داستان روانشناس آدمکش؛ نقد و بررسی سریال هانیبال

hannibal-aradmag-005

سریال هانیبال مجموعه‌ای تلویزیونی ساخت ایالات‌متحده آمریکا است که از شبکه ان بی سی پخش می شد. این سریال در سه فصل ۱۳ قسمتی ساخته شد و به دلیل استقبال ضعیف از فصل آخر پروژه ساخت سریال لغو شد. باوجود ساختار ضعیف فصل سوم، فصل اول و دوم این سریال بسیار قوی ساخته شد و مخاطبان زیادی را جذب کرد.با آرادمگ همراه باشید.

hannibal-aradmag-001

داستان اصلی سریال، زندگی روانشناسی بانام هانیبال لکتر را روایت می‌کند که با ظاهری آراسته و شیک در اذهان عمومی ظاهر می‌شود وزندگی معقول و خوبی دارد ولی در اصل یک قاتل جانی است که قربانیانش را به فجیع‌ترین حالت ممکن می‌کشد.

بازی نقش هانیبال به عهده «مدس میکلسن» است. شاید در نگاه اول این بازیگر دانمارکی گزینه مناسبی برای بازی کردن رول یک جانی و روانی مناسب نباشید ولی با دیدن دو قسمت از فیلم متوجه می‌شوید که در کمال تعجب این ورزشکار دانمارکی چه گزینه مناسبی برای این جایگاه است.

hannibal-aradmag-002

بازی سرد و بی‌روح مدس مرموز بودن و تاریک بودن شخصیت را دوچندان کرده است و شخصیت را بیش‌ازپیش غیرقابل‌پیش‌بینی کرده است.

اگرچه نقش اصلی فیلم هانیبال لکتر است و داستان حول محور او می‌گذرد اما بازیگری که کنش‌های لکتر را در سریال کامل می‌کند، «ویل گراهام»، مامور اف بی آی است. نقش ویل گراهام را هیو دنسی بازیگر بریتانیایی بازی می‌کند. هرکجا که هانیبال لکتر قدم می‌گذارد، ویل گراهام هم در قدم بعدی بعد از او درصحنه قرار دارد. ویل گراهام مأمور اف بی آی است که قابلیت ویژه‌ای دارد و با قرار گرفتن درصحنه جرم می‌تواند صحنه جرم را بازسازی کند و بگوید که قاتل دقیقاً درصحنه جرم چه‌کارهایی انجام داده و حتی قدم بعدی قاتل کیست. ویل گراهام در میانه داستان شک می‌کند که قاتل زنجیره‌ای که اف بی آی را عاصی کرده است، هانیبال لکتر مشهور است ولی به دلیل معقول بودن شخصیت هانیبال کسی به او شک نمی‌کند و کسی حرف‌های ویل را جدی نمی‌گیرد. در اینجاست که هانیبال متوجه می‌شود مأمور کهنه‌کار اف بی ای دست او را خوانده است و شروع می‌کند با ترفندهای روانشناسی ویل گراهام را شیدا و مجنون کند.

hannibal-aradmag-003

این تم داستانی با شاخ و برگ‌های دیگر در طول سه فصل ادامه پیدا می‌کند و در فصل اول و دوم شاهد درخشش بازی‌ها، داستان، فیلم‌برداری و حتی جلوه‌های ویژه هستیم، از فصل سوم به بعد این سریال خوب دچار افت کیفیت شدیدی می‌شود و ازنظر منتقدان رتبه‌های بسیار پایینی به دست می‌آورد.

بدون شک سناریو سریال یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت آن است. یکی از نکاتی که در این سریال به‌شدت جلب‌توجه می‌کند نحوه آدم کشی هانیبال است. هانیبال به تمیزترین شکل ممکن و با سناریوهایی بسیار جذاب قربانیانش را می‌کشت و پس از کشتن آن‌ها قسمتی از بدن آن‌ها را برمی‌داشت و در فریز یخچالش نگه می‌داشت. جالب اینجاست که این گوشت‌ها غذاهای لذیذی برای مهمان او می‌شدند و بسیاری از انسان‌های معتبر سرشناس شهر از گوشت انسان می‌خوردند بدون اینکه خبر داشته باشند.

hannibal-aradmag-004

درجایی از داستان هانیبال به دست اف بی آی دستگیر می‌شود. همین‌جاست که شاید مخاطب فکر کند هانیبال، جانی جذاب دستگیرشده است و سریال دیگر هیجانی نخواهد داشت، اما هانیبال دست‌بردار نیست و از داخل زندان هم همه امور را کنترل می‌کند و به کسی اجازه نمی‌دهد برنامه‌هایش را خراب کند.

سریال هانیبال برای طرفداران ژانر پلیسی، جنایی قابل‌قبول و ارضاکننده خواهد بود ولی شاید انتهای فصل سوم این سریال به‌شدت توی ذوقتان بزند. داستان خوب با پتانسیل‌های بالا روی زمین هوا می‌ماند و در فصل آخرسر و کله کاراکترهایی پیدا می‌شود که گویی نویسنده برای خالی نبودن عریضه آن‌ها را به سناریو اضافه کرده است.

اگر طرفدار ژانر پلیسی، جنایی هستید و از دیدن خون به مقدار زیاد وحشت نمی‌کنید پیشنهاد می‌شود که این سریال خوب را ببینید و از بازی و ساخت سریال لذت ببرید.

فاطمه محمدی
فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!