۳۰ دلیل برای خواندن کتاب

حتی اگر فقط یک کتاب خوب در زندگی خود خوانده باشید، خواهید دانست که چه چیزی به شما می‌بخشد. لذت بی نظیری به شما خواهد داد. در حالی که هیچ شکی در مورد این واقعیت وجود ندارد که مطالعه فعالیتی بسیار ارزشمند است، این روزها عادت مطالعه کمی از سر ما افتاده است. یکی از دلایل اصلی این کاهش، رشد تکنولوژی است. با این حال، چیزی که بیشتر مردم نمی‌دانند این است که فایده های زیادی برای خواندن کتاب وجود دارد. در اینجا ۳۰ دلیل از هزاران دلیل خواندن کتاب را برایتان بازگو می‌کنیم. با آراد مگ همراه باشید.

دانش می‌بخشد

یکی از بزرگ‌ترین دلایل برای خواندن کتاب، کسب دانش است. کتاب‌ها منبع غنی از اطلاعات هستند. مطالعه کتاب در مورد موضوعات مختلف در کنار دادن اطلاعات، عمق موضوع را نیز برای فرد افزایش می‌دهد. هر وقت کتاب می‌خوانید، اطلاعات جدیدی یاد می‌گیرید که در غیر این صورت مشخص نیست چطور می‌توان به این اطلاعات دست یافت.

کارکرد مغز را بهبود می‌بخشد

مطالعات نشان می‌دهند که مطالعه تاثیرات مثبت و قوی بر مغز دارد. با کمی تحریک ذهنی، می‌توانید از زوال عقل و بیماری آلزایمر جلوگیری کنید. این به این دلیل است که فعال نگه داشتن مغز مانع از از دست دادن قدرت مغز می‌شود. مغز یک ماهیچه است و مثل دیگر ماهیچه‌های بدن، ورزش آن را قوی و سالم نگه می‌دارد. همانند حل جدول، خواندن کتاب‌های مختلف راه خوبی برای ورزش کردن مغز و سالم نگه داشتن آن است.

کاهش استرس

مطالعه اثر مثبتی بر روی بدن دارد. برای کاستن استرس خواندن یک کتاب می‌تواند بهتر از پیاده‌ روی یا گوش دادن به موسیقی تسکین دهنده باشد. طبق مطالعات، آنان که بیشتر مطالعه می‌کنند، میزان استرس کمتری دارند.

بهبود حافظه

هر بار که کتابی می‌خوانید، باید ساختار کتاب، شخصیتهای داستان، پیشینه شان، داستان شان، ویژگی شان، تم اصلی داستان و غیره را به یاد بیاورید. چون مغز یاد می‌گیرد که تمام این چیزها را به یاد داشته باشد و در نتیجه، حافظه بهتر می‌شود. علاوه بر این، با هر حافظه جدیدی که ایجاد می‌کنید، مسیرهای جدید باز خواهد شد و مسیرهای موجود هم تقویت می‌شوند.

بهبود تخیل

هر چه بیشتر بخوانید، قدرت تخیل قدرتمندتر می‌شود. هر وقت که کتابی تخیلی می‌خوانید، دنیا راه به دنیای دیگری می‌برد. در دنیای جدید، تخیل شما به بهترین شکلی عمل می‌کند که سعی می‌کنید خیلی چیزها را در ذهن خود ببینید و حتی بسازید.

بسط مهارت‌های تفکر انتقادی

یکی از نخستین مزایای خواندن کتاب، کسب توانایی برای توسعه مهارت‌های تفکر انتقادی است. برای مثال خواندن یک رمان معمایی ذهن را به کار می‌اندازد. مهارت‌های تفکر انتقادی وقتی مهم می‌شوند که تصمیم‌گیری روز به روز افزایش پیدا می‌کند. خواندن نیازمند فردی است که برای فکر کردن و پردازش اطلاعات به روشی نیاز دارد که تماشای تلویزیون نمی‌تواند این نیاز را برآورده کند. هرچه بیشتر بخوانید، درک عمیق‌تری از اینکه چرا مطالعه می‌کنید و کاربرد آن چیست خواهید داشت.

توانایی واژه سازی

مطالعه دایره لغات و دستور زبان را بهبود می‌بخشد. همانطور که می‌خوانید، از کلمات جدید به کلمات تازه تری می‌رسید و می‌توانید اصطلاحات، کلمات جدید، عبارات و سبک‌های نوشتاری را بیان ‌کنید.

بهبود مهارت‌های نوشتاری

خواندن کتاب خوب بر توانایی نوشتن شما تاثیر می‌گذارد. درست همانطور که هنرمندان بر دیگران تاثیر می‌گذارند، نویسندگان نیز چنین می‌کنند. بسیاری از نویسندگان موفق تخصص خود را با خواندن آثار دیگران به دست آوردند. بنابراین اگر می‌خواهید نویسنده بهتری شوید، با یادگیری از استادان قبلی شروع کنید.

