آئودی Q5 TFSI e اس‌یووی هیبریدی قابل شارژ

آئودی

اگر به دنبال یک اس‌یو‌وی هستید آئودی Q5 TFSI e d یک نمونه کامل و بی‌عیب و نقص می‌باشد که می‌تواند به شما تجربه یک رانندگی خوب را بدهد. اگر می‌خواهید در خصوص این خودرو بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

خودروی آئودی Q5 یک خودروی اس‌یووی میان‌رده ویژه برای پنج نفر به همراه وسایلشان است. با وجود سیستم TFSI e  سازندگان آن در تلاش‌ هستند که با موتور هیبریدی قابل شارژ رفتار دوستانه‌تری با زمین داشته باشند.) اشاره به سیستم‌های سبز دارد(

به این معنا که شما می‌توانید  از آئودی Q5 به عنوان یک ماشین تمام الکتریکی جهت پیمایش‌های کوتاه به منظور کاهش مصرف سوخت و هزینه‌ها و همچنین برای جلوگیری از شیوع گازهای گلخانه‌ای بسیار خطرناک استفاده کنید. برای پیمایش‌های طولانی‌تر و یا برای هنگامی که به افزایش قدرت نیاز دارید موتور بنزینی می‌تواند یک پانچ قدرتمند را به همراه داشته باشد.

خودروی آئودی Q5 55 TFSI e با قیمت ۵۲۹۰۰ دلار و ۴۹۷۳۵ یورو شروع می‌شود اما مدل رقابتی با سری Quattro S را نیز تدارک دیده‌ایم با آپشن های اضافی(که شامل پک صوتی و راحتی، پک راهنما و کمک پارک کردن و پک تور می‌باشد) که باعث می‌شود قیمت کلی آن به ۶۱۸۰۵ یورو یا ۸۰۰۰۰ دلار برسد.

هرچند این قیمت برای بسیاری از خانواده‌ها ارزان نیست و خارج از دسترس است اما برای آن دسته از خانواده‌ها و افراد صاحب تجارتی که توان خرید چنین خودرویی را دارند، خرید این خودرو خریدی خوشایند خواهد بود.

 طراحی و سواری AUDI Q5 TFSI e

آئودی Q5 خودرویی با ظاهری زیباست. این خودرو در سالن‌های ویژه آئودی طراحی شده است و دارای کاپوت طرح دار و جلو پنجره‌هایی بزرگ که به آن موضع قدرت می‌بخشد است.

در را باز کنید و داخل شوید آن گاه شما از ارتفاع صندلی راننده آئودی Q5 لذت خواهید برد و از آن تقدیر خواهید کرد. آن‌قدر بلند نیست که سوار شدن و پیاده شدن را با مشکل مواجه کند اما به اندازه کافی بلند است که دید بسیاری خوبی به جاده روبروی خود داشته باشید. با توجه به پنجره‌های بزرگ و دوربین‌هایی که در اطراف وجود دارد، دید خوبی برای راننده وجود دارد.

هنگامی که در را ببندید ویژگی عایق صدا بودن درها قابل‌تشخیص است. کابین ماشین جادار، راحت و بی سر و صدا است. حتی هنگام پیمایش با سرعت بالا، خودروی آئودی Q5 عملکردی بسیار خوبی در رفع کردن صداهای خارجی و صدای جاده دارد که تجربه‌ای بسیار خوب در رانندگی را برای شما به وجود می‌آورد.

صندلی‌های خودرو

صندلی‌ها پشتیبانی مناسبی دارند همچنین به خوبی گرم می‌شوند که این نوع عملکرد نوعی ماساژ می‌باشد. (متأسفانه برای صندلی عقب نه گرمایش صندلی موجود است و نه سیستم ماساژ). یک شماره‌گیر دایره‌ای کوچک کنار دو صندلی جلو وجود دارد. که به شما اجازه می‌دهد موقعیت مکانی خود را کنترل کنید، تایپ کنید و پیامی را بفرستید و پیامی را دریافت کنید. در ابتدا برای ما این کنترل‌ها کمی مشکل‌زا بود و ما مجبور بودیم به صورت دستی آن‌ها را چک کنیم تا دریابیم که به چه چیزی نیاز داریم.

سه نوع مختلف برای انتخاب وجود دارد: موجی، کششی و ورز دادن، که هر کدام دارای سطوح مختلفی از سختی می‌باشند. این یک ویژگی بسیار لوکس است. این ویژگی یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده این خودرو می‌باشد که در پیمایش‌های طولانی از آن استقبال می‌شود.

