ادبیاتمعرفی کتابهمه چیز از همه جا

کتاب هایی برای دوستی با دنیای کتابخوانی

کتاب و کتاب‌خوانی عادتی است که باید از سنین کودکی به آن عادت کرد و فرزندان را به آن عادت داد. کتاب‌های خوبی برای شروع این مسیر وجود دارد.

کتاب دوستی است که همیشه با ماست و همیشه بهترین نکات را به ما می‌آموزد. بدون شک کتاب‌خوانی عادتی است که باید در سنین کودکی در افراد ایجاد شود و برای ایجاد علاقه به کتاب و کتاب‌خوانی در افراد کتاب‌های خوب زیادی وجود دارد.

در این مطلب به سراغ معرفی بهترین کتاب‌ها برای کسانی که تازه می‌خواهند به دنیای زیبای کتاب‌خوانی وارد شوند، رفته‌ایم. با آرادمگ همراه باشید تا این کتاب‌های خوب را بهتر بشناسید.

شازده کوچولو

novel-aradmag-001

شازده کوچولو یا شهریار کوچولو یا شاهزاده کوچولو، داستانی اثر آنتوان دو سنت اگزوپری است که اولین بار در سپتامبر سال ۱۹۴۳ در نیویورک منتشر شد.

این کتاب به بیش از ۳۰۰ زبان و گویش ترجمه‌شده است و با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ شناخته می‌شود. کتاب شازده کوچولو «خوانده‌شده‌ترین» و «ترجمه‌شده‌ترین» کتاب فرانسوی‌زبان جهان است و به‌عنوان بهترین کتاب قرن ۲۰ در فرانسه انتخاب‌شده است. از این کتاب به‌طور متوسط سالی ۱ میلیون نسخه در جهان به فروش می‌رسد. این کتاب در سال ۲۰۰۷ نیز به‌عنوان کتاب سال فرانسه برگزیده شد.

در این داستان سنت اگزوپری به شیوه‌ای سورئالیستی به بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می‌پردازد. طی این داستان سنت اگزوپری از دیدگاه یک کودک که از سیارکی به نام ب ۶۱۲ آمده، پرسشگر سؤالات بسیاری از آدم‌ها و کارهایشان است.

سال ۱۹۳۵، هواپیمای سنت اگزوپری که برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش می‌کرد، در صحرای بزرگ آفریقا دچار نقص فنی شد و به‌ناچار در همان‌جا فرود آمد.

همین سانحه دلیلی برای نگارش شازده کوچولو شد که در آن شخصیت قهرمان داستان، خلبانی بی‌نام، پس از فرود در کویر با پسر کوچکی آشنا می‌شود. پسرک به خلبان می‌گوید که از سیارکی دوردست می‌آید و آن‌قدر آنجا زندگی کرده که روزی تصمیم می‌گیرد برای اکتشاف سیاره‌های دیگر دیار خود را ترک کند.

تا به امروز ترجمه‌های زیادی از شازده کوچولو به زبان فارسی عرضه‌شده است ولی یکی از ماندگارترین ترجمه‌های شازده کوچولو، ترجمه احمد شاملو است. شاملو همچنین نسخه صوتی این کتاب را با همکاری بسیاری از هنرمندان بزرگ تهیه‌کرده بود که بسیار محبوب شد.

غرور و تعصب

novel-aradmag-002

غرور و تعصب، رمان مشهوری اثر جین آستین، نویسنده انگلیسی است. این اثر دومین کتاب جین آستین است. او این داستان را در سال ۱۷۹۶، درحالی‌که تنها ۲۱ سال داشت، نوشت، اما تا سال ۱۸۱۳ چاپ نشد. اکثر منتقدان غرور و تعصب را بهترین اثر جین آستین می‌دانند و خود او آن را «بچه دلبند من» می‌نامید. بااین‌حال، این کتاب که ابتدا بانام تأثرات اولیه نوشته‌شده بود تا مدت‌ها توسط ناشران رد می‌شد و وقتی پس از ۱۷ سال به چاپ رسید، به‌جای نام آستین، نام «یک خانم» به‌عنوان نام نویسنده روی جلد به چشم می‌خورد.

