بررسی هیوندا سانتافه ۲۰۱۹/شاسی بلند پرچمدار کره ای

شرکت هیوندا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودرو محسوب شده که هر سال مدل جدیدی را به سبد محصولات خود می‌افزاید. در این بین چند سالی است که شاهد عرضه شاسی بلند سانتافه هستیم و چند نسلی از حضور این شاسی بلند میان سایز در بازار می‌گذرد.

در سال ۲۰۱۱ هیوندا تصمیم می‌گیرد وراکروز را برکنار کرده و سانتافه را به عنوان جایگزین آن در بازار عرضه کند. شاسی بلندی که طراحی جذابی نسبت به مدل‌های دیگر این شرکت داشته و یک مدل پیشرفته تلقی می‌شود. در هر نسل طراحی سانتافه بلوغ کاملی پیدا کرد و به تازگی تصمیم گرفتیم تا نسل جدید سانتافه را که تحول بزرگی نسبت به نسل پیشین پیدا کرد، مورد بررسی قرار دهیم.

در سال‌های اخیر هیوندا شاسی بلندهای متعددی چون Kona و سدان Ioniq را راهی بازار کرد. در این بین سانتافه به عنوان شاسی بلند پرچمدار شرکت کره‌ای شناخته شده و در نوع خود برجسته است. البته این شاسی بلند که به عنوان کراس اوور هم شناخته شده، در پیکربندی مختلف راهی بازار می‌شود و تنها یک تریم ندارد.

هیوندا اگرچه در حال حاضر پالیسید را راهی بازار ایالات متحده کرده و به عنوان شاسی بلند فول سایز شناخته می‌شود، اما در بازارهای دیگر شاسی بلند بزرگی به جز سانتافه نداشته و همین امر موجب شده تا شاهد عرضه Suntafe در بازارهای مختلف جهان باشیم. البته بزودی نسخه الکتریکی و هیبریدی سانتافه جدید وارد بازار خواهد شد و تنها مدل احتراقی را دربرنخواهد گرفت.

گفتنیست که در اروپا نسخه دیزلی سانتافه با پیشرانه ۲.۲ لیتری ۲۰۰ اسب بخاری عرضه می‌شود. برخی تصور می‌کنند سانتافه گزینه عالی برای سفر به مدرسه است زیرا صندلی‌های عقب متعدد و بزرگی برای دانش آموزان دارد. به هر حال ما می‌خواهیم در این مطلب آشنایی بیشتری با سانتافه محبوب هیوندا پیدا کنیم که در سال گذشته نسل جدید آن معرفی و عرضه شد.

مسائل مربوط به ابعاد

 

سانتافه یک شاسی بلند ۷ صندلی یا همان ۷ نفره محسوب شده و از این رو نباید آن را مدل کراس اوور کوچک به حساب آورد. سانتافه شاسی مشابه‌ای با خواهر خود کیا Sorento دارد و با قیمت ۳۲ هزار پوندی نسبت به اشکودا Kodiaq با هزینه ۲۶ هزار دلاری گران قیمت‌تر و نسبت به سورنتو ارزان‌تر است. اندازه کابین هر سه این خودروها تقریبا یکسان است و اختلاف بسیار جزئی قابل مشاهده محسوب می‌شود. سرنشینان فضای راحتی برای نشستن داشته و راننده هم از صندلی نرم و پیشرفته‌ برای یک رانندگی لذت بخش دارد. تجربه سفر با سانتافه نسبت به توسان قطعا لذت بخش و هیجان انگیزتر است.

بنابراین اگر بخواهیم آن را در کنار برادر کوچک‌تر یعنی توسان قرار دهیم، بدون شک حرف‌های بیشتری برای گفتن خواهد داشت. گذشته از آن نسبت به مدل‌های مشابه و رقبا نیز چند سروگردن بالاتر است. بنابراین اگر به دنبال یک اتومبیل بزرگ برای سفر هستید که تجربه سفر تلخی برای شما به دنبال نداشته باشد، بدون شک هیوندا سانتافه گزینه ارزشمندی است.

