کارگردان های تأثیرگذار دنیا بر اساس رتبه‌بندی روزنامه گاردین

director-aradmag-0041

کارگردان خوب کیست؟ کارگردان خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آیا تعداد جایزه‌هایی که یک کارگردان برنده‌شده است معیار خوبی برای سنجش کارنامه اوست؟

این تمام سوا لاتی است که با دیدن عنوان مقاله به ذهن ما خطور می‌کند. اما واقعاً برترین کارگردان‌های دنیا، کدام کارگردان‌ها هستند. در این مطلب به سراغ معرفی ۴۰ کارگردان تأثیرگذار دنیا بر اساس دسته‌بندی گاردین رفته‌ایم. تمام کارگردان‌های لیست فیلم‌های ماندگاری از خود در تاریخ سینما ثبت کرده‌اند و شناخت آن‌ها خالی از لطف نیست. با آرادمگ همراه باشید.

دیوید لینچ

director-aradmag-001

دیوید کیث لینچ، کارگردان معاصر آمریکایی و برنده نخل طلا‌ کن است. اگرچه فیلم‌های لینچ موفقیت بزرگی در گیشه کسب نکرده‌اند ولی همیشه محبوب منتقدان و فیلم‌سازی بوده‌اند. در سال ۲۰۰۳ در نظرسنجی که از منتقدان فیلم در سراسر دنیا توسط روزنامه گاردین انجام گرفت، دیوید لینچ به‌عنوان بزرگ‌ترین فیلم‌ساز زنده دنیا برگزیده شد. فیلم‌های او پر است از نمادهای سورئالیستی، سکانس‌های رویاگونه و نظایر آن. وی در نقاشی و مجسمه‌سازی و موسیقی نیز آثاری دارد.

ازجمله فیلم‌هایی که لینچ کارگردانی کرده است می‌توان به کله پاک کان، مرد فیل نما، تل ماسه، مخمل آبی، از ته دل وحشی، بزرگراه گمشده، داستان استریت، جاده مالهالند، اینلند امپایر اشاره کرد.

مارتین اسکورسیزی

director-aradmag-002

مارتین اسکورسیزی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده، هنرپیشه و تاریخ‌دان ایتالیایی-آمریکایی است. این کارگردان سرشناس سینمای آمریکا، عنوان دار تمامی جوایز معتبر سینمایی دنیا جایزه اسکار، جایزه گلدن گلوب، جایزه بفتا، جایزه انجمن اتحادیه کارگردانان آمریکا، جشنواره کن، جشنواره فیلم ونیز و انجمن‌های مهم مختلف منتقدین آمریکا و جهان و همچنین معروف‌ترین جایزه تلویزیونی آمریکا جایزه‌امی هست.

در بسیاری از رده‌بندی‌های سینمایی اسکورسیزی را به‌عنوان بهترین کارگردان زنده و معاصر دنیا پس از جنگ جهانی دوم و یکی از سه کارگردان برتر تاریخ سینما می‌دانند. کارگردانی که پس از گذشت نزدیک به ۵ دهه، همچنان نامی بزرگ، مطرح و مهم در عرصه کارگردانی سینما هست که اکران هر فیلم جدیدش را اتفاق مهم سینمایی دانسته و به‌وفور موردستایش منتقدین واقع می‌شود.

او را با فیلم‌های ماندگارش، خیابان‌های پایین‌شهر، راننده تاکسی، گاو خشمگین، رفقای خوب و البته دوستی و همکاری متناوبش با بازیگر بزرگ سینما، رابرت دنیرو می‌شناسند. اسکورسیزی اسکار کارگردانیش را برای فیلم موفق رفتگان به دست آورد.

نکته جالب‌توجه در مورد رکورد منحصربه‌فرد او اینکه، از ۶ فیلم اسکورسیزی که در قرن بیست و یکم کارگردانی کرده است، ۵ فیلم کاندید بهترین فیلم و کارگردانی سال در مراسم جایزه بافتا، جایزه گلدن گلوب و جایزه اسکار شدند! و دراین‌بین جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برای رفتگان و جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی را برای سه فیلم دار و دسته‌های نیویورکی و رفتگان و هوگو دریافت کرده است.

برادران کوئن

director-aradmag-003

جوئل کوئن و ایتن کوئن، معروف به برادران کوئن دو فیلم‌ساز آمریکایی هستند. این دو برادر فیلم‌ساز که اولین فیلم بلندشان را در ۱۹۸۴ ساختند، کار نوشتن فیلم‌نامه، تهیه‌کنندگی، کارگردانی و تدوین و فیلم‌هایشان را به‌طور مشترک انجام می‌دهند، هرچند در عنوان‌بندی اکثر آثار آن‌ها نام جوئل به‌عنوان کارگردان و نام ایتن به‌عنوان تهیه‌کننده ذکر می‌شود.

