عکس‌های مشهور و تأثیرگذار تاریخ عکاسی (قسمت دوم)

تاریخ عکاسی

در قسمت اول مقاله «عکس‌های مشهور و تأثیرگذار تاریخ عکاسی»، به بررسی عکس‌های معروف تاریخ پرداختیم که تعدادی از آن‌ها حتی مسیر جنگ‌ها و خشونت‌ها را پایان داده است، با ما همراه باشید تا در قسمت دوم این مطلب به بررسی عکس‌های شگفت‌انگیز تاریخ عکاسی بپردازیم.

لوئیس هاین | دختری در کارخانه نخ‌ریسی | سال ۱۹۰۸

لوئیس هاین

کمیته ملی کار کودکان در سال ۱۹۰۴ تأسیس شد و هدف اصلی آن مبارزه باکار کردن کودکان در ایالات‌متحده آمریکا بود. اعضای این کمیته به این نتیجه رسیدند که برای جلوگیری از این مسئله، باید چهره معصوم کودکان را در محیط خشن کار نمایش دهند.

تصویری که لوئیس هاین از دختربچه‌ای در کارخانه نخ‌ریسی ثبت کرد، تأثیر زیادی بر جامعه آمریکایی گذاشت و دید بسیاری از افراد نسبت به کودکان کار را تغییر داد. هاین خود عکاس، جامعه‌شناس و معلم آمریکایی بود که حیطه اصلی کار او عکاسی از مهاجران فقیر، معدنچیان زغال‌سنگ و کودکان کار بود. این عکس و دیگر عکس‌هایی که به مناسبت کمپین مبارزه با کودکان کار منتشر شد، قوانین این حیطه را تغییر داد و باعث کاهش ۵۰ درصدی نرخ کار کودکان زیر ۱۰ سال شد.

پل استرند | مستمند نابینا | سال ۱۹۱۶

پل استرند

پرتره مستمند نابینا که در سال ۱۹۱۶ از دید دوربین پل استرند ثبت شد، به یکی از محبوب‌ترین پرتره‌های تاریخ تبدیل‌شده است. افزایش مهاجرت در برهه‌ای از زمان به یکی از اصلی‌ترین معضل‌های آمریکا تبدیل‌شده بود و این فرصت خوبی برای عکاسان بود تا چهره‌های ناب را در تاریخ ثبت کنند.

ژوزف نیس فور نیپس | اولین عکس ثبت‌شده در تاریخ | سال ۱۸۲۶

ژوزف نیس فور نیپس

ژوزف نیس فور نیپس، مخترع فرانسوی، از پیشگامان عکاسی است که در بسیاری از منابع اولین عکس تاریخ را به او نسبت می‌دهند. نیس فور نیپس تلاش می‌کرد تا تصویر دنیای واقعی را بر روی کاغذ همان‌گونه که هست ثبت کند، در طول مسیر اکتشافاتش موفق به کشف نگاتیو شد ولی نیپس می‌خواست تصویری مثبت بر روی کاغذ به‌صورت مستقیم به دست بیاورد، پس دست از تلاش نکشید و هم چنان تلاش کرد تا توانست اولین عکس تاریخ را ثبت کند.

تصویری که نیپس ثبت کرده است نمای بیرونی پنجره اتاق کارش است و برای ثبت این تصویر بیش از ۸ ساعت به سطح حساس نور تابانده است. بدون شک با نگاه کردن به این تصویر گیج خواهید شد و درک درستی از آن به دست نخواهید آورد چون خورشید در طول ثبت این عکس حرکت داشته و باعث شده تا از هر دو طرف برای اجسام سایه ایجاد شود.

جیمز نچوی | قحطی در سومالی | سال ۱۹۹۲

نچوی

جیمز نچوی، عکاس خبری آمریکایی، یکی از عکاسان مشهور خبری است که تاکنون در رویدادهای بزرگی ازجمله جنگ داخلی ایرلند شمالی، قحطی سومالی و حملات ۱۱ سپتامبر حضورداشته است.

نچوی تصمیم گرفت تا برای ثبت تصاویر مستند از قحطی سومالی به این کشور سفر کند و یکی از دردناک‌ترین عکس‌های تاریخ عکاسی را در آنجا ثبت کرد. در این تصویر زنی داخل چرخ‌دستی است که توانایی راه رفتن ندارد و قرار است به مرکز تغذیه منتقل شود. پس از انتشار این تصویر، موج عظیمی از کمک‌ها از سمت ارگان‌های بین‌المللی ازجمله صلیب سرخ به سمت سومالی روانه شد. نچوی در رابطه با تصویری که در سومالی ثبت کرده می‌گوید:

من شاهد تصاویری بوده‌ام که ثبت کرده‌ام، این تصاویر نباید فراموش شوند و نباید در تاریخ تکرار شوند.

