نقاشی گویاترین کلام

نقاشی گویاترین کلام 

 

یک داستان از نقاشی برایتان بگویم : “زئوس” و “پاراسیو” از معروف ترین نقاشان یونان باستان بودند و رقیب یکدیگر محسوب می شدند. آنها در یک مسابقه ی نقاشی که در حضور مردم برگزار شد شرکت کردند تا از این طریق بهترین نقاش یونانی انتخاب شود. در ابتدا زئوس تابلویی از یک خوشه ی انگور کشید و این نقاشی تا حدی طبیعی از آب در آمد که پرندگان به سوی آن هجوم آوردند تا دلی از انگور سیر کنند. در همین حین تابلوی پاراسیو نیز تمام شد و او هم برای نشان دادن نقاشی‌اش از رقیب خود دعوت کرد تا پرده نقاشی را کنار بزند و نقاشی پاراسیو را ببیند اما وقتی زئوس برای کنار زدن پرده نقاشی جلو رفت، متوجه شد که پرده‌ای وجود ندارد. باور می کنید که پرده توسط پاراسیو به نحوی نقاشی شده بود که حتی پاراسیو که خود نقاش بود نتوانست تشخیص دهد که این پرده است یا نقاشی است ؟ در نتیجه همگان برتری پاراسیو را به رسمیت شناختند .

نقاشی

می دانستید انسان قبل از آنکه نوشتن آغاز کند به نقاشی می پرداخته ؟ نقاشی یکی از مهمترین هنرهای مهم ترسیمی به حساب می آید وهنرشرافتمندی است که با جهان بینی حاکم بر جامعه و قوانین کائنات در هم می آمیزد و نهایتاً در غالب تصویر بیان می‌گردد. نقاش یک آفریننده است که حوزه کارش به وسعت خلقت جهان هستی است.در این مقاله به برخی از کاربردها، سبک های مختلف نقاشی و اصطلاحات معمول نقاشی می پردازیم.

توانمندی و مهارت های مورد نیاز نقاش

نقاش باید ویژگی‌های‌ جسمی‌ و روحی‌ خاصی‌ داشته‌ باشد تا بتواند در کار خود موفق‌ گردد. او باید بسیار خلاق، مبدع و دارای ذوق هنری زیاد باش. نقاش ها معمولا افرادی درون گرا هستند و ساعات طولانی می توانند به تنهایی کار کنند و از کار کردن لذت ببرند. آنان معمولا خصوصیات زیر را دارند.

-ذوق و شم هنری فراوان

-خلاقیت بسیار زیاد

-دید دقیق و هنری و نگاه موشکافانه به اطراف خود برای پاسخ درست به نیاز مخاطب

-شناخت خوب از رنگ ها (رنگ شناسی مناسب) و توانایی تشخیص آنها از یکدیگر

-آشنایی با تمامی سبک ها و ابزارهای نقاشی

-علاقه مندی و توانایی کار فردی (در هنگام کشیدن نقاشی ها)

-صبر و پشتکار زیاد

-آشنایی نسبی با سایر هنرهای تجسمی و تصویری

 

 

انواع نقاشی از نگاهی شخصی

۱-هنر گوتیک

هنر گوتیک سبکی از هنرنقاشی است که از دوران قرون وسطی و از فرانسه می آید. نقاشان معروف این سبک این افراد هستند :

 • “جوتو دی بوندونه” بزرگترین نقاش این سبک هنری بود. اثر “سوگواری مسیح ” بر دیواره کلیسا

خلق شد و بسیار معروف شد.

selabat-min

 • “سیمونه مارتینی” نقاش خلاق دیگر در سبک گوتیک است که تابلوی شاهکار “مسیح هنگام حمل صلیب” را ترسیم کرد . کار مهمی که این نقاش انجام داد این بود که نقاشی را از سردی و خشکی در آورد و آن را جاندار کرد. تابلوهای او زنده تر و حقیقی تر بودند .

salib

 • “جنتیل دافابریانو” تابلوی “تولد حضرت مسیح ” را کشید. ویژگی جدیدی که او به این سبک تزریق کرد نگاهی نو به نقش نور در نقاشی بود. او معتقد بود نور چیزی مستقل از فرم و رنگ است و حتی مهم تر از آن هاست. زیرا اعتقاد داشت آنچه ما از اشیاء می بینیم به نحوه تابش نور بر روی آن ها بستگی دارد. تابلوی تولد حضرت مسیح صحنه ای از تاریکی شب را نشان می دهد که منبع اصلی نور یعنی ” حضرت مسیح” روشنایی بخش دنیای تاریکی می شود.

