رقابت لامبورگینی Huracán با دوکاتی panigale V4 S

باب والاس راننده آزمایشی معروف شرکت لامبوریگنی با لامبورگینی Huracán در یک آزمایش و رقابت حساس با دوکاتی باید ۱۶۰۰ کیلومتر را طی نماید. در این سفر و رقابت سعی می‌کنیم به هر دو سیستم بپردازیم با ما همراه باشید.

در آوریل ۱۹۶۶، راننده آزمایشی لامبورگینی (باب والاس) یک کیسه دوفل را درون نمونه اولیه Miura پرتاب کرد و موتور V-12 نصب شده در ماشین را روشن نمود. قرار بود مسابقه فرمول ۱ موناکو آخر آن هفته اجرا شود و لامبورگینی طی چند تماس با او منتظر عملکرد وی بودند. تمامی راه‌ها و گذرگاه‌های مرزی در مسیر باز شدند. والاس از بیرون دروازه‌ها به ماشین اشاره نمود و با موتور ۱۲ سیلندر ماشینش که توسط تیم کوچکی در Sant’Agata ساخته شده بود، وارد میدان شد. آن روز، روز خیلی خوبی در پشت فرمان یک لامبورگینی نارنجی بود. والاس با قرار دادن دست خود بر روی آرم لامبورگینی که در قسمت جلوی ماشین قرار داشت، به سمت Huracán Evo2020 اشاره نمود. این ماشین دارای مطابقت چشمگیری با اولین ماشین کم‌مصرف ایتالیایی والاس بود.

رقابت دو نمونه ایتالیایی

 Huracán Evo2020 در کنار Ducati Panigale V4 S قرار داشت، دو نمونه ایتالیایی که هیچ تقارنی با هم نداشتند. ایده اصلی این بود دو ماشین مجزا و غیر توربو هزاران مایل از غرب ساحل آمریکا را طی کرده بودند. در حالت ایده آل آن‌ها فاصله زیادی از هم داشتند. Blake Draguesku در همان ابتدا یک نمونه سرگرم‌کننده و جذاب دیده می‌شود. هیچ‌کدام از ما هنوز نمی‌دانیم که امشب یا فردا در کجا می‌خوابیم، فقط می‌دانیم که مسیر سواری در شمال شرقی اورگان قرار دارد و ما باید صبح روز چهارشنبه در آنجا حضور داشته باشیم. ما باید از یک ترافیک سنگین عبور کرده و به محل مسابقه برسیم. بیشتر زمان ما در طول مسیر با نگاه کردن به مناظر سپری می‌شد.

در اسکله Sausalito، ما به خلیج درخشان آلکاتراس تماشا می‌کردیم. جمعیت در حال سلفی گرفتن بودند و برای سوار شدن به کشتی‌ها صف کشیده بودند. درجایی فراتر از خلیج، مهندسین نرم‌افزار دره سیلیکون در حال ساخت خطوط کد بودند، برخی از آن‌ها به‌صورت مشتاقانه به دنبال راهی برای رسیدن به تماشای مسابقه بودند. در این میان استقلال راننده در اتومبیل محدود به یک صندلی، فرمان و یک پدال دریچه گاز متصل به یک پیشرانه تنفس طبیعی ۵.۲ لیتری ۱۰V است. اتومبیل Huracán, دارای حداکثر قدرت در دور موتور ۸۰۰۰ دور در دقیقه ۶۳۰ اسب بخار است و حداکثر گشتاور در دور موتور ۶۵۰۰ دور در دقیقه به ۶۰۰ نیوتن متر خواهد رسید. اکثر سازندگان سوپراسپرت از القای اجباری برای ارتقاء کارایی استفاده نموده‌اند. موتورهای لامبورگینی از مکش فراوان مولکول‌های هوا برای ارتقاء کارایی خود استفاده می‌کنند.

