ادبیاتفرهنگ و هنر

بهترین شخصیت‌های داستانی در ادبیات جهان؛ از شرلوک هلمز تا گربه سیاه

قسمت اول

بهترین چیز برای درک یک داستان، تجربه فضای ذهنی شخصیت‎های آن داستان است. چیزی که در ادبیات بهتر از هر بستر داستان‌گویی دیگری انجام می‌شود. دقیقا به همین خاطر است که پیدا کردن شخصیت‎های داستانی محبوب ساده‌تر از پیدا کردن شخصیت‌های تلویزیونی و سینمایی است (البته برای کتابخوان‌ها). در این مطلب قصد داریم بهترین شخصیت‌های داستانی در ادبیات جهان را به شما معرفی کنیم. با آرادمگ همراه باشید.

بهترین شخصیت‌های داستانی لزوما جزو شخصیت‌های محبوب نیستند. یک شخصیت منفور هم می‌تواند با تاثیری در داستان و ذهن خواننده می‌گذارد به یکی از بهترین شخصیت‌های تاریخ ادبیات تبدیل بشود. به همین خاطر اینکه چه تعداد از شخصیت‌های این لیست را بپسندید به فضای ذهنی و سلیقه شما بستگی دارد. در ضمن این لیست ترتیب خاصی (زمانی، کیفیت و … ) ندارد.

بهترین شخصیت‌های داستانی
بهترین شخصیت‌های داستانی

ماری کاترین بلک‌وود

ما همیشه در قصر زندگی کرده‌ایم؛ شرلی جکسون

رمان کلاسیک شرلی جکسون با این عبارات آغاز می‌شود: «اسم من ماری کاترین بلک‌وود است. هجده ساله هستم و با خواهرم کنستانس زندگی می‌کنم. گاهی فکر می‌کنم با کمی خوش‌شانسی می‌توانستم گرگینه به دنیا بیایم چون دو انگشت وسطی‌ هر دو دستانم هم‌اندازه هستند. اما باید به همینی که هستم، راضی باشم. از شستن خودم، سگ‌ها و سر و صدا خوشم نمی‌آید. از خواهرم کنستانس خوشم می‌آید … »
این شخصیت عجیب و بامزه که همیشه همه آدم‌های دور و برش را ورانداز می‌کند و مراقب خواهر کوچکش است.

بهیموث

مرشد و مارگاریتا؛ میخائیل بولگاکف

وقتی از داستان حرف می‌زنیم یعنی بهترین شخصیت‌های داستانی لزوما نباید انسان باشند. مثل بهیموث گربه سیاه و پرحرف و شیطان رمان مرشد و مارگاریتا که شطرنج هم بازی می‌کند. شوخ‌طبعی این گربه در ترکیب با روحیات شیطانی و بدجنسی‌هایش یک شخصیت فوق‌العاده خلق کرده است.

هامبرت هامبرت

لولیتا؛ ولادیمیر نوبوکوف

یک استاد دانشگاه فقیر، بدجنس که عاشق دختری ۱۲ ساله شده است! این یکی هم نمی‎تواند خیلی شخصیت محبوبی باشد! هامبرت یکی از آب زیرکاه‌ترین شخصیت‌های ادبیات است؛ این ویژگی‌ها فقط ناشی از نقشه‌های عجیبش برای دست یافتن به لولیتا نیست بلکه تلاشش برای اینکه شما را طرفدار خودش کند، بی‌نظیر است. در کنار این طرفداری هم از او یا حداقل رفتارهایش بدتان می‌آید و حتی منزجر می‌شوید.

هرمیون گرنجر

هری پاتر و سنگ جادو؛ جی‌.کی رولینگ

هرچقدر هم که عاشق شخصیت هری پاتر باشید، باز هم این تعریف از کتاب‌های هری پاتر برایتان اغراق آمیز نخواهد بود: کتابی درباره دختری به نام هرمیون گرنجر که دو پسر خرابکاری اطرافش می‌پلکند! این شخصیت نه تنها زیبا، بامزه، سرسخت، باهوش و از هر نظر از هری و رون بهتر است بلکه هیچوقت مثل آنها برای خودش ترحم نمی‌خرد و خسته کننده هم نمی‌شود.

اتیکاس فینچ

کشتن مرغ مقلد؛ هارپر لی

اتیکاس در نگاه اول نمونه بارز یک شخصیت جذاب نیست و شاید نامش در لیست بهترین شخصیت‌های داستانی اضافی به نظر بیاید. برای هیچ زنی شعر عاشقانه نمی‌خواند، کارهای خارج از عادت هم نمی‌کند. اما در ادبیات جزییات از هر چیزی مهمتر است. قهرمان، شریف، محترم و شجاع … اینها برخی از صفاتی هستند که اتیکاس فینچ را به نمونه بارز یک مرد ایده‌آل تبدیل می‌کنند. اتیکاس می‌تواند الگوی خواننده در هر جنبه زندگی باشد و هر کسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شرلوک هلمز

سرگذشت شرلوک هلمز؛ آرتور کانن دویل

انتخاب بین هلمز و واتسون خیلی سخت است و همه قبول داریم واتسون بیش از حد زیر سایه هلمز مانده است. اما از هر طرف که نگاه کنید کارآگاه کله‌شق و مغرور برنده این رقابت خواهد بود و جایش را در هر لیست مربوط به شخصیت‌های خیالی باز خواهد کرد.

اما بوآری

مادام بوآری؛ گوستین فلوبر

مهمترین اثر فلوبر فقط در کارنامه خودش نقش پررنگی ندارد. فلوبر با خلق شخصیت اما بوآری موفق شده یکی از جالب‌ترین کاراکترهای زن ادبیات را خلق کند. زنی که همواره بین واقعیت، خیال و انتظارات جاه طلبانه وا می‌ماند و این واماندگی در نهایت مرگش را رقم می‌زند.