tavalode-masih-min

هنر گوتیک جدید

“هنر گوتیک جدید” یک شاخه ی جدید از نقاشی معاصر است که اساس آن وحشت و تاریکی است. در این سبک رنگ های سیاه و سفید به گونه ای در هم ادغام می شوند که ترس فروپاشی و بی ثباتی بشر را نشان دهند . نقص در بدن، سرگردانی ارواح، فریاد خاموش عروسکها و … از موضوعات معمول این جنس از نقاشی است.

art-min
art-min

۲-قاشی روی فلز

هنر خراشاندن و ایجاد نقش و نگار سطحی و کم عمق بر روی فلز را نقاشی روی فلز می گویند که با ابزاری ساده و خراشنده و قلم های مختلف بر سطح کار انجام می پذیرد.

۳-نقاشی غارنشینی

هزاران سال پیش، انسان ها تصاویر حیواناتی را که می خواستند شکار کنند بر دیوار غارها نقاشی می‌کردند تا با حمله به آن تصاویر، انگیزه و اعتماد به نفس خود را برای شکاربه آن حیوانات و تامین غذایشان بالا برند .  آن ها معمولا از سطوح نامنظم وطبیعی دیوارهای غار مانند برجستگی‌ها، فرورفتگی‌ها و شکاف‌ها برای ترسیم نقش مورد نظر استفاده می کردند.

 

۴-دیوارنگاری یا گرافیتی

گرافیتی از اجداد غارنشینمان به ارث رسیده است . واژه گرافیتی (دیوارنگاری) از واژه گرافیتو  به معنی خط‌ خطی است. گرافیتی به نقاشی کردن بر روی دیوارها یا هر مکان عمومی گفته می‌شود. در این هنر خیابانی اشکال، حروف، نشانه‌ها، نمادها، الگوها به تصویر کشیده می شوند که برخی اوقات دربردارنده پیام‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هستند. این نوع از نقاشی اگر بر دیوار اماکن خصوصی بخواهند که ترسیم شوند باید با اجازه ی مالک صورت بگیرد در غیر این صورت پیگرد قانونی دارد.

۵..نقاشی انتزاعی

نقاشی انتزاعی غذای روح است . بعضی از نقاشان بعد از تجربه های طولانی در کشیدن نقاشی از طبیعت و چهره ی انسان ها و اشیاء و … به این نتیجه رسیدند که بدون اشاره به یک جسم خارجی هم می توان نقاشی کرد . یعنی نقاش با نیروی عقل و احساس و چشمان ریز بین خود دنیای اطرافش را واکاوی کند و نتیجه برداشت خود را در قالب تصاویر یا فرم هایی نشان دهد. در این نقاشی ها از رنگ به وفور استفاده می شود و طرح ها لزوما شبیه به هیچ چیز یا هیچ کس نیستندو از درونیات نقاش سرچشمه می گیرند بنابراین ممکن است نامفهوم و غیرعادی به نظر آیند و در ابتدا با چشمان مخاطب آشنا نباشند . در حالیکه نقاش داستان خودش را می گوید ، تماشاگر برداشت خودش را می کند اما در اکثر موارد جهان فکری یکدیگر را لمس می کنند . نباید روی تابلو به دنبال آنچه نقاشی انتزاعی می گوید گشت، همه چیز آن پشت است .نقاشی انتزاعی  با بی‌همتایی و خاص بودنش بیننده را میخکوب نگه می‌دارد و بیننده از اینکه این فرصت به وی داده شده است تا بتواند نتیجه‌گیری منحصر‌به فرد‌ خود را از تصویر بیان کند احساس رضایت می‌کند، گویی خود، خالق اثر است.

۶-نقاشی ساده گرا

نقاش های مینیمال گرا با حذف هر نوع ترکیب بندی که به نظرشان اضافی می آید به شکل های هندسی و بسیار ساده ای می رسند . نقطه قوت این سبک کیفیت بالای رنگ، به کار گیری متفاوت از فضا، فرم و ماده است .آثار نقاشان مینیمالیست خیلی وقت ها کاملاً تصادفی پدید می‌آید و گاه زادهٔ شکل‌های هندسی ساده و مکرر است.