سینمای کوئن‌ها به سبک و سیاق خاصی پابند نیست، آن‌ها انواع مختلفی از فیلم ساخته‌اند، از کمدی‌هایی چون بزرگ کردن آریزونا و قاتلین پیرزن تا فیلم گانگستری (گذرگاه میلر)، فیلم نوآر مثل خون ساده و فارگو، جنایی مثل فارگو، مردی که آنجا نبود و اینجا جای پیرمردها نیست، عاشقانه (سنگدلی تحمل‌ناپذیر)، سیاسی و جاسوسی (پس از خواندن بسوزان)، یا اقتباسی از ادیسه هومر.

 اما ویژگی عمده در اکثر این فیلم‌ها فضای طنزآمیز و شوخی‌های فراوان است. در مورد این‌که آیا فیلم‌های کوئن‌ها عمیق و بامعنی هستند یا فقط نوعی جک و شوخی ساده محسوب می‌شوند نمی‌توان به‌راحتی قضاوت کرد. با توجه به این‌که ایتن در رشته فلسفه درس‌خوانده نباید وجه فلسفی آثارشان را فراموش کرد.

استیون سودربرگ

director-aradmag-004

استیون سودربرگ، کارگردان آمریکایی است که جایزه اسکار را برای فیلم قاچاق و جایزه نخل طلایی جشنواره فیلم کن را برای فیلم سکس، دروغ‌ها و نوار ویدئویی گرفته است. او جوان‌ترین برنده جایزه نخل است. سودربرگ در سال ۲۰۰۰ برای فیلم‌های ارین براکویچ و قاچاق کاندیدای بفتای بهترین کارگردانی شد.

سودربرگ در لیست تأثیرگذارترین کارگردان‌ها، عنوان چهارم را به خود اختصاص داده است. ازجمله فیلم‌های او می‌توان به کافکا، آناتومی گری، شیرزوپلیس، خارج از دید، ارین براکویچ، قاچاق، یازده یاراوشن، سولاریس، دوازده یار اوشن، آلمانی خوب، سیزده یار اوشن، چه، عوارض جانبی، پشت چلچراغ، لوگان خوش شانس و دیوانه اشاره کرد.

ترنس مالیک

director-aradmag-005

ترنس فردریک مالیک، کارگردان سینمای آمریکایی و استاد فلسفه دانشگاه ام‌آی‌تی است. او در طول چندین دوره کار سینمایی، فقط یک فیلم کوتاه و پنج فیلم بلند سینمایی ساخته است. بسیاری از منتقدان سینما، کارهای او را شاهکار می‌دانند. به‌خصوص دو کار زمین‌های لم‌یزرع و روزهای بهشت.

مالیک برای فیلم خط باریک سرخ نامزد دریافت جایزه اسکار در دو رشته بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی شده است. مالیک در گروه کارگردان‌هایی است که با وسواسی شدید فیلم می‌سازد به‌طوری‌که نزدیک به پنج دهه کارگردانی تنها ده فیلم بلند ساخته است. آثار او غالباً طبیعت‌محور هست.

ازجمله فیلم‌های این کارگردان بزرگ می‌توان به زمین‌های لم‌یزرع، خط باریک سرخ، بر جدید، درخت زندگی، به‌سوی شگفتی، شوالیه جام‌ها، ترانه به ترانه و رادیگند اشاره کرد.

عباس کیارستمی

director-aradmag-006

بدون شک و تردید عباس کیارستمی عزیز، از بهترین کارگردان‌های دنیا است که دیدن اسم این هنرمند بزرگ در لیست تأثیرگذارترین کارگردان‌های قرن، باعث افتخار هر ایرانی است.

عباس کیارستمی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تدوینگر، عکاس، تهیه‌کننده، گرافیست و کارگردان هنری بین‌المللی، همچنین نویسنده و نقاش ایرانی بود. او فیلم‌سازی تأثیرگذار در سینمای جهان به شمار می‌آید و آثار وی با استقبال فراوان ناقدان، داوران، کارگردان‌های، فستیوال‌ها و بنیادهای فرهنگی و هنری جهان روبه‌رو شده است.

کیارستمی از سال ۱۹۷۰ میلادی در کار سینما شروع به فعالیت کرد و بیش از ۴۰ فیلم سینمایی، کوتاه و مستند ساخت. از مهم‌ترین کارهایش می‌توان به: سه‌گانه کوکر، کلوزآپ، طعم گیلاس و باد ما را خواهد برد اشاره کرد. او در دوره پایانی کارش به فیلم‌سازی بیرون از ایران روی آورد که حاصلش فیلم‌هایی مانند کپی برابر اصل و مثل یک عاشق بود.