تجربه عملکرد واقعی

در بخش شمالی ایتالیا (در حقیقت جایی در اطراف اینگلستاد) به‌صورت مختصر موتور V-10 خودرو را برانگیخته کردم و عملکرد واقعی آن را تجربه کردم. یک آدم بدبین ممکن است در گام اول به درجه روشن شدن و برچسب سه رنگ ایتالیا بر روی کاور موتور توجه کند. اما بعد از ۲۰۰ مایل طی مسافت با ماشین، این بدبینی به‌صورت کامل از بین خواهد رفت. در طول راه دریاچه‌ای پیدا کرده و کمی در آنجا استراحت نموده و عکاسی کردیم. من در غرفه‌ای به سمت غروب آفتاب طلایی کالیفرنیا پارک نمودم، این غروب آفتاب در کنار یک اتومبیل پرقدرت، قدرت افسانه‌ای در من ایجاد کرد. پنجره را رها کنید. پاهای خود را از روی هر دو پدال بکشید تا روند انتقال به حالت نرمال باز گردد. و ماشین را به حالت خلاص در آورید.

شتاب Huracán

در DAWN واقع در کالیفرنیای شمالی ما طوفان به پا خواهیم کرد. من در حال اعتماد پیدا کردن به‌سرعت و شتاب تکان‌دهنده Huracán هستم، آدرنالین تولید شده در بدن من بیشتر از هر موقع دیگر است. در این ساعت از روز کوهستان خالی است، آسمان پوشیده از ابر است و ماشین در یک نقطه خیالی از افق قرار دارد. در یک پمپ‌بنزین در شهر، زمانی که Draguesku، مخزن کوچک Ducati را پر می‌کند، هرچقدر به سمت مرکز ایالت اورگان پیش می رفتیم مسیر شلوغ تر می‌شد. یک مرد می‌گوید: “پسران من این را باور نمی‌کنند. من تمام زندگی‌ام را اینجا بوده‌ام، هیچ‌کسی تاکنون چنین چیزی را ندیده است “.

این تجربه نشان داد که ما در دنیای زیبایی زندگی می‌کنیم ولی بعضی‌اوقات مردم فراموش می‌کنند که به این موضوع توجه نمایند. تا سال ۱۹۹۹، لامبورگینی حدود ۸۰۰۰ اتومبیل ساخته و فروخته بود. تا به امروز، این شرکت بیش از ۱۱۰۰۰ Huracáns را به‌تنهایی منتقل کرده است. کوه شستا با برخی از گران‌ترین املاک و مستغلات کالیفرنیا حدود چهار ساعت فاصله دارد.

اکثر این اتومبیل‌ها توسط افراد پولدار خریداری‌شده و در کلوپ‌های شبانه بیشتر به چشم می‌خورند. ما باید توجه داشته باشیم که رانندگی در مسافت طولانی با Huracán Evo به اندازه پوشیدن کلاه در هوای گرم دشوار است. داخل لامبورگینی با استفاده از سیستم سرمایش خنک می‌شود. آرامش چشمگیری در داخل لامبورگینی حکم‌فرما است. بااین‌حال چند ساعت بعد در یک چشم‌انداز بالاتر از دریاچه کراتر، دراگوئسوو، کنار یک پارک توقف نموده و از ماشین خارج شدیم.

جذابیت Huracán

دریاچه آبی بسیار عمیق است. برف در همه جا قرار دارد. در کل چشم‌اندازهای خیره‌کننده‌ای قابل‌مشاهده هستند. هر چه به سمت مرکز اورگان پیش می‌رویم بیشتر در رانندگی محو می‌شویم. سوار شدن بر Huracán مانند گذاشتن مخروطی‌های ترافیک بر روی سر بدون ایجاد حس خجالت است. در طول راه افراد غریبه به ما دست و سر تکان می‌دهند. پدران به همراه پسرانشان عکس می‌گیرند. در ادامه به جاده اصلی می‌رسیم. در نقشه‌های تلفن‌های همراه ما، یک باریکه در قسمت جلگه‌ای مسیر دیده می‌شود.

