i8 سوپر اسپرتی با طراحی جذاب و دل فریب

حدود ۱۰ سال پیش بود که کمپانی ب ام و تصمیم گرفت تا نمونه ای مفهومی با نام ویژن تولید کند که سرانجام این خودرو با نام i8 و در کلاس گرئدتورز ها به تولید رسید. از حدود ۴ سال پیش نیز عرضه ناگهانی و دور از انتظار سوپر اسپرت i8 هیبریدی در کشور ما با حواشی فراوانی رو به رو گردید و خودرویی که در ابتدا ۳ میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود با هجوم i8 ها و دریافت پلاک ملی، قیمتش به حدود یک و نیم تا دو میلیارد تومان کاهش یافت و از آن جایی که زیر ساخت مشخصی برای خودرو های هیبریدی در کشور تعریف نشده است. این بی ام و کاملاً خاص، اغلب به یک خودروی تزئینی در ویترین نمایشگاه های اتومبیل تبدیل شده و کمتر شاهد تردد آن در جاده ها و خیابان های کشورمان هستیم.

مجوز بنز برای ب ام و

ب ام و های i8 پلاک شده در کشور عموماً با مجوز های خاص ورزشکارای و جانبازی موفق به دریافت پلاک ملی شده اند که در آن زمان، هزینه پلاک شدن مجوز های ورزشکاری حدوداً ۲۵۰ میلیون تومان بود که با عوارض و هزینه ها (تعرفه واردات ۴ درصدی) و سود وارد کننده، قیمت ماشین را به ۲ تا ۳ میلیارد می رساند که غیر منطقی به نظر می رسید.

از این ماشین تعداد محدود ۵۰ دستگاه وارد کشور گردید و تعدادی هم موفق به دریافت پلاک ملی شدند. البته ورود این سوپر اسپرت هیبریدی، کم حاشیه نبود و با توجه به مصوبه هیئت دولت مبنی بر عدم شماره گذاری خودرو با موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی، مجوز های مرسدس بنز SLS به i8 تعلق گرفت.

نکته بعدی این بود که مدل های  i8 توسط پرشیا خودرو، نماینده ب ام و وارد نشده و شرکت اعلام کرده بود که این نمونه ها تحت سرویس و گارانتی قرار نمی گیرند.

جذابیت های  i8

اولین چیزی که در نگاه اول در این ماشین نظر ها را به خود جلب می کند سبک باز شدن در ها هستند که به آن ها پروانه ای می گویند. این در ها به همراه بخشی از بدنه و ستون بندی عقب و جلوی خودرو از فیبر کربن فشرده ساخته شده اند.

مورد بعدی نحوه سوار و پیاده شدن به این ماشین است که مثل سایر سوپر اسپرت ها سختی خاص خودش را دارد. یعنی اول باید پای راست را داخل گذاشت سپس سرتان را خم کرده و همینطور که روی صندلی می نشینید پای چپ را داخل ببرید و درون صندلی گود و اسپرت این ماشین جای بگیرید. به همین دلیل i8 اصلاً گزینه مناسبی برای افراد درشت هیکل نیست.

صندلی های این ماشین آنقدر اسپرت هستند که کل بدن در آن چفت شده و شما جای هیچ گونه حرکات اضافی را نخواهید داشت. جذابیت بعدی فرم داشبورد و نمایشگر پشت فرمان ۳ پایه است. البته i8 دو نمایشگر دارد، یکی پشت فرمان و دیگری وسط کنسول که هر دو دیجیتال هستند.

همیشه بی صدا نیست

در هنگام روشن شدن خودرو، هیچ صدایی از آن به گوش نمی رسد. پیشرانه ۱۵۰۰ سی سی توربو شارژر دار ۲۳۱ اسب بخاری را باید در کنار موتور برقی i8 با خروجی ۱۳۱ اسب بخار و گشتاور ۲۵۰ نیوتن متر قرار داد که خروجی کلی موتور را به ۳۶۲ اسب بخار می رسانند که با توجه به وزن ۱.۴ تنی، این سوپر اسپرت مونیخی می تواند برای هر یک کیلوگرم وزنش ۴.۱ اسب بخار تولید کند که در نوع خود عدد قابل توجهی است

i8 را می توان یک سوپر اسپرت موتور وسط نام گذاری کرد که در مدل M1 ب ام و نیز همین گونه است البته پایه اصلی موتور آن برگرفته از مینی کوپر است و مکانیزم پیچیده ای ندارد.

