نگاهی به ۲۵ خودروی نایاب دنیا و قیمت‌های آن‌ها

عنوان «خودروی نایاب» چیزی است که خیلی‌ها ممکن است نظرات مختلفی در مورد آن داشته باشند، از نظر برخی مثلاً لامبورگینی وننو با قیمت ۴.۵ میلیون دلاری‌اش خودرویی نایاب است. ولی آیا این فقط تیراژ کم تولید است که یک مدل را نایاب می‌کند؟ یا قیمت یک خودرو در این میان نقش بیشتری بازی می‌کند؟

تعاریف و پارامترهای شما هر چه که باشند، همیشه تماشای چنین خودروهای نایاب و فوق العاده گران قیمتی می‌تواند بسیار جذاب باشد. در ادامه این مطلب با مجله اینترنتی آراد مگ همراه شوید تا شما را با برخی از نایاب‌ترین خودروهای دنیا و قیمتی که دارند آشنا کنیم.

فراری ۲۵۰ جی تی کالیفرنیا SWB اسپایدر مدل ۱۹۶۱

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار

اگر این خودرو برایتان آشناست، ممکن است دلیل آن شباهت به خودرویی باشد که در فیلم معروف دهه ۸۰ میلادی به نام Ferris Bueller’s Day Off دیده‌اید. این مدل به معنای واقعی کلمه یک جواهر است و اوایل سال پیش میلادی بود که به قیمت ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار در یک حراجی فروخته شد. در کل فقط ۵۵ دستگاه از این خودرو ساخته شد و به عنوان یکی از محبوب‌ترین و نایاب‌ترین فراری‌های تاریخ، یکی از ارزشمندترین مدل‌های این کمپانی ایتالیایی محسوب می‌شود. از این رو، اگر به دنبال خرید خودرویی جدیدی هستید، خیلی امیدوار نباشید که بتوانید یکی از این فراری‌ها پیدا کنید.

کونیخزگ CCXR ترویتا مدل ۲۰۰۹

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار

اگر فکر می‌کردید که کونیخزگ CCXR خودرویی فوق العاده خاص است باید بگوییم که اشتباه می‌کنید. مدل تولید محدود ترویتا قطعاً نظر شما را عوض خواهد کرد. CCXR ترویتا از تزئینات فیبر کربنی سفید در جای جای بدنه خود استفاده کرده و با تابش نور آفتاب روی خودرو، مانند الماسی میلیون دلاری می‌درخشد. این فیبر کربن به صورت اختصاصی برای این خودرو طراحی ساخته شده است. طبق اعلام شرکت، در کل فقط ۲ دستگاه از این خودروی نایاب را آن‌ها ساخته‌اند. ترویتا به قدری خاص بود که فلوید می ودر هم یکی از آن‌ها را خریداری کرد. این بوکسور معروف امریکایی، تصویری از خودرو در اینستاگرام با این کپشن گذاشته: «ابرخودروی ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری کونیخزگ CCXR ترویتای من». برخی ممکن است بگویند خرید خودرو با این میزان پول شاید کاری احمقانه باشد، ولی کسی نمی‌تواند ادعا کند که این خودرو یک مدل فوق العاده جذاب نیست.

لامبورگینی وننو مدل ۲۰۱۳

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار

آیا می‌خواهید خودروی رویاهای خود را خریداری کنید؟ آیا این لامبورگینی همان خودروی رویاهای شماست؟ اگر این گونه است، بهتر است خیلی سریع‌تر پول‌های خود را جمع کنید. این خودرو که نام خود را از یک گاو وحشی گرفته، به مناسب پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ساخته شده و به گزارش USA Today در سال ۲۰۱۳، قیمتی برابر با تقریباً ۴ میلیون دلار داشته است. لامبورگینی با رونمایی این خودروی نایاب ثابت کرد که در طراحی ابرخودروهای خاص، تخصصی فوق العاده دارد. طبق ادعای وب سایت لامبورگینی، وننو یک طراحی سبک وزن فیبر کربنی دارد و در طراحی آن، روی آیرودینامیکی بهینه و پایداری بالا سر پیچ‌ها تمرکز شده است. زمانی که این خودرو نخستین بار در نمایشگاه ژنو سال ۲۰۱۳ رونمایی شد، لامبورگینی اعلام کرد که وننو ۷۵۰ اسب بخار قدرت و حداکثر سرعتی برابر با ۳۵۴ کیلومتر بر ساعت دارد.