به جاده بزنید و یا در اطراف شهر با خودروی آئودی Q5 رانندگی کنید و دور بزنید، این تغییر حالت رانندگی شهری به رانندگی جاده‌ای نیز بدون هیچ مشکلی رخ خواهد داد. استارت موتور و خاموش کردن آن و نیز ترمز پارک الکتریکی اتوماتیک که وقتی در پارک هستید فعال می‌شود هر دو باعث می‌شود که در سوخت صرفه‌جویی شود و همچنین امنیتی که اگر در ابتدا پایتان را بر روی ترمز نگذارید خودرو حرکت نخواهد کرد. در واقع بعد از اینکه شما پایتان را بر روی پدال گاز فشار دهید موتور خودرو شروع به کار خواهد کرد و این موضوع به شما اجازه می‌دهد که بدون هیچ خطری از پارک خارج شوید و مسیر خود را آغاز کنید.

گیربکس هفت سرعته اتوماتیک

گیربکس هفت سرعت اتوماتیک خودرو با تغییرات روان و فاصله بسیارکم میان فشردن پدال و اعمال نیرو به همه چرخ‌ها به خوبی کار می‌کند. اگر شما دوست دارید که خودتان دنده‌ها را کنترل کنید، می‌توانید از تغییر دهنده دنده‌ها که در کنار فرمان است، استفاده کنید. آن‌ها خللی به رانندگی شما وارد نمی‌کنند و در صورت استفاده به همان اندازه سیستم اتوماتیک راحت می‌باشند و استفاده از آن‌ها ساده است.

واقعاً پای خود را پایین بیاورید (گاز را فشار دهید) و با وجود اینکه خودروی آئودی Q5 یک خودروی اس‌یو‌وی با اندازه متوسط است اما می‌تواند سرعت خود را تنها در ۵.۳ ثانیه  از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت بالا ببرد. این  تکنولوژی بسیار چشم‌گیری است به این معنی که شما می‌توانید سرعت را به راحتی بالا ببرید بی آنکه حس کنید کنترل خودرو را از دست داده‌اید.

این به لطف وجود ترکیب بنزین و نیروی الکتریکی در موتور این خودرو می‌باشد اما شما همواره نیاز ندارید برای پیمایش و دور زدن در شهر از بنزین استفاده کنید.

تغییر دهی آئودی Q5 TFSI e  به حالت EV

همان‌طور که در ابتدا گفتیم خودرو آئودیQ5  این قابلیت را دارد که به عنوان یک خودرو تمام الکتریکی استفاده شود. دکمه‌ای روی کنسول وسط وجود دارد کهEV  نامیده می‌شود و برچسبEV  بر آن خورده است- که شما می‌توانید با فشردن آن خودرو را به یک خودرو تمام الکتریکی تبدیل کنید. اما دو محدودیت وجود دارد. اولاً برای شارژ کردن خودرو باید آن را به ایستگاه شارژ خودروها ببرید – خود خودرو قابلیت شارژ کردن باتری را ندارد (باتری‌ای که در عقب اتومبیل و زیر صندوق عقب قرار دارد). آن را به یک سوکت سه پین محلی بریتانیا متصل کردیم و دیدیم که حدود ۱۱ ساعت طول می‌کشد تا شارژ باتری خودرو کاملاً پر شود.

این شارژ شدن می‌تواند با سرعت خیلی بالاتری انجام شود اما اگر بتوانید یک ایستگاه شارژ عمومی بیابید، شرکت آئودی فراتر از شارژ محلی، یک کابل شارژ سریع را نیز فراهم کرده است که می‌توانید این ساعت‌ها را به دقایق تبدیل کنید (شارژ با این کابل و برق ایستگاه به قدری سریع است که در ظرف چند دقیقه به طور کامل خودرو شارژ می‌شود).

همچنین شما می‌توانید  همواره از یک شارژ سریع‌ در منزل استفاده کنید، اگر چه ممکن است ترجیح بدهید از کابل شارژر شبانه استفاده کنید تا اینکه از سوکت استاندارد استفاده کنید.

پیمایش با باتری

باتری آئودی Q5 تنها حدود ۴۲ کیلومتر  می‌تواند پیمایش شما را پشتیبانی کند (با توجه به استایل رانندگی و شرایط جاده). این مسئله اصلا جای تعجب ندارد زیرا بیشتر خودروهای هیبریدی قابل شارژ چنین محدوده‌ای را  برای پیمایش تمام الکتریکی خود ارائه می‌دهند.

