اپل قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ خودروی هوشمند تولید کند

اپل
اپل

بر اساس یک گزارش جدید از رویترز، اپل تصمیم گرفته است که تا سال ۲۰۲۴ یک خوروی هوشمند خودران تولید و در بازار عرضه کند. دو نفر که “در جریان این موضوع قرار دارند” توضیح داده‌اند که شرکت اپل در حوزه نرم افزار به اندازه کافی پیشروی و پیشرفت کرده است تا بتواند به فناوری ساخت یک خودروی هوشمند خودران دست پیدا کند. بر اساس گزارش‌هایی که در اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر شده بود، این شرکت حدود ۲۰۰ نفر از کارمندان خود را از پروژه Titan اخراج کرد تا به طور اختصاصی بر روی نرم افزار تمرکز کند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی پیدا کردن از چند و چون این ماجرا و خودروی هوشمند خودران شرکت اپل همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

یکی از افرادی که بر روی پروژه Titan در شرکت اپل کار کرده، گفته است که: “اگر تنها یک شرکت در سراسر دنیا وجود داشته باشد که منابع لازم و کافی را برای انجام دادن این کار در اختیار داشته باشد، احتمالا فقط اپل است. اما در عین حال، باید توجه داشت که این یک گوشی موبایل نیست.” احتمالا منظور این شخص از بخش آخر جمله خود، این بوده است که زنجیره تامین و راه اندازی خط تولید یک خودروی هوشمند خودران به همین سادگی‌ها که به نظر می‌رسد، نیست؛ حتی برای شرکتی به بزرگی و عظمت اپل که از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا برخوردار است و به راحتی به هر چیزی که اراده کند، دست پیدا می‌کند. با توجه به این موضوع، این شرکت ممکن است در نهایت به توسعه و تولید یک سیستم رانندگی خودمختار و خودران بپردازد تا توسط شرکت‌هایی که تا به حال ساخت این دست پروژه‌ها را انجام داده‌اند و با نحوه انجام دادن آن آشنایی دارند، تکامل پیدا کند و ساخته شود. در هر صورت، در حال حاضر هنوز مشخص نیست که ما به زودی تا سال ۲۰۲۴ شاهد عرضه شدن یک خودرو از برند اپل و با اسم این شرکت خواهیم بود و یا این که این خودرو تحت برندهای دیگری از قبیل فورد یا تسلا و… عرضه خواهد شد که فقط دارای سیستمی هستند که توسط اپل ساخته شده و توسعه پیدا کرده است. در این صورت، باید انتظار داشته باشیم که این محصول مشترکی که مورد نظر ما است، فقط دارای لوگوی اپل باشد و اسم آن را به عنوان توسعه دهنده و سازنده سیستم یدک بکشد.

یک فناوری جدید در باتری‌ها به اسم nanocell ممکن است برای فراهم کردن انرژی و نیروی مورد نیاز این خودروها به کار گرفته شود. این نسل جدید از باتری‌ها، فضای کم‌تری اشغال می‌کند و آرایش شیمیایی آن‌ها نیز متفاوت است. بر اساس گزارش‌هایی که در رابطه با این موضوع وجود دارد، اپل به دنبال LFP (فسفات آهن لیتیوم یا Lithium Iron Phosphate) است که در مقایسه با باتری‌های لیتیوم یونی، کم‌تر مستعد جذب گرما است. اما علاوه بر این، موضوع مهم‌تری که وجود دارد، این است که این نسل جدید از باتری‌ها، به خودروها اجازه خواهند داد تا مسافت طولانی‌تر و بیشتری هم دوام بیاورند. در رابطه با سیستم خودران نیز می‌توانیم اشاره کنیم که می‌توانند از سنسورهای LiDAR جدید شرکت اپل استفاده کنند. یعنی درست مانند نمونه‌هایی که این شرکت در حال حاضر در گوشی‌های هوشمند جدید خود در سری آیفون ۱۲ پرو و همچنین تبلت‌های iPad Pro خودش استفاده می‌کند. در این صورت، سنسورهای متعدد و زیادی باید مورد استفاده قرار بگیرند تا بتوانند قابلیت تشخیص اشیاء از فاصله‌های مخلتف را داشته باشند. در حال حاضر شنیده‌ها حاکی از این موضوع هستند که یا خود شرکت اپل و یا یک شرکت ثانویه این سنسورها را برای اپل تولید خواهند کرد.

گزارشی که اخیرا در رابطه با این موضوع منتشر شده است، اعلام می‌کند که هدف اصلی Apple در رابطه با این موضوع این است که یک خودروی خودران تا سال ۲۰۲۴ میلادی آماده کند. اما بحران ویروس کرونا که در حال حاضر در سراسر دنیا وجود دارد و اخیرا نوع جهش یافته آن در بریتانیا کشف شده است، ممکن است باعث شود که این پروژه تاخیر داشته باشد و یا این بحران، حتی مستعد چند بار تاخیر ایجاد کردن در این پروژه را نیز دارد. یک بار دیگر نیز باید به این موضوع اشاره کنیم این که این خودروی هوشمند خودران با اسم و برند اپل خواهد بود و یا با همکاری یکی از برندهای خودروسازی حال حاضر دنیا ساخته خواهد شد و دارای لوگوی این شرکت برای همکاری خواهد بود، هنوز کاملا مشخص نیست. اما این فرضیه هم اکنون مطرح است که حتی این خودرو ممکن است دارای یک برند جدید باشد که زیرمجموعه Apple خواهد بود. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، این شرکت هنوز چیز خاصی در رابطه با این موضوع اعلام نکرده است و درمورد نقشه‌ها، برنامه‌ها و محصولات جدید خود در آینده هیچ اطلاعاتی در اختیار کسی قرار نداده است. بنابراین، هنوز باید بیشتر صبر کنیم تا ابعاد بیشتری از این ماجرا روشن شود.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.