آشنایی با دوچرخه بدون زنجیر

دوچرخه

به تازگی دوچرخه‌ای به نام نیوبایک اختراع شده است که در آن هیچ زنجیری تعبیه نشده است و فقط در قسمت آخر آن دو پدال تعبیه شده است که موجب حرکت آن می‌شود. همه‌ی ما دوست داریم تا سوار دوچرخه‌ای شویم که نیاز به رکاب زدن ندارد و این یک خواسته‌ی غیر قابل انکار است. از زمانی که دوچرخه ها اختراع شدند تا به حال بشر به دنبال راهی بوده تا بتواند خواسته‌ی حرکت بدون رکاب زدن دوچرخه را عملی کند. با این حال این کار تا به حال انجام نشده است. اما حالا راجر پارکر یک مخترع لس آنجلسی موفق شده است روشی را ابداع کند که در آن بدون رکاب زدن انرژی حرکت دوچرخه تامین می‌شود. پارکر بر این مدعا است که دوچرخه‌ی جدید نیوبایک او بسیار کارآمدتر از دوچرخه های سنتی عمل می‌کند.

در عقب و بر روی چرخ عقب دو اهرم تعبیه شده است که دوچرخه سوار می‌تواند با بالا و پایین کردن آن ها نیروی لازم برای حرکت نیوبایک را تامین کند. علاوه براین بدنه‌ی دوچرخه از جنس فیبر کربن است که آن را منحصر به فرد تر می‌کند.

مخترع این دوچرخه‌ ادعا می‌کند که دوچرخه‌ی نیوبایک در مقایسه با دوچرخه های سنتی مزیت های بیشتری دارد که از مهترین آن ها می‌توان به بهینه بودن آن نسبت به دوچرخه های سنتی اشاره کرد.

راجر پارکر اهرم های دوچرخه را طوری طراحی کرده است که گشتاورد بیشتری را منتقل می‌کند و موجب می‌شود که با نیروی کم سرعت بیشتری داشته باشد. علاوه بر این از آنجا که اهرم ها بالا و پایین می‌شوند سوار کار می‌تواند از نیروی جاذبه کمک بگیرد و راحت تر از باشد. همچنین دوچرخه‌ی نیوبایک به خاطر طراحی منحصر به فرد و اصولی که دارد فشار کمتری را به ران و زانو ها تحمیل می‌کند.

پیش از این در دوچرخه های سنتی شما می‌بایست به زنجیر ها روغن می‌زدید و برای آن ها وقت می‌گذاشتید. این در حالی است که در نیوبایک خبری از روغن و زنجیر و آچار های متفاوت برای باز کردن چرخ ها نیست و چرخ عقب به راحتی تعویض می‌شود. نیوبایک برای راحتی بیشتر شما دنده ها را نیز در آن تعبیه کرده است که در حال حاضر در مدل اصلی آن ۴ دنده وجود دارد و انتظار می‌رود در آینده مدل هایی با قیمت کمتر و دنده های کمتر حتی برای کودکان عرضه شود.

از شر وزن زیاد دوچرخه های سنتی  رها شوید

در عصر جدید وزن دوچرخه های سنتی نسبت به گذشته کاهش یافته است با این حال هنوز هم وزن آن ها ایده آل نیست. دوچرخه‌ی نیوبایک در مدل اولیه‌ی خود دارای وزن ۱۰ کیلوگرم است که البته با به کارگیری اهرم های آلومینیومی و تغییر چند عامل دیگر انتظار می‌رود در مدل نهایی وزن آن به ۸ کیلوگرم کاهش یاید.

در حال حاضر راجر پارکر در کیک استار کمپینی راه اندازی کرده است و به دنبال جذب سرمایه‌ی اولیه برای کار خود می‌باشد. احتمال می‌رود که او قاب و سیستم محرکه‌ی خود را با قیمت نهایی ۳۶۰۰ دلار برای مشتری ها عرضه کند که در کنار آن پکیجی متشکل از چند قطعه‌ی متعارف اضافی وجود خواهد داشت که با آن قیمت به ۳۸۰۰ دلار خواهد رسید. ما بر این باوریم که این ابداعات ادامه خواهند داشت وبشر به نتایج بهتری دست خواهد یافت. چنانکه پیش از این شرکت کره ای Bygen مدلی شبیه نیوبایک را در ۲۰۱۴ ارائه داده بود.