کیارستمی برنده چندین جایزه بزرگ سینمایی است. او پنج بار نامزد جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شد و در سال در پنجاهمین دوره جشنواره فیلم کن برای فیلم طعم گیلاس این جایزه را گرفت. او در جشنواره‌های متعدد معتبر فیلم جهان به‌عنوان داور حضورداشته است و با ۴ دوره داوری در جشنواره فیلم کن در سال‌های ۱۹۹۳، ۲۰۰۲، ۲۰۰۵ و ۲۰۱۴ در میان هنرمندان ایرانی پیشتاز است. وی همچنین با دریافت ۳۲ دستاورد شخصی، پرافتخارترین هنرمند ایران به شمار می‌رود. او تنها کسی است که ۲ بار جایزه ویژه هیئت‌داوران را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرده است و از این نظر رکورددار است.

ارول موریس

director-aradmag-007

ارول موریس، کارگردان فیلم‌های مستند اهل ایالات‌متحده آمریکا است. او از سال ۱۹۷۸ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است. موریس در لیست تأثیرگذارترین کارگردان‌های قرن رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است و ازجمله فیلم‌های او می‌توان به خط آبی باریک، سریع، ارزان و خارج کنترل، آقای مرگ، مه جنگ و رویه استاندارد عملیات نظامی اشاره کرد.

هایائو میازاکی

director-aradmag-008هایائو میازاکی، کارگردان معروف ژاپنی انیمه است. او علاوه بر کارگردانی، طراح، گرافیست، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده فیلم‌های پویانمایی و انیمه های معروفش است. او در پروسه‌ای که بیش از پنجاه سال به طول انجامید، تحسین بین‌المللی را به‌عنوان آفریننده فیلم‌های انیمیشن به دست آورد و به همراه ایسائو تاکاهاتا، استودیوی پویانمایی جیبوری را تأسیس کرد.

موفقیت‌های میازاکی در حد انیماتور والت دیزنی نیک پارک و کارگردان آمریکایی، استیون اسپیلبرگ یا اورسن ولز است. او در بون‌کیو واقع در توکیو متولد شد.

بااینکه فیلم‌های میازاکی به مدت طولانی موفقیت‌های تجاری و منتقدانه‌ای را در ژاپن به دست آوردند، او تا حد زیادی در غرب ناشناخته باقی‌مانده بود تا زمانی که میرامکس فیلم شاهزاده مونونوکه را منتشر کرد. این فیلم بالاترین فروش در ژاپن را داشت (تا آنکه در سال ۱۹۹۷ توسط فیلم تایتانیک رکوردش شکسته شد) و این اولین فیلم انیمیشنی بود که جایزه تصویر سال را در جوایز آکادمی ژاپن گرفت. میازاکی پس از زمان بازنشستگی موقت خود با «شهر اشباح» به انیمیشن بازگشت. این فیلم حتی فروش تایتانیک را نیز در ژاپن شکست و موفق به دریافت جایزه تصویر سال در جایزه آکادمی فیلم ژاپن شد و اولین فیلم انیمیشن برنده جایزه اسکار بود و همچنین برنده خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شده است.

دیوید کراننبرگ

director-aradmag-009

دیوید پل کراننبرگ، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر کانادایی است. از فیلم‌های وی می‌توان به اسکنرها، ویدئودروم، مگس، عنکبوت، سابقه خشونت و قول‌های شرقی اشاره کرد. از او به‌عنوان بی‌پرواترین و پرچالش‌ترین کارگردان سینمای داستانی انگلیسی‌زبان دنیا یادشده است.

اولین حضور کراننبرگ در کن در سال ۱۹۹۶ با فیلم تصادف بود که جایزه ویژه هیئت‌داوران را برای او به همراه داشت. در سال ۲۰۰۲ با فیلم عنکبوت و در سال ۲۰۰۵ باسابقه خشونت در کن حاضر بود. در سال ۲۰۰۶ نیز درحالی‌که هیچ فیلمی در این جشنواره نداشت، جایزه دستاورد یک‌عمر به او اهدا شد. کراننبرگ در شصت و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن با تریلر کازموپلیس که بر اساس رمانی از دان دلیلو ساخته‌شده در بخش رقابتی کن برای دریافت نخل طلایی حاضر بود

ترنس دیویس

director-aradmag-0010

ترنس دیویس، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اهل بریتانیا بود. از آثار او می‌توان به دریای آبی عمیق و صداهای دوردست، زندگی‌های بی‌جان (۱۹۸۸) اشاره کرد. اسم دیویس در رتبه دهم لیست قرار دارد.