‌تن‎‌تن

تن‌تن در تبت؛ هرژه

خبرنگاری که در نگاه اول کفش‌ها و مدل‌ موهایش بیینده را جذب می‌کند اما وقتی از تصویر بگذریم و به شخصیت‌پردازی برسیم، یکی از بهترین شخصیت‌های داستانی را برایمان به ارمغان می‌آورد. پسری دوست داشتنی با قلبی بزرگ و ذهنی کنجکاو که همیشه بهترین نسخه خودمان را به ما یادآوری می‏‌کند.

اولاندو

اورلاندو؛ ویرجینیا وولف

قهرمان معروف ویرجینیا وولف یک شب مرد به خواب می‎رود و صبح زن از خواب برمی‌خیزد. همین ایده یک خطی می‌تواند مبنای خلق یکی از جالب‌ترین شخصیت‌ها باشد و وقتی ویرجینیا وولف آن را بنویسد، قطعا همین اتفاق می‌افتد. این شخصیت در بستر داستان کتاب بیش از ۴۰۰ سال عمر می‌کند و در حین ملاقات با برجسته‌ترین نویسندگان تاریخ ادبیات انگلیس و تجربه زمان‌ها، رویدادها و حتی جنسیت‌های مختلف همچنان همان شخصیت قبلی می‎ماند (تقریبا در اکثر جنبه‌ها).

الیزابت بنت

غرور و تعصب؛ جین آستین

لیزی فقط دختر محبوب پدرش در کتاب جین آستین نیست. هر کس که این کتاب را بخواند، الیزابت بنت به یکی از شخصیت‌های محبوبش تبدیل می‌شود. دختری باهوش، مستقل در فکر، بی‌پروا در عمل که از زمانه خودش جلوتر است. به همه اینها سرزندگی و جسارت را هم اضافه کنید تا یکی از بهترین شخصیت‌های داستانی را از قلم جین آستین بخوانید.

شاهزاده هملت

هملت؛ ویلیام شکسپیر

شاهزاده قاتل، عبوس، وسواسی و شاید دیوانه دانمارک نمونه بارز یک قهرمان تراژیک است. یک پرسشگر هستی‌گرا که خودش هم نمی‌داند چه می‌خواهد و در جستجوی چیست. همین پرسش‌ها و تلاش‌های مکرر هملت برای یافتن حقیقت خود و اطرافش مصداق بارز چیزی است که در ابتدای مطلب عنوان کردیم: تجربه فضای ذهنی شخصیت. آن هم شخصیتی که فضای ذهنش دست کمی از یک هزارتوی پر پیچ و خم ندارد. توصیه می‌کنیم حتما گم شدن در هزارتوی درون هملت را تجربه کنید.

ویلی وونکا

چارلی و کارخانه شکلات‌سازی؛ رولد دال

مرد بالغ و موفقی که از هر بچه‌ای بازیگوش‎تر است و بیشتر از هر بچه‌ای عاشق شکلات است. شخصیت‌های بزرگسالی که روحیات کودکانه دارند، تیغ دو لبه هستند. یا خیلی توی ذوق می‌زنند و غیرواقعی به نظر می‌رسند یا مثل ویلی وونکای رولد دال تا آخر عمر از ذهن خواننده پاک نمی‌شوند. رولد دال موفق شده شیطنت و شوخ‎طبعی این شخصیت را به خوبی با ویژگی‌های به ظاهر منفی چون منزوی، وسواسی و بیش از حد دقیق بودن ترکیب کند و معجونی خارق‌العاده برای خواننده بسازد.

جین ایر

جین ایر؛ شارلوت برونته

جین ایر شاید در نظر اول برای قرار گرفتن در لیست بهترین شخصیت‌های داستانی بیش از حد ساده و معمولی به نظر بیاید (وقتی با شخصیتی مثل مادام بوآری مقایسه بشود) اما برونته چیزهای زیادی در پس این سادگی مخفی کرده است. دختری پرشور، اخلاق‌مند و باهوش که راضی نمی‌شود معشوقه آقای راچستر بشود و آنقدر شخصیت عمیقی دارد که در میان یک عشق پرشور و جذاب، خواننده را با این تصمیم خودش همراه می‌کند. و البته آخر داستان به اندازه این جمله تلخ نیست!

کوزیمو لارس دو روندو

بارون درخت نشین؛ ایتالو کالوینو

مردی که به خاطر قولی که به دختر مورد علاقه‌اش داده می‎رود بالای درخت‌ها زندگی می‌کند تا هرگز پایش به زمین نخورد. همین تعریف کوتاه نشان می‌دهد با چه شخصیت خارق‌العاده و منحصر به فردی طرف هستیم. شخصیتی که در کنار این تصمیم‌های عجیب و غریبش به شدت بی‌باک، خوش‌فکر و البته بامزه است.

هولدن کالفیلد

ناطور دشت؛ دی.جی سلینجر

اگر در دهه سوم زندگی‌تان باشید، همه نکات شرم‌آور جوانی خودتان را در این شخصیت پیدا خواهید کرد. یک پسر خودشیفته، سردرگم و یاغی که کلی ویژگی منفی دیگر هم دارد که می‌تواند او را از لیست ما بیرون بیاندازد. هولدن کالفیلد دنیای اطرافش را سطحی و بی‌فایده می‌بیند اما در نهایت موفق می‌شود خودش را در دلتان جا کند و شما را با جوانی‌تان آشتی بدهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن