تمام آن چه که در مورد ECU ریمپینگ باید بدانید

ECU ریمپینگ

این روزها راننده‌های بیشتری به امید پرفورمنس بهتر، استخراج قدرت بیشتر از موتور و کاهش مصرف سوخت به سراغ تیونرهای پیشرانه می‌روند تا با برنامه ریزی مجدد نرم افزار ECU خودروی خود به این مهم دست پیدا کند. هم اکنون در آمریکا کسب و کار تیونرها حسابی سکه شده است. در گذشته، اگر به عنوان مثال ماهانه یک تیونر فقط روی ۳۰ دستگاه خودرو کار می‌کرد این روزها در آمریکا به طور متوسط، تیونرها ماهانه روی ۶۰۰ خودرو کار می‌کنند. سوالی که مطرح می‌شود این که چه چیزی باعث شده تیونینگ پیشرانه و ECU ریمپینگ برای راننده این قدر جذاب شود؟ در مطلب امروز مجله اینترنتی آراد مگ قصد داریم شما را با تمام آن چه که باید در مورد ECU ریمپینگ بدانید آشنا کنیم. لطفاً با ما همراه شوید.

ECU ریمپینگ چیست؟

ECU ریمپینگ

خیلی ساده بخواهیم بگوییم خودروهای مدرن یک سیستم مدیریت الکتریکی موتور دارند که سوخت رسانی خودرو را کنترل می‌کند. مدیریت این سیستم به عهده مغز موتور، یعنی ECU می‌باشد. ECU مخفف Engine Control Unit به معنی واحد کنترل موتور است. زمانی که پای خود را روی پدال گاز فشار می‌دهید، این ECU است که تصمیم می‌گیرد چقدر سوخت و هوا باید ترکیب شده و داخل سیلندر تزریق شود. موتورهای بنزینی و دیزلی تفاوت‌های اندکی با هم در این مورد دارند، ولی این موضوع در مورد مبحث امروز ما اهمیتی ندارد. اگر خودروی شما توربو باشد، ECU همچنین وظیفه کنترل بوست توربو را هم بر عهده دارد.

اگر قصد ریمپ کردن ECU خود را دارید، خبر خوب اینجاست که به راحتی می‌توانید این کار را انجام بدهید و اگر همه چیز به خوبی انجام شود، نه تنها پرفورمنس موتور خودروی شما بهتر خواهد شد، بلکه مصرف سوخت آن نیز می‌تواند کاهش پیدا کند.

ECU ریمپینگ به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. رایج‌ترین روش متصل شدن به پورت دیاگ خودرو و فلش کردن نرم افزار ECU با یک مپ استاندارد برای آن خودرو است. البته برای انجام این کار به تجهیزات ویژه‌ای نیاز خواهید داشت. از آن جایی که کل کار با نرم افزار انجام می‌شود، نصب یک مپ جدید روی ECU خودروی شما به سرعت انجام شده و اگر مشکلی پیش نیاید، کل پروسه کم‌تر از یک ساعت زمان خواهد برد.

روش دوم، که گران‌تر بوده ولی نتیجه بهتری برای شما به ارمغان خواهد آورد نوشتن یک مپ سفارشی برای خودروی شماست. در این روش با اتصال یک لپ تاپ به موتور خودرو، به جای آپلود یک مپ استاندارد روی ECU، تمامی پارامترهای خودرو را می‌توان به صورت اختصاصی تغییر داد. معمولاً این کار زمانی که خودرو روی یک دینامومتر قرار دارد انجام می‌شود، تا تیونر بتواند به صورت لحظه‌ای پرفورمنس و میزان مصرف سوخت خودرو را بررسی کرده و در صورت لزوم، تغییرات مناسب را اعمال نماید.

