گربه راهنمای ما

کتاب “گربه راهنمای ما” چند وقتی است که از سوی نشر شمعدونی در اختیار خوانندگان قرار گرفته است. کتاب به قلم استفان گارنیه است. خانم مطهره حیدری این کتاب را به زبان فارسی ترجمه کرده است. ترجمه روان و خوانا یکی از امتیازات کتاب “گربه راهنمای ما” است هرچند نمی‌توان کتاب را عاری از غلط های دستوری دانست اما در مجموع کتابی نیست که پس از خواندن چند جمله یا پاراگراف موضوع اصلی را گم کنیم و مجبور باشیم به عقب برگردیم. ابهامی در جملات و پاراگراف ها دیده نمی‌شود. مطهره حیدری تحصیل کرده ی زبان فرانسه است و برگردان این کتاب را با رعایت کپی رایت بین المللی از زبان فرانسه انجام داده است. تاکنون کتاب “گربه راهنمای ما” به زبان های بسیاری ترجمه شده و در سطح جهانی از فروش بسیار خوبی برخوردار بوده است. به شخصه معتقدم این کتاب هدیه ای برای خوانندگان ایرانی و آشنایی و آشتی دوباره ما با حیوانات است. در ادامه با آراد مگ همراه باشید.

درباره کتاب “گربه راهنمای ما”

هدیه ای جالب برای عاشقان گربه: راهنمایی مفید برای سبک زندگی شما که کمک می‌کند بیشتر شبیه گربه خود زندگی کنید. به گربه‌ی خود حق می‌دهید که نگران دوران بازنشستگی خود باشد؟ نه. آیا گربه‌ها کار می‌کنند که بخواهند نگران باشند؟ مثل این که! گربه‌ها نسبت به حوادث واکنشی نشان می‌دهند؟ وقتی ترجیح می‌دهند پنجه‌های خود را لیس بزنند و از پنجره به بیرون نگاه کنند.

گربه‌ها آزاد هستند. آن‌ها آرام، هوشیار، عاقل، برازنده، جذاب و مغرورند. در حقیقت، گربه‌ها چیزی بیشتر از ما از رازهای چگونه زندگی کردن نمی‌دانند، هر گونه ای که باشیم فرقی ندارد! در این کتاب، استفان گارنیه به ما نشان خواهد داد که در مدت پانزده سال زندگی با گربه خود، چه چیزهایی از او یاد گرفته است و تمام راه‌هایی را که می‌توانیم از رازهای گربه‌ها برای زندگی استفاده کنیم به ما آموزش خواهد داد – در محل کار، در خانه و در تعامل با دوستان. لپ‌تاپ تان را ببندید. ساعت زنگدار را دور بیندازید. حالا وقت آن است که مثل یک گربه زندگی کنید!

Stephane Garnier, Author
Stephane Garnier, Author

سایت Waterstones می‌گوید:

خنده دار است، با این حال، این هم روشی جدید برای کمک به سبک زندگی از سوی نویسنده فرانسوی، استفان گارنیه است. از یاد گرفتن درس با گربه گارینه، زیگی، درباره زندگی لذت ببرید. چرا زندگی مثل یک گربه می‌تواند راز شادی و موفقیت باشد. نویسنده فرانسوی، استفان گارینه، این گونه استدلال می‌کند:

اینجا صحبت از یک الگوی جدید و عالی است. آن‌ها تعادلی خوب در کار و زندگی دارند (با تاکید بر بخش زندگی)، آن‌ها همیشه استراحت می‌کنند و چشمانی روشن دارند، در مذاکره بسیار موفق هستند طوری که وارد هر خانه ای می‌شوند بدون اینکه اجاره ای پرداخت کنند. آن‌ها از محبوبیت جهانی برخوردارند. طوری که همه می‌خواهند گربه باشند. در اینجا خواهیم گفت چطور استفان گارنیه این کار را انجام داده است.

واگذار کنید!