لوکاس مودیسون

director-aradmag-0011

لوکاس مودیسون، نویسنده، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اهل سوئد است. او از سال ۱۹۹۸ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است. از فیلم‌هایش آمال لعنتی و لیلیا تا ابد را می‌توان نام برد.

لین رمزی

director-aradmag-0012

لین رمزی، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و فیلم‌بردار اهل بریتانیا است. وی از سال ۱۹۹۵ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است. رمزی در لیست تأثیرگذارترین کارگردان‌های قرن عنوان دوازدهمین کارگردان را به خود اختصاص داده است.

بیلا تار

director-aradmag-0013

بیلا تار، کارگردان و فیلم‌ساز مجارستانی است او در شهر پچ مجارستان به دنیا آمد اما در بوداپست بزرگ شد. پدر و مادر او هر دو در تئاتر و صنعت فیلم‌سازی بودند. پدر او طراح صحنه بود و مادرش بیش از ۵۰ سال به‌عنوان سوفلور در یک تئاتر کار می‌کرد. تار در ۱۰ سالگی توسط مادرش به یک آزمون پذیرش نقش که توسط تلویزیون ملی مجارستان برگزارشده بود، معرفی شد و در آنجا موفق به کسب نقش پسر قهرمان داستان در یک اقتباس تلویزیونی از داستان مرگ ایوان ایلیچ اثر تولستوی شد.

 پس‌ازاین نقش، تار به‌جز ایفای یک نقش کوچک در فیلم «فصل هیولاها» به کارگردانی میکلوش یانچو، نقشی را برای بازی به عهده نگرفت. به گفته خودش، در ابتدا او در پی تبدیل‌شدن به یک فیلسوف بود و فیلم‌سازی را به‌عنوان یک سرگرمی در نظر گرفته بود؛ اما پس از ساخت فیلم کوتاه ۸ میلی‌متری‌اش، دولت مجارستان اجازه ورود به دانشگاه را به تار نداد و او به‌جای آن تصمیم گرفت که به فیلم‌سازی بپردازد.

بیلا تار فیلم‌های درخشان زیادی ساخته که ازجمله فیلم‌های بلند او می‌توان به آشیانه خانوادگی، بیگانه، مردم پیش‌ساخته، سالنمای خزان، نفرین، تانگوی شیطان، هارمونی‌های ورکمایستر، مردی از لندن و اسب توربین اشاره کرد.

وونگ کار وای

director-aradmag-0014

وونگ کار وای کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده هنگ‌کنگی است. آوازه جهانی او به خاطر سبک منحصربه‌فرد و پراحساس اوست.

فیلم‌های وونگ کار وای داستان عاشقانه قهرمان داستان است که به صورتی عجیب، ناتمام و پیچیده بیان می‌شود. حتی در برخی از فیلم‌هایش خط زمانی داستان را در هم می‌شکند. قهرمان‌ها و شخصیت‌های فیلم‌های او معمولاً عاشق و تنها باشخصیتی بسیار ویژه هستند.

وونگ کار وای بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۲ هشت فیلم کوتاه ساخت. او در سال ۲۰۰۴ فیلم کوتاهی به‌عنوان اپیزود نخست مجموعه اروس به نام «دست» را ساخت. قسمت دوم این مجموعه را استیون سودربرگ به نام تعادل و قسمت سوم را میکل‌آنجلو آنتونیونی به نام رشته خطرناک چیزها ساخت.

پدرو آلمودوار

director-aradmag-0015

پدرو آلمودُوار کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده اسپانیایی است. مشهورترین فیلم‌های او، همه‌چیز درباره مادرم با او حرف بزن، تربیت بد، بازگشت و آغوش‌های گسسته نام دارند.

آلمودوار پس از ساخت فیلم همه‌چیز درباره مادرم که جایزه اسکار و بفتای بهترین فیلم خارجی و کارگردانی را در سال ۱۹۹۹ به دست آورده بود، به کارگردانی جهانی تبدیل شد.

تاد هینز

director-aradmag-0016

تاد هینز، کارگردان آمریکایی است. او فرزند شری لین و آلن. ای. هینز است. فیلم‌های وی اغلب حول محور مسائل زنان و دغدغه‌ها و روزمرگی آنان می‌گردد به‌طوری‌که فیلم‌هایش در به تصویر کشیدن دنیای زنان بسیار خوب عمل می‌کنند… او اولین فیلم خود را در سال ۱۹۹۱ تحت عنوان «سم» کارگردانی کرد. بعدازآن فیلم‌های امن و مخملی را کارگردانی کرد. در سال ۲۰۰۲ فیلم تحسین‌شده دور از بهشت با بازی جولیان مور را نویسندگی و کارگردانی کرد. این فیلم از سوی منتقدین بسیار مورد تحسین واقع شد و تاد هینز نیز توانست نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم‌نامه و جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی شود. بعدازآن در سال ۲۰۰۷ فیلم من آنجا نیستم را با بازی کیت بلانشت و کریستین بیل و هیث لجر را ساخت. پس‌ازآن در سال ۲۰۱۱ سریال کوتاه میلدرد پیرس با بازی کیت وینسلت و گای پیرس و ایوان ریچل وود را برای شبکهٔ اچ‌بی‌او تولید کرد. این سریال نیز مورد استقبال بسیاری قرار گرفت و توانست جوایزی از جشنواره‌های ایمی و گلدن گلوب به دست آورد.

