زندگی‌نامه Coldplay

کلدپلی، گروه راک بریتانیایی است که در سال ۱۹۹۶ در لندن شکل گرفت. کلدپلی رنگ‌ها را در اوج ناامیدی همچون رویا با صدای کریس مارتین به رقص وا می دارد. گروهی متشکل از چهار نفر شامل، کریس مارتین نوزانده پیانو و خواننده، جانی باکلند گیتاریست، گای بریمن بیسیست و ویل چمپیون درامر گروه. هر چهارتای آن‌ها در کالج دانشگاهی لندن و از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۸ با هم بودند، در طی این مدت گروه نام خود را از Pectoralz به Starfish و سپس Coldplay تغییر داد. کارگردان خلاق و مدیر سابق، فیل هاروی، اغلب به عنوان پنجمین عضو گروه شناخته می‌شود. در آن دوران، آن‌ها دو مینی آلبوم را ضبط و منتشر کردند: Safety در سال ۱۹۹۸ و The Blue Room در سال ۱۹۹۹. پس از قرارداد آن‌ها با شرکت موسیقی پارلفون، به طور چشم‌گیری بر فروش آلبوم‌هایشان اضافه شد و در مسیری قرار گرفت که امروزه آن را طی کرده است. از کلد پلی بیوگرافی‌های بسیاری در گوگل هست. در این نوشتار تلاش کردیم با استفاده از چندین سایت معتبر موسیقی بتوانیم کامل‌ترین زندگی‌نامه گروه راک بریتانیایی کلدپلی را به زبان فارسی در اختیار خوانندگان عزیز آراد مگ قرار دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

چکیده کلدپلی

کلدپلی با انتشار آهنگ Yellow در سال ۲۰۰۰ به شهرتی جهانی دست یافت و در همان سال با نخستین آلبوم خود به نام  Parachutes، نامزد جایزه مرکوری شد. دومین آلبوم گروه، A Rush of Blood to the Head در سال ۲۰۰۲، تحسین منتقدان را برانگیخت و جوایز بسیاری از جمله بهترین آلبوم سال NME را از آن خود کرد. آلبوم بعدی آن‌ها، X&Y، بود که بهترین آلبوم پرفروش جهان در سال ۲۰۰۵ شد و بیشترین نظرات مثبت را دریافت کرد، هر چند برخی از منتقدان احساس می‌کردند که کیفیت این آلبوم در مقایسه با آلبوم قبلی کم‌تر است. چهارمین آلبوم استودیویی آن‌ها، Viva la Vida یا Death and All His Friends، (سال ۲۰۰۸) نام دارد که پرفروش‌ترین آلبوم در سراسر جهان در سال ۲۰۰۸ بود و از سوی برایان اِنو تولید شد و تا حد زیادی نقدهای بسیار خوبی دریافت کرد و سه جایزه گرمی را به دست آورد. کلدپلی در اکتبر ۲۰۱۱، پنجمین آلبوم استودیویی خود با نام Mylo Xyloto را منتشر کرد که در صدر چارت موسیقی بیش از ۳۴ کشور قرار گرفت و پرفروش‌ترین آلبوم راک بریتانیایی در سال ۲۰۱۱ شد و نقدهای بسیار خوبی را با خود به همراه آورد. در سال ۲۰۱۴، آن‌ها ششمین آلبوم را با نام Ghost Stories منتشر کردند که نظرات متفاوتی نیز دریافت کرد و در صدر چارت پرفروش‌ترین آلبوم در چندین کشور قرار گرفت. در دسامبر ۲۰۱۵، گروه هفتمین آلبوم خود را با نام Head Full of Dreams منتشر کرد که در چارت‌های موسیقی برترین رتبه‌ها را در دست گرفت، اما به طور کلی نظرات متفاوتی را دریافت کرد. همین آلبوم و مجموعه تورهای برگزار شده سبب شد تا مستندی با عنوان Head Full of Dreams از گروه کلدپلی ساخته شود. این مستند به شکل گیری گروه، روند تکاملی و پیشرفت آن و شکل نوشتن اشعار و تنظیم آهنگ های کلدپلی اشاره دارد. دیدن این مستند خالی از لطف نیست و چه بسا می‌توان آدرنالین و هیجان جاری در کنسرت‌های کلدپلی را حتی از پشت صفحه هوشمند هم حس و تجربه کرد.

کلدپلی موفق به کسب جوایز متعددی از جمله ۹ جایزه بریت و شش جایزه موسیقی ام‌تی‌وی اروپا و هفت جایزه گرمی از ۲۹ نامزدی شده‌ است. آن‌ها بیش از ۱۰۰ میلیون رکورد را در سراسر جهان به فروش رسانده‌اند که آن‌ها را به یکی از پرفروش‌ترین هنرمندان موسیقی جهان تبدیل کرده ‌است. سه آلبوم آن‌ها: Parachutes و A Rush of Blood to the Head و X&Y در زمره بهترین آلبوم‌های پرفروش تاریخ چارت انگلستان هستند. در دسامبر ۲۰۰۹، خوانندگان مجله رولینگ استون، گروه کلدپلی را به عنوان چهارمین هنرمند برتر دهه ۲۰۰۰ انتخاب کردند. کلدپلی از عوامل مختلف اجتماعی و سیاسی مانند کمپین های تجارت آزاد منصفانه همچون آکسفام و سازمان عفو بین‌الملل حمایت کرده‌ است. آن‌ها همچنین در پروژه‌های خیریه از جمله گروه Aid 20،  Live 8، جشنواره شهروند جهانی، صدای امداد رسانی، امید برای هائیتی، مزیت جهانی برای امداد زلزله، عشق برای منچستر، اسلحه مخفی پلیس، امداد ورزشی و موسسه سرطان نوجوانان بریتانیایی حضور دارند.

