مهم ترین نکات رانندگی در برف و باران

رانندگی در برف و باران
رانندگی در برف و باران

هرچه بیشتر به چله ی زمستان نزدیک می شویم، طبیعتا شاهد بارش برف و باران بیشتری هستیم. با بارش برف و باران باید به روال قبلی زندگیمان ادامه دهیم، مثلا می بایست رانندگی کنیم و به مقاصد مورد نظرمان برسیم. اما قطعا این روال در روزهای بارانی و برفی با احتیاط بیشتری صورت گیرد. به همین منظور ما قصد داریم در این مطلب به نکات مهم رانندگی در برف و باران بپردازیم.

رانندگی در برف و باران
رانندگی در برف و باران

رانندگی در برف و باران

روزهای برفی و بارانی می تواند رانندگی را به یک چالش واقعی برای رانندگان تبدیل کرده و حتی می تواند منجر به تصادف شود. با توجه به این موضوع، قبل از شروع به رانندگی می بایست خود را از همه لحاظ آماده سازید. در کنار سیل و بادهای تند، درجه حرارت زیر صفر می تواندبه یک حادثه جدی در هر سال منجر شود.

برنامه راه را ببینید

در این روزها رانندگی بسیار سخت می شود، به خصوص اگر سطح یخ زده و سر باشد. به همین دلیل قرار گرفتن در مسیرهای پر ترافیک نیاز به ترمزهای متعدد دارد. پس بهتر است با کمک گرفتن از برنامه های مسیر یاب، بهترین مسیر را برای خود پیدا کنید تا کمتر نیاز به ترمز گرفتن را احساس نمایید.

کاهش سرعت

هنگام رانندگی در برف و باران، نه تنها باید حد مجاز سرعت را بپیمایید، بلکه بایستی به میزان قابل ملاحظه ای از سرعت رانندگی خود بکاهید. جاده های مرطوب بسیار خطرناک هستند. زمان واکنش خودرو شما هنگام بارش باران بسیار کندتر می شود پس سرعت کم در آب و هوای بارانی و برفی ضروری است.

رانندگی در برف و باران
رانندگی در برف و باران

روشن کردن چراغ ها

لازم است که در روزهای بارانی و برفی چراغ های اتومبیل خود را روشن کنید. حتی اگر هوا مه گرفته باشد، روشن کردن چراغ های اتومبیل به شما اجازه ی دید بهتر مسیر را می دهد و از سویی به سایر رانندگان کمک می کنید تا شما را بهتر ببینند.

زمان رانندگی را تغییر دهید

اگر تحت هر شرایطی فکر می کنید که رانندگی در برف و باران برای شما سخت است، بهتر است برنامه حرکت خود را به زمان دیگری موکول کنید. اگر رانندگی در این شرایط لازم نیست، هیچ دلیلی وجود ندارد که خود را در معرض خطر قرار دهید.

بررسی وضعیت خودرو

قبل از رانندگی در برف و باران ، اطمینان حاصل کنید که تمامی تجهیزات خودرو شما به خوبی کار می کنند. همچنین لازم است تا وضعیت خودرویتان را بررسی نمایید. چراغ های جلو، چراغ های عقب و برف پاک کن ها، همه را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که آنها در مواقع مورد نیاز کارآمد باشند. همچنین لازم است تا تایر لاستیک خودرو نیز بررسی شود. لاستیک های بدون عاج می توانند اصطکاک را کم کرده و کشش را در مسیرهای مرطوب را به شدت کاهش دهد.

استفاده از شیشه شور را فراموش نکنید

شاید برایتان جالب باشد، اما بسیاری از افراد تحت شرایط بارانی و برفی، استفاده از شیشه شور و برف پاک کن را فراموش می کنند. بهتر است درجه ی شیشه شور را روی سرعت مناسبی تنظیم کنید تا به موقع شیشه ای با دید مناسب در اختیار داشته باشید. همچنین چندین محصول وجود دارد که روی شیشه اسپری می شوند و می توانند باران و برف را از روی شیشه اتومبیل بزدایند.

رعایت فاصله

فاصله ی خود را با اتومبیل رو به رو حفظ کنید. هنگام رانندگی در برف و باران ، متوقف کردن وسیله نقلیه برای شما سخت خواهد بود.

از ترمز شدید در روزهای بارانی و برفی جدا خودداری کنید

در روزهای بارانی و برفی، برای کاهش سرعت، ابتدا پای خود را از روی گاز بردارید، سپس به آرامی ترمز را فشار دهید. دقت داشته باشید که در روزهای بارانی و برفی، می بایست از ترمز شدید خودداری کنید، چرا که ترمز شدید در این شرایط، سبب لیز خوردن اتومبیل می شود.

مراقب آب های راکد باشید.

رانندگی در آب های جمع شده و راکد در روزهای بارانی، سبب می شود تا نتوانید کنترل اتومبیل را به دست بگیرید. در این شرایط اتومبیل شما تبدیل به یک کشتی می شود که توانایی حرکت در آب ها را ندارد، پس بهتر است مسیر خود را از آب های جمع شده منحرف کنید و در راهی حرکت کنید که آب کمتری ایستاده است. در صورتی که روی سطح لغزنده، سر خوردید، می بایست پای خود را از روی گاز برداشته و از ترمز های پر شتاب جلوگیری کنید.

از چراغ های مه شکن استفاده کنید

هنگام بارش باران، بخار روی شیشه ها پدید می آید که این سبب کاهش دید شما می شود. بیشتر خودروها سیستمی دارند که می توانند برای جلوگیری از کاهش دید، عملکرد خوبی داشته باشند. اتومبیل ها دارای چارغ های مه شکن هستند که می توانند به دید بهتر راننده منجر شود.

به وسایل مورد نیاز مجهز شوید

اگر قرار است مسیر طولانی و راهی را به خارج از شهر بپیمایید، بهتر است تجهیزات مورد نیاز را با خود همراه داشته باشید. به عنوان مثال باطری، پتو و یا جلیقه، چراغ قوه، غذا، نوشیدنی، جعبه کمک های اولیه، بیل، مثلث هشدار، باطری ذخیره موبایل و … . همیشه خوب است خود را برای بدترین شرایط آماده کنید.

نقطه ی ایست کجاست؟

تمرکز خود را روی نقطه ای که قرار است خودرو شما بایستد حفظ کنید. اگر خودرویی رو به روی شما در حال سر خوردن و لغزش است، به جای خیره شدن به آن، روی نقطه ای تمرکز کنید که خودرو می ایستد. با این کار می توانید از برخوردهای احتمالی در رانندگی در برف و باران جلوگیری نمایید.

رانندگی در برف و باران
رانندگی در برف و باران

زنجیز چرخ را فراموش نکنید

شاید برای شما هم پیش آمده است که در روزهای برفی با اتومبیل هایی رو به رو شده اید که روی برف و یخ در حال سر خوردن بوده اند. در این شرایط کنترل اتومبیل از دست شما خارج می شود و می تواند منجر به حوادث ناگواری شود. زنجیر چرخ از سر خوردن اتومبیلتان جلوگیری می کند و شما می توانید همچنان در روزهای برفی کنترل خودرو را به دست بگیرید.

باران و برف سبب افزایش رطوبت و لغزندگی می شود. برای آنکه در باران و برف رانندگی ایمنی داشته باشید، می توانید تلاش های آگاهانه ای را صورت دهید. به یاد داشته باشید که کاهش سرعت و روشن کردن چراغ های اتومبیل دو راه ساده برای رانندگی کردن در باران و برف است.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...