تاد هینز بار دیگر در سال ۲۰۱۵ با فیلم کارولبه سینما بازگشت. بازیگران اصلی این فیلم کیت بلانشت و رونی مارا بودند. این فیلم ابتدا در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۵ به نمایش در آمد و از سوی منتقدین بسیار ستوده شد. منتقدین کارگردانی هینز و نقش‌آفرینی‌های بلانشت و مارا را به‌شدت تحسین کردند. هم‌زمان با آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی و آغاز فصل جوایز کارول بسیار خوش درخشید و نامزدی‌ها و جایزه‌های سینمایی بسیاری به دست آورد. ازجمله ۵ نامزدی در گلدن گلوب و ۹ نامزدی در بفتا و ۶ نامزدی در اسکار از دستاوردهای طلایی این فیلم بود. این فیلم توانست در بسیاری از حلقه‌های منتقدین بهترین فیلم سال لقب بگیرد و از آن به‌عنوان شاهکار هنری سینمای آمریکا یاد شود.

کوئنتین تارانتینو

director-aradmag-0017

کوئِنتین تارانتینو، کارگردان، بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است که برنده جایزه نخل طلایی بهترین کارگردان، هنرپیشه و همچنین برنده جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه‌نویس است. وی در ابتدای دهه ۹۰ با ساخت فیلم‌هایی با ساختار غیرخطی و پست‌مدرن و به تصویر کشیدن خشونت تصنعی، به شهرت رسید. وی را کارگردان دی‌جی می‌نامند. دلیل این نام نیز به خاطر نحوه استفاده وی از موسیقی برای خلق صحنه‌های خاص در فیلم‌هایش است.

فعالیت تارانتینو در دهه ۱۹۸۰ و زمانی که فیلم غیرحرفه‌ای‌ای تولد بهترین دوستم را به نگارش درآورد و کارگردانی کرد، آغاز شد. نمایشنامه همین فیلم بود که پایه‌های شکل‌گیری نمایشنامه بعدی‌اش، یعنی عشق حقیقی را شکل داد. در اوایل دهه ۱۹۹۰ تارانتینو کار خود را به‌عنوان فیلم‌ساز مستقل آغاز کرد و فیلم سگ‌های انباری را ساخت. فارغ از نوع فیلم، مجله امپایر این فیلم را خارق‌العاده‌ترین فیلم مستقل تمام اعصار نامید.

 پیشرفت تارانتینو با ساخت فیلم بعدی‌اش، داستان عامه‌پسند، در سال ۱۹۹۴ سرعت بیشتری به خود گرفت. این فیلم ازنظر تجاری توانست موفقیت بسیاری کسب کند. این فیلم را نیز یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ می‌دانند. فیلم بعدی‌اش نیز فیلم جکی براون بود که از روی یک رمان ساخته‌شده بود.

فیلم بعدی تارانتینو، فیلم مشهور بیل را بکش بود که در دو قسمت بخش ۱ و بخش ۲ منتشر شد. این فیلم‌ها به‌نوعی حاوی هنرهای رزمی ژاپنی و روح فیلم‌های وسترن اسپاگتی در خود بودند. فیلم بعدی‌اش ضد مرگ نام داشت و سپس شروع به ساخت فیلم مشهور دیگرش، حرامزاده‌های لعنتی شد. این فیلم بر اساس داستانی تخیلی در دوران جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد و بسیار موردتوجه منتقدان قرار گرفت. جنگوی آزادشده در سال ۲۰۱۲ منتشر شد که روایتگر دوران برده‌داری آمریکا است. جنگوی آزادشده پرفروش‌ترین فیلم تارانتینو به نسبت سایر فیلم‌هایش است و موفق به فروشی بالای ۴۲۵ میلیون دلاری شد. فیلم بعدی او هشت نفرت‌انگیز است که در دسامبر ۲۰۱۵ به روی پرده سینما رفت.

آخرین فیلم تارانتینو روزی روزگاری در هالیوود است که در گلدن گلوب و نامزدی اسکار عملکرد خوبی داشته است.