از این رمان بارها فیلم‌سازی شده است که یکی از معروف‌ترین نسخه‌های آن در سال ۲۰۰۵ با بازی کیرا نایتلی در نقش «الیزابت» و متیو مک‌فادین در نقش «آقای دارسی» بوده است.

خلاصه داستان رمان مشهور غرور و تعصب ازاین‌قرار است که آقا و خانم بنت، پنج دختردارند. جین و الیزابت دو خواهر بزرگ خانواده هستند. دو خواهر کوچک‌تر بسیار سربه‌هوا بوده و همیشه خواهران بزرگ‌تر را به دردسر می‌انداختند. دختر وسط (مری) تنها دختر نازیبای خانواده است بنابراین به یادگیری ساززدن مشغول است. در همسایگی‌شان در قصری به نام «نِدِرفیلد» مردی سرشناس و ثروتمند به اسم «چارلز بینگلی» ساکن شده که بسیار بامحبت و خوش‌چهره است. خانم بنت سعی می‌کند تا هر طور شده مرد جوان را برای ازدواج به یکی از دخترانش مایل کند.

کلبه عمو تام

novel-aradmag-003

کلبه عمو تام، اثر مشهور نویسنده آمریکایی، هریت بیچر استو است که مضمونی ضد برده‌داری دارد.

این کتاب در سال ۱۸۵۲ منتشر شد و تأثیر زیادی بر جنگ داخلی آمریکا، موضوع آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و برده‌داری در آمریکا گذاشت. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب داستان در قرن نوزدهم و دومین کتاب پرفروش بعد از انجیل (با کمک قانون لغو برده‌داری) بود و در چاپ اول ۳۰۰ هزار عدد از آن فقط در آمریکا فروش رفت.

کلبه عمو تام در ابتدا به‌صورت پاورقی دریکی از روزنامه‌ها چاپ شد و وقتی به‌صورت کتاب چاپ شد نه‌تنها در آمریکا بلکه در تمام کشورهای جهان نیز میلیون‌ها نسخه از آن به فروش رفت و تا سال‌ها نمایش‌هایی بر اساس آن بر صحنه تئاترهای جهان اجرا شد. طولی نکشید که در آمریکا خانم استو از یک‌سو به شخصیتی بسیار محبوب و از سوی دیگر به چهره‌ای بسیار منفور مبدل شد. حتی در اواسط جنگ داخلی آمریکا آبراهام لینکلن رئیس‌جمهور وقت آمریکا در ملاقاتی به او گفت:

«پس شما همان خانم کوچکی هستید که باعث جنگی بزرگ (جنگ داخلی آمریکا) شد».

به دلیل اینکه جنگ داخلی ۹ سال بعد از انتشار کتاب آغاز شد عده‌ای انتشار این رمان را جنجالی‌ترین حادثه در تاریخ رمان‌نویسی می‌دانند.

تولستوی پس از خواندن این کتاب در ستایش آن گفت:

«این رمان یکی از بزرگ‌ترین فراورده‌های ذهن بشر است.»

ملت عشق

novel-aradmag-004

ملت عشق یکی از محبوب‌ترین رمان‌های سال‌های اخیر است که نویسنده محبوب ترکیه‌ای، الیف شافاک آن را به رشته تحریر درآورده است. این کتاب تا امروز بیش از ۵۰۰ بار در ترکیه تجدید چاپ‌شده و توانسته رکورد پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ترکیه را نیز به دست آورد. ترجمه فارسی آن در مدتی کوتاه، عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های بازار کتاب ایران را کسب کرده است.