تاریخچه کلدپلی

سال‌های ۱۹۹۶- ۱۹۹۹: شکل گیری کلدپلی و نخستین سال‌های کاری

در سپتامبر ۱۹۹۶، کریس مارتین و جانی باکلند در کالج دانشگاهی لندن با یکدیگر دیدار کردند. این زوج بقیه سال دانشگاهی را با فکر شکل دادن گروه موسیقی خود گذراندند و در نهایت گروهی به نام Pectoralz را شکل دادند. گی بریمن، یکی از همکلاسی‌های مارتین و باکلند، بعدها به این گروه پیوست. تا سال ۱۹۹۷، این گروه که نام خود را به Starfish تغییر داده بود، برای جذب شنونده در کلاب‌های محلی شهرک کِمدِن حوالی لندن اجرا می‌کرد. کریس مارتین نیز دوست قدیمی خود فیل هاروی، که در دانشگاه آکسفورد مشغول تحصیل در رشته مطالعات کلاسیک بود را به عنوان مدیر گروه استخدام کرد. کلدپلی از آن زمان هاروی را به عنوان عضو پنجم گروه پذیرفت. اعضای گروه با آمدن ویل چمپیون کامل شد. چمپیون نواختن پیانو، گیتار، گیتار بیس و تین ویسل (نوعی ساز که از نظر ظاهری شبیه فلوت است و صدایی شبیه سوت دارد) را با کلدپلی آغاز کرد. او به سرعت نواختن درام را یاد گرفت (علی‌رغم نداشتن تجربه قبلی). گروه در نهایت نام کلدپلی را به عنوان نام اصلی گروه انتخاب کرد. نام کلدپلی را دانش‌آموز جوانی به نام تیم کرمپتون پیشنهاد داد.

در سال ۱۹۹۷، کریس مارتین با تیم رایس آکسلی، دانشجوی مطالعات کلاسیک آشنا شد. در یکی از تعطیلات آخر هفته در دهکده انگلیسی ویرجینیا واتر در ساری آن‌ها از یکدیگر خواستند تا آهنگ‌های خود را با پیانو بنوازند. کریس مارتین که از استعداد رایس آکسلی باخبر بود از او خواست تا نوازنده کیبورد گروه کلدپلی باشد اما رایس آکسلی که عضو گروه موسیقی خود به نام کین بود از این پیشنهاد استقبال نکرد. در سال ۱۹۹۸، گروه ۵۰۰ نسخه از آلبوم Safety را به شکل مینی آلبوم منتشر کرد. بسیاری از دیسک‌ها به شرکت‌های موسیقی و دوستان داده شد و فقط ۵۰ نسخه برای فروش باقی مانده بود. کلدپلی در دسامبر همان سال با شرکت مستقل موسیقی فیرسه پاندا قراردادی امضا کرد. نخستین کاری که از سوی پاندا منتشر شد تک آهنگ Brothers & Sisters بود که ضبط آن در ماه فوریه ۱۹۹۹، فقط چهار روز زمان برد.

کلدپلی پس از اتمام امتحانات نهایی دانشگاه، در اوایل سال ۱۹۹۹، قراردی پنج آلبومه را با شرکت موسیقی پارلفون امضا کرد. بعد از نخستین حضورش در فستیوال گلاستونبری، تصمیم گرفت تا مینی آلبوم دیگری را با نام The Blue Room ضبط کند. این آلبوم با پنج هزار نسخه در ماه اکتبر در دسترس عموم قرار گرفت و با آهنگ Bigger Stronger به رادیو بی‌بی‌سی ۱ راه یافت. جلسات ضبط‌ آلبوم The Blue Room پر سروصدا بود. چمپیون برای مدتی کوتاه از گروه اخراج شد اما بعدها کریس مارتین به او التماس کرد که به گروه بازگردد. سرانجام گروه اختلاف‌ها را حل کرد و سری قوانین جدیدی را برای حفظ گروه به کار برد. کلدپلی با الهام از گروه‌هایی مانند U2 و R.E.M. تصمیم گرفت دموکراسی را در بتن و متن آهنگ‌های خود اجرا کند. علاوه بر این، گروه مشخص کرد که هر کسی از مواد مخدر استفاده کند صددرصد اخراج خواهد شد.