سای مینگ-لیانگ

director-aradmag-0018

سای مینگ-لیانگ کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اهل تایوان است. او که تباری چینی-مالزیایی دارد از نسل دوم سینماگران موج نو تایوان محسوب می‌شود. فیلم‌های او در سرتاسر جهان به نمایش گذاشته و تحسین‌شده‌اند و جوایز بسیاری را نصیب وی ساخته‌اند.

آکی کائوریسماکی

director-aradmag-0019

آکی اولاوی کائوریسماکی، کارگردان و مستندساز فنلاندی است.

سبک‌کارهای کائوریسماکی تحت تأثیر فیلم‌سازان مشهور فرانسوی ژان پیر ملویل و روبر برسون قرارگرفته است. بخش عمده‌ای از کارهای وی در شهر هلسینکی شکل می‌گیرد. ازجمله فیلم‌های او می‌توان به سایه‌ها در بهشت، جنایت و مکافات و من یک قاتل اجیر کردم اشاره کرد.

مایکل وینترباتم

director-aradmag-0020

مایکل وینترباتم کارگردان اهل انگلستان است. او بیستمین کارگردان تأثیرگذار در قرن اخیر است که ازجمله فیلم‌های او می‌توان به جود، در این جهان و کد ۴۶ اشاره کرد.

پل توماس اندرسن

director-aradmag-0021

پل توماس کارگردان، نمایش‌نامه نویس و تهیه‌کننده آمریکایی است. او که در سنین جوانی به فیلم‌سازی علاقه‌مند بود توسط پدرش ارنی اندرسن (دی-جی و گوینده رادیو و تلویزیون) به این کار تشویق شد. اندرسن که پس از خلق نمایش‌های شب‌های بوگی و ماگنولیا او را پسر نابغه نامیدند، از کارگردانان ممتاز نسل خود است. او هشت بار نامزد اسکار شده است.

در سال ۱۹۹۹ فیلم درام ماگنولیا را ساخت. آن فیلم هم مثل فیلم قبلی نامزد ۳ اسکار شد.

فیلم چهارم او (عشق هوایی) در ۲۰۰۲ به جشنواره کن رفت و برای او جایزه کارگردانی به همراه آورد؛ اما در اسکار موفقیتی نداشت و فقط در گلدن گلوب نامزد شد.

فیلم پنجم او خون به پا خواهد شد محصول سال ۲۰۰۷ است که در آن با دانیل دی-لوئیس که مثل خود او کم‌کار است، همکاری کرد. این فیلم نامزد پنج اسکار بود و از موفق‌ترین فیلم‌های اسکار ۲۰۰۷ بود. این فیلم برای دی لوئیس دومین اسکارش را رغم زد. (او درگذشته به خاطر فیلم پای چپ من برنده اسکار شده بود) خود اندرسن نیز برای این فیلم سرانجام نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی سال ۲۰۰۷ شد هرچند که آن را به فیلم جایی برای پیرمردها نیست ساخته برادران کوئن واگذار کرد.

میشائل هانکه

director-aradmag-0022

میشائل هانِکه، کارگردان اتریشی است. او تاکنون فیلم‌هایی به زبان‌های آلمانی، فرانسوی و انگلیسی ساخته است. فیلم‌های او اغلب مشکلات جامعه مدرن را به تصویر می‌کشد. او تاکنون دو بار نخل طلای کن را دریافت کرده است.

والتر سالس

director-aradmag-0023

والتر موریرا سالس جونیور، کارگردان و تهیه‌کننده سرشناس و بین‌المللی برزیلی است. او یکی از موفق‌ترین فیلم‌سازان آمریکای لاتین بوده است. سالس با کارگردانی فیلم ایستگاه مرکزی، موفق به دریافت جایزه‌های زیادی ازجمله گلدن گلوب بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان شد. او با آثار بعدی‌اش به‌ویژه فیلم خاطرات موتورسیلکتبه موفقیت‌های بیشتری رسید.

الکساندر پین

director-aradmag-0024

الکساندر پین، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است. فیلم‌های او به خاطر طنز سیاه و نگاه انتقادی طنزآمیزش به جامعه معاصر آمریکا معروف‌اند.ازجمله فیلم‌های او می‌توان به همشهری راث، انتخاب، درباره اشمیت، راه‌های فرعی و فرزندان اشاره کرد.