بهبود مهارت‌های ارتباطی

بهبود لغات و مهارت‌های نوشتاری با توسعه مهارت‌های ارتباطی رابطه مستقیم دارند. هر چه بیشتر بخوانید و بنویسید، بهتر ارتباط برقرار می‌کنید. افزایش توانایی شما برای برقراری ارتباط، روابط شما را بهبود می‌بخشد و حتی از شما کارمند و یا دانش‌آموز بهتری می‌سازد.

افزایش توجه و تمرکز

در سبک زندگی پر مشغله امروزی ما، هر روز توجه ما به سمت و سوهای مختلف کشیده می‌شود و در نتیجه مجبوریم هر روز چندین کار را باهم انجام دهیم. برای مثال، ممکن است شما وقتتان را بین کار کردن روی امری مهم، صحبت کردن با افراد از طریق اسکایپ، چک کردن ایمیل، توجه به شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و تعامل با همکاران خود تقسیم کنید. تمام این کارهای چندگانه می‌تواند منجر به افزایش استرس و بهره‌وری پایین شود. زمانی که کتاب می‌خوانید، تمام توجه شما بر آنچه می‌خوانید متمرکز است. چشم‌ها و افکار شما در جزئیات داستان غرق می‌شوند. این کار تمرکز و توجه شما را بهبود می‌بخشد. حداقل ۲۰ دقیقه در روز کتاب بخوانید و از اینکه چقدر بیشتر از گذشته تمرکز دارید، شگفت ‌زده خواهید شد.

سرگرمی مفید

خواندن کتاب ما را مشغول نگه می‌دارد. هم چنین منجر به استفاده مفید از زمان می‌شود. کتاب خوانی نه تنها به ما کمک می‌کند از شر نگرانی‌ها خلاص شویم، بلکه ذهن ما را از یکنواختی منحرف می‌کند. کتاب‌ها منابع خوبی برای تفریح هستند. کسی که دوست دارد خواندن را دوست داشته باشد هرگز حوصله‌اش سر نمی‌رود، چرا که این روشی عالی برای رهایی از ملال است. وقتی کتاب شما را به دنیای دیگری می‌برد، در واقع دوباره آرام و احیا می‌شوید.

سرگرمی ارزان

در مقایسه با دیگر تفریحات، کتاب‌ها بسیار ارزان هستند. البته با توجه به قیمت های امروزی کتاب ها و افزایش قیمت همه چیز باز می‌توان گفت ارزشش را دارد تا برای خرید کتاب خوب هزینه کرد.

انگیزه

زندگی پر از چالش است. وقتی از مراحل مختلف به طور متفاوت حرکت می‌کنیم، کمی انگیزه می‌تواند کمک بزرگی باشد. خواندن کتاب‌های الهام ‌بخش از تجربیات زندگی می‌تواند زندگی ما را تغییر دهد. خواندن کتاب خوب، همچون زندگینامه های شخصی، شما را تشویق می‌کند و همچنین نکاتی یاد می‌گیرید که کمک می‌کند به اهداف شخصی خود برسید. اساسا، شما الهام می‌گیرید که همسر، زن، دختر، مادر، پدر، پسر، یا حتی کارمند و فرد بهتری باشید.

بهبود سلامتی

شاید میلیون ها کتاب نه اما هزاران کتاب درباره موضوعات خودآموز عالی وجود دارد. بسیاری از این کتاب‌ها واقعا می‌توانند به بهبود سلامتی کمک کنند. خواندن چنین کتاب‌هایی افسردگی را کاهش می‌دهد. افراد مبتلا به افسردگی شدید می‌توانند از خواندن کتاب‌های خودآموز استفاده کنند. علاوه بر این، چنین کتاب‌هایی به نکات مهم در زمینه ورزش، رژیم غذایی و دیگر نکات سبک زندگی سالم اشاره می‌کنند. همه اینها منجر به بهبود سلامت روانی و فیزیکی می‌شوند.

افزایش همدلی

طبق مطالعات، محروم کردن خود از لذت کتاب خوانی، به ویژه داستان، ممکن است شما را تبدیل به آدم سردی کند. با خواندن کتاب، شما بخشی از داستان می‌شوید و درد و احساسات دیگر شخصیت‌ها را احساس می‌کنید. این به نوبه خود به ذهن شما این امکان را می‌دهد که از این که چگونه چیزهای مختلف بر دیگران تاثیر می‌گذارند، آگاهی بیشتری پیدا کنید. در نهایت، سبب بهبود توانایی شما برای اثرگذاری بر افراد دیگر می‌شود. بنابراین، پیش بروید و کتاب بخوانید، دنیایی با افراد همدل و هم زبان قطعا جای بهتری خواهد بود!