"<yoastmark
کریس مارتین

سال‌های ۱۹۹۹ – ۲۰۰۲: آلبوم Parachutes

 آلبوم Parachutes و تور Parachutes

گروه در ابتدا قصد داشت نخستین آلبوم خود را در فاصله دو هفته ضبط کند. با این حال، تورها و دیگر اجراهای زنده باعث شد تا ضبط آلبوم بین سپتامبر ۱۹۹۹ تا آوریل – می ۲۰۰۰ انجام شود. این آلبوم در استودیو موسیقی راک فیلد، استودیو ماتریکس و استودیو ضبط صدای وَسیکس با تهیه کنندگی کن نلسون ضبط شد، اگرچه اکثر آهنگ‌های Parachutes در استودیو لیورپول پاراستریت ضبط شدند (جایی که آن‌ها به سه اتاق استودیویی دسترسی داشتند). فرآیند میکس آهنگ‌های آلبوم از سوی مهندس آمریکایی مایکل برائر در نیویورک انجام شد. در طی این مدت، آن‌ها در تور کارلینک به اجرای برنامه پرداختند، جایی که به رشد و پیشرفت این گروه راک بسیار کمک کرد.

کلدپلی بعد از انتشار دو مینی آلبوم و بدون هیچ ترانه برتری با نخستین آهنگ از آلبوم Parachutes به نام Shiver در لیست ۴۰ ترانه برتر قرار گرفت. آهنگی که در مارس ۲۰۰۰ منتشر شده بود و در همان هفته، کلدپلی در انجمن Tunbridge Wells در حمایت از گروه Terris به نوازندگی پرداختند. آهنگ Shiver در صدر چارت ۳۵ تک‌آهنگ‌ برتر بریتانیا قرار گرفت. ژوئن ۲۰۰۰ لحظه‌ی بزرگی در تاریخ کلدپلی است: گروه نخستین تور خود را از جمله اجرا در فستیوال گلاستونبری آغاز کرد. گروه آهنگ Yellow را نیز منتشر کرد. این نخستین آلبوم کلدپلی است که به پنج رتبه برتر صعود کرد و در جدول تک‌آهنگ‌های بریتانیا به رتبه چهار رسید. آهنگ Yellow و Shiver در ابتدا به عنوان مینی آلبوم در بهار ۲۰۰۰ منتشر شدند. بعدها در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۰ به عنوان یک تک‌آهنگ در بریتانیا انتشار پیدا کرد. در ایالات ‌متحده، این آهنگ‌ها به عنوان نخستین تک‌آهنگ از مینی آلبومی بدون عنوان منتشر شد. در اکتبر ۲۰۰۰، آهنگ‌ها به دانشکده‌های ایالات‌ متحده و کانال‌های رادیویی آلترناتیو راه پیدا کرد.

کلدپلی نخستین آلبوم استودیویی خود را با نام Parachutes در ۱۰ ژوییه سال ۲۰۰۰ در بریتانیا از طریق شرکت پارلفون منتشر کرد. این آلبوم در صدر جدول آلبوم‌های بریتانیا قرار گرفت. آلبوم Parachutes در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۰۰ از طریق شرکت پخش موسیقی نت وِرک در آمریکای شمالی پخش شد. این آلبوم از زمان انتشار اولیه خود در قالب‌های مختلفی در دسترس همه قرار گرفت؛ هم پارلفون و هم نت وِرک آن را به عنوان یک سی‌دی در سال ۲۰۰۰ منتشر کردند و همچنین در سال ۲۰۰۱ به عنوان کاست از سوی شرکت کپیتال رکوردز آمریکا منتشر شد. در سال بعد، پارلفون آلبوم را در قالب گزیده‌ای از آلبوم اصلی منتشر کرد. چهار تک ‌آهنگ از Parachutes از جمله Shiver و Yellow در این گزیده منتشر شدند و در انگلستان و ایالات‌ متحده هم محبوبیت زیادی داشتند. سومین تک آهنگ Trouble نام داشت که به شماره ۱۰ چارت بریتانیا رسید. این آهنگ بیش از یک سال بعد در ایالات ‌متحده منتشر شد و در چارت ترانه‌های آلترناتیو به رتبه ۲۸ رسید. در دسامبر ۲۰۰۱، گروه سی‌دی با نسخه محدود به نام Mince Spies را منتشر کرد که در واقع بازخوانی از آهنگ Yellow و آهنگ کریسمس Have Yourself a Merry Little Christmas بود. این سی‌دی به تعداد ۱۰۰۰ نسخه تهیه شد و فقط در اختیار طرفداران و روزنامه نگاران قرار گرفت.

Parachutes، در سپتامبر ۲۰۰۰ نامزد دریافت جایزه موسیقی مرکوری شد. پس از کسب موفقیت در اروپا، گروه تورهای خود را در آمریکای شمالی برگزار کرد و در نوامبر ۲۰۰۰ آلبوم تازه خود را منتشر کرد. در فوریه ۲۰۰۱ تور کلاب آمریکا را آغاز کرد. کلدپلی در فوریه سال ۲۰۰۱ جایزه بهترین گروه بریتانیایی و بهترین آلبوم بریتانیایی بریت را به دست آورد. اگرچه Parachutes موفقیت خوبی را در ایالات ‌متحده به دست آورد، اما در نهایت به جایگاه پلاتین دوبرابر (گواهی نامه فروش موسیقی ضبط شده) رسید. آلبوم موفق به دریافت جایزه گرمی برای بهترین آلبوم موسیقی آلترناتیو در سال ۲۰۰۲ شد. کریس مارتین پس از انتشار Parachutes ادعا کرد که موفقیت آلبوم به خاطر ارتقا جایگاه گروه به “بزرگ‌ترین و بهترین گروه جهان” است. سپس هاروی نقش مدیر خلاق را به عهده گرفت و اغلب به عنوان پنجمین عضو رسمی گروه شناخته می‌شود و دیو هولمز به عنوان مدیر گروه انتخاب شد.