اسپایک جونز

director-aradmag-0025

اسپایک جونز، کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر اهل آمریکا است. او از سال ۱۹۸۹ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است. وی اولین فیلم بلندش را در سال ۱۹۹۹ تحت عنوان جان مالکوویچ بودن ساخت و مورد استقبال قرار گرفت و توانست نامزد جوایز معتبری ازجمله جایزه اسکار بهترین کارگردانی شود. همچنین در سال ۲۰۰۲ با ساخت فیلم اقتباس با بازی بازیگرانی همچون نیکولاس کیج و مریل استریپ و کریس کوپر را ساخت که مورد تحسین واقع شد. در سال ۲۰۰۹ فیلم فانتزی جایی که موجودات وحشی هستند را کارگردانی کرد که این فیلم علی رقم نقدهای مثبت وارد بران در گیشه شکست خورد. در سال ۲۰۱۳ فیلم بسیار تحسین‌شده و رمانتیک او با بازی درخشان واکین فینیکس را کارگردانی کرد. این فیلم مورد استقبال بسیاری از منتقدین قرارگرفته شد و توانست در مراسم اسکار نامزد بهترین فیلم شود. همچنین خود اسپایک جونز نیز توانست برنده جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی و جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم‌نامه شود.

الکساندر سوکوروف

director-aradmag-0026

الکساندر نیکلایویچ، فیلم‌ساز روس است. فیلم‌های مطرح او مادر و پسر، پدر و پسر، کشتی روسی و فاوست هستند. فیلم فاوست در جشنواره فیلم ونیز برنده جایزه شیر طلایی، باارزش‌ترین جایزه در این جشنواره شد

انگ لی

director-aradmag-0027

انگ لی کارگردان تایوانی تبار آمریکایی است. انگ لی در سال ۲۰۰۵ برای فیلم کوهستان برو کبک و در سال ۲۰۱۲ برای فیلم زندگی پی برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد.

مایکل مور

director-aradmag-0028

مایکل فرانسیس، کارگردان مستندساز آمریکایی برنده یک جایزه نخل طلایی کن است.

وس اندرسن

director-aradmag-0029

وسلی ویلز وس اندرسن کارگردان، بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده فیلم است. فیلم‌های او تصویربرداری منحصربه‌فرد و شیوه روایی دارند. او در سال ۲۰۰۱ نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اصلی برای فیلم خانواده اشرافی تننبام شده بود.

تاکشی کیتانو

director-aradmag-0030

تاکشی کیتانو کارگردان و هنرپیشه اهل ژاپن است. از فیلم‌هایی که وی در آن نقش داشته است، می‌توان به جانی منومیک، کریسمس مبارک، آقای لارنس و عروسک‌ها اشاره کرد. وی همچنین در بازی ویدئویی یاکوزا ۶ حضور دارد.

ریچارد لینکلیتر

director-aradmag-0031

ریچارد استوارت، کارگردان، بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است. او برای فیلم‌نامه فیلم پیش از غروب توانست به‌طور مشترک باکیم کریزان، ایتن هاک و ژولی دلپی نامزد دریافت جایزه اسکار شود.

از فیلم‌های مهم او می‌توان به نوار، پیش از طلوع، پیش از غروب، پیش از نیمه‌شب و ملت غذای آماده و پسرانگی، اهتزاز آخرین پرچم، اشاره کرد.

گاسپار نوئه

director-aradmag-0032

گاسپار، فیلم‌ساز فرانسوی آرژانتینی تبار و پروفسور فیلم در مدرسه اروپایی در ساس‌فی (Saas-Fee) در سوئیس است.

پاوو پاولیکوفسکی

director-aradmag-0033

پاوِو الکساندر، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اهل لهستان است. فیلم «ایدا» به کارگردانی او، در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار، برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد. همچنین فیلم تابستان عشقی من، برنده جایزه بفتا و چندین جایزه اروپایی دیگر شده است.

دیوید او. راسل

director-aradmag-0034

دیوید او. راسل نویسنده و کارگردان اهل ایالات‌متحده آمریکا است. او سی و چهارمین کارگردان تأثیرگذار در قرن اخیر است.

خواهران واچوفسکی

director-aradmag-0035

خواهران واچوفسکی، لی لی و لانا واچوفسکی کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و نویسنده کتاب‌های مصورند که با کارگردانی سه‌گانه ماتریکس به شهرت رسیدند.

واچوفسکی‌ها در یک خانواده یهودی، لهستانی، آمریکایی در شیکاگو، ایلینوی به دنیا آمدند. مادرشان پرستار و نقاش و پدرشان تاجر بود. آن‌ها دوران مدرسه را در شیکاگو به سر بردند و سپس اندی به دانشگاه امرسون بوستون و لری به دانشگاه بارد در نیویورک رفتند، اما هر دو قبل از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه اخراج شدند. سپس آن‌ها در شیکاگو مشغول به تجارت فرش و نوشتن کتاب‌های مصور شدند.

