با «ملت عشق» به درون خود سفر کنید

برای کتاب نخواند بهانه‌های زیادی وجود دارد… مثلا اینکه تمرکز ندارم یا وقتی شروع به کتاب خواندن می‌کنم سریع خوابم می‌گیرد… یک بهانه دیگر هم وجود دارد!اینکه تعداد کتاب‌ها آنقدر زیاد است که باعث می‌شود تا انتخاب یک کتاب سخت باشد… با همین بهانه‌ها خیلی‌ها قید خواندن را برای همیشه می‌زنند و در نتیجه اش تیراژ کتاب‌ها روز به روز کمتر می‌شود. ما اما قصد داریم به شما کمک کنیم که کتاب‌های خوب را شناسایی کنید. از نظر ما کتابی خوب است که به قدر کافی روان باشد و نثر پیچیده ای نداشته باشد… دومین ویژگی کتابی که معرفی می‌کنیم هم این است که جز پرطرفدارترین‌ها در ایران و جهان است. کتاب‌هایی که اغلب داستانی است و می‌تواند شما را به عنوان یک خواننده جذب کند… کتابی که این هفته به شما معرفی می‌کنیم.«ملت عشق» است.

چه کسی ملت عشق را نوشته است؟

ملت عشق رمانی است که تاکنون در ترکیه بیش از ۵۰۰ بار چاپ شده و در ایران به چاپ پنجاهم رسیده است. کتاب به دو بخش تقسیم می‌شود که بخشی از آن مربوط به زندگی شمس و مولانا می‌شود و از این جهت برای مردم هر دو کشور ترکیه و ایران جذابیت دارد. نویسنده این کتاب الیف شافاک است. او در سال ۱۹۷۱ در استراسبورگ فرانسه به دنیا آمده اما دوران کودکی و جوانی‌اش در آنکارا، مادرید، عمان، کلن، استانبول، بوستون، میشیگان و آریزونا گذشته است. خانم شافاک فارغ‌التحصیل رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه فنی خاورمیانه (آنکارا) است.  ترجمه این کتاب کار ارسلان فصیحی است. ترجمه ای ساده و البته با نثر منحصر به فرد که باعث می‌شود خواندن کتاب برای شما شیرین باشد.

بخش‌هایی از کتاب که خواندنی است

در بخشی از این کتاب آمده:« اگر یکی را که دوستش داری از دست بدهی، بخشی از وجودت همراه با او از دست می‌رود. مانند خانه‌ای متروکه اسیر تنهایی‌ای تلخ می‌شود؛ ناقص می‌مانی. خلا محبوبِ از دست رفته را همچون رازی در درونت حفظ می‌کنی. چنان زخمی‌است که با گذشت زمان، هر قدر هم طولانی، باز تسکین نمی‌یابد. چنان زخمی‌است که حتی زمانی که خوب شود، باز خون‌چکان است. گمان می‌کنی دیگر هیچ‌گاه نخواهی خندید، سبک نخواهی شد. زندگی‌ات به کورمال‌کورمال رفتن در تاریکی شبیه می‌شود؛ بی‌آن‌که پیش رویت را ببینی، بی‌آن‌که جهت را بدانی، فقط زمان حال را نجات می‌دهی… شمع دلت خاموش شده، در شب ظلمات مانده‌ای. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۹۶)»

موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

جالب اینجاست که در مورد ملت عشق دو گروه متفاوت وجود دارد. عده ای این کتاب را درجه یک توصیف می‌کنند و عده ای دیگر معتقدند که کتاب عمق چندانی ندارد. از ما اگر بپرسید به شما می‌گوییم که این کتاب خواندنی است چرا که چهل قاعده مهم در آن نوشته شده که در بهتر شدن زندگی به شما کمک خواهد کرد.

کتاب را همیشه در دسترس داشته باشید

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی‌های کتاب ملت عشق این است که شما می‌توانید جملات زیبایی را لا به لای متن کتاب پیدا کنید. اگر اهل‌هایلایت کردن بخش‌های خوب کتاب‌ها هستید بدون شک در ملت عشق از این بخش‌ها زیاد پیدا می‌کنید.این کتاب ۵۱۱ صفحه دارد و قیمت آن ۳۳ هزار تومان است.و البته شما با خرید کتاب‌های الکترونیکی می‌توانید هزینه ای به مراتب کمتر پرداخت کنید.

آزاده باقری
آزاده باقری روزنامه‌نگار هستم