در شرایطی که بخواهید از بنزین استفاده نکنید،  این برای مسافتی مثل سر زدن و خرید از مغازه‌ها،  رفت و برگشت از مدرسه و اگر خوش‌شانس باشید برای رفت و برگشت از محل کار شما نیز مناسب می‌باشد.

درنهایت هنگامی که در حالت EV هستید، بالاترین سرعت به ۱۳۵ کیلومتر بر ساعت محدود می‌شود هم‌چنین ۱۴.۳ ثانیه طول می‌کشد تا در حالت EV سرعت خودرو از ۰ به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. این موضوع که محدوده شارژ این باتری کم است حقیقتاً مشکلی را ایجاد نمی‌کند زیرا این خودرو برای رانندگی شهری طراحی شده است.

خصوصیات و تکنولوژی‌های Audi Q5 TFSI e

این خودروی آئودیQ5 TFSI e  که اکنون در اختیار ما قرار دارد مملو از تکنولوژی‌هایی با استانداردهای بسیار بالا می‌باشد به عنوان مثال کنترل آب و هوا، برف‌پاک‌کن خودکار، چراغ‌ها و کنترل‌کننده انعطاف‌پذیر پیمایش برای راهنمای خط هوشمند، شارژ بدون سیم تلفن همراه، دوربین‌های متعدد در اطراف خودرو و یک جفت نمایشگر بزرگ.

صفحه نمایشگر اصلی که در بالای کنسول مرکزی واقع شده است، روشن، شفاف و رنگی می‌باشد اما صفحه آن لمسی نیست. بجای لمس نمایشگر شما می‌توانید از شماره‌گیر دایره‌ای که درست جلوی تغییردهنده دنده قرار دارد برای استفاده از نمایشگر بهره ببرید.

دکمه چرخان آن به شما این امکان را می‌دهد در منوها و لیست‌ها بگردید، برای انتخاب می‌توانید بر روی موارد منتخب کلیک کنید و می‌توانید از طریق این دکمه در چهار جهت (بالا، پایین، چپ، راست) حرکت کنید و از این طریق می‌توانید منوهای جدیدی را بازکنید یا به صفحات قبل بازگردید. همچنین یک پد لمسی نیز برای آن‌هایی که استفاده دکمه چرخان برایشان مشکل است تعبیه شده است که در برابر آن قرار دارد که شامل دکمه‌های لمسی اصلی مانند منو و دکمه بازگشت است.

آئودی

بعد از کمی تمرین می‌توانیم کار کردن با دکمه‌ها را یاد بگیریم و می‌توانیم آدرس هایی را که به آنها می‌رویم وارد کنیم، شبکه‌های رادیویی را انتخاب کنید و تنظیمات مختلف ماشین را به سادگی تنظیم کنید. نمایشگر دوم پشت فرمان قرار دارد و تمام فضای اطراف خودرو را نشان می‌دهد. این اولین بار نیست که ما سراغ نمایشگرهای ۱۲.۳ اینچی مجازی خلبانی آئودی می‌رویم و همچنان یکی از طرفداران بزرگ چنین نمایشگرهایی هستیم.

نمایشگر خودرو

نمایشگر، دو سنجه را در چپ و راست خود جای داده و یک نقشه نیز در وسط آن قرار دارد. اما با این حال اگر شما بر روی دکمه ” مشاهده” که بر روی فرمان قرار دارد کلیک کنید، سنجه‌ها به گوشه‌های نمایشگر می‌روند و به شما یک نمای کامل از نقشه نشان داده می‌شود. می توانید از کلیدهای جهت‌دار استفاده کنید تا در نقشه پیمایش کنید، آهنگ انتخاب کنید، لیست تماس تلفن همراه خود را چک کنید (اگر از طریق بلوتوث متصل باشد) و در صفحات مختلف اطلاعات حرکت کنید.

این قابلیت حسی است و باید آن را حس کنید، این یک ویژگی برجسته می‌باشد و در نوع خود قابل توجه است. تمرکز را به سوی نمایشگر اصلی برگردانیم، یک رادیو دیجیتال DAB در آن وجود دارد و امکان پخش آهنگ از تلفن همراه شما که از طریق بلوتوث به نمایشگر وصل شده است نیز وجود دارد اما شما می‌توانید هماهنگی بیشتر نیز با این سیستم نمایشگر داشته باشید.