بهبود مهارت‌ها

مطالعه، سازنده ی مهارت های بنیادی است. برای هر درس خوبی روی زمین، کتابی مطابق با آن درس وجود دارد که ما را با خود همراه می‌کند. کتاب‌ها اطلاعات مهمی را درباره موضوعات و عنوان های مختلف ارائه می‌دهند. بهترین چیز در مورد مطالعه این است که می‌توانید عمیق‌تر از آنچه در کلاس درس یاد می‌گیرید، یاد بگیرید. از آشپزی گرفته تا رقص، چیدمان و یا حتی تمیز کردن، همیشه می‌توانید با خواندن کتاب مهارت‌های خود را بهبود بخشید.

اعتماد به نفس

با خواندن کتاب‌های خوب، بهتر ارتباط برقرار می‌کنید و در مراحل مختلف زندگی اطلاعات بیشتری خواهید داشت. همه اینها منجر به عزت ‌نفس بالاتری خواهد شد. از آنجا که اعتماد به نفس نسبت به خود و توانایی های خود سبب افزایش خلاقیت و خودآگاهی می‌شود، کتاب خوانی کمک می‌کند تا این اعتماد بنفس را در خود به وجود آورید و در نهایت آدمی بهتر و موثرتر برای اطرافیان و جامعه باشید.

سرگرمی همیشه همراه

کتاب‌ها قابل ‌حمل و سبک هستند. آن‌ها مانند کامپیوترها و یا بازی‌های حجیم نیستند تا فضای زیادی را اشغال کنند. می‌توانید کتاب را در کیف دستی خود بگذارید و به راحتی آن را همه جا با خود به همراه داشته باشید. به هر جایی که سفر می‌کنید، با خود کتابی داشته باشید. قبل از خوابیدن حتی یک صفحه هم که شده، زیر سایه درختی و یا حتی در طول تعطیلات خود کتاب بخوانید.

کمک به خواب بهتر

خواب کم منجر به بهره‌وری پایین می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند قبل از خوابیدن، روتین روزانه خود را مرور کنید تا ذهن آرام شود و بهتر بخوابید. خواندن کتاب یکی از بهترین راه‌ها برای آرام کردن مغز قبل از رفتن به رختخواب است. به جای تماشای تلویزیون و یا صرف زمان زیادی برای گوشی هوشمند، کمی زمان بگذارید تا مطالعه کنید. روشنایی وسایل الکترونیکی مانند گوشی فقط بر خواب شما تاثیر منفی خواهند گذاشت. از طرف دیگر، کتاب به شما کمک می‌کند بهتر بخوابید.

زندگی در دنیای دیگر

دنیای تخیلی به شما این امکان را می‌دهد که به دنیای دیگری سفر کنید که در آن همه چیز متفاوت است. با خواندن کتاب، نگاهی به فرهنگ‌ها و مکان‌های دیگر می‌اندازیم. کتاب افق‌های فکری ما را گسترش می‌دهد، به ما اجازه می‌دهد که دیگر کشورها، افراد و بسیاری چیزهای دیگر را که هرگز ندیده و یا تصور نکرده‌ایم را ببینیم. بهترین راه برای دیدن چیزهای عجیب در دنیای ذهنی ماست که با خواندن کتاب امکان پذیر می‌شود.

اجتماعی شدن

همیشه می‌توانیم هر چیزی که خوانده ایم را با خانواده، دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذاریم. همه اینها توانایی اجتماعی شدن ما را افزایش می‌دهد. انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و در دنیای تلفن‌های هوشمند، ما توانایی اجتماعی شدن خود را از دست داده ایم. با این حال، مطالعه منجر به تشکیل کلاب های کتاب خوانی و فروم های مختلف شده است که در آن فرصتی برای تقسیم و تعامل با دیگران به دست می‌آوریم.

بهبود خلاقیت

بزرگ‌ترین تفاوت میان مطالعه و تماشای تلویزیون این است که خواندن به شما این امکان را می‌دهد تا خلاقیت خود را آزاد کنید. هر چه بیشتر مطالعه کنید، بیشتر چیزهای جدید یاد می‌گیرید. افکار جدید همیشه ذهن ما را به کشف دوباره زندگی با روش‌های جدید و بهتر سوق می‌دهد. وقتی شروع می‌کنیم دنیا را به روشی متفاوت ببینیم، راه‌ حل‌های خلاقانه جدیدی پیدا می‌کنیم.