W Motors لایکان هایپر اسپرت

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار

اگر فیلم سریع و خشمگین هفت را دیده باشید، احتمالاً صحنه عبور آن از میان آسمان خراش‌ها را تماشا کرده‌اید. این خودرو که اولین ابرخودروی دنیای عرب لقب گرفته، قیمتی برابر با ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار دارد. این خودرو صفر تا صد را می‌تواند در ۲.۸ ثانیه پر کرده و حداکثر سرعتی برابر با ۳۸۶ کیلومتر بر ساعت دارد. داخل کابین این ابرخودروی جذاب برای دوخت روکش‌ها از نخ طلایی استفاده شده، صفحه نمایشی سیستم اطلاعات سرگرمی آن سه بعدی بوده و در طراحی چراغ‌های جلوی LED آن از الماس واقعی استفاده شده است. در کل W Motors فقط ۷ دستگاه از این خودروی نایاب را ساخته است.

پاگانی هوایرا BC مدل ۲۰۱۷

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار

پاگانی هوایرا BC مدل ۲۰۱۷ را می‌توان یک هیولای قدرتمند معرفی کرد. طبق ادعای اتوگاید، پاگانی فقط ۲۰ دستگاه از آن ساخته است. فیبر کربن استفاده شده در طراحی بدنه خودرو با یک فرمول خاص ساخته شده که ۵۰ درصد وزن کم‌تری در مقایسه با فیبر کربن معمولی دارد. صفر تا صد پاگانی هوایرا BC مدل ۲۰۱۷ برابر با ۲.۸ ثانیه می‌باشد.

الدزمبیل F-88 مدل ۱۹۵۴

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۳ میلیون و ۲۴۰ هزار دلار

این الدزمبیل خاص، با همه الدزمبیل هایی که تاکنون در طول عمرتان دیده‌اید تفاوت دارد! کسانی که در بازار به دنبال یک مدل فوق العاده خاص و کلکسیونی هستند، قطعاً باید نیم نگاهی به الدزمبیل F-88 داشته باشند. خودروی کانسپت الدزمبیل F-88 مدل ۱۹۵۴ سال ۲۰۰۵ در یک حراجی به قیمت ۳ میلیون و ۲۴۰ هزار دلار فروخته شد. طبق گزارشی که همان سال در سیان ان منتشر شد، این خودروی نایاب و جذاب از موتور ۸ سیلندر خورجینی خود بالای ۲۵۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند.

بوگاتی تایپ ۴۱ رویال کلنر کوپه

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۱۰ میلیون دلار

به گزارش وب سایت کارباز، تنها سه دستگاه از شش دستگاه بوگاتی تایپ ۴۱ رویال ساخته شده فروخته شده‌اند. هرچند، به دلیل این که شاسی بدون اتاق آن‌ها در آن زمان رکود اقتصادی بزرگ جهان ۳۰ هزار دلار قیمت داشت، می‌توان علت قیمت پایین آن را درک کرد. در سال ۲۰۰۱، فوربس در گزارشی ارزش این خودرو را ۱۰ میلیون دلار اعلام کرده بود. در همین گزارش آمده که در سال ۱۹۸۷، یک دستگاه از این خودروی نایاب در حراجی به قیمت ۹.۷ میلیون دلار فروخته شده است. به غیر از این واقعیت که تعداد بسیار اندکی از این خودرو ساخته شده، موتور ۱۲.۷ لیتری هشت سیلندر خطی‌اش آن را به خودرویی بسیار خاص و نایاب تبدیل کرده است.

فورد GT40 مدل ۱۹۶۴

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۷ میلیون دلار

فورد GT40

به عنوان یک آمریکایی کلاسیک واقعی، نمونه اولیه این فورد GT40 مدل ۱۹۶۴ در سال ۲۰۱۴ طی یک حراجی به قیمت ۷ میلیون دلار فروخته شد. یکی از علل این که GT40 مدل ۱۹۶۴ چرا این قدر باارزش شده این واقعیت است که شرکت فورد آن را برای رقابت با فراری در پیست ساخته بود.

