iweech دوچرخه برقی با هوش مصنوعی

تاکنون دوچرخه های برقی متعددی معرفی و عرضه شدند. حال به تازگی یک شرکت فرانسوی دست به کار شده و از دوچرخه برقی کارآمد رونمایی کرده است که می تواند شارژدهی باتری دوچرخه بوسیله بهینه سازی صورت گرفته، به سطح بالایی برساند. دوچرخه های برقی بسیار کاربردی هستند زیرا از یک سو مصرف انرژی بسیار کمی داشته و اجازه می دهند افراد تنها تا سطح مشخصی رکاب زده و تجربه حرکتی مطلوب کسب کند.

عمدتا دوچرخه های برقی استاندارد قابلیت تنظیم میزان قدرت انتقالی به چرخ‌ها هستند. متاسفانه در این نوع دوچرخه ها اگر کاربری سختی از دوچرخه داشته باشید، مصرف انرژی افزایش یافته و دامنه حرکتی نیز به شدت کاهش می یابد. بنابراین محدوده حرکتی در چنین دوچرخه هایی برای مثال از ۱۰۰ کیلومتر به ۵۰ کیلومتر می رسد.

بنابراین در چنین مواقع نباید انتظار داشته باشید، باتری بتواند تا مقصد طولانی شما را همراهی کند. به تازگی کمپانی فرانسوی از دوچرخه الکتریکی رونمایی کرده که iweech نام دارد. دوچرخه ای که می تواند مصرف انرژی را بهینه کرده تا افراد بتوانند مدت زمان طولانی از دوچرخه بهره گیرند. برای بهینه سازی شرکت فرانسوی از  هوش مصنوعی منحصربفردی در iweech بهره گرفته که با تحلیل نوع حرکت شما و مسیرهایی که می روید، به بررسی عملکردتان روی دوچرخه می پردازد.

دوچرخه هوشمند I Weech
دوچرخه هوشمند I Weech

دوچرخه الکتریکی iweech فراتر از انتظار

هنگام قرار گرفتن حالت دوچرخه سواری روی i.Ride شما می توانید بهینه ترین شکل ممکن را مشاهده کنید. این یعنی دوچرخه IWeech نه تنها ضعف عملکرد باتری پیدا خواهد کرد، بلکه فراتر از سطح شارژ مشخص شده، به حرکت نیز درخواهد آمد. این دوچرخه به درستی پیش بینی از مقصدتان خواهد داشت تا باتوجه به اطلاعاتی چون میزان شارژ باتری، مسافت تا مقصد، وضعیت جغرافیایی مسیر و سرعت و جهت باد و چندی دیگر، به صورت اتوماتیک می تواند سطح قدرت و مصرف  موتور دوچرخه را تطبیق دهد.

با چنین ویژگی دیگر نباید حداکثر توان باتری را برای عملکرد بهتر دوچرخه به کار گیرید. زیرا این امر موجب می شود تا نه تنها باتری توانایی بالایی از خود نشان ندهد، بلکه ضعفی هم در کوتاه مدت پیدا خواهد کرد. با اپ اختصاصی iweech که برای سیستم عامل اندروید و iOS طراحی شده، می توان جزئیات مسیر مقصد را مشاهده کرد و باتوجه به اطلاعات کسب شده به حرکت درآمد.

به گفته شرکت سازنده، IWeech با کمک باتری ۳۵۰ واتی Brose عملکرد خوبی دارد و در کنار آن باتری قابل جدا شدنی ۳۶ واتی لیتیومی قادر است با ظرفیت ۱۳.۸ آمپری توان بالایی به دوچرخه در هنگام حرکت ببخشد. همچنین باید انتظار عمر باتری طولانی هم داشت که در نوع خود بی نظیر می باشد. باتری مورد اشاره در مدت زمان ۳.۵ ساعته شارژ می شود و قادر است با هر بار شارژ ۱۶۰ کیلومتری به حرکت درآید. از ویژگی های اضافی باید به ترمز دیسکی هیدرولیکی در هر دو بخش، نیروی تک سرعته با تسمه انتقال می یابد، چراغ های ال ای دی با سطح روشنایی ۲۰۵ لومن، GPS و سیستم ضد سرقت اشاره کرد.

تاریخ عرضه IWeech مشخص نشد اما قرار است با قیمتی بیش از ۲۲۵۶ دلار بزودی راهی بازار می شود. شایان ذکر است که دوچرخه ۱۸ کیلوگرمی می تواند وزنی بیش از ۱۰۰ کیلوگرم را هم تحمل کند.