گربه‌ها برای خودشان چای درست نمی‌کنند، کارهای چاپیشان را انجام نمی‌دهند و یا مجبور نیستند خودشان پاورپوینت جلسه های خود را آماده کنند. به جای آن، آن‌ها زمان را به اختیار خود می‌گیرند، نوعی برون ریزی نسبت به مضامین زندگی دارند، مانند گرفتن غذا و توجه به انسان. این سبب می‌شود انسان‌ها حس کنند مهم اند – گربه‌ها برای زندگی آدمی ضروری هستند. می‌توانید این الگو را در محل کار خود شبیه سازی کنید. در اغلب موارد، مدیران در دام کار کارمندان خود می‌افتند و مدام آن‌ها را بررسی می‌کنند. نتیجه اش جز وقت تلف کردن و چیزی جز گرفتن استقلال کاری کارمندان و کار زیاد برای رئیس نیست. یک گربه هرگز این کار را نمی‌کند.

بیش از حد فکر نکنید!

گربه‌ها می‌دانند چطور چیزی را رها کنند. آن‌ها احساسی نسبت به زمان ندارند، بنابراین استرسی هم ندارند، بلکه بر روی لحظه تمرکز می‌کنند. در نتیجه دل مشغولی آن‌ها زیاد نیست و برای لذت بردن از زندگی خود آزاد هستند.

هر طور که هستید خودتان را بپذیرید!

گربه‌ها در مورد ویژگی یا خصوصیتی دیگر گربه‌ها یا حیوانی دیگر، شگفت‌زده نمی‌شوند، گربه‌ها نسبت به دوست خود یا گربه ای دیگری که دوست جدیدی پیدا کرده حسادت نمی‌کنند. آن‌ها می‌دانند که این فکرها یا سوال ها بی‌هوده و مخرب هستند. در عوض آن‌ها به اینکه چه کسی هستند، افتخار می‌کنند.

به سرعت وفق پیدا کنید!

گربه‌ها همیشه روی پاهای خود فرود می‌آیند، به معنای واقعی کلمه. این به این دلیل است که آن‌ها می‌دانند که همه کارهای آن‌ها دلیل بر آزادی آن‌هاست تا از چیزهای مهم در زندگی لذت ببرند، مانند پنجول کشیدن و لم دادن.

تنها کاری را که انتخاب کرده‌اید انجام دهید!

آیا تا به حال سعی کرده‌اید که گربه ای را مجبور کنید که طبق میل شما عمل کند؟ دقیقا، غیر ممکن است. دوستتان از شما می‌خواهد که او را برای شام به یک رستوران گران ببرید، دوست ندارید بروید چون رستوران گرانی است یا کسی می‌خواهد که کاری سنگین و مدیریتی را به شما محول کند و از شما انتظار دارد قبول کنید. مردم برای گفتن حقیقت به شما احترام خواهند گذاشت، چون آن‌ها به گربه احترام می‌گذارند.

هرگز فرصت استراحت را از دست ندهید!

گربه‌ها استاد ذن هستند و برای یک روز مرخصی یا دعوت به استخر منتظر نمی‌مانند. هر زمان احساس کنند نیاز به استراحت دارند در هر حالتی استراحت می‌کنند.

خودتان را از قضاوت خلاص کنید!

گربه‌ها وارد استبداد اجتماعی نمی‌شوند و یا نسبت به شهرت خود نگران نیستند و حتی خشونتی هم نسبت به باقی رفقای خود ندارند. روی هم رفته وارد این بازی های پیچیده نمی‌شوند. آن‌ها مدیران بسیار خوبی هستند که نیازی به فریاد زدن ندارند – حضور آن‌ها برای ترساندن کافی است – و انرژی بیخودی مصرف نمی‌کنند تا نشان دهند که سرشان شلوغ است.

همراه واقعی خود را انتخاب کنید!

گربه‌ها وانمود نمی‌کنند دوست دارند افرادی که سربار آن‌ها هستند را دوست داشته باشند. آن‌ها می‌دانند که چه کسی برای کیفیت زندگی آن‌ها ضروری است و به آن‌ها وفادار خواهد بود و همدلی را به آن‌ها نشان خواهد داد. در غیر این صورت، آن‌ها پنجه‌های خود را بیرون می‌کشند.

از سگ‌ها دوری کنید!