آیکونا ولکانو تیتانیوم مدل ۲۰۱۶

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار

آیکونا ولکانو تیتانیوم یک ابرخودروی خاص می‌باشد که بدنه‌اش از جنس فیبر کربن و تیتانیوم و در تعداد فقط یک دستگاه ساخته شده است. بدنه آن به صورت دست ساز و طی هزار ساعت ساخته شده است و همین، سبب شده تا این خودروی نایاب ارزش بسیار بالایی داشته باشد. قیمت آن در سال ۲۰۱۳، به گزارش وب سایت نیویورک دیلی نیوز حدوداً ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار بوده است. بدون شک، خیلی‌ها هستند که برای مالکیت یک خودروی تیتانیومی حاضرند پول بسیار بیشتری از این عدد هم پرداخت کنند.

پاگانی زوندا رولوسیون مدل ۲۰۱۳

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار

خودروی نایاب پاگانی

این خودروی ویژه پیست در زمان رونمایی خود توانست بسیار سروصدا کند. این خودرو آخرین نسخه ویژه طراحی شده مبتنی بر ابرخودروی زوندا محسوب می‌شد. با وزنی زیر ۱۲۰۰ کیلوگرم، این هیولای ویژه پیست ۸۰۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. در سال ۲۰۱۳، وب سایت دیجیتال ترندز در گزارشی گفته بود که پاگانی فقط ۵ دستگاه از آن را خواهد ساخت. در وب سایت پاگانی، قیمت این خودروی نایاب هم اکنون ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار ذکر شده که با نرخ تبدیل ارز امروز، حدوداً ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار می‌شود.

پگاسو Z-102 مدل ۱۹۵۱

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۱ میلیون دلار

در سال ۱۹۵۱، پگاسو با حداکثر سرعت ۱۹۳ کیلومتر بر ساعتی خود سریع‌ترین خودروی تولیدی دنیا بود. این خودروی نایاب را شرکت اسپانیایی پگاسو به عنوان رقیبی جدی برای مدل‌های فراری طراحی کرده بود و خیلی‌ها آن را یکی از زیباترین خودروهای تولید شده در تاریخ صنعت خودرو می‌نامند. پگاسو Z-102 امروزه قیمتی حول و حوش ۱ میلیون دلاری دارد.

فراری F40 LM مدل ۱۹۹۴

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار

فراری F40

این خودروی نایاب که مبتنی بر مدل افسانه‌ای فراری F40 ساخته شده، در واقع نسخه لومان آن است و با کاهش وزن و قدرت بیشتر، در پیست به معنای واقعی کلمه یک هیولا می‌باشد. طبق ادعای سوتبیز، تنها ۱۹ دستگاه از این ابرخودرو زیبا ساخته شده‌اند و همین، آن را به یکی از نایاب‌ترین خودروهای دنیا تبدیل کرده است. امروزه، قیمت این خودرو در بازار چیزی برابر با ۲ میلیون دلار می‌باشد. طبق گزارش جی تی اسپریت، در سال ۲۰۱۵ یک دستگاه فراری F40 LM مدل ۱۹۹۴ به قیمت تخمینی بین ۲ تا ۲.۵ میلیون دلار در یک حراجی به فروش گذاشته شد. نهایتاً در حراجی خودرو به قیمت ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار فروخته شد.

فراری ۲۵۰ تستاروسا مدل ۱۹۵۷

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۳۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار

فراری ۲۵۰ تستاروسا مدل ۱۹۵۷ یکی از ۳۴ دستگاهی است که شرکت آن را طی دهه ۵۰ میلادی ساخت. در کنار میراث غنی اتومبیل رانی که این خودرو دارد، بیشتر به خاطر طراحی فوق العاده جذابش می‌باشد که این قدر معروف شده است. امروزه، تستاروسا یکی از گران قیمت‌ترین خودروهای دنیاست. به گزارش اتوبلاگ، در سال ۲۰۱۴ یک دستگاه ۲۵۰ تستاروسا بازسازی نشده به قیمت تقریباً ۴۰ میلیون دلاری معامله شده است.

پورشه ۹۱۷K مدل ۱۹۷۰

 • قیمت و ارزش تخمینی: بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون دلار

این همان خودرویی که در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۷۱ پورشه را قهرمان لومان کرد، به همین دلیل ۹۱۷K ارزش بالایی برای کلکسیونرها دارد. این روزها، نمونه‌های مختلف پورشه ۹۱۷K ارزشی بین ده تا بیست میلیون دلار، بسته به مدل، وضعیت فعلی و سابقه قهرمانی در مسابقات مختلف دارند.