تلفن همراه خود را به درگاه یواس‌بی که مشخص شده است وصل کنید و آنگاه می‌توانید امکانات گوگل کارپلی و Android Auto  در خودروی آئودیQ5  استفاده کنید. این اتصال قابلیت دسترسی به نقشه‌ها و نرم‌افزار پیمایشی را به شما می‌دهد (به عنوان مثال نقشه اپل و نقشه گوگل) و هم‌چنین دسترسی به برنامه‌های دیگر مانند Spotify ، iMessage  و واتس‌آپ را نیز می‌توانید داشته باشید.

سایر امکانات

این امکانات می‌گوید که سهم سیستم‌های پیمایشی و نقشه محور در Q5 به خوبی رعایت شده است و بسیار مطلوب است. این خودرو از نقشه گوگل استفاده می‌کند که به شما سه مسیر مختلف برای اکثر مسیرها را پیشنهاد می‌کند و با به‌روزرسانی‌های آنلاین ترافیکی زمان رسیدن به مقصدتان را به طور دقیق اعلام می‌کند.

اگر به اندازه کافی خوشبخت هستید که تلفن همراه هوشمندی به روزی دارید که قابلیت شارژ بی‌سیم را دارد می‌توانید آن را بر روی پد شارژی که زیر دسته وسطی برای دستگاه‌های شارژی بدون سیم است، قرار دهید (ضمناً یک درگاه USB دوم و یک درگاه AUX  نیز در زیر دسته وجود دارد). یکی از امکانات جالب Q5 این است که هنگامی که خودرو را پارک می‌کنید و درب سمت راننده را باز می‌کنید، یک صدا به شما یادآوری می‌کند که تلفن همراه خود را از روی پد شارژر بردارید بنابراین شما تلفن همراه خود را  هیچ وقت در خودرو جا نخواهید گذاشت.

هنگامی که توقف دارید یا در ترافیک هستید، می‌توانید در منوی سرگرمیMMI  غوطه‌ور شوید، اخبار کوتاه و اخبار آب و هوایی را دریافت کنید که این می‌توانید راهی مفید برای گذراندن چنین اوقاتی باشد که شما باید صبر کنید. صدا به ویژه دستورالعمل‌های پیمایشی، پادکست یا موسیقی و آهنگ به لطف سیستم‌های Bang  و Olufsen در Q5  به طور ویژه‌ای مطلوب به نظر می‌رسد که شامل یک سابوفر قدرتمند برای بیس‌های عمیق می‌باشد. یکی دیگر از تکنولوژی‌های Q5 که از نظر ما مفید بود، وجود چندین دوربین در اطراف خودرو بود.

آئودی

دوربین‌های خودرو

خودرو را در وضعیت دنده‌عقب قرار دهید آنگاه به شما دو نمای دید از دو دوربین ارائه می‌شود – یکی از آنها نمایی از پشت و دیگری دید از بالای خودرو خواهد بود که به صورت ۳۶۰ درجه اطراف خودرو را به نمایش خواهد گذاشت. این به شما اطمینان خاطر می‌دهد که هیچ مانعی از دید شما پنهان نخواهد ماند و به شما توانایی بررسی این را می‌دهد که ببینید درون خط‌های پارکینگ هستید یا خیر. یک دوربین رو به جلو نیز وجود دارد، و همچنین مجموعه از سنسورهای پارکینگ برای همه هشدارهای بصری و شنیداری لازم برای اینکه هیچ مشکلی برای Q5 به وجود نیاید.

اگر توانایی مالی خرید این خودرو را دارید (که برای اکثریت افراد جای سؤال دارد)، خودروی آئودی Q5 TFSI e  یک تجربه فوق‌العاده و ویژه را برای شما به ارمغان می‌آورد. این خودرو راحت، بی سر و صدا، قدرتمند و مملو از تکنولوژی است با این هدف که شما را در امنیت قرار دهد، رانندگی را برای شما آسان کند و به سادگی شما را سرگرم کند.

وقتی موتور هیبریدی قابل شارژ آن مورد بررسی قرار گیرد متوجه می‌شویم که کم‌هزینه است صرف نظر از آنکه برای محیط‌زیست نیز مخرب نیست و حالت EV این خودرو نیز برای پیمایش‌های کوتاه مناسب است.