صندلی‌های عقب سانتافه کمی کوچک هستند تا فضای کافی برای جای گیری ۵ نفر وجود داشته باشد زیرا در جلو دو نفر جای خود را دارند. این شاسی بلند سه ردیف صندلی که به عنوان ۷ نفره شناخته می‌شود، یک مدل فول سایز هم است اگرچه باید آن را مدل شاسی بلند میان سایز به حساب آورد. شاسی بلندها این روزها طرفداران بسیاری دارند و هیوندا سانتافه نیز در نوع خود برجسته هستند.

سانتافه درواقع پرچمدار هیوندا محسوب شده و باید انتظارات بسیاری داشت. خودرویی که پیشتر نسل جدید آن با طراحی کامل جدید از راه رسید و نوآوری بسیاری هم دارد. تجربه سفر با این محصول شرکت کره‌ای بسیار لذت بخش است و نظر هر فردی را به خود جلب می‌کند. در بحث حجم بار سانتافه بسیار خوب است و هنگامی که قصد حمل چندین سرنشین دارید، متوجه قدرت بالا آن در حرکت خواهید شد.

تعادل کابین نیز بسیار مناسب است و در مجموع می‌توان انتظارات بسیاری داشت. هیوندا در چند سال اخیر بیش از دیگر کمپانی‌ها توانسته به موفقیت در طراحی و فروش دست یابد و سانتافه نیز نمونه بارز موفقیت این شرکت کره‌ای محسوب می‌شود. سانتافه شاسی بلند خشنی نیست اما هنگامی که در شرایط آف-رود قرار می‌گیرد متوجه عملکرد قابل توجه آن خواهید شد.

هیوندا شاسی بلند مورد اشاره را در سه تریم SE، Premium و Premium SE عرضه می‌کند. در هر تریم ویژگی‌های قابل توجهی وجود دارد و البته بالاترین نسخه Premium SE است. این تریم‌ها در بحث جنس کابین و گزینه رنگی با آپشن‌های مختلف هستند و مشابه هم نیستند. شما نمی‌توانید در هر تریم فهرستی به آپشن اضافه کنید و باید به همان گزینه اصلی اکتفا کنید.

حضور قدرتمند در جاده

 

برای کسانی که هیجانی ندارند می‌توانند نسخه SE را انتخاب کنند. گزینه مناسبی است که آپشن‌های بزرگی را دربرنمی‌گیرد و در نوع خود قابل توجه است. مدل Premium سانتافه هیوندا با سیستم تعلیق AWD یا تمام چرخ محرک عرضه خواهد شد. نسخه‌ای که باید آن را حقیقتا پریمیومی و باکیفیت دانست. با قیمت ۳۸ هزار دلار، این مدل حتی نسبت به Discovery Sport لندروور هفت صندلی که شامل سیستم تعلیق AWD می‌شود، گران قیمت‌تر است.

ما موفق شدیم تنها نسخه گیربکس اتوماتیک سانتافه را هدایت کنیم و مورد بررسی قرار دهیم. در مدل‌های گذشته سانتافه چندان پاسخگویی مناسبی نداشت اما در نسل جدید بهبودی حاصل شده و شرکت هیوندا سعی کرده ویژگی‌های برجسته‌ای در نظر گیرد. سطح تولید آلودگی سانتافه جدید بالا نیست و یک گزینه معمولی تلقی می‌شود.

هر یک از تریم‌های سانتافه هیوندا برای ورود به جاده گزینه‌های برجسته و قابل توجهی هستند. بنابراین می‌توان آنها را در نوع خود برجسته دانست. هیوندا درصدد است تا بیشتر مدل‌های خود را در بحث کیفیت و رانندگی بهبود بخشد. هنگامی که مشغول رانندگی با شاسی بلند هیوندا سانتافه هستید، یک حس رانندگی لذت بخش را بدست خواهید آورد. پیشرانه ۲.۲ لیتری دیزلی قدرت کافی رقم خواهد زد اما در نسخه بنزینی عملکرد متفاوت است. بنابراین افراد هنگامی که به هدایت سانتافه دیزلی می‌پردازند متوجه قدرت عملکرد بالا این شاسی بلند میان سایز خواهند شد.