روایت اصلی ملت عشق در رابطه با شمس و مولانا و رابطه‌ای این دو شخصیت است. داستان از زبان آن‌ها روایت می‌شود و به زوایای مختلف شخصیت می‌پردازد. نویسنده در این کتاب دو داستان و در حقیقت زندگی شخصیت‌های دو دوره زمانی مختلف را به‌موازات هم پیشبردهاست. دوره اول در حدود ۶۳۹ تا ۶۴۵ قمری حول‌وحوش زندگی مولانا و شمس می‌گردد و دوره دوم در سال ۲۰۰۸ و درباره زندگی زنی چهل‌ساله است که به‌تازگی شغل ویراستاری یک کتاب را برعهده‌گرفته است. همان‌طور که از نام انگلیسی آن برمی‌آید در این کتاب چهل قانون عشق آورده شده که از زبان شمس تبریزی است. از ویژگی‌های جالب کتاب این است که در حدود بیست راوی مختلف دارد و در ابتدای هر بخش راوی آن نیز ذکر می‌شود.

تصویر دوریان گری

novel-aradmag-005

تصویر دوریان گری، رمان گوتیک فلسفی از اسکار وایلد، نویسنده مشهور اهل ایرلند است. اسکار وایلد، با نوشتن این رمان و البته نمایشنامه اهمیت جدی بودن بود که به شهرت جهانی رسید.

تصویر دوریان گری به دلیل تازگی موضوع و شاید هم به دلیل آنکه چهره خود نویسنده را منعکس می‌کند، شهرت زیادی پیداکرده. وایلد با این اثر تمثیلی قصد داشته است نشان بدهد که تغییر شکلی که از هنر بر امور واقعی پدید می‌آید تا چه حد می‌تواند نیرومند و نافذ باشد. مقاله‌های تحقیقی و انتقادی وایلد در مجموعه‌ای با عنوان نیت‌ها در اصول زیبایی‌شناسی و هنر محض، شامل چهارمقاله است که وایلد در آن‌ها خواسته ثابت کند که مسائل بی‌شماری که حل آن به‌وسیله مذهب و اخلاق میسر نمی‌گردد، به‌وسیله هماهنگی در هنر حل می‌شود و همچنان که هر قطره‌ای در دریا به مروارید خالص تغییر شکل می‌دهد، در عالم هنر نیز هرچه وارد می‌شود، به زیباترین حالت تبدیل می‌گردد.

این رمان سال ۱۸۹۰ نوشته‌شده است؛ یعنی ۱۰ سال قبل از مرگ اسکار وایلد.

دوریان گری جوان خوش‌چهره است که تنها به زیبایی و لذت پایبند است و پس‌ازآنکه که دوست نقاشش از او پرتره‌ای در کمال زیبایی و جوانی می‌کشد، او با دیدن آن از فکر گذشت زمان و نابودی جوانی و زیبایی غمگین می‌شود؛ پس در همان لحظه آرزو می‌کند که چهره خودش پیوسته جوان و شاداب بماند و در عوض، گذشت زمان و پیری و پلیدی‌ها بر پرتره او منتقل شود. پس از مدتی متوجه می‌شود که آرزویش برآورده شده ولی یکی از دوستان او به نام لرد هنری کم‌کم او را به راه‌های پلید می‌کشاند و تصویر دوریان گری در پرتره، به‌مرور، پیرتر، پلیدتر و کریه‌تر می‌شود. دوریان گری به‌مرور تا جایی پلید می‌شود که اولین قتل خود را انجام می‌دهد و نقاش آن تصویر، بسیل هاوارد را می‌کشد.

قتل در قطار سریع‌السیر شرق

novel-aradmag-006

آگاتا کریستی به‌عنوان یکی از برترین نویسنده‌های جنایی و معمایی قرن شناخته می‌شود که کتاب قتل در قطار سریع‌السیر شرق از محبوب‌ترین رمان‌های اوست.