Parachutes album

سال‌های ۲۰۰۲ – ۲۰۰۴: آلبوم A Rush of Blood to the Head

آلبوم A Rush of Blood to the Head و تورهایش

بعد از موفقیت آلبوم Parachutes، کلدپلی در سپتامبر ۲۰۰۱ به استودیو بازگشت تا کار خود را بر روی دومین آلبوم خود یعنی A Rush of Blood to the Head شروع کند و همکاری دوباره‌ای را با کین نلسون، تهیه کننده، داشته باشد. از آنجا که گروه قبلا هرگز در لندن کار نکرده بودند و تمرکز کار در این شهر را هم نداشتند تصمیم گرفتند به لیورپول روند، جایی که برخی از آهنگ‌های آلبوم Parachutes را هم در همین شهر ضبط کردند. در لیورپول کریس مارتین، خواننده گروه گفت که آن‌ها شیفته ضبط آلبوم در این شهر شده‌اند. آهنگ In My Place نخستین آهنگ ضبط شده برای این آلبوم بود. گروه این آهنگ را به عنوان تک آهنگ آلبوم منتشر کرد، زیرا این آهنگ مسیری شد که آن‌ها را وادار به ضبط آلبوم دوم کرد، همانطور که خودشان می‌گویند: “پس از یک دوره عجیب که دقیقا نمی‌دانستیم چه می‌کنیم” و درست سه ماه پس از موفقیت آلبوم Parachutes تصمیم به ضبط آلبوم جدید گرفتند. به گفته کریس مارتین ” چیزی ما را به این مسیر وادار کرد: همه چیز با ضبط آهنگ In My Place شروع شد و سپس دیگر آهنگ‌ها خود به خود شروع به آمدن کردند.”

گروه بیش از ۲۰ آهنگ برای آلبوم نوشت. برخی از آهنگ‌های جدید آن‌ها، از جمله In My Place و Animals ، زمانی که گروه هنوز در حال برگزاری تور Parachutes بود، اجرا می‌شد. عنوان آلبوم از طریق پستی در وب سایت رسمی گروه فاش شد. آلبوم در آگوست ۲۰۰۲ منتشر شد و چندین تک‌ آهنگ مشهور شامل In My Place، Clocks، و آهنگ فوق‌العاده افسانه‌ای The  Scientist در این آلبوم جایی گرفتند. این اثر از یکی از کارهای جورج هریسون به نام All Things Must Pass ، که در سال ۱۹۷۰ منتشر شد، الهام‌ گرفته شده است.

کلدپلی از ۲۶ مارس ۲۰۰۲ تا اکتبر ۲۰۰۳ در حال برگزاری تور A Rush of Blood to the Head بود. آن‌ها از پنج قاره، از جمله فستیوال موسیقی گلاستونبری، فستیوال V و فستیوال راک ورشتر بازدید کردند و به اجرای برنامه پرداختند. بسیاری از کنسرت‌ها دارای نورپردازی‌های دقیق و جذاب و نمایشگر‌های بزرگ و انفرادی بودند و عظمت و شگفتی تورهای Elevation از گروه راک ایرلندی U2 و Fragility از گروه موسیقی صنعتی آمریکایی Nine Inch Nail را به نمایش گذاشتند. کلدپلی در طی این تور گسترده دی‌وی‌دی اجرای زنده و سی‌دی تورهای ۲۰۰۳، را با همکاری شرکت هوردر سیدنی منتشر کرد. کلدپلی در سال ۲۰۰۳ جایزه بریت و بهترین آلبوم بریتانیا و بهترین آلبوم بریتانیایی را در مرکز نمایشگاهی ارلز کورت لندن دریافت کرد. کلدپلی در ۲۸ آگوست ۲۰۰۳ آهنگ The Scientist را در مراسم جوایز موزیک ویدیوی ام‌تی‌وی سال ۲۰۰۳ در تالار موسیقی شهر نیویورک اجرا کرد و سه جایزه برد.

در دسامبر ۲۰۰۳، خوانندگان مجله رولینگ استون، گروه محبوب کلدپلی را به عنوان بهترین هنرمند و بهترین گروه سال انتخاب کردند. در آن زمان گروه کاوری از آهنگ Pretenders سال ۱۹۸۳ را به نام ۲۰۰۰ Miles منتشر کردند (که برای دانلود بر روی وب سایت رسمی آن‌ها در دسترس است). آهنگ ۲۰۰۰ Miles پرفروش‌ترین دانلود سال بریتانیا است، که درآمد حاصل از آن به جنگل‌های آینده و توقف فعالیت‌های خشونت‌آمیز اختصاص داده شد. آلبوم A Rush of Blood to the Head جایزه گرمی را برای بهترین آلبوم موسیقی آلترناتیو سال ۲۰۰۳ برنده شد. کلدپلی در مراسم اعطای جوایز گرمی سال ۲۰۰۴، رکورد سال را برای آهنگ Clocks به دست آورد.