ECU ریمپینگ را این روزها با استفاده از دستگاه‌های ویژه‌ای که در بازار وجود دارند نیز می‌تواند انجام داد. هم اکنون در بازار مدل‌های مختلفی وجود دارند. در حالی که قیمت آن‌ها خیلی گران نیست و خودتان نیز می‌توانید نصبشان کنید، ولی این دستگاه‌ها فقط خروجی قدرت و گشتاور خودرو را بیشتر می‌کنند و استفاده خیلی زیادی ندارند. ECU ریمپینگ اگر توسط یک فرد متخصص و کسی که واقعاً خبره این کار است انجام شود، گرچه هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت، ولی نتیجه کار فوق العاده بهتر خواهد بود.

ECU ریمپینگ

اگر ECU ریمپینگ این قدر راحت است، چرا خودروسازها خود آن را انجام نمی‌دهند؟

این سوالی است که ممکن است به ذهن خیلی‌ها خطور کند. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا شرکت‌های خودروسازی حداکثر پرفورمنس ممکن را از پیشرانه نمی‌گیرند یا سعی نمی‌کنند ECU خودروهای تولیدی خود را به منظور ارائه کم‌ترین میزان مصرف سوخت دست کاری نمایند.

اولین و مهم‌ترین دلیل این است که شرکت‌های خودروسازی به تنها چیزی که بیشتر از همه اهمیت می‌دهند دوام و طول عمر بیشتر پیشرانه است. برخی افراد به خوبی از خودروی خود مراقبت می‌کنند و سرویس‌های دوره‌ای آن را به صورت مرتب و منظم انجام می‌دهند. برخی دیگر هیچ کار دیگری جز بنزین زدن و رانندگی کردن با خودروی خود بلد نیستند. بسته به کشوری که زندگی می‌کنید، کیفیت بنزین نیز می‌تواند تفاوت زیادی با هم داشته باشد.

در یک دنیای ایده آل، همه راننده‌ها به خوبی از خودروی خود مراقبت می‌کنند و بنزینی که می‌زنند، بالاترین کیفیت ممکن را همه جا دارد. از آن جایی که ما در این دنیای ایده آل زندگی نمی‌کنیم، پس اگر خودروسازها خودروهای خود را نه با یک تیونینگ بهینه، بلکه با تیونینگی برای پرفورمنس بهتر روانه بازار کنند، احتمال خرابی موتورها به میزان زیادی بالا خواهد رفت. به عبارت دیگر، با دست کاری نکردن زیادی ECU و در نتیجه طول عمر بالاتر موتورها، شرکت‌های خودروسازی نزد مردم اعتبار بیشتری کسب می‌کنند. اگر آماده هستید که به موقع خودروی خود را سرویس کنید، بیشتر مراقب آن باشید و همچنین از بنزین خوبی استفاده کنید، ECU ریمپینگ برای شما دردسری ایجاد نخواهد کرد.

یک مشکل دیگر که وجود دارد این که، چون خودروسازها معمولاً مدل‌های مختلفی در خانواده محصولات خود دارند، همیشه باید قوی‌ترین خودروهای آن‌ها گران‌ترین‌ها نیز باشند. از این رو، شرکت‌های خودروسازی همیشه پرفورمنس پیشرانه‌ها را طوری تنظیم می‌کنند که تفاوت محسوسی بین مدل‌های ارزان قیمت و خودروهای گران‌تر وجود داشته باشد. گاهی اوقات شما می‌توانید یک مدل ارزان خریداری کرده و با ECU ریمپینگ به پرفورمنسی برابر با مدل گران قیمت‌تر همان شرکت دست پیدا کنید.

