YZF-R1 موتورسیکلت جدید یاماها

یاماها

 برای سال ۲۰۱۹ نیز تصمیم گرفت از نسخه منحصربفرد موتورسیکلت مسابقه ای و حرفه ای YZF-R1 رونمایی کند. موتوری که به مناسبت بیستمین سال تولید YZF-R1 معرفی شده است. سال ۲۰۱۹ را برای یاماها باید سالی بزرگ دانست زیرا بیست سال از عرضه YZF-R1 می گذرد و وقت آن رسیده تا مدلی منحصربفرد رونمایی شود.

این مدل نه تنها از بخش های فیبرکربنی در جهت کاهش وزن و بهبود ساختار بهره می برد، بلکه ارتقا فنی قابل توجهی روی آن صورت گرفته تا مورد توجه قرار گیرد. تیم تخصصی محصولات مسابقه ای یاماها تصمیم گرفتند این مدل را توسعه دهند و تنها ۲۰ دستگاه بیشتر نیز به تولید نمی رسد. باور این مساله که ۲۰ سال از معرفی اولین نسل R1 می‌گذرد کمی دشوار به‌نظر می‌رسد. در این سال‌ها R1 تبدیل به یک نماد برای سوپربایک‌ها شده است و حتی کسانی که خیلی اهل موتورسیکلت نیستن نیز نام این موتورسیکلت را شنیده‌اند؛ از این رو یاماها تصمیم گرفته برای بزرگداشت این نام مدلی تولید محدود و ویژه را در اختیار تعداد کمی از هواداران خوش شانس خود قرار دهد.

مدل منحصربفرد YZF-R1 مشخصاتی نزدیک به مدل مسابقه‌ای یاماها داشته و و بدنه‌ی آن شامل باک بنزین، گلگیرها و ورودی‌های هوا نیز از فیبر کربن توسعه یافت. از دیگر مشخصات این مدل باید به درب باک بنزین بدون کلید و صندلی مشابه با مدل‌های مسابقه‌ای اشاره نمود. نکته جالب توجه این است که مجموعه‌ی نشان دهنده‌های این مدل دقیقا مشابه با مدلی هستند که یاماها در مسابقات استقامتی از آن استفاده خواهد کرد. بخش‌های دیگری همچون رادیاتور، فرمان و پدال تعویض دنده نیز همگی مانند موتورسیکلت‌های مسابقه‌ای مخصوص مسابقات طراحی شد. گفتنیست زنجیر و چرخ‌دنده‌های موتورسیکلت بیستمین سالگرد YZF-R1 نیز خاص بوده و وزن کمی دارد.

در قسمت سیستم تعلیق YZF-R1 از کمک فنرهای مسابقه‌ای ساخت Ohlins، ضربه‌گیر فرمان TTX36 و دوشاخه‌های FGRT219 مسابقه‌ای بهره گرفته شده است. گذشته از آن بخش «Yamaha Racing Experience» شرکت تنظیمات مخصوص مشتری را روی این موتورسیکلت پیاده کرده است. سیستم اگزوز نسخه‌‌ی بیستمین سالگرد YZF-R1 ساخت شرکت مطرح Akrapovic بوده و به‌طور کامل از تیتانیوم ساخته شد. برای متوقف کردن این نسخه‌ی ویژه‌ی R1 هم از سیستم ترمز ساخت برمبو با کالیپرهای مسابقه‌ای GP-4-RX، لنت‌های Z04، دیسک‌های ترمز ۳۲۰ میلیمتری T-Drive و سیلندر ترمزهای کورسا کورتا ۱۹RCS بهره گرفته شده است. شایان ذکر است که ترمز و کلاچ این موتورسیکلت همگی قابلیت شخصی‌سازی و تنظیم هم دارند.

در بخش تایر این شرکت تایرهای مورد استفاده در نسخه‌ی ویژه‌ی YZF-R1 ساخت بریجستون و از مدل بدون آج V02 هستند. در قسمت فنی این موتورسیکلت متاسفانه یاماها جزئیات کافی در دسترس قرار نداد؛ اگرچه گفته شده که شمع‌ها، واحد کنترل الکترونیکی موتور (ECU) و (CCU) و کابل‌های این مدل همگی از نوع ریسینگ محسوب می شوند، همچنین اینکه یاماها در صورت تمایل مشتریان این مدل، برایشان تست داینو را نیز به عمل برسانند. اگر دقت کرده باشید، ما در ابتدا اشاره کردیم از این مدل تنها به تعداد ۲۰ دستگاه به تولید خواهد رسید و هر یک از آن‌ها با قیمت ۴۴ هزار و ۹۰۰ دلار به فروش خواهد رسید.