فراری ۲۵۰ GTO مدل ۱۹۶۲

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۳۸ میلیون دلار

این خودروی نایاب از سوی بسیاری از کلکسیونرها به عنوان بهترین مدل کلاسیک تاریخ محسوب می‌شود. ۲۵۰ GTO در تاریخ کمپانی فراری، یکی از موفق‌ترین مدل‌ها در مسابقات اتومبیل رانی است. تنها ۳۹ دستگاه از آن ساخته شده و بدون شک، یکی از نایاب‌ترین مدل‌های فراری می‌باشد. در سال ۲۰۱۴، یک دستگاه ۲۵۰ GTO در حراجی به قیمت ۳۸ میلیون دلار فروخته شده و توانست عنوان گران قیمت‌ترین خودروی دنیا را به خود اختصاص دهد.

استون مارتین DB4 GT زاگاتو مدل ۱۹۶۲

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار

زاگاتو یکی از معروف‌ترین شرکت‌های اتاق سازی دنیاست. از سال ۱۹۱۹ میلادی، این شرکت برخی از زیباترین و به یاد ماندنی‌ترین اتاق‌های دنیا را برای خودروهای مختلف طراحی و تولید کرده است. در میان آثار به یاد ماندنی آن‌ها، استون مارتین DB4 GT زاگاتو بدون شک یکی از بهترین‌ها می‌باشد. در کل فقط ۱۹ دستگاه از آن تولید و یکی از آن‌ها اخیراً به قیمت ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار فروخته شده است.

آلفارومئو ۳۳ استراداله

 • قیمت و ارزش تخمینی: بالای ۳ میلیون دلار

این زیبای ایتالیایی از آن جایی که به سختی می‌توان در بازار یکی از آن‌ها را خریداری کرد این قدر ارزشمند شده است. از آن جایی که تقریباً ۱۸ دستگاه از این خودروی نایاب فقط تولید شده، قیمت و ارزش واقعی آن بالای ۳ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. قیمت پایه این خودرو در زمان رونمایی حدوداً ۱۰ میلیون لیره ایتالیا بود، قیمتی که آن را به یکی از گران قیمت‌ترین مدل‌های زمان خود تبدیل کرده بود. ۳۳ استراداله حداکثر سرعتی برابر با ۲۵۷ کیلومتر بر ساعت داشته و صفر تا صد را می‌تواند در ۵.۵ ثانیه پر کند.

پورشه آبارت ۳۵۶B کاررا GTL مدل ۱۹۶۰

 • قیمت و ارزش تخمینی: اعلام نشده

خودرویی که در موردش بحث می‌کنیم احتمالاً پورشه‌ای است که حتی بسیاری از هواداران این برند آلمانی هم از وجود آن خبر ندارند. شرکت پورشه برای ساخت این کاررا GTL با شرکت ایتالیایی آبارت همکاری کرده بود. تنها ۲۰ دستگاه از آن ساخته شده و در آن زمان، قیمت پایه‌ای برابر با ۶۵۰۰ دلار داشت. البته، این روزها ارزش واقعی این خودروی نایاب هنوز تخمین زده نشده است.

مرسدس بنز ۳۰۰SL گالوینگ مدل ۱۹۵۵

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار دلار

خودروی نایاب مرسدس بنز گالوینگ

مرسدس بنز ۳۰۰SL گالوینگ یکی از نمادین‌ترین خودروهای تاریخ بوده و از همان زمان رونمایی، توانست در دنیای خودرو سروصدای زیادی به پا کند. بنز ۳۰۰SL از نظر فنی و تکنولوژی، پیشرفته‌ترین خودرویی بود که در دهه ۵۰ میلادی وارد بازار شد. مدل استاندارد این خودروی نایاب به خودی خود نایاب است، ولی اگر به دنبال نسخه‌ای نایاب‌تر هستید، می‌توانید سراغ نسخه آلیاژ آلومینیومی آن بروید که در سال ۲۰۱۲ در یک حراجی به قیمت ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار دلار فروخته شد.

جگوار XKSS مدل ۱۹۵۷

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار

حتی اگر یک ماشین باز نباشید، به احتمال زیاد برند جگوار را به خوبی می‌شناسید. ممکن است حتی بدانید که چند نمونه از آن‌ها در فیلم‌های جیمز باند ایفای نقش کرده‌اند. ولی این نمونه خاص به لطف استیو مک کوئین توانست بسیار معروف شود. جالب است بدانید جگوار XKSS وی ارزشی بالغ بر ۳۰ میلیون دلار دارد. این خودرو مبتنی بر مدل مسابقه‌ای جگوار دی تایپ ساخته شده و در زمان خود، توانست مقام‌های زیادی در مسابقات مختلف به دست بیاورد. جگوار بعدها نمونه‌های دی تایپ به مدل‌های دارای مجوز تردد در خیابان تبدیل کرد. در ماه مارس ۲۰۱۶، سیان ان گزارشی منتشر کرد که جگوار قصد دارد این خودروی نایاب را دوباره زنده کند. در کل، شرکت ۹ دستگاه از آن ساخت که از همان پیشرانه مدل اورجینال ۱۹۵۷ بهره می‌بردند. قیمت هر یک از این خودروها ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار تعیین شده است.