ما در طول مسیر از اتومبیل پیاده شدیم تا آن قسمت را بیابیم. هوای محیط با بوی نعناع وحشی پر شده بود و جاده خالی از ترافیک بود. زندگی یک شکارچی آپکس ۹۰ درصد راحت‌طلبی و ۱۰ درصد وحشت آلوده به خون است. Huracán نیز از این قاعده مستثنا نیست. V10 همواره با شتاب به سمت جلو حرکت می‌کند و به‌جرئت می‌توانید پای خود را پایین نگه دارید. مدتی بعد، Draguesku در Ducati دیده می‌شود.

ما این بخش را دوباره اجرا می‌کنیم، البته با تأکید بر مزیت بزرگ Huracán در چرخش‌های با شعاع انحنای بسیار بزرگ. در یک سطح صاف، Ducati دارای مزیت‌هایی نسبت به لامبورگینی است. در این زوج نوعی خشونت در ظاهر آن‌ها دیده می‌شود. در طول جاده در جلوی شیشه ماشین Huracán فیلم کوتاهی پخش می‌شود. غروب خورشید در طول مسیر برای مدت‌زمان زیادی به طول می‌انجامد. برای اقامت امشب یک خانه کوچک ماهیگیری در سواحل رودخانه Deschutes در نظر گرفته شده است که تا آنجا یک ساعت راه باقی مانده است. پس از عبور از دست انداز‌های پر زرق‌وبرق به سمت دره‌های تاریک می‌رویم.

OREGON RACEWAY پارکی در دره گراس است. این پارک دارای ۱۶ چرخش در ۲.۳ مایل، با تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای در ارتفاع و چند بخش کور است که باعث می‌شود رانندگی دشوار شود.

خلاقیت در مسیر

به نظر می‌رسد تلاش در یک لامبورگینی بسیار هوشمندانه باشد. در این مورد Huracán Evo یک ابتکار بسیار عالی ارائه کرده است. در طول مسیر یک پوستر از Countach دیده می‌شود که بر روی دیوار نصب شده است. در داخل پیست مسابقه، این پوستر از همه می‌خواهد که احساس قهرمان بودن داشته باشند. Lamborghini Dinamica یک مغز متفکر است که بر روی کنترل پایداری، مدیریت چرخ‌ها، کمک فنرهای سازگار و سیستم تعیین جهت گشتاور و محورهای عقب و جلو متمرکز است. به‌صورت ساده‌تر می‌توان گفت که عوامل مختلف از قبیل سرعت منجر شده است که Huracán تکامل یافته و بیش از پیش منسجم شود.

Huracán رفتارهایی مانند والدین سرسخت دارد. به منظر کمی عجیب است که یک ماشین ایتالیایی، به‌خصوص یک لامبورگینی، سعی در کاهش صدای درام رانندگی داشته باشد. در عوض اعتمادبه‌نفس منتقل شده باعث می‌شود تا کارهایی خارق‌العاده با این ماشین انجام داد. حالت اسپرت سرگرم‌کننده‌تر است و بیشتر مستعد تهیه لوازم جانبی است. این برای شخصیت Huracán مناسب‌تر است. بعد از گذشت بیش از ۱۰۰۰ مایل رانندگی، هنوز قادر به تعریف شخصیت این خودرو نیستم. Huracán Evo یک قدم دیگر به سمت پویایی رانندگی نزدیک‌تر می‌شود. در دنیای واقعی این مسئله غیرقابل‌انکار است.