در سال ۲۰۱۲ لری واچوفسکی، طی یک عمل جراحی تغییر جنسیت داد و نام خود را لانا واچوفسکی گذاشت. او متذکر شده که دیگر گروه آن‌ها را به نام برادران واچوفسکی صدا نکنند و آن‌ها اکنون خواهر و برادر هستند و نام او نیز دیگر لری نیست و لانا است. اندی واچوفسکی هم در ۴۸ سالگی یک نامه سرگشاده نوشته و در آن داستان ترنس بودن خودش را گفته است و افشا کرده که از سمت خبرنگاران تحت‌فشار بوده و تهدید می‌شده تا هویت خودش را افشا کند. او خود را لی لی نامید و درخواست کرد که از این به بعد خواهران واچوفسکی نامیده شوند

سمیرا مخملباف

director-aradmag-0036

سمیرا مخملباف کارگردان، دستیار کارگردان و نویسنده ایرانی است. او در رده سی و ششمین فیلم‌ساز تأثیرگذار قرن شناخته می‌شود و ازجمله فیلم‌های او می‌توان به تخته‌سیاه، ساعت ۵ بعدازظهر و اسب دوپا اشاره کرد. او در سال ۲۰۰۱ داور جشنواره فیلم کن در فرانسه بوده است و در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ داوری بسیاری از جشنواره‌های بین‌المللی را بر عهده داشته است.

لارس فون تریه

director-aradmag-0037

لارس فون تریه، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس دانمارکی است. از فیلم‌های او می‌توان به سه‌گانه اروپا، سه‌گانه قلب طلایی، سه‌گانه آمریکا و سه‌گانه افسردگی اشاره کرد. او را به‌عنوان محرک اصلی و احیاکننده فیلم‌سازی در دانمارک می‌شناسند و معتقدند که تأثیر بسزایی در پیدایش نسل نوی کارگردانان دانمارک و سراسر جهان داشته است. اهمیت فیلم‌های فون تریر فقط به خاطر نقش محوری او در شکل‌گیری پیمان دگما ۹۵ نیست، فیلم‌های او ازنظر گونه دامنه‌ای بسیار وسیع دارند و از آوانگارد گرفته تا بازسازی کلاسیک‌های قدیمی را شامل می‌شوند.

تاکاشی میکه

director-aradmag-0038

تاکاشی میکه، فیلم‌ساز پرکار و جنجال‌برانگیز ژاپنی است. میکه سربازان سفینه را فیلم موردعلاقه‌اش می‌داند و همین‌طور کارگردان‌هایی مثل آکیرا کوروساوا، هیدئو گوشا، دیوید لینچ، دیوید کراننبرگ و پل ورهوفن را تحسین می‌کند. او از آغاز کارش در سال ۱۹۹۱ تابه‌حال بیش از ۹۰ فیلم سینمایی، تلویزیونی و ویدئو ساخته است. وی در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ به‌تنهایی ۱۵ کار را کارگردانی کرد.

دیوید فینچر

director-aradmag-0039

دیوید اندرو لئو فینچر، فیلم‌ساز، کارگردان موزیک ویدئو و تهیه‌کننده آمریکایی است. فینچر دو نامزدی اسکار بهترین کارگردانی برای درام عاشقانه و فانتزی مورد عجیب بنجامین باتن و فیلم زندگینامه‌ای شبکه اجتماعی را در کارنامه هنری خود دارد. او همچنین برای فیلم شبکه اجتماعی، گلدن گلوب بهترین کارگردانی و جایزه بفتای بهترین کارگردان را دریافت نمود. دیوید فینچر به خاطر کارگردانی درام روان‌شناختی هفت و باشگاه مبارزه، همچنین درام معمایی بازی، زودیاک و دختر گم‌شده شهرتی بین‌المللی دارد. او همچنین نقشی محوری در تولید و ساخت سریال آمریکایی بسیار تحسین‌شده خانه پوشالی داشته است.

گاس ون سنت

director-aradmag-0040

گاس گرین ون‌سنت جونیور، کارگردان، عکاس، موسیقی‌دان، نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است. او نامزد اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم‌های ویل هانتینگ خوب در سال ۱۹۹۷ و میلک در سال ۲۰۰۸ و همچنین برنده نخل طلای جشنواره کن در سال ۲۰۰۳ برای فیلم فیل است.

او همجنسگرا است و معمولاً به این مورد و همچنین به سایر اقلیت‌ها در فیلم‌هایش اشاره‌هایی دارد. فیلم‌نامه اکثر فیلم‌هایش را خودش می‌نویسد ورمانی به نام صورتی دارد. کتابی هم از عکاسی‌های او به نام ۱۰۸ پرتره به چاپ رسیده است.

باید توجه داشت که دسته‌بندی ارائه‌شده بر اساس آماری است که از روزنامه گاردین ارائه‌شده است و مقیاسی جهانی دارد. دیده نشدن نامی برخی از کارگردان‌های مطرح آمریکایی در این لیست بدیهی است.

فاطمه محمدی
فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!