آگاتا کریستی، نویسنده انگلیسی داستان‌های جنایی و ادبیات کارآگاهی بود. او بانام مستعار مِری وستماکوت، داستان‌های عاشقانه و رومانتیک هم نوشته است، ولی شهرت اصلی‌اش به خاطر ۶۶ رمان جنایی اوست.

داستان‌های آگاتا کریستی، به‌خصوص آن دسته که درباره ماجراهای کارآگاه هرکول پوآرو یا خانم مارپل هستند، نه‌تنها لقب «ملکه جنایت» را برای او به ارمغان آوردند بلکه او را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مبتکرترین نویسندگانی که درراه توسعه و تکامل داستان‌های جنایی کوشیده‌اند نیز معرفی و مطرح کردند.

آگاتا کریستی در کتاب رکوردهای گینس مقام اول در میان پرفروش‌ترین نویسندگان کتاب در تمام دوران و مقام دوم (بعد از ویلیام شکسپیر) در میان پرفروش‌ترین نویسندگان در هر زمینه‌ای را به خود اختصاص داده است. تخمین زده‌شده است که یک میلیارد نسخه از کتاب‌های او به زبان‌اصلی و یک میلیارد نسخه دیگر در ترجمه‌های گوناگون به ۱۰۳ زبان دنیا به فروش رسیده است محبوبیت جهانی کریستی به آن درجه است که به‌طور مثال در کشوری چون فرانسه تعداد کتاب‌هایی که از او تا سال ۲۰۰۳ به فروش رسیده حدود ۴۰ میلیون جلد بوده است.

داستان رمان در رابطه با یکی از پرونده‌های جنایی هرکول پوآرو است. هرکول پوآرو در هنگام سیاحت در ترکیه با تلگرافی به لندن احضار می‌شود. او به‌سختی دریکی از کوپه‌های واگن تخت خواب‌دار قطار سریع‌السیر شرق جایی پیدا می‌کند و به سمت لندن به راه می‌افتد.

در قطار پوآرو هم‌سفرانش را زیر نظر می‌گیرد و بلافاصله متوجه می‌شود که افرادی که در واگن او هستند، جمع ناهمگونی را تشکیل می‌دهند. درواقع از تمام طبقات اجتماعی نماینده‌ای در داخل این واگن وجود دارد، ولی کسی که بیشتر از بقیه توجهش را جلب می‌کند ساموئل راچت، یک تاجر خیر آمریکایی است که از چشمانش پیداست آن‌طور که وانمود می‌کند، آدم خیرخواه و خوبی نیست. خود راچت هم به پوآرو نزدیک می‌شود و اظهار علاقه می‌کند که او را به سمت محافظ خود استخدام کند. پوآرو پیشنهاد او را نمی‌پذیرد، صرفاً به این دلیل که از قیافه راچت خوشش نمی‌آید و …

قتل در قطار سریع‌السیر شرق در بین آثار کریستی، به‌غیراز قتل راجر آکروید بیشترین تعداد خواننده‌ها را داشته است.

بخت پریشان

novel-aradmag-007

بخت پریشان، رمانی آمریکایی از جان گرین است. کتاب در قالب ادبیات داستانی نوجوانان نوشته‌شده است و در ۲۰۱۲ به چاپ رسید و در هفته اول فروش، رتبه نخست لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز را به خود اختصاص داد.

داستان فیلم، زندگی هرل گریس لنکستر ۱۶ ساله را روایت می‌کند که حدود سه سال است درگیر بیماری سرطان است اما توانسته با استفاده از دارویی جدید به شرایط بهترین برسد. به توصیه والدینش به جمع گروهی می‌پیوندد که در آن کودکان سرطانی شرکت دارند. در آنجا با آگوستوس واترز آشنا می‌شود که به خاطر سرطان استخوان یکی از پاهایش را ازدست‌داده است. این دو اوقات زیادی را باهم می‌گذرانند و روابطشان به‌مرور نزدیک‌تر می‌شود؛ اما هیزل سعی می‌کند بیماری آگوستوس بسیار پیشرفته‌تر از هیزل است و او می‌داند که تا چند وقت دیگر از دنیا خواهد رفت ولی امیدی که او دارد مثال‌زدنی است و سعی می‌کند این امید را در هیزل هم زنده نگه دارد.

