Ford Edura جایگزینی برای Territory

کمپانی فورد استرالیا تا اواخر سال ۲۰۱۶ خودرو های خاص تولید می نمود که فقط مختص بازار آن کشور و نیوزلند بودند و محصولات هم سایز آمریکایی را در استرالیا عرضه نمی کرد. پس از تعطیل شدن کارخانه فورد در استرالیا، تولید فورد تریتوری که یک SUV اندازه متوسط پر فروش بود متوقف گردید و کمپانی فورد بخشی از فروش خود را در این قسمت از دست داد تا اینکه در اواسط سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت مجدداً در این بخش از بازار فعالیت کند. شاسی بلند خانوادگی فورد Edge که فروش خوبی در آمریکا داشت برای جایگزینی Territory انتخاب شد  و گونه جدید آن که فیس لیفت شد نسل دوم بوده به عنوان مدل ۲۰۱۸ و با نام Ford Edura اخیراً وارد بازار استرالیا گردیده است.

نسل اول فورد Edge از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۴ در کارخانه اوکویل در ایالت اونتاریو کانادا و روی پلت فرم مشترک CD3 فورد مزدا ساخته می شد و با مزدا CX-9 و مزدا ۶ و فورد فیوژن هم خانواده بود.

نسل دوم در سال ۲۰۱۴ وارد بازار شد و تولید آن از سال ۲۰۱۶ در اروپا هم آغاز گردید. فورد های Endura وارد شده به استرالیا تولید کانادا هستند و در دو نمونه دیفرانسیل جلو و چهار چرخ (AWD) عرضه می شوند.

پیشرانه و قوای حرکتی

موتورهای در نظر گرفته شده برای Endura شامل ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو بنزینی و ۶ سیلندر خورجبینی ۲.۴ لیتری توربو بنزینی از سری اکوبوست و ۶ سیلندر خورجینی ۳.۵ لیتری تنفس طبیعی بنزینی از سری دوراتک به همراه یک نمونه ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو دیزل از سری دوراتک هستند که فقط نمونه آخری وارد استرالیا می شود . مهم ترین دلیل عرضه این موتور در استرالیا استقبال خوب از نمونه دیزل Mondeo بود که از همین موتور بهره می برد.

این موتور ۱۸۲ اسب بخار قدر در ۳۵۰۰ دور در دقیقه و ۴۰۰ نیوتن متر پشتاور در دور موتور ۲۰۰۰ در دقیقه تولید می کند و مصرف سوختی معادل ۶.۷ لیتر در صد کیلومتر را برای این ماشین سنگین وزن به ارمغان می آورد. برای Ford Edura گیربکس اتوماتیک هشت سرعته در نظر گرفته شده است.

شاسی و قوای محرکه این خودرو شباهت زیادی به نسل آخر فورد موندئو داشته و قطعات آلومینیومی در سیستم تعلیق آن به کار رفته است، با این حال مدل دو دیفرانسیل آن ۱۸۴۰ کیلو گرم وزن دارد.

Ford Edura در بازار استرالیا در دو نوع دیفرانسیل جلو و دو دیفرانسیل و با سه سطح تجهیزات تیتانیوم، ST-Line و ترند عرضه می شود. نمونه مورد آزمایش ما از نوع دو دیفرانسیل و ST-line بود که در واقع گونه اسپرت محسوب می شود و جلو پنجره و رینگ های مشکی رنگ و تودوزی چرمی مشکی با دوخت های قرمز رنگ وجه تمایز آن با سایر مدل هاست.

داخل کابین

داخل کابین Ford Edura فضای مناسبی برای پنج سرنشین وجود دارد و فضای جلوی پا و بالای سر سرنشینان بسیار خوب است . البته عرض صندلی عقب به خوبی فورد تریتوری نیست و برای سه سرنشین بزرگسال کمی تنگ است . فضای پای چپ راننده هم در رانندگی طولانی مدت کمی آزار دهنده است. عناصر مشترک با سایر مدل های فورد شامل اهرم های کنترل راهنما و برف پاک کن و چراغ ها و شیشه ها فضای آشنایی را برای مشتریان فورد ایجاد می کند.