A Rush of Blood to the Head

سال‌های ۲۰۰۴ – ۲۰۰۷: آلبوم X&Y

آلبوم X&Y و تور منطقی Twisted Logic

کلدپلی بیشتر سال ۲۰۰۴ را به خود استراحت داد و از برگزاری تور دست کشید و موزیک ویدئوی طنزی از گروهی خیالی به نام The Nappies منتشر کرد، در همین حین روی آلبوم سوم خود نیز کار می‌کرد. آلبوم X&Y در ژوئن ۲۰۰۵ در انگلستان و اروپا منتشر شد. با تاخیر در انتشار آلبوم از سوی شرکت موسیقی EMI باعث افت سهام این شرکت شد. این آلبوم پرفروش‌ترین آلبوم سال ۲۰۰۵ با فروش ۸.۳ میلیون نسخه بوده است. آهنگ Speed of Sound نخستین پخش موسیقی خود را در رادیو و فروشگاه‌های موسیقی آنلاین در  ۱۸ آوریل تجربه کرد و در ۲۳ مه ۲۰۰۵ به عنوان سی‌دی منتشر شد. X&Y در چارت ۲۰ کشور در رتبه اول قرار گرفت و سومین آلبوم پرفروش تاریخ موسیقی انگلستان شد.

دو تک ‌آهنگ دیگر در همان سال منتشر شدند: آهنگ فوق‌العاده تاثیرگذار Fix You در ماه سپتامبر و Talk در ماه دسامبر. واکنش‌های انتقادی به X&Y اغلب مثبت بود، اگرچه کمی کم‌تر از آلبوم قبلی تاثیرگذار بود. منتقد نیویورک تایمز، جان پارلز کلدپلی را به عنوان “گروه غیرقابل تحمل دهه” توصیف کرد در حالی که NME کلدپلی را به عنوان “با اعتماد به نفس‌ترین، بلند پروازانه‌ترین، مستقل‌ترین و درست کارترین گروه” معرفی کرد و آلبوم X&Y کلدپلی را به عنوان گروهی فراتر از زمان خود تقویت می‌کند. مقایسه بین کلدپلی و U2 به طور فزاینده‌ای رایج شد. کریس مارتین گفت که بررسی انتقادی آلبوم از سوی نیویورک‌ تایمز حس آزادی به او داده و با بسیاری از نقاط گفته شده در آن نقد موافقت کرده‌ است …

از ژوئن ۲۰۰۵ تا مارس ۲۰۰۷، کلدپلی تور Twisted Logic را برگزار کرد که شامل فستیوال‌هایی مثل کواچلا، Isle of Wight، گلاستونبری و فستیوال موسیقی شهر آستین بودند. در ژولای ۲۰۰۵، گروه در Live 8 پارک هاید برنامه اجرا کردند، جایی که آن‌ها بازخوانی از سمفونی تلخ و شیرین ریچارد اَشکرافت را اجرا کردند. کلدپلی در ۲۸ آگوست آهنگ Speed of Sound را در جوایز موزیک ویدیوی ام‌تی‌وی ۲۰۰۵ در میامی اجرا کرد. کلدپلی در ماه سپتامبر نسخه جدیدی از آهنگ How You See the World را با متن بازنویسی شده و برای کمک به کودکان جنگ ضبط کرد. کلدپلی در فوریه ۲۰۰۶ جایزه بهترین آلبوم و بهترین تک آهنگ را از بریت به دست آورد. سه تک ‌آهنگ دیگر در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به نام‌های The Hardest Part و What If و White Shadows منتشر شدند.

X&Y

سال‌های ۲۰۰۷ –  ۲۰۱۰: آلبوم Viva la Vida یا Death and All His Friends

آلبوم Viva la Vida و تورهایش و آلبوم برگزیده Prospekt’s March

کلدپلی در اکتبر ۲۰۰۶ شروع به کار بر روی چهارمین آلبوم استودیویی خود به نام Viva la Vida یا Death and All His Friends کرد که برایان اِنو تهیه کنندگی این آلبوم را بر عهده داشت. با وقفه‌ای کوتاه، در اوایل سال ۲۰۰۷ گروه به آمریکای‌ لاتین سفر کرد تا تور Twisted Logic را با اجرا در شیلی، آرژانتین، برزیل و مکزیک به پایان رساند. پس از ضبط در کلیساها و مکان‌های دیگر در آمریکای‌ لاتین و اسپانیا در طول تور، گروه گفت که این آلبوم احتمالا متاثر از کارهای اسپانیولی خواهد بود. این گروه بقیه سال را صرف ضبط قسمت اعظم آلبوم با اِنو کرد.

کریس مارتین آلبوم Viva la Vida را به عنوان فصلی جدید برای کلدپلی توصیف کرد: تغییری شگرف نسبت به سه آلبوم گذشته، که آن‌ها آن را “سه‌گانه” می‌نامند. او گفت که این آلبوم از صدای فالستوی (صدای تیز) کمتری داراست و همین به او اجازه می‌دهد تا با صدای پایین‌تری بخواند. برخی از آهنگ‌ها همچون Violet Hill شامل ریف‌های دست‌کاری شده گیتار و صداهای بلوز است.

