX 2020 دارد. تمامی نسخه‌های این شاسی بلند به گیربکس هشت سرعته اتوماتیک نرم مجهز هستند و که تفاوتی با یکدیگر ندارند.

با تمام تفاسیری که از RX 2020 داشتیم باید بیان کرد لکسوس یک شاسی بلند لوکس اقتصادی را در اختیار افرادی قرار داده که به دنبال یک خودرو مناسب و پریمیومی اما با قیمت مناسب هستند. خودرویی که در مدل فیس لیفت تغییرات ظاهری چندان نداشته به جز آن که آپشن‌های محدودی به آن افزوده شده و می‌توان به خوبی رضایت مخاطب را جلب کند.

با قیمت پایه ۷۲ هزار دلار اگر این مدل را با خودروهای مطرح آلمانی که بیش از ۱۰۰ هزار دلار قیمت دارند مقایسه کنیم، متوجه ارزش خرید بالا RX 2020 خواهید شد. البته اگر می‌خواهید شاسی بلند واقعا لوکس داشته باشید آن هم از برند لکسوس باید به سراغ سری LX بروید که بی‌نظیر هستند و حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارند.

شایان ذکر است که لکسوس در اوایل دهه بعدی نسل جدید RX را معرفی خواهد کرد.