آلبرتو کوردا | تصویر پرتره چگوارا | سال ۱۹۶۰

آلبرتو کوردا

آلبرتو کوردا، عکاس کوبایی به‌واسطه پرتره مشهوری که از چگوارا، مارکسیست آرژانتینی ثبت کرد، دیگر هیچ‌وقت از تاریخ پاک نمی‌شود. کوردا از فیدل کاسترو هم تصاویر به‌یادماندنی ثبت کرده است ولی ۷ سال قبل از انتشار عکس کاسترو، عکس چگاوارا جهانی شد. نکته‌ای که این عکس را جذاب می‌کند غروری است که در چهره این آزادی‌خواه دیده می‌شود. شخصیت مبارز و جنگجو چگاوارا و نگاهی که به دوردست دارد، رسالت چگاوارا را در تصویر به مخاطب نمایش می‌دهد.

فیلیپ هالس من | دالی | سال ۱۹۴۸

دالی

فیلیپ هالس من کار خود را با عکاسی پرتره آغاز کرد و تصاویر پرتره زیبایی از دالی ثبت کرد، ولی عکسی که او را جهانی کرد، عکسی خارق‌العاده است.

تصویری که در بالا می‌بینید بدون هیچ‌گونه افکت کامپیوتری تصویربرداری شده است. این تصویر به‌صورت کاملاً واقعی ثبت‌شده است، همسر و دختر هالس من به‌عنوان دستیار او درصحنه عکاسی حضور داشتند و گربه‌ها و آب را از سمتی به سمت دیگر پرتاب می‌کردند. برای ثبت این تصویر ۲۶ بار عکاسی شد تا درنهایت به نتیجه نهایی رسید.

دالی و هانس من هر دو هنرمندانی بزرگ و خاص بودند و در طول زندگی هنری‌شان همکاری‌های زیادی باهم داشتند.

هالس من به مفهوم عکاسی مدرن پرتره جان بخشید و تصاویر پرتره به‌یادماندنی از آلبرت انیشتین، دالی و مرلین منسون و هیچکاک ثبت کرد.

دوروتا لنگ | مادر مهاجر | سال ۱۹۳۶

دوروتا لنگ

یکی از تصاویر مشهوری که تاریخ رکود بزرگ و تأثیرات جنگ جهانی دوم بر جامعه آمریکا را نشان می‌دهد، تصویری است که دوروتا لنگ از مادری مهاجر ثبت کرده است. در این تصویر درد و رنج به‌خوبی در چشمان مادر و کودکانی که چهره‌شان را پنهان کرده‌اند، دیده می‌شود. این تصویر پس از ثبت به یکی از نمادین‌ترین تصاویر تاریخ عکاسی تبدیل شد. دولت به این تصویر واکنش نشان داد و ۲۰۰۰۰ پوند کمک‌هزینه غذا برای افراد آسیب‌دیده در نظر گرفت.

ادوارد مایبریج | اسبی در حرکت | سال ۱۸۷۸

ادوارد مایبریج

ادوارد مایبریج عکاس حرکت نگار انگلیسی یکی از مشهورترین عکس‌های تاریخ عکاسی و حتی فیلم‌برداری را ثبت کرده است. او از اسبی در حال حرکت چند فریم تصویر گرفته که این تصاویر در کنار هم یک فیلم چندثانیه‌ای است. این فریم‌ها امروز به نماد شرکت‌های فیلم‌سازی تبدیل‌شده است و در وله بسیاری از فیلم‌ها دیده می‌شود. مایبریج تکنولوژی جدیدی را وارد دنیای عکاسی کرد و به افراد نشان داد که فیلم درواقع چیزی نیست جز چند فریم عکس پشت سرهم عکاسی شده. تجهیزات او برای ثبت این تصاویر چشت سرهم بسیار کم و محدود بود و این تصاویر در نوع خود نبوغی در تاریخ عکاسی است.

یوجین اسمیت | پزشک دهکده | سال ۱۹۴۸

یوجین اسمیت

هیچ علاقه‌مند به عکاسی نیست که با تصاویر یوجین اسمیت آشنا نباشد، یوجین اسمیت به دلیل بی‌پروایی در نوع نگاه و ثبت تصاویر خشن از جنگ جهانی دوم مشهور شد. او سه بار برنده کمک‌هزینه گوگنهایم شد و همچنین در ۱۹۵۹ برنده جایزه کنفرانس سالانه ASMP در بخش فتوژورنالیسم و نیز توسط مجله معروف و پرمخاطب عکاسی جزء ۱۰ عکاس برگزیده جهان انتخاب شد.

اسمیت سه رو پس از انتشار تصویر پزشک دهکده از محل کارش اخراج شد. این تصویر ضمیمه مقاله‌ای بود که این مقاله هم در جنگ جهانی دوم تأثیرگذار بود.

رابرت کاپا | سرباز در حال افتادن | سال ۱۹۳۶

رابرت کاپا

رابرت کاپا تصویر سرباز اسپانیایی در لحظه تیر خوردن را ثبت کرده و عکس او تبدیل به یکی از مشهورترین تصاویر تاریخ شد. رابرت کاپا عکاسی انسان‌گرا و ضد جنگ و از کشور مجارستان بود. یکی از ماندگارترین تصاویری که کاپا در نبرد نورماندی ثبت کرد مربوط به فریمی است که سربازان در ساحل شن شنا می‌کنند و گویی تصویر در فضایی سورئالیستی ثبت‌شده است.

 

فاطمه محمدی
فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!