Violet Hill به عنوان نخستین تک آهنگ در تاریخ ۲۹ آوریل ۲۰۰۸ به شکل رادیویی منتشر شد. پس از نخستین پخش، از ۱۲: ۱۵ بعد از ظهر (به وقت گرینویچ) برای یک هفته در سایت رسمی کلدپلی در دسترس همه قرار گرفت (در این مدت دو میلیون نسخه دانلود شد)، تا اینکه در ۶ مه، لینک دانلود این آهنگ برای همه مقدور شد. Violet Hill به صدر ۱۰ آهنگ برتر انگلستان و ۴۰ آهنگ برتر ایالات متحده رسید. در چارت آهنگ‌های برتر مدرن راک هم در صدر ۱۰ آهنگ قرار گرفت و در دیگر چارت‌های موسیقی هم رتبه‌های خوبی را از آن خود کرد. آهنگ Viva la Vida نیز به طور انحصاری در آی تیونز منتشر شد. این آهنگ در بیلبورد ۱۰۰ آهنگ برتر به رتبه اول رسید. این آهنگ همچنین اولین شماره ۱ جدول تک‌ آهنگ‌های بریتانیا شد که فقط بر اساس فروش دانلودی به دست آمد.

پس از انتشار، آلبوم Viva la Vida یا همان Death and All His Friends در صدر جدول آلبوم‌های جهان قرار گرفت و نخستین آلبوم پرفروش جهان در سال ۲۰۰۸ شد. این آلبوم با وجود اینکه فقط سه روز از انتشارش می‌گذشت، در چارت انگلستان به رتبه نخست رسید. در آن زمان، ۳۰۲۰۰۰ نسخه فروخت؛ بی‌بی‌سی آن را “یکی از سریع‌ترین رکوردهای فروش در تاریخ انگلستان” نامید. در پایان ماه ژوئن، رکورد جدید پرفروش‌ترین آلبوم دانلود شده را نیز به خود اختصاص داد. کلدپلی در اکتبر ۲۰۰۸ برنده دو جایزه Q برای بهترین آلبوم (آلبوم Viva la Vida ) و بهترین عملکرد در جهان امروز شد. کلدپلی در ۹ نوامبر جایزه بهترین فروش در سال ۲۰۰۸ را از سوی جوایز جهانی موسیقی در مونته کارلو از آن خود کرد. آن‌ها همچنین دو جایزه دیگر، بهترین فروش موسیقی راک و بهترین فروش بریتانیا را به دست آوردند. گروه مسیری را که با آلبوم Viva la Vida پیدا کرده بود را با آلبوم برگزیده Prospekt’s March ادامه داد این آلبوم در ۲۱ نوامبر ۲۰۰۸ منتشر شد. نسخه برگزیده از آلبوم Viva la Vida بود که بعدها به شکل دیسکی همراه نسخه جدید آلبوم Viva la Vida در دسترس قرار گرفت. آهنگ Life in Technicolor II تنها تک ‌آهنگی بود که در این آلبوم برگزیده به صورت جداگانه قرار گرفت.

Viva la Vida or Death and All His Friends

کلدپلی در ماه ژوئن تور آلبوم Viva la Vida را شروع کرد و در کنار آن کنسرت رایگانی را هم در آکادمی بریکستون لندن، در نظر گرفت. این کنسرت رایگان پس از دو روز به مدت ۴۵ دقیقه‌ای از تلویزیون مرکزی بی‌بی‌سی پخش شد. آهنگ Lost در اواخر سال ۲۰۰۸ منتشر شد، این سومین تک‌ آهنگ از آلبوم بود که در واقع نسخه جدیدی از جی – زی را به نمایش گذاشت. کلدپلی پس از اجرای افتتاحیه مراسم Sound Relief در ۱۴ مارس ۲۰۰۹ در زمین کریکت سیدنی در اواخر همان شب کنسرتی مملو از جمیعت را برگزار کرد. Sound Relief کنسرتی خیریه برای قربانیان بحران بوش فایر ویکتوریا و سیل کویینزلند است. در ۴ دسامبر ۲۰۰۸، جو ستریانی دادخواستی را مبنی بر نقض کپی‌رایت علیه کلدپلی در دادگاه مرکزی کالیفرنیا مطرح کرد. تقاضای ستریانی تاکید کرد که آهنگ Viva la Vida شامل “بخش‌های اساسی و اصلی” آهنگ خود ستریانی به نام  If I Could Fly است که در سال ۲۰۰۴ در آلبوم‌ Is There Love in Space? گنجانده شده است. گروه کلدپلی دو جایزه گرمی ترانه سال را فقط برای همین آهنگ دریافت کرده‌اند. گروه این ادعای ستریانی را رد کرد و در نهایت توافق نامعلومی بین طرفین حاصل شد.