رانندگی آرامش بخش در کنار طراحی خیره کننده، سانتافه ۲۰۱۹ را به شاسی بلند محبوبی تبدیل کرد. Santa Fe چندین سال است که در خط تولید هیوندا قرار دارد و محصول کاملا جدید محسوب نمی‌شود. اگر مایل هستید که خارج از جاده بسیاری با سانتافه داشته باشید، هیوندا یک محصول کامل را به مشتریان ارائه می‌دهد. بنابراین باید سانتافه ۲۰۱۹ را در مقایسه با نسل قبل کامل و جذاب به حساب آورد. شما در کنترل این شاسی بلند نباید چندان تسلط کاملی داشته باشید، کافیست دست را روی فرمان گذاشته و خودرو را به حرکت درآورید.

هنگامی که پشت فرمان این شاسی بلند قرار می‌گیرید تسلط کاملی به جاده خواهید داشت. شیشه جلو بسیار بزرگ است و دید وسیعی را به راننده خواهد بخشید. با پیشرانه ۲.۲ لیتری دیزلی عملکرد حرکتی سانتافه قابل توجه است و نباید آن را مدلی ضعیف در میان رقبا به حساب آورد. آپشن‌های مختلفی برای رانندگی این مدل وجود دارد که تجربه رانندگی جذابی را رقم می‌زند. از جمله آنها باید به حالت اسپرت، اکونومی و استاندارد اشاره کرد. در این حالت‌ها خودرو مطابق با ویژگی موردنظر تطبیق می‌دهد.

با وجود کلید AWD خودرو سیستم تعلیق آن به چهار چرخ محرک تغییر پیدا خواهد کرد و باید انتظار عملکرد بالایی در زمینه آف-رود داشت. سیستم کنترل تعلیق سانتافه بسیار حرفه‌ای طراحی شده و راننده می‌توانند تجربه رانندگی هیجان انگیزی داشته باشد. نیروی قدرت به صورت ۸۰/۲۰ تقسیم می‌شود یا آن که می‌توان به صورت ۵۰/۵۰ تقسیم کرد.

سانتافه یک شاسی بلند برجسته بوده که ویژگی‌هایی بزرگی برای آن در نظر گرفته شد. بنابراین در بحث حرکتی باید انتظارات بسیاری داشت و تجربه بی‌نظیری کسب خواهد شد.

فناوری های داخل کابین

 

سانتافه در نسل جدید تغییرات بسیاری نسبت به مدل قبلی داشته و این تنها شامل طراحی بیرونی نمی‌شود. بلکه داخل کابین را دربرگرفته و شاهد استفاده فناوری‌های مختلفی بودیم. فناوری‌های داخل کابین سانتافه هیوندا در نسل جدید قابل توجه است و هنگامی در داخل کابین قرار می‌گیرد به این موضوع پی خواهید برد.

نخست آن که طراحی داخلی تغییرات بسیاری نسبت به قبل داشته و هنگامی که سوار بر این شاسی بلند می‌شوید متوجه این موضوع خواهید شد. یک صفحه نمایش ۸ اینچی لمسی در قسمت کنسول مرکزی جای گرفته و کلیدهای مختلفی در روی داشبورد و کنار فرمان تعبیه شده که هر یک  قابلیت خاصی هستند و تجربه سفری لذت بخش را فراهم می‌آورند. در تریم Premium SE سانتافه ۲۰۱۹، شما اساسا تمامی فناوری‌های لازم در یک خودرو را خواهید داشت. از جمله باید به سیستم گرمکن صندلی‌های جلو و عقب، شیشه‌های کاملا اتوماتیک، سیستم حرارتی شیشه، سقف پانوراما، هدآپ دیسپلی و قابلیت شارژ بی سیم گوشی هوشمند و غیره اشاره کرد.

همانند توسان، سانتافه دارای نمایشگری در قسمت بالا داشبورد است و سیستم سرگرمی را دربرمی‌گیرد. این نمایشگر ۸ اینچی است و نباید چندان آن را برای کاربری بزرگ دانست. البته در تریم SE صفحه نمایش ۷ اینچی به کار گرفته می‌شود. رابط کاربری چندان پیشرتفه به نظر نرسیده و ساده است. با هدآپ دیسپلی بیشتر اطلاعات فنی خودرو آشکار بوده و جزئیات خاصی پیدا نیست.