آرزوی قلبی هیزل ملاقات با نویسنده کتاب محبوبش، پیتر ون هوتن، است که در حال حاضر در آمستردام زندگی می‌کند. با کمک آگوستوس و پس از درگیری بسیار با والدین و پزشکانش بالاخره موفق می‌شود راهی این سفر شود.

ملاقات با نویسنده اما آن‌طور که خودش تصور می‌کرد پیش نمی‌رود. در طول کتاب اتفاق‌های غیرمنتظره‌ای می‌افتد که سرنوشت آگوستوس و هیزل را برای همیشه عوض می‌کند.

در سال ۲۰۱۴ فیلمی بر اساس این رمان با اسم رمان ساخته شد که شیلین وودی و انسل الگورت در آن به ایفای نقش‌های اصلی پرداخته‌اند.

جنایات و مکافات

novel-aradmag-008

جنایت و مکافات، نام رمانی نوشته فئودور داستایوسکی، نویسنده پرآوازه روسی است. خلاصه داستان ازاین‌قرار است دانشجویی به نام راسکولنیکف به خاطر اصول مرتکب قتل می‌شود. بر اساس انگیزه‌های پیچیده‌ای که حتی خود او از تحلیلشان عاجز است، زن رباخواری را همراه با خواهرش که غیرمنتظره به هنگام وقوع قتل درصحنه حاضر می‌شود، می‌کشد و پس از قتل خود را ناتوان از خرج کردن پول و جواهراتی که برداشته می‌بیند و آن‌ها را پنهان می‌کند. بعد از چند روز بیماری و بستری شدن در خانه راسکولنیکف هرکس را که می‌بیند می‌پندارد به او مظنون است و با این افکار کارش به جنون می‌رسد. دراین‌بین او عاشق سونیا، دختری که به خاطر مشکلات مالی خانواده‌اش دست به تن‌فروشی زده بود، می‌شود. داستایوسکی این رابطه را به نشانه مِهر خداوندی به انسان خطاکار استفاده کرده است و همان عشق، نیروی رستگاری بخش است. البته راسکولنیکف بعد از اقرار به گناه و زندانی شدن در سیبری به این حقیقت رسید.

تنهایی پرهیاهو

novel-aradmag-009

تنهایی پرهیاهو، کتابی از بهومیل هرابال نویسنده اهل چک است. او این کتاب را در فاصله سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ نوشت و ازآنجاکه در کشورش ممنوع‌القلم بود اثر در سال ۱۹۷۶ به‌صورت مخفیانه منتشر شد. اولین انتشار اثر در کشور چک به سال ۱۹۸۹ برمی‌گردد. داستان، برخلاف بیشتر آثار هرابال، در دوره سلطه نظام کمونیستی رخ می‌دهد.

کتاب روایت تک‌گویی برونگرایانه یک کارگر پرس به نام آقای هانتا است. او در زیرزمینی مرطوب که انبار کاغذ باطله است روزگار می‌گذراند و کتاب‌هایی را که از سوی اداره سانسور به آنجا می‌آورند را خمیر می‌کند. آقای هانتا با خواندن این کتاب‌ها دنیا را به‌گونه‌ای دیگر می‌بیند.

اسم اصلی انتخابی خود هرابال برای راوی آدم بود. همچنین در رمان تشابه‌هایی بین آدم در انجیل و راوی دیده می‌شود.

هرابال تنهایی پرهیاهو را پس تلاش‌هایش برای نجات از بیماری و شرایط بد سیاسی نوشته است. او ابراز کرد که این کتاب امیدبخش او برای زندگی بوده است.