اما قیمت ماشین چقدر است و قیمت راننده چقدر است؟ در حالت کلی قیمت در حدود ۱۴ هزار دلار است. فروچیو دروازه‌های اولین Miura را باز کرد. از آن زمان، مهندسان، جدا از برچسب قیمت چشم‌نواز، تقریباً هیچ مانع دیگری در تملک و لذت بردن از لامبورگینی نداشته‌اند. جهان سزاوار دیدن لامبورگینی در طبیعت است و اراده برای رفتن تنها چیزی است که شما می‌خواهید.

آغاز دوره‌ای برای Ducati

 PANIGALE V4 S آغاز دوره‌ای برای Ducati است. PANIGALE V4 S اولین موتور چهار سیلندر تولیدی در تاریخ تولید موتورهای ایتالیایی است. دستور روشن شدن غیرمعمول Twin Pulse موتور Desmosedici Stradale یک سمفونی غیرقابل‌تصور در ماشین‌ها ایتالیایی ایجاد کرده است. بااین‌حال ترس چشمگیری برای از بین رفتن نماد صدا در این ماشین‌ها قابل حس است. در این موتورها اول سیلندرهای یک و سه و بعداً سیلندرهای سه و چهار روشن می‌شوند و درنهایت چرخش میل‌لنگ به اندازه ۲۰۰ درجه انجام می‌شود. قلب جدید Panigale به‌طور هم‌زمان دو پالس را تولید می‌کند. موتور ۱۱۰۳ سی‌سی V-4 از موتورهای مسابقه Ducati MotoGP الهام گرفته شده است و بدین ترتیب دلیل استفاده از اگزوزهای ویژه در آن‌ها توضیح داده می‌شوند. این موتور جدید دارای قدرت ۲۱۴ اسب بخار است.

با وجود استفاده از سوخت مایع، Panigale V4 S از نسبت وزنی خوبی برخوردار است. این نسبت وزنی از بسیاری مدل‌های Hurac Evn Evo از McAleer بهتر است. یک موتور با محوریت تولید بیش از ۲۰۰ اسب بخار می‌تواند یک ماشین تهدید آمیز باشد. اولین بار نگرانی زیادی در مورد این موتور وجود داشت که بعد از طی نمودن مسافت ۱۶۰۰ کیلومتری چنین نگرانی دیگر وجود نداشت. اما طول نمی‌کشد تا دریابیم که در حالت Street، V4 S بسیار منظم است. نرمی موتور به شما امکان می‌دهد تا حداقل ۲۰۰۰ دور در دقیقه بدون جابجایی از ترافیک عبور کنید. از حالت سکون تا ۶۰۰۰ دور در دقیقه، موتور V-4 از حالت ریتم خارج می‌شود، زیرا احتراق دوگانه منجر به ایجاد قدرت کافی برای این روند می‌شود.

افزایش گشتاور

اما بین ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دور در دقیقه، با افزایش گشتاور، موتور نرم‌تر کار می‌کند و لرزش پیشرانه کمتر می‌گردد. با نزدیک شدن سرعت موتور به ۱۰۵۰۰۰ دور در دقیقه، قدرت ۲۰۰ اسب بخار فراهم می‌شود. بالاتر از ۱۲۰۰۰ دور در دقیقه، موتور Desmosedici Stradale فراتر از واقعیت عمل می‌کند. در این وضعیت گونه‌ها و ابروهای شما به صورتتان فشار آورده و بدن شما به صندلی می‌چسبد. در این زمان موتور با چرخش حیرت‌آور خود قدرت بسیار بالایی را فراهم می‌کند. در عرض ۶ ثانیه سرعت خودرو به ۳۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. در سال‌های اخیر تولیدکنندگان به این توافق رسیده‌اند که سرعت را به ۳۰۰ کیلومتر با ۱۸۶ مایل در ساعت محدود نمایند. Ducati این توافق را با سرعت سنج‌های دیجیتالی انجام داده است که سه خط بالاتر از سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت دیده می‌شود.