با سرعت خود یاد می‌گیریم

فایده دیگر خواندن کتاب این است که با سرعت خود یاد می‌گیریم. وقتی زمانی را به کتاب خوانی اختصاص می‌دهیم، هر زمان که بخشی را متوجه نشدیم می‌توانیم به عقب برویم و دوباره و دوباره بخوانیم. حتی می‌توانیم هر بخش را بارها و بارها بخوانیم، بدون این که نگران از دست دادن بخشی باشیم. کتاب ها راه حل مشکلات را به ما می‌آموزند و هنگامی که مشکلی را حل کردیم، می‌توانیم هر زمان که احساس می‌کنیم آماده مساله بعدی باشیم. همه چیز  طبق سرعت ما انجام می‌شود و از همه مهم‌تر، ذهن آزاد است تا چیزها را آنطور که احساس می‌کنیم، تفسیر کند.

انتخاب‌های زیاد

کتاب‌های بسیار زیادی برای خواندن وجود دارد که تا آخر عمر هم به پایان نخواهند رسید. کتاب‌ها برای قرن‌ها نوشته شده‌اند، مانند زمان حاضر، کسی کتابی می‌نویسد، و در آینده هم کتاب‌های زیادی همچنان نوشته خواهند شد. چه به دنبال چیزی الهام‌بخش باشیم، و یا چیزی که ما را به خنده وادارد، عشق و یا حتی به دست آوردن یک مهارت جدید، کتاب‌های بی شماری برای هر موضوعی وجود دارد. تنها چیزی که نیاز داریم کمی وقت است تا کتاب خوبی را برای خواندن انتخاب کنیم. هرگز کمبود کتاب‌های عالی وجود نخواهد داشت.

بهبود اخلاقیات

کتاب‌ها به ما کمک می‌کنند تا ایده‌های خوب را از ایده‌های بد تشخیص دهیم. خواندن کتاب به ما این امکان را می‌دهد که در مورد روش‌های مختلف زندگی و مشکلاتی که با آن‌ها روبرو هستیم، یاد بگیریم. با انجام این کار، فرصتی برای تشخیص اینکه چه چیزی در گذشته کارا بوده یا نبوده است به دست می‌آوریم. اساسا، یاد می‌گیریم در زندگی تصمیمات بهتری بگیریم.

آگاهی از تاریخچه خود

تاریخ نقش مهمی را در آنچه امروزه هستیم، بازی می‌کند. با خواندن کتاب، درک بهتری از گذشته و چگونگی تاثیر آن بر ما را خواهیم داشت. به طور کلی با استفاده از کتاب، فرصتی برای یادگیری در مورد کشور، خانواده و دنیا داریم. این بهترین راه ممکن برای دیدن و درک گذشته و حال است.

ذخیره پول

علاوه بر ارزان بودن، با خواندن کتاب مقدار زیادی از پول خود را ذخیره خواهید کرد. کتاب‌ها به برق نیاز ندارند، هیچ یک از آن‌ها به هیچ نوع نگهداری نیاز ندارند. زمانی که کتابی درباره مهارتی خاص می‌خوانید، مانند آشپزی، نجاری، یا هر کاری که خودتان به آن علاقه دارید، در واقع با خواندن کتاب های مرتبط به جای رفتن به کلاس های مختلف، پول خود را پس‌انداز می‌کنید. با توجه به این موضوع علاوه بر این که مهارت جدیدی یاد گرفتید، پول خود را نیز پس انداز کرده اید.

هیچ اثری از دنیای دیجیتال نیست

صرف زمان زیاد برای تماشای تلویزیون و یا بازی کردن بازی‌های ویدیویی می‌تواند بر سلامت چشم شما در طولانی‌ مدت تاثیر منفی بگذارد. از طرف دیگر، کتاب‌ها امن و آسان هستند. تاکنون هیچ‌کسی از خواندن کتاب‌های زیاد کور نشده است. هیچ عارضه جانبی شناخته ‌شده‌ای یا خطری و یا جرمی برای خواندن کتاب خوب‌ وجود ندارد. تنها چیزی که وجود دارد منفعت و منفعت و منفعت است.

افزایش ضریب هوشی

با چیزهای زیادی که می‌توان از کتاب‌ها یاد گرفت، افرادی که به طور مرتب مطالعه می‌کنند، از کسانی که این کار را نمی‌کنند باهوش‌تر هستند. آن‌ها تمایل دارند ذهنی باز و نسبت به محیط اطرافشان آگاهی بیشتری داشته باشند.

کتاب‌ها بهتر از فیلم‌ها هستند

بسیاری از فیلم‌ها از کتاب‌ها اقتباس شده‌اند. اما اگر نخست کتاب می‌خوانید و بعد فیلم آن را تماشا می‌کنید، موافق خواهید بود که این کتاب ۱۰۰ بار بهتر از آن فیلم است. همیشه این بخش کتاب منحصربفرد است، مانند آنچه که یک شخصیت داستانی فکر می‌کند، مانند آثار داستایوفسکی، فیلم هرگز نمی‌تواند آن را به نمایش بگذارد. البته بستگی به کارگردان و بازیگر هم دارد!

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.