بعد از انتشار این کتاب هرابال حین غذا دادن به کبوترها از طبقه پنجم بیمارستان به پایین افتاد. خودکشی از طبقه پنجم و اینکه او چگونه انسان‌هایی که این راه را برای مرگ در نظر می‌گیرند در سایر آثار او و نامه‌هایی که نوشته است دیده می‌شود.

بادبادک‌باز

novel-aradmag-0010

بادبادک‌بازی، اولین اثر منتشرشده خالد حسینی، رمانی به زبان انگلیسی است. این رمان نخستین اثر یک نویسنده افغانستانی به زبان انگلیسی محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۷ میلادی فیلمی بر اساس این کتاب ساخته شد.

داستان از زبان امیر روایت می‌شود، امیر یک نویسنده اهل افغانستان از تبار پشتون ساکن کالیفرنیا است که برای نجات یک بچه راهی افغانستان می‌شود؛ افغانستانی که در تحت حاکمیت طالبان است و یکی از سخت‌ترین دوران تاریخ چند هزارساله‌اش را سپری می‌کند و به بهانه این سفر به افغانستان امیر داستان زندگی‌اش را تعریف می‌کند.

روایت این رمان دوستی امیر با حسن است; امیر در سن ۱۲ سالگی به یار همیشگی خود حسن خیانت می‌کند و این گناه تا سال‌ها او را درگیر می‌کند و حتی شادترین لحظات زندگی را برای او تیره‌وتار می‌کند.

در سال ۱۹۷۹ با حمله روس‌ها به افغانستان امیر با پدرش (بابا) از افغانستان فراری می‌شوند و تمام‌روزهای تلخ و شیرین گذشته را هم در ذهن خود به فریمانت می‌برند. در این زمان طالبان حسن و همسرش را به جرم هزاره بودن به قتل می‌رسانند و تنها پسری معصوم (سهراب) از آن‌ها به یادگار می‌ماند، پسری که در دستان طالبان اسیر می‌شود. امیر با شنیدن این داستان به خاطر جبران خیانتش نسبت به حسن تصمیم به نجات دادن آن پسر می‌گیرد و از امریکا دوباره به افغانستان برمی‌گردد و آنجا با حقیقتی درباره‌ی پدرش و حسن روبرو می‌شود…

بدون شک رمان‌های مطرح زیادی در فرهنگ‌ها و به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است و در کشورمان هم رمان‌های بسیار خوبی به رشته تحریر درآمده است، در این بخش به بررسی بهترین رمان‌های ایرانی برای شروع این مسیر می‌پردازیم.

چشم‌هایش

novel-aradmag-0011

چشم‌هایش نام رمانی از بزرگ علوی است که برای نخستین بار در سال ۱۳۳۱ منتشر شد. بزرگ علوی در این رمان روش استعلام و استشهاد را به‌کاربرده، به این صورت که قطعات پراکنده یک ماجرا را کنار هم گذاشته و از آن طرحی کلی آفریده است که بر حدس و گمان تکیه دارد این شیوه بیشتر در ادبیات پلیسی معمول است. برخی معتقدند این رمان و شخصیت استاد ماکان، با الهام از زندگانی کمال‌الملک نگاشته شده است و گروهی دیگر آن را شرح‌حالی از زندگی تقی ارانی می‌دانند.

داستان رمان ازاین‌قرار است که استاد ماکان نقاش بزرگ که یک مبارز سیاسی علیه دیکتاتوری رضاشاه است در تبعید درمی‌گذرد. یکی از آثار باقی‌مانده از او، پرده‌ای است بنام «چشم‌هایش»، چشم‌های زنی که گویا رازی را در خود پنهان کرده است.