مک لارن F1 LM مدل ۱۹۹۸

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۱۳ میلیون و ۷۵۰ هزار دلار

در سال ۲۰۱۵، این خودرو در یک حراجی به قیمت حدوداً ۱۴ میلیون دلار فروخته شد و یکی از ارزشمندترین خودروهای حال حاضر دنیا می‌باشد. جالب است بدانید این خودرو برای گرامیداشت قهرمانی سال ۱۹۹۵ مک لارن F1 GTR در مسابقه لومان ساخته شده بود. علاوه بر مقام نخست آن سال، مک لارن توانست رتبه‌های سوم، چهارم، پنجم و سیزدهم مسابقه لومان ۱۹۹۵ را به خود اختصاص بدهد و به همین دلیل، تصمیم گرفت ۵ دستگاه F1 LM تولید محدود را بسازد.

میباخ اکسلرو مدل ۲۰۰۸

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۸ میلیون دلار

اکسلرو ترکیبی است از تجربه فرست کلاس یک مدل لیموزین با پرفورمنس خودروهای سوپر اسپرت روز دنیا! اگر از هواداران جی زی، رپر معروف آمریکایی باشید احتمالاً این خودروی نایاب را در موزیک ویدیوی Lost One او مشاهده کرده‌اید.

شورولت کامارو ZL1 مدل ۱۹۶۹

 • قیمت و ارزش تخمینی: بالای نیم میلیون دلار

کامارو ZL1 مدل ۱۹۶۹ یکی از محبوب‌ترین خودروهای کلاسیک عضلانی آمریکاست. چه چیزی این خودرو را بسیار خاص کرده است؟ نخست این که ZL1 مدل ۶۹ به یک موتور تمام آلومینیومی مجهز شده است. و از آن جایی که فقط ۶۹ دستگاه از آن را شورولت ساخته، در حال حاضر نمونه‌های سالم آن چیزی حدود نیم میلیون دلار ارزش دارند. انتظار می‌رود طی سال‌های اخیر ارزش این خودروی نایاب به یک میلیون دلار هم برسد. در حال حاضر، اگر به دنبال یک مدل نایاب و باارزش هستید که خیلی خرج روی دستتان نگذارد، بدون شک این خودرو یکی از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود.

آستون مارتین DBR1 مدل ۱۹۵۶

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار

این رودستر فوق العاده جذاب، یکی از باارزش‌ترین خودروهای استون مارتین می‌باشد. بلومبرگ در گزارشی آن را مهم‌ترین خودروی تاریخ استون مارتین معرفی می‌کند. این خودرو، در حال حاضر عنوان گران قیمت‌ترین خودروی بریتانیایی فروخته شده در یک حراجی را به خود اختصاص داده است. استون مارتین فقط ۵ دستگاه از این خودروی نایاب اسپرت را ساخته است. DBR1 با شاسی لوله‌ای خود و یک ترنس اکسل ۵ سرعته، توانست در سال ۱۹۵۹ برنده مسابقه نوربورگ رینگ شود.

مرسدس بنز اس تایپ ۲۶/۱۸۰ اس تورر مدل ۱۹۲۸

 • قیمت و ارزش تخمینی: ۵ تا ۶ میلیون دلار

زمانی که مرسدس بنز اس تایپ ۲۶/۱۸۰ اس تورر مدل ۱۹۲۸ رونمایی شد، فردیناند پورشه مهندس ارشد شرکت بود. این خودروی نایاب که مدلی مناسب برای پیست و جاده محسوب می‌شود، در حراجی اخیر گودینگ و کمپانی در پبل بیچ به قیمتی بین ۵ تا ۶ میلیون دلار فروخته شد. از ۱۵۰ دستگاه تولید شده، فقط تعداد اندکی زنده مانده‌اند و همین، آن را به یکی از نایاب‌ترین مدل‌های مرسدس بنز تبدیل کرده است.