صندلی های این ماشین روکش چرم و دور دوزی مخمل هم دارند و از ۳ رنگ آبی، مشکی و سفید تشکیل می شوند. i8 مجهز به ترمز دستی الکترونیکی است و با قرار دادن دسته دنده IDrive که شبیه جوی استیک است در حالت D ماشین به حرکت می افتد. در ابتدای امر فشردن پا روی پدال گاز ماشین را ناگهان و با شتابی عجیب به جلو پرت می کند و اینجاست که حس فرو رفتن در صندلی و تلاش برای کشیده نشدن به عقب کاملاً حس می شود.

صدای وحشی

با انتخاب حالت اسپرت دریچه ها منبع اگزوز باز شده و صدای غرغر و بم و جذاب i8 به گوش می رسد، این یعنی سوپر اسپرتی هیبریدی هم می تواند صدای وحشی داشته باشد.

هنگام ورود به پیچ، گودی و اسپرت بودن صندلی ها به کمک آمده و بدن را در خود نگه می دارد. نیروی رو به پایین ایجاد شده خودرو را به زمین چسبانده و i8 نظیر یک مار، پیچ را بدون کوچک ترین تغییر موقعیتی طی می کند.

در تغییر خطوط با سرعت های بالا ماشین با توجه به ارتفاع کم تا زمین، رینگ های بزرگ و سامانه چهار چرخ متحرک، کاملاً به زمین چسبیده و به راحتی تغییر مسیر می دهد. البته این هندلینگ و چسبندگی عالی و اسپرت که در ماشین های ب ام و زبان زد خاص و عام است سبب شده تا i8 به دلیل فاصله کم اتاق تا زمین و رینگ های بزرگ، سواری خشکی داشته باشد. در این حال کاملاً تکان ها در داخل احساس شده و این مسئله در فرمان نیز قابل لمس است اما سبب نمی شود تا فرمان کنترل خود را از دست داده یا تکان های شدید سبب آزردن راننده شود. ارگونومی داخل کابین هم در کلاس خود مطلوب بوده و فرمان ماشین هم تیز و سبک است و هم اینکه روی آن آنقدر کلید نیست که باعث سردرگمی و اشتباه راننده گردد.

مثل فراری و لامبورگینی نیست

دیگر جذابیت رانندگی با این ماشین که برای شارژ شدن باتری ۷.۱ کیلو وات ساعتی آن، بسته به نوع سوکت و خروجی قدرت برق متناوب، بین ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه زمان لازم دارد، راندن در حالت اسپرت و تعویض دنده با پدال های روی فرمان بوده و نکته جالب اینکه جعبه دنده ۶ سرعته آن ساخت کمپانی معروف Aisin ژاپن است.

از دیگر نفاط قوت این سوپر اسپرت هیبریدی، ترمز های آن هستند که بدون کوچک ترین کشیدگی فرمان ماشین را متوقف می کنند و هیچ لرزشی در زمان پر فشار بودن ترمز ها در فرمان حس نمی شود. از طرفی دیسک های ترمز آن به واسطه رینگ های پره ای شکلی که دارند، به هیچ وجه حتی تحت شدید ترین فشار ها داغ نشده و همچنان به دلیل چرخش باد داخل آنها از راندمان مناسبی برخوردارند.

جمع بندی

در جمع بندی کلی می توان i8 را با گذشت ۱۰ سال از تولید اولین نمونه اش، سوپر اسپرتی با طراحی جذاب و دل فریب و موتوری پر قدرت تعریف کرد که به واسطه سامانه توربوشارژر و گیربکس حرفه ای و همچنین تعریف مناسب وزن به اسب بخارش از عملکرد فنی عالی برخوردار است و لذت رانندگی با آن شاید نه در حد سوپر اسپرت های فراری و لامبورگینی اما کمتر از آنها نیز نیست.

فرمان پذیری و چسبندگی عالی از دیگر امتیازات این ب ام و هیبریدی هستند که آن را در کلاس خودرو های سوپر اسپرت مطرح کرده و به تمامی این موارد چراغ های پرنور و مدرن جلو، ترمز های پرقدرت و مصرف سوخت بسیار کم را اضافه کنید که سبب شده i8 در بحث آلایندگی نیز نمره قبولی دریافت کند. البته چنین ماشینی هیچ وقت برای یک خانواده ۴ نفره و استفاده روزمره مناسب نمی باشد اما سفر دو نفره با آن می تواند فراموش نشدنی باشد.