همان‌طور که در مورد مک الر و لامبورگینی بیان شد، صدای اگزوز آن‌ها می‌تواند وجه تمایز آن‌ها باشد. چند ساعت بعد، می‌بینم که در حال گذر از Huracán در دره ساکرامنتو هستم. دور از هوای خنک اقیانوس آرام از نقطه شروع من در منطقه خلیج، درجه حرارت حدود ۱۰۰ درجه است، و موتور گنجانده شده بین پاهای من، گرما را مانند یک اجاق‌گاز چوبی منعکس می‌کند. در این وضعیت من به کابین مطبوع لامبورگینی حسادت می‌کنم اما به دلیل مأموریتی که دارم آرامش یافته و درمی‌یابم که موقعیت سواری V4 S بسیار راحت‌تر از آن است که پیش‌بینی کرده‌ام بود.

ارگونومی دقیق

ارگونومی به‌دقت مهندسی‌شده موتور اجازه می‌دهد حتی یک فرد عادی بتواند شش ساعت بر روی آن سواری کند. صبح روز بعد، ما قبل از طلوع آفتاب از ردینگ رد می‌شویم و به‌آرامی به ارتفاعات کوه شستا می‌رسیم. ممکن است McAleer دارای A / C باشد، اما این امکان هرگز لذت حرکت در فضای باز با Panigale را نمی‌دهد. درجه حرارت هوا افت می‌کند و بوی گل و گیاه‌های بلند همه جا طنین‌انداز می‌شود. پس از گذشت شب اولین بوسه‌های خورشید ما را گرم می‌کند.

به‌سرعت آشکار می‌شود که افزایش دور موتور Desmosedici Stradale به بالاتر از ۱۲،۰۰۰ دور در دقیقه فعالیتی است که بیشتر برای تریلرها اختصاص داده شده است. Ducati رفتارهای خاص خود را با جزئیات کامل ارائه می‌دهد. مجموعه‌های کنترل پایداری موتر Ducati شامل “سکوی اینرسی شش محوره” است. این بخش به‌طور مداوم اطلاعاتی را کشف و ثبت می‌کند و سپس در لیست طولانی سیستم‌های مدیریت رفتار Panigale ادغام می‌شود. این موارد عبارت‌اند از Ducati کنترل کشش Evo، Ducati کنترل چرخش Evo، سیستم Ducati ABS Evo، گردش به بالا و پایین Evo، موتور Evo، Ducati سیستم تعلیق الکترونیکی Evo، کنترل جانبی Ducati، راه‌اندازی توان Ducati.

۷۰ ساعت بر روی موتور

راننده می‌تواند سطح مداخله‌ای را که توسط هر سیستم ارائه می‌شود، در نظر بگیرد، اما ادغام این فناوری بسیار فعال در موتورسیکلت می‌تواند این نگرانی را ایجاد کند که وسیله نقلیه همیشه در اختیار کاربر نباشد. طی ۷۰ ساعت که سوار بر روی این سیستم بودم، هیچ‌گونه مزاحمتی از جانب این سیستم مشاهده نکردم. این مدت‌زمان شامل گذر ما از پارک Raceway اورگان است. در طول مسیر توانایی موتور و قدرت بی‌حد ترمزها مورد آزمایش قرار گرفت. در چرخش‌ها، حداکثر زاویه خمش وسیله نقطه بسیار شدید است، اکثر موتورسواران هرگز به آن نزدیک نمی‌شوند. در عقب، تایرهای ۲۰۰ میلی‌متری Pirelli Diablo Supercorsa SP به‌سرعت گرم می‌شوند و می‌توانند قدرت چندین اسب بخاری موتور را به زمین برسانند. Ducati Panigale V4 S یکی از زیباترین و جالب‌توجه‌ترین موتور ساخته شده تاکنون است و دارای توانایی‌های خارق‌العاده‌ای می‌باشد. بهتر که به دوستان خود جهنم لامبورگینی را هدیه دهید.