نقد فصل ۴ انیمه Attack On Titan

نقد فصل 4 انیمه attack on titan
نقد فصل 4 انیمه attack on titan

هفت سال طولانی از شروع انیمه جذاب Attack OnTitan می گذرد، و بالاخره پس از طی شدن زمان زیاد و آزار دهنده بین فصول و تغییرات گیج کننده در استودیوهای تولیدی، فصل چهارم آن رو به پایان است. در این مقاله با ما همراه باشید تا نگاهی سریع به نقد فصل ۴ انیمه Attack On Titan بیندازیم.

به مدت سه فصل attack on titan به دنبال یک پرسش بود، دشمن چه کسی است؟! در اولین قسمت فصل چهارم، The other side of the sea ، این سریال بالاخره از بازی آخر خود رونمایی کرد، اما دشمن واقعی چیست؟ “شرور واقعی تعصب نهادینه شده است” و در ادامه سریال به چرخه ی بی پایان خشونت و دردی که تعصب ایجاد می کند که درنقد فصل ۴ انیمه attack on titan به آن می پردازد. سریال این کار را با درگیر کردن ما با جدال دو ملت مارلی و الدی انجام می دهد. در طول سریال attack on titan تمرکز ویژه ای روی شخصیت های جدید، به عنوان سربازان امپراتوری مارلیان در نبردی برای از بین بردن قلعه مهمی از اتحاد خاورمیانه که قبلاً دیده نشده بود، وجود دارد.

شرح کلی سه فصل نخست Attack OnTitan

بعد از فصل ۳ attack on titan به طور موثر به پرسش اصلی این سریال پاسخ داده شد؛ این که انبوه تیتانهایی در آن سوی دیوارهای شهر پرسه می زنند، در واقع افرادی هستند که به انسان تبدیل می شوند.  فصل آخر این سریال، به نوعی دکمه ریست را فشار داده و به یک فصل کاملا جدید تبدیل شده است، فصل جدیدی که با این وجود به همه موارد فصل های قبلی نیز متصل است. که در نقد فصل ۴ انیمه attack on titan به شرح وقایع این فصل بیشتر می پردازد.

نقد فصل 4 انیمه attack on titan
نقد فصل ۴ انیمه attack on titan

در سه قسمت از این فصل کار فوق العاده ای انجام می گیرد و پیامد های نفرت نهادینه شده را توسط ملتی که از قدرت جمعیت خود در تبدیل شدن به تایتان ها و جنگ ملی گرایی می ترسد، به تصویر می کشد.مهم نیست که گابی مستقیماً به درون خط آتش می پرد تا ارزش خود را به عنوان یک سرباز مارلی ثابت کند؛ افسران نظامی کماکان از یک نیروی صرفا الدی در خط مقدم استفاده می کنند و از فرستادن مردم به مرگ بسیار لذت می برند.

قسمت دوم و مروری بر فصل ۴ انیمهAttack OnTitan

در قسمت دوم، فالکو پس از اینکه کسی جرات کرد به وفاداری او به امپراتوری شک کند به سرعت با مارلی بیعت می خواند. تبعیض نژادی و باور به شیطانی نشدن تا حدی است که حتی وقتی فالکو به یک سرباز زخمی دشمن رحم می کند و سعی می کند به او کمک کند، تنها پاسخی که می گیرد این است که “مرا لمس نکن” و “نمی خواهم آلوده شوم”.

 

نقد فصل 4 انیمه attack on titan
نقد فصل ۴ انیمه attack on titan

نگرانی بزرگ در فصل ۴ Attack On Titan

اگرچه چند قسمت اول Attack OnTitan رنگ و بویی متفاوت از چیزی که تا امروز دیده ایم دارد اما ماهیت تمام مجموعه کماکان یکی است. یک نگرانی بزرگ در این فصل جدید، تغییر تیم خلاق و استودیوی تولید از Wit Studio  به MAPPA بود اما به نظر می رسد هیچ جای نگرانی نیست، سبک طراحی شخصیت و انیمیشن در مقایسه با فصل های گذشته کمی متفاوت است اما فقط کافی است که خود را با این فصل جدید هماهنگ کنید تا متوجه شوید که به هیچ وجه مسئله بزرگ و آزار دهنده ای نیست و پس از گذشت چند قسمت کاملا به آن عادت خواهید کرد.

پیشرفت چشمگیر انیمیشن CG در مقایسه با مدلهای ناسازگار Titan 3D

MAPPA  به محض ملاقات با Titans که یادآور فصل اول است، نه تنها ظاهر ترس و شوک زیر پوستی را در شخصیت ها به تصویر می کشد، بلکه در استفاده از انیمیشن CG در مقایسه با مدلهای ناسازگار Titan 3D از فصول قبل نیز پیشرفت چشمگیری داشته است.دیدن این که انسان ها دوباره در مقابل تایتان ها بی دفاع هستند و مغلوب شدن آن ها در نبردی که به محض شروع شدن به پایان خواهد رسید، به طرز عجیب و غیرقابل باوری خوشایند است.

 

نقد فصل 4 انیمه attack on titan
نقد فصل ۴ انیمه attack on titan

وحشت از تماشای رها شدن تایتان ها از هواپیما و خونریزی ناشی از آنها، نابودی سربازان قلعه؛  روش های عالی یادآوری چگونگی شروع نمایش به مخاطبان است حتی اگر همه موارد دیگر در مورد درگیری اصلی نمایش به شدت تغییر کرده باشد. در واقع در این فصل نه تنها دشمن متفاوت است، بلکه میدان جنگ نیز تغییر کرده است. اتحاد خاورمیانه با ناوگان و اتومبیل های تقریباً زرهی خود، دو زره پوش و Beast Titan را به قتل می رساند. اودو عصبانی می شود که اسیران جنگ ها داستان وحشی گری تایتان ها را پخش می کنند و جهان به جای اینکه آن را یک آسیب دیدگی جنگ ببیند، مقصر را خون شیطان الدیان می داند.

نتیجه گیری

از دیگر مواردی که در نقد فصل ۴ انیمه  Attack OnTitanحائز اهمیت است،اشاره به این نکته است که درهشتمین قسمت از این انیمه نیز با قاب بندی های استثنایی، موسیقی متن خارق العاده، رنگ های کاملا متناسب، نمایشی صحیح از کاراکتر ها و شخصیت های انیمه روبه رو هستیم.که شاید عالی ترین قسمت این فصل است حتی با وجود اینکه روندی کند و آرام دارد.در نقد فصل ۴ انیمه attack on titan باید اشاره کنیم که مهم نیست که چقدر اوضاع تغییر کرده است. attack on titan مانند همیشه در مضامین خود مفاهیمی نشاط آور، رعب آور، پر از اکشن و پیچیده را خواهد داشت. مخاطبان انیمه attack on titan دائماً در حال افزایش هستند و به نمایشی بسیار تیره تر تبدیل شده است و این فصل آخر شاید هیجان انگیزترین فصل این انیمه ی بسیار زیبا است.

مطالب مرتبط:

ظلماتِ درون: درباره فیلم «فانوس دریایی»

کوئنتین تارانتینو، کارگردان خشن دنیای سینما