راوی داستان که ناظم مدرسه و مسئول نمایشگاه آثار استاد ماکان است، سخت کنجکاو است راز این چشم‌ها را دریابد؛ بنابراین سعی می‌کند زن در تصویر را بیابد و از ارتباط او با استاد ماکان بپرسد. پس از سال‌ها ناظم زن موردنظر را پیدا می‌کند و در خانه او باهم گفتگو می‌کنند. زن به او می‌گوید که او دختری از خاندانی ثروتمند بوده است و به خاطر زیبایی‌اش توجه مردان بسیاری را جلب خود می‌کرده اما آن‌ها برای او سرگرمی‌ای بیش نبودند و تنها استاد ماکان بود که توجهی به زیبایی و جاذبه‌اش نداشته است.

این کتاب به زبان‌های عربی و کرده ترجمه‌شده و در کردستان طرفداران زیادی دارد.

سمفونی مردگان

novel-aradmag-0012

سمفونی مردگان، رمانی عباس معروفی است. این رمان برنده جایزه سال ۲۰۰۱ از بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده است. داستان رمان ازاین‌قرار است که آیدین فرزند خانواده‌ای سنتی است. او و خواهرش آیدا هیچ‌وقت مطابق میل خانواده نبوده‌اند. خانواده‌ای نسبتاً مرفه در اردبیل که در بازار آجیل‌فروش‌ها مغازه‌ای بزرگ دارند و چهار فرزند: یوسف که موقع حمله روس‌ها به تقلید از چتربازان روس از بلندی خود را به پایین پرت می‌کند، آیدین و آیدا: دوقلوهای بازیگوش و اورهان، فرزند محبوب پدر.

سووشون

novel-aradmag-0013

سووشون، اولین رمان سیمین دانشور، نویسنده ایرانی است که سال ۱۳۴۸ منتشر شد. داستان سووشون در شیراز و در سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد و فضای اجتماعی سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۵ را به نمایش درمی‌آورد. به عقیده بعضی از منتقدان، برخی از وقایع تاریخی دهه ۱۳۳۰ مثل کودتای ۲۸ مرداد نیز درروند رمان انعکاس داشته است؛ چنان‌که یکی از شخصیت‌های محوری داستان در روز ۲۹ مرداد کشته می‌شود. علت نام‌گذاری این کتاب، نیز تشابه سرانجامِ یکی از شخصیت‌های داستان با سرنوشت سیاوش، قهرمان اسطوره‌ای ایران باستان است. سووشون یا سیاووشان برگرفته از عنوان مراسم سوگواری برای سیاوش است. این کتاب اولین بار در تیرماه سال ۱۳۴۸ منتشر شد و تا سال ۱۳۹۳ به چاپ نوزدهم رسید. این کتاب یکی از پرمخاطب‌ترین رمان‌های فارسی در ایران است و برآورد می‌شود تا سال ۱۳۹۵ بیش از پانصد هزار نسخه از آن به فروش رسیده باشد. سووشون، علاوه بر این، به زبان‌های مختلف دنیا ازجمله انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی و چینی نیز ترجمه‌شده است. نمایش سووشون با اقتباس از این رمان، در سال ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ در تهران به روی صحنه رفته است.

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم

novel-aradmag-0014

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم اثر ماندگار دیگری از نادر ابراهیمی. این داستان‌نویس معاصر بیش از نود کتاب به رشته تحریر درآورده است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به یک عاشقانه آرام، خانه‌ای برای شب، چهل نامه کوتاه به همسرم اشاره کرد.

این کتاب داستان، دختری است به نام هلیا که راوی داستان است و تصمیم می‌گیرد با پسر کشاورزی ازدواج کند.

رمان‌های ایرانی محبوب و زیادی در تا به امروز توسط نویسندگان بزرگ منتشرشده است و ما بدر اینجا به معرفی برترین رمان‌های ایرانی برای کسانی که تازه‌وارد دنیای کتاب شده‌اند، پرداخته‌ایم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

فاطمه محمدی

فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن