موتور سیکلت الکتریکی هارلی دیویدسون

شرکت موتور سیکلت سازی هارلی دیویدسون (Harley Davidson) اولین موتورسیکلت الکتریکی خود را در سال ۲۰۱۹ وارد بازار می کند.

اگر شما هم از علاقه مندان موتور سیکلت باشید، به احتمال زیاد نام برند آمریکایی هارلی دیویدسون را شنیده اید و یا از طرفداران پروپاقرص این موتور سیکلت ها هستید. اما اگر به تازگی وارد دنیای موتور سیکلت شده اید و قصد دارید تا درباره این موتور سیکلت ها اطلاعاتی بدست آورید، باید کمی از مشخصات موتور سیکلت های ساخته شده توسط این شرکت را برای شما بازگو کنیم.

شاید این موتور سیکلت ها را در فیلم های هالیوودی دیده باشید؛ مشخصه اصلی آن ها کشیدگی و بزرگ بودن بدنه موتور سیکلت به همراه اگزوزهایی بلند و قطور است. اما ویژگی منحصر بفردی که این موتور سیکلت ها را از دیگر برندها متمایز می کند، فرمان های بلند و کشیده آن است که موتور سوار را مجبور می کند تا به سمت جلو خم شود. اما نکته جالب، پوشش طرفداران این موتور سیکلت است. آن ها اکثرا کاپشن و شلوارهای چرمی به تن می کنند و عینک های دودی به چشم دارند. این افراد را می توان در کلوپ های موتور سواری و با ریش و سبیل های بلند دید.

ساخت موتور سیکلت الکتریکی توسط این شرکت، ایده ای برای موفقیت در بازار کنونی بود. از زمانی که ضرورت حفظ محیط زیست در جهان مطرح شده، بسیاری از شرکت های بزرگ خودرو سازی به فکر تولید محصولاتی هستند که بدون نیاز به سوخت های فسیلی قادر به حرکت باشند. بنابراین، خودروهای الکتریکی به سرعت وارد بازار شد و جایگاه خود را پیدا کرد. در حال حاضر نیز بسیاری از شرکت های بزرگ جهان تولیدات خود را به سمت خودروهای الکتریکی سوق می دهند.

علاوه بر شرکت های خودرو سازی، برندهای مطرحی همچون اپل، ایسوس و … نیز سعی در تولید محصولاتی سازگار با محیط زیست داشته و قصد دارند استفاده از پلاستیک را در محصولات خود به حداقل برسانند.

شرکت Harley Davidson نیز برای بقا در این بازار، اقدام به ساخت موتورسیکلت های الکتریکی می کند تا نیاز به سوخت های فسیلی را در محصولات جدید خود به حداقل برساند. این شرکت برای اولین بار از موتور سیکلت الکتریکی خود در نمایشگاه میلان رونمایی کرد.

در حالی که صنعت موتور سیکلت در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ دچار رکود شد، شرکت هارلی دیویدسون توانست به واسطه محصولات خاص و پرطرفدار خود، همچنان به فروش محصولاتش ادامه دهد. اما چالش فروش موتور سیکلت الکتریکی در بازار رقابتی امروز می تواند سبب سودآوری و یا کاهش فروش موتور سیکلت های دیگر این شرکت شود.

لازم به ذکر است که پروژه موتور الکتریکی این شرکت با نام « LiveWire »  مدتهاست که توسط تیم طراحی و مهندسی شرکت، مورد ارزیابی قرار گرفته و کانسپ اولیه ای نیز از آن ساخته بود که در مسیر های کوتاهی آزمایش شد.

نمونه تجاری این موتور سیکلت نیز با همان نام  LiveWire  وارد بازار می شود؛ اما به نظر می رسد که موتور سیکلت الکتریکی که به بازار عرضه خواهد شد، بسیار پیچیده تر و کامل تر از نسخه رونمایی شده اولیه باشد.

مشخصات موتور سیکلت هارلی دیویدسون

نمونه اولیه LiveWire سرعت ۰ تا ۶۰ مایل در ساعت را کمتر از ۴ ثانیه طی کرده و در حالت ذخیره انرژی ۵۵ مایل را در همین زمان طی می کند. اما این رقم در مقایسه با موتور سیکلت های ساخته شده توسط شرکت هایی همچون Zero Motorcycles  که در این زمان به سرعت ۱۰۰ مایل در ساعت می رسد، بسیار کمتر است. بنابراین باید منتظر ماند و دید در نمونه تجاری موتور الکتریکی هارلی دیویدسون چه سرعت و شتابی برای رقابت با محصولات این شرکت ها در نظر گرفته شده است.

این موتور سیکلت دارای ۷ مد رانندگی و یک صفحه لمسی است که در وسط دو فرمان قرار گرفته است. توسط این تاچ اسکرین می توان به پنل موزیک، نقشه حرکت و بسیاری از اطلاعات دیگر دسترسی داشت. جهت یابی این سیستم با استفاده از Bluetooth انجام می شود و بر خلاف موتور سیکلت های بنزینی صدای گاز شنیده نخواهد شد؛ اما صدایی تولید می کند که با افزایش سرعت، صدا نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

شرکت Harley Davidson بیان کرده که اطلاعات بیشتر درباره این موتور سیکلت را در ژانویه ۲۰۱۹ اعلام خواهد کرد.