از نظر گردآورنده این متن شاید تنها نقطه ضعف کتاب همین نکته باشد! و می‌توان فهمید که استفان گارنیه آدمی کاملا گربه دوست است.

سبک زندگی گربه ای

چه کسی می‌تواند با یک گربه زندگی کند و بیشتر وقتش را فقط صرف تماشای او کند؟ و اول از همه، او می‌تواند روز و شب گربه خود را تحسین کند و سپس به سادگی یک کتاب پرفروش بین‌المللی بنویسد. مطلقا همه باید کتاب ” گربه راهنمای ما” را بخوانید، چه گربه ای پشمالو داشته باشید یا نه، و یا فقط این مخلوقات دوست ‌داشتنی و خارق‌العاده را تحسین کنید.

گربه‌ها از زمان‌های بسیار دور ما را شیفته خود کرده‌اند. ما آن‌ها را مشاهده کردیم و سعی کردیم نقاط قوت، خصوصیات آن‌ها، رفتارها، عادت ها و خط قرمزهای آن‌ها را درک کنیم. جالب است بدانید که گربه تنها حیوانی است که از سوی انسان اهلی نشده است و او صرفا برای رفع نیازهای خود به انسان نزدیک شد و باید گفت الحق کار خود را خوب بلد بود.

اگر شما هم فکر می‌کنید که واقعا چه چیزی می‌توان از گربه‌ها یاد گرفت، پاسخ واقعا ساده است – همه چیز. شما می‌توانید در مورد نحوه پذیرش کامل خود و یا انطباق خود با هر شرایطی از گربه‌ها یاد بگیرید، چطور به راحتی استراحت کنید و یا به طور خردمندانه ای رفتار کنید و یا از تنش ها فاصله بگیرید، چطور خوشحال باشید و از زندگی طبیعی خود لذت ببرید. اینها درس‌هایی هستند که ما می‌توانیم از گربه‌ها و حتی بهتر از آن‌ها و در کمترین زمان، از این کتاب یاد بگیریم. سبک زندگی گربه‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد که زندگی بدون استرسی داشته باشند، زیرا گربه‌ها یک اولویت ساده دارند: و آن آسایش شادکامی آن‌ها است.

کلام آخر

کتاب پر شده از مشاهدات بسیار مفصل و سرشار از علاقه نامحدود استفان به زیگی، این کتاب بهترین دوست شما برای یک شب بی حوصله خواهد بود و چه راهی بهتر از این که چنین شبی را با مطالعه درباره گربه‌ها سپری کنید، بجای اینکه بنشینید و انبوهی از کرک را از روی فرش جمع کنید. این کتاب انتخابی فوق‌العاده کامل برای کسانی است که می‌خواهند از چشم گربه‌ها به دنیا نگاه کنند. هر روز از گربه خود الهام بگیرید، چه در مدیریت روابط خود، کنترل استرس و دانستن اینکه چطور رها کنید و چگونه اعتماد به نفس خود را بازسازی کنید.

 سایت های بین المللی AMAZON، GOODREADS، WATERSTONES، STANDARD و … که به معرفی این کتاب پرداختند نقدهای بسیار خوب و مثبتی چه از طرف خود منابع و چه از سوی خوانندگان گفته شد. انتشار کتاب “گربه راهنمای ما” در ایران تا کنون بازخورد مثبتی داشته است اما آنچه در کنار این موضوع اهمیت پیدا می‌کند، وجود برخی جبهه گیری ها نسبت به مقوله حیوانات است.

اما در نظرهای فارسی از سوی خوانندگان برخی نظرها کمی مغرضانه و شاید از روی ناآگاهی نسبت به حیوانات و مزایایی که آن‌ها می‌توانند برای ما به همراه داشته باشند، اعلام می‌شود. برخی کتاب را بی مایه و محتوا دانستند. و این در حالی است که کتاب “گربه راهنمای ما” مملو از نکات آموزنده در راستای افزایش کیفیت زندگی ما انسان ها است و در اینجا صرفا نویسنده، استفان گارنیه، مشاهدات خود و آنچه از زندگی یک گربه در مسیر رشد تکاملی خود آموخته است را با ما به اشتراک می‌گذارد.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.