کلدپلی برای چهار جایزه در بریت ۲۰۰۹ نامزد شد که شامل بهترین گروه بریتانیایی، بهترین اجرای برنامه زنده بریتانیایی، بهترین تک آهنگ بریتانیایی (Viva la Vida) و بهترین آلبوم بریتانیایی (Viva la Vida) بود. کلدپلی در پنجاه و یکمین جشنواره گرمی در همان سال برنده سه جایزه گرمی برای آهنگ Viva la Vida، بهترین آلبوم راک برای Viva la Vida و بهترین اجرای ترانه پاپ برای Viva la Vida شد. یک آلبوم از اجراهای زنده با عنوان LeftRightLeftRightLeft در طول تور ضبط شد. همچنین برای دانلود رایگان بر روی وب سایت آن‌ها منتشر شد. کلدپلی به دنبال تور Viva la Vida، “تور آمریکای‌ لاتین” را برای ماه‌های فوریه و مارس ۲۰۱۰ اعلام کرد که در آن قرار بود از مکزیک، آرژانتین، برزیل، و کلمبیا دیدن کنند. کلدپلی در اکتبر ۲۰۰۹ جایزه آهنگ سال را برای آهنگ Viva la Vida از انجمن آهنگسازان، نویسندگان و ناشران آمریکا (ASCAP) در لندن گرفت. در دسامبر ۲۰۰۹، خوانندگان رولینگ استون به کلدپلی به عنوان چهارمین هنرمند برتر دهه ۲۰۰۰ رای دادند. در دسامبر ۲۰۱۰ گروه تک آهنگ Christmas Lights را منتشر کرد. این آهنگ نظرات بسیار مثبتی با خود به همراه داشت.

سال‌های ۲۰۱۰ – ۲۰۱۲: آلبوم Mylo Xyloto

آلبوم Mylo Xyloto، تور Mylo Xyloto و کنسرت زنده کلدپلی در سال ۲۰۱۲

گروه ضبط آلبوم جدید را در اواسط سال ۲۰۱۱ به پایان رساند. وقتی کریس مارتین و چمپیون با رادیو بی‌بی‌سی مصاحبه کردند و در مورد تم‌های حماسی آلبوم پرسید شد، مارتین در پاسخ گفت: “این آلبوم در مورد عشق، اعتیاد، اختلال وسواس فکری – عملی، فرار و کار برای کسی که دوست ندارید است”. وقتی از آن‌ها پرسیده شد که این آلبوم تا تابستان منتشر خواهد شد یا نه، آن‌ها پاسخ دادند هنوز کارهای زیادی هست که قبل از انتشار باید انجام شوند. آن‌ها حضور خود را در چندین جشنواره موسیقی تا قبل از انتشار آلبوم حتمی کرده بودند، از جمله فستیوال موزیک گلاستونبری، جشنواره T in the Park، جشنواره موسیقی شهر آستین، راک در ریو و جشنواره لولاپالوو.

کلدپلی در مصاحبه‌ای در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۱ به دو آهنگ جدید گروه در آلبوم پنجم خود یعنی Princess of China و Every Teardrop Is a Waterfall اشاره کرد. میلز لئونارد، رئیس پارلفون در مصاحبه‌ای در ماه فوریه به خبرنگار HitQuarters گفت که گروه هنوز در استودیو مشغول ضبط آلبوم هستند و انتظار می‌رود نسخه نهایی در پاییز امسال منتشر شود. کلدپلی در ۳۱ مه ۲۰۱۱ اعلام کرد که آهنگ Every Teardrop Is a Waterfall نخستین تک آهنگ آلبوم پنجم خواهد بود. این آهنگ در تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۱۱ منتشر شد. همچنین پنج آهنگ جدید خود را در فستیوال‌های تابستان ۲۰۱۱، به نام‌های Charlie Brown و Hurts Like Heaven و Us Against the World و Princess of China و Major Minus  اجرا کردند.

کلدپلی در ۱۲ اوت ۲۰۱۱ از طریق وب سایت رسمی خود اعلام کرد که Mylo Xyloto عنوان آلبوم جدید است و در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۱ منتشر خواهد شد. در ۱۲ سپتامبر گروه آهنگ زیبای Paradise را منتشر کرد که دومین تک ‌آهنگ از آلبوم بعدی آن‌ها یعنی Mylo Xyloto بود. در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۱، بلیط‌های تور اروپایی کلدپلی به طور رسمی به فروش رفت. میزان تقاضا برای اکثر محل‌های فروش به اندازه‌ای بود که در عرض چند ثانیه همه بلیط‌ها تمام شد. Mylo Xyloto در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۱ با وجود نظرات مختلف در صدر جدول بیش از ۳۴ کشور قرار گرفت.

