پیشرفته ترین سیستم های ایمنی خودرو را بشناسیم

سیستم های ایمنی خودرو

اتومبیل رانی و سواری در عین لذت بخش بودن و کارایی قابل توجهی که دارد، می تواند برای راننده و سرنشینان و البته عابرها خطر آفرین باشد. سیستم های ایمنی خودرو به عنوان عوامل کاهنده ی ریسک های تصادفات، در به حداقل رساندن سوانح رانندگی نقش آفرین هستند. احتمالا مرگبارترین خودروهای تاریخ، از این سیستم ها بی بهره بوده، که در آمار تصادفات صدرنشین شده اند.

مهم ترین و کارآمدترین سیستم های ایمنی خودرو را در زیر دنبال می کنیم.

مهم ترین سیستم های ایمنی خودرو

سیستم ترمز ABE از سیستم های ایمنی خودرو

حتما پیش از این بارها نام سیستم ترمز ضدقفل ABS را شنیده اید و بارها آن را زیر پای خود، حین رانندگی احساس کرده اید. اما در مورد سیستم ترمز ABE چطور؟ سیستم ترمز ABE، به واقع سیستم ترمز اضطراری است و از حوادث ناگهانی جلوگیری به عمل می آورد. این سیستم هوشمند، در صورتی که راننده به موقع عمل نکند، به شکل خودکار ترمزگیری کرده و مانع از برخورد با مانع روبرو می شود. البته پیش از آن نیز چندین بار هشدار برخورد به راننده داده خواهد شد! اما در صورتی که راننده هشیار بوده و به موقع عمل ترمزگیری و کاهش سرعت را به شکل معمولی انجام دهد، سیستم ترمز ABE، دخالتی در رانندگی وی نخواهد کرد.

سیستم ترمز ABE

سیستم روشنایی AFS

اگر پیش از این با مشکل روشنایی مقابل خود در تاریکی شب و در پیچ ها شده باشید، قدر سیستم روشنایی AFS را خواهید دانست! این سیستم به شکلی طراحی شده است که در تندتر و پرشتاب ترین پیچ ها نیز چراغ های جلوی خودرو با پیچیدن فرمان، پیچیده و بلافاصله مسیر روبرو را روشن می کنند. به این شکل کمترین لحظه ای، راننده از رویت جاده و مسیر پیش روی خود، غافل و عاجز نخواهد ماند.

سیستم فرمان برقی EPS

اگر به خاطر داشته باشید، پیش از فرمان های هیدرولیک امروزی، با فرمان های سفت و سختی سر و کار داشتیم. اما با روی کار آمدن فرمان های هیدرولیک؛ اوضاع به مراتب بهتر شده و رانندگی به امری لذت بخش تر تبدیل شد. اما همین فرمان های هیدرولیک در سرعت های بالا، عملکرد پرریسکی داشته و مقداری کنترل خودرو را با چالش همراه می سازند. فرمان های برقی یا EPS، این مشکل را برطرف ساخته و قدرت کنترل بیشتری در سرعت های بالا به راننده می دهند. این فرمان ها در سرعت های بالا سفت شده و روانی فرمان هیدرولیک را از دست می دهند؛ به این صورت خودرو در دامنه ی کنترل بیشتری قرار گرفته و ریسک فاجعه آفرینی کاسته می شود.

سیستم فرمان برقی

سیستم LDWS (هشدار انحراف از مسیر)

در این سیستم انحراف احتمالی از مسیر خطوط جاده، تشخیص داده شده و در صورتی که خودرو از این مسیر منحرف شود، به راننده هشدار داده می شود. این اتفاق با کمک دوربین های تعبیه شده در خودرو، انجام گرفته و از تصادفات ناشی از انحراف مسیر، جلوگیری به عمل می آورد.

در کنار این سیستم، سیستم مکمل حفظ مسیر به نام LKAS نیز وجود دارد. سیستم LKAS، در صورت انحراف از مسیر؛ به راننده ای که هشیاری خود را از دست داده و متوجه وضعیت نیست کمک می کند تا به مسیر اصلی بازگردد. در واقع این سیستم کنترل فرمان را به عهده گرفته و بر ترمز نیز تسلط می یابد و خودرو را به مسیر بین خطوط بازمی گرداند.

سیستم هشدار انحراف از مسیر

سیستم دید در شب از سیستم های ایمنی خودرو

سیستم دید در شب، قابلیت های تشخیص موانع، افراد و حیوانات در جاده را به شما می دهد. این سیستم چیزی ورای قدرت دیدی ست که شما به وسیله ی پرنورترین چراغ های جلوی خودرو، در اختیار خواهید داشت. به واقع راننده هر مانع ثابت یا متحرکی در مسیر پیش روی خود را در مانیتور مشاهده کرده و محل آن را به وضوح درک خواهد کرد.

سیستم هشدار دید در شب

سیستم هشدار نقطه ی کور

این سیستم بسیار کارآمد بوده و از تصادفات بسیاری جلوگیری به عمل می آورد. حتی بهترین آینه های بغل خودرو با طراحی کاملا پیشرفته، دارای نقطه کور بوده و تمام فضای کناری و پشت را پوشش نمی دهند. سیستم هشدار نقطه کور، نقاط کور را پوشش داده و در صورتی که خودرویی در این نقاط قرار بگیرد، در آینه های کناری با یک علامت هشدار، آن را به راننده اعلام می کند.

سیستم هشدار نقطه کور

سنسور دنده عقب از سیستم های ایمنی خودرو

سنسور دنده عقب نیز از کارآمدترین سیستم های ایمنی خودرو به شمار می رود. این سنسور به ویژه در زمان پارک کردن خودرو، فوق العاده عالی می باشد. سنسور دنده عقب با نزدیک شدن خودروی شما از عقب به مانع، بوق هشدار زده و از برخورد جلوگیری می کند.

سنسور دنده عقب

سیستم هشدار برخورد از جلو

این سیستم نیز به شکل معکوس سنسور دنده عقب، در صورت نزدیک شدن خودروی شما به مانع ثابت یا متحرکی از جلو، هشدار داده و راننده را از وضعیت آگاه می سازد. به کمک این سیستم از برخوردها و تصادفات ناشی از حواس پرتی جلوگیری به عمل آمده و ریسک به حداقل می رسد.

سیستم هشدار برخورد از جلو

سیستم های فوق از مهم ترین و کارآمدترین سیستم های ایمنی خودرو به شمار می روند. اگر شما سیستم قابل توجه دیگری در این گروه می شناسید، آن را در بخش نظریات با ما در میان بگذارید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...