در تمامی تریم‌ها سیستم سرگرمی خودرو از Apple CarPlay و Android Auto پشتیبانی می‌کند. بنابراین افراد قادرند گوشی هوشمند اندرویدی یا iOS خود را به این صفحه نمایش متصل کنند. برای مثال افراد می‌توانند برنامه‌ای چون ویز را به کار گیرند و روی صفحه نمایش پخش کنند. اسپاتیفای هم در روی نمایشگر قابل پخش بوده و افراد قادرند به پخش هر برنامه خاصی بپردازند.

سیستم صوتی Krell کیفیت صدا بالایی دارد و هیوندا آن را در محصول جدید خود به کار گرفت. محصول شرکت کره‌ای ویژگی‌های برجسته‌ای در بحث فناوری‌های داخل کابین دارد و هیوندا هم سعی کرده به عنوان خودرو پرچمدار کمبودی در این مدل وجود نداشته باشد. سانتافه اگرچه یک خودرو شاسی بلند لوکس نیست اما دست کمی از آنها ندارد. بنابراین می‌توان انتظارات بسیاری به عنوان مدل برجسته در بازار داشت.

گذشته از نمایشگر، ویژگی‌های دیگری هم در این شاسی بلند وجود دارد که باید به کروز کنترل انطباقی جهت حرکت خودران اتومبیل در بزرگراه اشاره کرد. با دوربین ۳۶۰ درجه تعبیه شده افراد می‌توانند پارک آسان و ایمنی داشته باشند و به خوبی اطراف اتومبیل را برای عدم برخورد با موانع انجام دهند. آپشن‌های بسیاری توسط هیوندا در سانتافه ۲۰۱۹ به کار گرفته شده که آن را به گزینه برجسته تبدیل کرده و باید انتظارات قابل توجهی هم داشت.

در مجموع سانتافه ۲۰۱۹ گزینه قابل توجه در میان شاسی بلندهای هم سطح بوده و طراحی جالب در کنار فناوری‌های ایمنی و رفاهی به روز دارد.

نتیجه گیری

 

سانتافه را همانطور که گفته شد باید پرچمدار محصولات هیوندا محسوب کرد. خودرویی که می‌تواند نظر مخاطب خود را جلب کرده و تجربه سفری لذت بخش هم فراهم خواهد آورد. رانندگی در این شاسی بلند هیوندا تماشایی بوده و راحتی بسیاری هم به همراه دارد. اگر می‌خواهید SUV پیشرفته و در عین حال نرمی داشته باشید، نباید سانتافه را از قلم بیاندازید.

این روزها شرکت‌های خودروساز توجه بالایی به شاسی بلند دارند و هیوندا نیز که خودروساز بزرگ کره‌ای محسوب می‌شود از این قاعده مستثنی نیست. هیوندا درصدد بوده تا بهترین را به مشتریان خود ارائه دهد و به دنبال خدمات حرفه‌ای هم دارد.

سانتافه به معنای واقعی کلمه می‌تواند چه در خیابان هموار و چه در خیابان ناهموار حرکت نرم و خوبی داشته باشد. شاسی این SUV به اندازه کافی بهینه شده است تا در شرایط سخت نیز ضربه به اتاق کابین وارد نکند. هنگامی که در داخل این خودرو قرار گرفتید و قصد عبور از جاده خاکی دارید، متوجه خواهید شد راحتی کابین داخل سانتافه در چه سطحی قابل قبول است. با قیمت مناسب این مدل نسبت به کیا سورنتو ارزان است اما رقبایی هستند که قیمت کمتری نسبت به سانتافه دارند.

با تمام این تفاسیر هیوندا درصدد است تا شاسی بلند بیشتری در بازار عرضه کند و سانتافه یکی از چندین خودرو شاسی بلند این شرکت کره‌ای محسوب شده و تاکنون نیز بازخورد مثبتی کسب کرد. در نسل گذشته سانتافه طرفداران بسیاری کسب کرد و حتی در بازار کشورمان نیز خوش درخشید. حال باید منتظر ماند تا مشخص شود این مدل نسل جدید نیز واکنش‌های آن مشخص شود و پیش بینی شده با فروش مطلوبی رو به رو شود.

از رقبا کلیدی سانتافه ۲۰۱۹ باید به اشکود کودیاک و لندروور دیسکاوری اسپرت اشاره کرد. هر دو مدل شاسی بلندهای هم رده سانتافه به حساب می‎آیند.