غربیلک فرمان و بخش نشانگر جلوی راننده هم کاملاً مشابه فورد موندئو است. اهرم تعویض دنده جای خود را به یک کلید گردان داده است که کاملاً شبیه محصولات جاگوار است و کار کردن با آن نیازمند کمی تمرین است و تغییر دنده ها به سرعت اهرم سنتی سایر خودرو ها نیست. این شیفتر دوار در مدل جدید فوکوس هم عرضه شده است. کیفیت کابین در حدی بالا و مشابه فورد موندئو است .

سیستم صوتی Bang & Olufsen، سامانه ناوبری SYNC3 مجهز به مانیتور ۸ اینچی و سیستم های اندروید اتو و اپل کارپلی، از امکانات داخل کابین هستند.

سایر امکانات Ford Edura

صندلی های عقب تاشو بوده و با یک کنترل برقی از داخل صندوق عقب جمع شده ولی بازگشت به حالت قبلی به صورت دستی انجام می شود. صندلی راننده با سه حافظه و ده حالت تنظیم برقی و صندلی سرنشین با شش تنظیم نیز جزو امکانات داخلی محسوب می شوند.

همچنین صندوق عقب بدون نیاز به کلید قابل باز شدن است و مالک با تکان دادن پای خود زیر سپر عقب می تواند در صندوق را باز کند.

کروز کنترل اکتیو به همراه ترمز اضطراری خودکار و تشخیص عابر پیاده و پیشگیری از برخورد با خودروی جلویی و تشخیص علایم ترافیکی هم به همراه هشت اربگ ایمنی خودرو و سرنشینان را تامین می کند. سامانه کنترل فشار باد تایرها و کمکی حرکت در سر بالایی هم از امکانات دیگر این فورد تازه وارد هستند.

حسی آشنا در آزمایش رانندگی

پشت فرمان Ford Edura که قرار بگیرید اگر با فورد موندئو آشنایی داشته باشید ، اصلا احساس غریبی نخواهید کرد، فقط ارتفاع خودرو کمی متفاوت خواهد بود. البته کمی طول می کشد تا به شیفتر دنده عادت کنید. همچنین از اهرم های تعویض دنده روی فرمان زیاد استفاده خواهید کرد زیرا خیلی راحت هستند و دقت بالایی در تعویض دنده دارند.

شروع حرکت در دنده یک با کمی مکث همراه است، کمی شبیه به موندئو دیزلی ولی سریع تر می باشد. اما در ادامه دنده ها به سرعت و بدون تکان تعویض شده و راننده نمی تواند تاخیر توربو شارژر را درک کند.

با وجود وزن سنگین و دیزلی بودن موتور، شتاب گیری خودرو مطلوب و قابل قبول است و رینگ های آلیاژی بیست اینچی به همراه لاستیک های ساخت هانکوک سواری لذت بخشی را ارائه می کنند. ترمز های دیسکی خنک شونده در چهارچرخ هم عملکرد خوبی دارند.

نتیجه گیری

در کل می توان گفت Ford Edura محصول خوب و با کیفیتی از کار در آمده و ضمن داشتن مشخصات فنی مناسب نیاز های یک خانواده پر جمعیت را بر طرف می کند و به نظر می رسد می توان جانشین مناسبی برای تریتوری محبوب استرالیایی ها باشد.

فورد اندورا از ۴۵ تا ۶۸ هزار دلار استرالیا قیمت دارد. نکته جالبی که در آندورا همانند ماستنگ وجود دارد رنگ آمیزی قسمت زیرین خودرو با رنگ مشکی است که پس از پرس و جو مشخص شد برای جلوگیری از زنگ زدن اگزوز در زمان حمل با کشتی این رنگ آمیزی انجام می شود و دلیل آن فاصله حمل طولانی از آمریکا شمالی تا غرب استرالیا است. این مورد برای فورد های ارسال از اروپا وجود ندارد. البته هر چهار دیسک ترمز مشابه فورد های ارسالی از اروپا با یک کاور پلاستیکی پوشانیده شده اند که قبل از تحویل به مشتری برداشته می شوند.