ECU ریمپینگ

چرا به پرفورمنس بیشتر ممکن است نیاز پیدا کنم؟

با ECU ریمپینگ پرفورمنس بیشتری می‌توان از موتور استخراج کرد، ولی این تنها مزیت آن نیست. تا زمانی که با یک خودرویی که ECU آن ریمپ شده به صورت عادی رانندگی می‌کنید، مصرف سوخت خودروی شما هم کاهش پیدا خواهد کرد. این موضوع بسته به خودرو متفاوت است، ولی بیشتر افرادی که ECU خودروی خود را ریمپ کرده‌اند می گویند که بعد از این کار، مصرف سوختشان به طور میانگین بین یک تا دو لیتر در هر صد کیلومتر کاهش پیدا کرده است. نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این که، اگر زیاد اهل فشار دادن پدال گاز باشید، چه با خودروی ریمپ شده یا استاندارد مصرف سوخت شما بالا خواهد رفت.

یک نکته دیگر هم این که، اگر به عنوان مثال یک ون دارید و معمولاً بارهای سنگین جابجا می‌کنید، ECU ریمپینگ می‌تواند قدرت خودروی شما را افزایش بدهد و قطعاً نتیجه را در سربالایی‌ها به وضوح احساس خواهید کرد.

با این اوصاف باید ECU خودروی خود را ریمپ کنم؟

نکات دیگری هم هستند که باید قبل از ریمپ کردن ECU خودروی خود در نظر بگیرید. اولین و مهم‌ترین آن‌ها این است که خودروی شما چه نوع موتوری دارد. معمولاً بهترین نتیجه گیری از ECU ریمپینگ را موتورهای توربو به دست می‌آورند. ریمپ کردن ECU خودروهای توربو معمولاً سبب افزایش قابل توجه پرفورمنس شده و بوست توربو نیز می‌تواند افزایش پیدا کند. در موتورهای تنفس طبیعی به اندازه موتورهای توربو نمی‌توانید افزایش پرفورمنس را تجربه کنید.

اگر خودروی شما یک موتور کوچک تنفس طبیعی دارد، ECU ریمپینگ آن ممکن است اندکی پرفورمنس آن را افزایش بدهد و لذت رانندگی با آن را بیشتر کند، ولی قبل از تصمیم گیری برای این کار باید هزینه آن و هزینه‌های مرتبط با نگهداری و سرویس بیشتر موتور را در نظر گرفته و ببینید واقعاً ارزشش را دارد یا نه. موتور در حالت استاندارد خود هر چقدر بزرگ‌تر و قوی‌تر باشد، افزایش پرفورمنس بیشتری را از ECU ریمپینگ دریافت خواهید کرد.

البته پرفورمنس بیشتر تنها چیزی نیست که از ECU ریمپینگ می‌توانید به دست بیاورید. همان طور که گفتیم، در اکثر مواقع مصرف سوخت موتور نیز کاهش پیدا می‌کند، البته این مورد به سبک زندگی شما هم بستگی دارد. در صورتی که بعد از ECU ریمپینگ سریع‌تر از قبل رانندگی نکنید، مصرف سوخت شما کاهش پیدا خواهد کرد. ولی معمولاً اتفاقی که می افتد این است: به دلیل افزایش پرفورمنس خودرو بعد از ریمپینگ، خیلی سریع‌تر از قبل رانندگی می‌کنید و مصرف سوخت خودروی شما بسیار بالاتر می‌رود.

اندکی بعد که به این افزایش پرفورمنس عادت کنید، رانندگی‌تان دوباره عادی شده و مصرف سوخت کم‌تر را به وضوح حس خواهید کرد. این روزها تیونرهای حرفه‌ای ریمپ هایی صرفاً ویژه کاهش مصرف سوخت نیز انجام می‌دهند. با نصب این نوع مپ ها معمولاً پرفورمنس موتور کاهش پیدا کرده و در عوض، مصرف سوخت بهتر می‌شود. معمولاً چنین مپ هایی بیشتر به درد راننده‌های تاکسی می‌خورد.