 

اصطلاحات معمول نقاشی

 • تمثیل
 • بادگن
 • پوینیلیسم (گذاشتن نقطه های رنگین روی سطح سفید)
 • فانتزی
 • نقاشی فیگور (پیکر)
 • تصویر سازی
 • صنعتی
 • منظره
 • طبیعت گرا
 • چهره
 • علمی تخیلی
 • طبیعت بی جان
 • سورئالیسم (فرا واقع گرایی)
 • جنگ

 

سبک های معروف نقاشی

 • رئالیسم (واقع گرایی)
 • امپرسیونیسم (برداشت گرایی)
 • پوینتولیسم
 • هنر ابتدایی
 • کوبیسم (حجم گری)
 • مدرنیسم (نوگرایی)
 • آبستره (انتزاعی)
 • پست مدرنیسم (فرا نوین)
 • آوانگارد (پیشگام ، وابسته به مکتب های هنری نوین و غیر سنتی)
 • ساختار گرایی
 • کتاره سخت
 • گرافیتی
 • نقاشی اصیل ایرانی

 

سخن آخر

در پایان در مورد یکی از بزرگترین نقاشان تاریخ سخن خواهیم گفت که هیچ کاری جز نقاشی بلد نبود.

ونسان ونگوگ پسر وزیر بود و در سن ۱۶ سالگی درشغلی که عمویش به عنوان کارآموز برایش دست و پا کرده بود شروع به کار کرد. پیش از آنکه از این کار اخراج شود، برای انجام ماموریت‌هایی به دفاتر کاری در پاریس و لندن مراجعه می‌کرد.مدت کوتاهی نیز به عنوان معلم مدرسه در انگلستان و سپس در یک کتاب فروشی در هلند مشغول به کار شد. سپس به محله‌ای معدنی در بلژیک رفت و همراه کارگران فقیرآن جا به عنوان واعظ غیر روحانی شروع به فعالیت کرد.او هرآنچه داشت به دیگران بخشید و روی زمین می‌خوابید اما پس از یک سال سازمان مذهبی که ونگوگ را تحت حمایت مالی قرار می‌داد به این نتیجه رسید که او نمی‌تواند یک پیشوای روحانی ماسب باشد پس او را اخراج کرد. آخرین انتخاب شغلی‌ ونگوگ نقاش شدن بود که به او موفقیت و شهرت جهانی بخشید؛ البته پس از مرگش! او زمانی که در کنار کارگران معدن می زیست شروع کرد به کشیدن طرح هایی از آنان ضمن کار کردن.همین باعث شد تا سرانجام تصمیم بگیرد که روی هنر تمرکز کند. ونگوگ در دو سال پایانی زندگی اش بهترین و شناخته‌شده‌ترین نقاشی‌هایش را خلق کرد. او طی ده سالزندگی هنری ۸۵۰ نقاشی و حدود ۱۳۰۰ طرح آفرید. جالب است بدانید او تعدادی از نقاشی‌های بسیار معروفش را وقتی در آسایشگاه روانی بود، خلق کرد.گرچه در آن زمان بیماری او صرع تشخیص داده شد اما محققین امروزی بیماری او را اختلال دو قطبی تشخیص دادند .به هر دلیلی، درمان ونسان ونگوگ در بیمارستان یک سال به طول انجامید. در طی این زمان او منظره‌هایی از باغچه‌ها و حیاط اطراف را نقاشی کرد.

ونسان در عشق ناموفق بود. اوهرگز نه ازدواج کرد و نه صاحب فرزندی شد.وی به دخترخاله خود دلبسته بود ولی اوعشق ونسان را نپذیرفت و ونسان نتوانست به آسانی با این مساله کنار بیاید.از طرفی با خانواده‌اش هم بر سر این موضوع و همچنین شغلی که انتخاب کرده بود به مشکلات بسیاری برخورد .

عده ای می گویند ونگوگ خودکشی کرده است. اما عده ای دیگر بر این باورند که نوجوانی به صورت اتفاقی تیری به او شلیک کرده است و ونگوگ برای اینکه دردسری برای پسرک پیش نیاید عمل شلیک را خود به  گردن می گیرد و این گونه بود که ستاره درخشان نقاشی جهان خاموش شد زمانی که تنها ۳۳ سال داشت.

ونگوگ بعد از مرگش ، توسط پیگیری ها و تلاش های زن برادرش معروف شد .  او نامه‌ها و طرح‌های بسیاری از ونسان ونگوگ را در اختیار داشت ، تصمیم گرفت تا هنر ونسان را با برگزاری نمایشگاه‌های متعدد، به همه معرفی کندو از طریق چاپ مجموعه‌ای از نامه‌هایی که توسط ونسان ونگوگ برای برادرش نوشته شده بود   داستان زندگی او را بهتر بیان کند.

برخی از آثار مشهور وی عبارتند از :

– شب پر ستاره

shabe-por-setare-1

– گل های آفتابگردان

gol-aftabgardan

– تراس کافه در شب

cafe traace at night

-درختان زیتون

The_Olive_Trees-min
The_Olive_Trees-min

-بر دروازه ابدیت

abadiat

-خانه‌ای در اَور

_Houses_at_Auvers

-اتاق خواب آرل

slaapkamer
slaapkamer