همکاری دایملر و اتحاد رنو نیسان پایان خواهد یافت

گویا پس از سال ها همکاری میان دایملر و گروه رنو نیسان، زمان آن رسیده است که این شرکت ها رویه تازه ای را پیش بگیرند و بنابر اعلام رسمی دایملر تصمیم گیرنده این قطع همکاری بوده است. حدود ۹ سال پیش و در اوایل ۲۰۱۰ میلادی بود که دایلمر و اتحاد رنو نیسان با امضا کردن توافقنامه ای تصمیم گرفتن که همکاری‌های فنی و تکنولوژیکی را در زمینه ساخت پلتفرم های مشترک انجام دهند و همچنین قرار بر این شد که از پلتفرم ها و پیشرانه های مشترکی در برخی از مدل های تولیدی استفاده شود.

یکی از آخرین تولیداتی که میان این شرکت ها توانست رخ نمایی کند، پیشرانه ۱.۳۳ لیتری ۴ سیلندر بنزینی بود که در سال ۲۰۱۷ معرفی گردید و به دنبال آن در خودروهای مرسدس بنز کلاس A، رنو کلیو، نیسان قشقایی و داچیا داستر نیز استفاده شد. مرسدس بنز سیتان و مدل‌های اسمارت نیز از دیگر خودروهایی بودند که با مجهز شدن به این موتور تولید مشترک به بازار عرضه شدند. برای ساخت این خودروها دایملر با شرکت رنو همکاری های مشترکی را انجام داد که حتی این مدل‌ها نیز در کارخانه رنو فرانسه تولید می شدند. درست درحالی که به نظر می آمد دایملر و اتحاد رنو نیسان رابطه خوبی باهم دیگر دارند، یکی از نشریات معروف آلمان گزارش داده دایملر به ‌‌طور یک طرفه قصد دارد به این همکاری پایان دهد و به زمان دقیق پایان این همکاری نیز اشاره‌ نکرده است.

همکاری دایملر با ژاپنی ها به پایان رسید

شرکت دایملر در اقدامی جدید موفق به امضا کردن توافق نامه ای با شرکت BMW شده است که برطبق آن بخش اشتراک خودروها، اجاره‌ی خودرو و استفاده‌ مشترک از زیرساخت ‌های شارژ خودروهای برقی مفادی هستند که مورد همکاری بین طرفین قرار خواهد گرفت. با این حال نیز هنوز معلوم نیست که قطع همکاری میان دایملر و رنو نیسان ارتباطی با توافق تازه دایملر با بی ام و آلمان دارد یا خیر. همچنین، برخی اخبار می ‌گویند این دو خودروساز بزرگ آلمانی با همکاری یکدیگر پلتفرم‌ های مخصوصی برای خودروهای برقی طراحی خواهند کرد که البته تا به الان BMW این موضوع را انکار و تکذیب کرده است.

مجله منیجر Manager، معقد است که مدیریت شرکت دایملر به زودی از دکتر دیتر زیتچه گرفته شده و به اولا کالنیوس سوئدی سپرده شود، این مدیرعامل جدید دایملر می باشد که این تصمیم را گرفته است. براساس آنچه که مدیر جدید وعده کرده است، تا دو سال آینده هزینه های مرسدس بنز ۶ میلیارد یورو و همچنین هزینه های مربوط به خودروهای سنگین دایلمر نیز در حدود ۲ میلیارد یورو کاهش پیدا خواهد کرد. این اهداف تنها درصورتی ممکن خواهد شد که دایملر ۱۰۰۰۰ نفر و یا ۳ درصد از ۳۰۰۰۰۰ نفر کارکنان خودش را اخراج کند که دلیل این کار افزایش هزینه‌های تجارت جهانی و گران‌بودن توسعه‌ی خودروهای برقی عنوان شده است.