ECU ریمپینگ

اگر خودروی شما بنزینی است و ECU آن را ریمپ کرده‌اید، حتماً همیشه باید از بنزین سوپر استفاده کنید تا مشکلی برای موتور به وجود نیاید. اگر پرفورمنس موتور شما به قدری افزایش یافته که کاملاً آن را احساس می‌کنید، هزینه بیشتر برای استفاده از بنزین سوپر کاملاً ارزشش را خواهد داشت. البته نکته‌ای که باید ذکر کنیم این که، در همه ریمپ ها معمولاً نیازی به استفاده از بنزین سوپر بعد از ECU ریمپینگ نیست و بهتر است از کسی که این کار را روی موتور خودروی شما انجام می‌دهد در این باره سؤال کنید.

اگر ECU خودروی خود را ریمپ کرده‌اید، ممکن است احساس کنید این موضوع روی عملکرد کلاچ تأثیر منفی گذاشته است. اگر کلاچ شما سالم است، مشکلی پیش نخواهد آمد، ولی اگر خیلی از طول عمر صفحه کلاچ باقی نمانده، ریمپ کردن ECU می‌تواند این امر را سرعت ببخشد.

بهترین کار این است که قبل از ریمپ کردن ECU حتماً یک سرویس کامل روی خودروی خود انجام داده و از سالم بودن همه چیز اطمینان حاصل کنید. در کشورهای خارجی، با ریمپ کردن ECU حق بیمه‌ای که شرکت‌ها برای خودرو دریافت می‌کنند افزایش می‌یابد. البته در ایران خبری از این مورد نیست و بدون نگرانی در مورد افزایش هزینه‌های بیمه می‌توان این کار را انجام داد.

اکنون یک توضیح کلی در مورد ریمپینگ ECU را می دانید. بسیاری از مردم فکر می‌کنند ECU ریمپینگ در مورد هر خودرو می‌تواند خوب باشد، ولی به طور کلی، این کار مزایا و معایبی دارد که باید با آگاهی کامل از آن‌ها، در مورد این کار تصمیم بگیرید.

تاثیرات ECU ریمپینگ چیست؟

خیلی‌ها اعتقاد دارند که ECU ریمپینگ هیچ تاثیری رو میزان مصرف سوخت ندارد، ولی از نظر فنی این موضوع درست نیست. به دلیل تغییراتی که در ریمپینگ ECU انجام می‌شود، به منظور تولید قدرت بیشتر موتور مصرف سوخت نیز افزایش پیدا خواهد کرد. اگر بعد از ECU ریمپینگ به صورت عادی با خودرو رانندگی کنید، نه تنها مصرف سوخت خودرو افزایش نمی‌یابد، بلکه در برخی موارد حتی ممکن است کم‌تر هم بشود.

البته، اگر راننده به منظور بهره مندی هر چه بیشتر از قدرت و گشتاور بیشتری که در اختیارش قرار گرفته سبک رانندگی تهاجمی در پیش بگیرد، قطعاً شاهد افزایش مصرف سوخت خواهد بود. اگر بخواهیم با چند مثال، خیلی ملموس‌تر به شما توضیح دهیم که بعد از ECU ریمپینگ پرفورمنس خودرو چگونه تغییر خواهد کرد، می‌توانیم بگوییم که دیگر راننده نیازی ندارد در سربالایی‌ها برای حفظ سرعت دنده معکوس کند یا در ترافیک ممکن است نیازی به تغییر دنده‌های زیاد نداشته باشد. همه این موارد به نوبه خود سبب کاهش مصرف سوخت می‌شوند.

آیا ECU ریمپینگ معایب هم دارد؟

برخی افراد می گویند موتور خودروی آن‌ها بعد از ریمپینگ ECU آسیب دیده است، ولی چنین اتفاقی معمولاً به ندرت رخ می‌دهد. بسیاری از تیونرهای حرفه‌ای، با گارانتی ECU ریمپینگ را انجام می‌دهند تا مالک خودرو هیچ گونه نگرانی در مورد آسیب‌های احتمالی وارده به موتور خودروی خود نداشته باشد.

اگر نظر یا سوالی در مورد ECU ریمپینگ دارید، در بخش کامنت ها حتماً مطرح کنید.