Mylo Xyloto

کلدپلی در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۱ در مراسم یادبود خصوصی شرکت اپل برای استیو جابز آهنگ‌های Viva la Vida ، Fix You، Yellow و Every Teardrop Is a Waterfall اجرا کرد. در ۲۶ اکتبر کنسرت Amex Unstaged در پلازا Toros de Las Ventas در مادرید، اسپانیا، با همکاری یوتیوب و کارگردانی آنتون کوربین صورت گرفت. کلدپلی در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۱ نامزد سه جایزه گرمی برای ۵۴ امین مراسم اعطای جوایز گرمی در ۱۲ فوریه ۲۰۱۲ در لس‌ آنجلس شد و گروه با ریهانا در این مراسم به اجرا پرداختند. کلدپلی در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۲ برای دو جایزه بریت هم نامزد شد. در ۲۱ فوریه ۲۰۱۲، جایزه بریت را برای بهترین گروه بریتانیایی برای سومین بار به دست آورد. این آلبوم بهترین آلبوم راک بریتانیا با فروش ۹۰۸۰۰۰ نسخه‌ بود. آهنگ دوم آلبوم، Paradise نیز پرفروش‌ترین آهنگ راک بریتانیا و با فروش ۴۱۰۰۰۰ نسخه‌ شد. در مراسم اهدای جوایز ویدیوی ام‌تی‌وی ۲۰۱۲ در ۶ سپتامبر، Paradise برنده جایزه بهترین آهنگ راک شد. Mylo Xyloto بیش از ۸ میلیون نسخه در سراسر جهان فروخت.

کلدپلی در ۹ سپتامبر ۲۰۱۲ در مراسم اختتامیه بازی‌های پارالمپیک لندن حضور داشت و در کنار سایر هنرمندان از جمله ریهانا و جی – زی اجرا داشت. در اکتبر ۲۰۱۲، موزیک ویدئو آهنگ Hurts Like Heaven منتشر شد. این ویدئو براساس داستان Mylo Xyloto ساخته شد، پسری که با ظلم و ستم بزرگ شده،‌ بود. داستان‌های خیالی با عنوان Mylo Xyloto در ویدئویی که در اوایل سال ۲۰۱۳ منتشر شد، به تصویر کشیده شد. فیلم مستند کنسرت و آلبوم زنده کلدپلی در سال ۲۰۱۲ در حمایت از آلبوم Mylo Xyloto منتشر شدند. نمایش این فیلم فقط برای یک شب و در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۲ بود و در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۲ در قالب سی‌دی و ویدئوی خانگی منتشر شد.

در ۲۱ نوامبر، بعد از کنسرتی در بریزبن استرالیا به عنوان بخشی از تور Mylo Xyloto، کلدپلی اشاره کرد که آن‌ها قرار است وقفه‌ای سه‌ ساله را برای اجرای تور بعدی به خود بدهند. کلدپلی دو کنسرت با جی – زی در مرکز بارکلیز، بروکلین، نیویورک، در ۳۰ دسامبر و سال نو اجرا کرد و قرار بود که به تور Mylo Xyloto پایان دهد. تور Mylo Xyloto چهارمین تور پرفروش جهان در سال ۲۰۱۲ با بیش از ۱۷۱.۳ میلیون دلار فروش بوده ‌است.

سال‌های ۲۰۱۳ – ۲۰۱۴: آلبوم Ghost Stories

آلبوم Ghost Stories و تورهایش

کریس مارتین در مصاحبه‌ای رادیویی فاش کرد که عنوان آلبوم بعدی آن‌ها طوری است که به راحتی تلفظ می‌شود و در یادها خواهد ماند و می‌گوید: ” این استراحت سه‌ ساله سبب شد تا این ایده عملی شود”. کلدپلی در ۹ اوت ۲۰۱۳ آهنگ Atlas را منتشر کرد که در فیلم The Hunger Games: Catching Fire به عنوان موسیقی متن هم استفاده شد. در ۶ سپتامبر ۲۰۱۳ (همه جا بجز انگلستان) و ۸ سپتامبر (انگلستان) دوباره منتشر شد. در دسامبر ۲۰۱۳ اعلام شد که نسخه‌های بعدی کلدپلی در ایالات‌ متحده به دنبال خرید امتیاز از شرکت پارلفون از سوی شرکت EMI توزیع می‌شود.

در ۲۵ فوریه ۲۰۱۴، گروه از آهنگ Midnight پرده‌برداری کرد. در اوایل مارس ۲۰۱۴ اعلام شد که ششمین آلبوم گروه، به نام  Ghost Stories ، در ۱۹ مه ۲۰۱۴ منتشر خواهد شد. آلبوم Ghost Stories، آلبومی برگرفته از المان‌های معنوی است که حول دو موضوع اصلی نوشته شده از سوی کریس مارتین می‌چرخد. این آلبوم ایده آنچه در زمان گذشته سپری شده است و تاثیرت آن‌ها بر آینده و توانایی فرد برای عشق بدون شرط را بررسی می‌کند. گروه برای ششمین آلبوم استودیویی خود در مقایسه با آلبوم‌های استودیوی قبلی رویکرد متفاوتی را انتخاب کرد و مارتین سبک متفاوتی از سرایش ترانه را با همکاری گروه برگزید.

از ماه آوریل تا جولای، کلدپلی در حمایت از آلبوم خود، شش تور بزرگ برای Ghost Stories در شش شهر مختلف برگزار کرد. تاریخ ۵ مه در سالن بیکن شهر نیویورک، ۱۹ مه در سالن رویس لس‌آنجلس، ۲۸ می در پاریس، ۱۲ جون در توکیو، ۱۹ جون در سیدنی و اختتامیه تور را در سالن رویال آلبرت در تاریخ ۲ جولایی ۲۰۱۴ برپا داشتند. آلبوم در آی تیونز به همراه آهنگ جدید و فوق العاده Magic پیش فروش شد. دو تک ‌آهنگ دیگر از آلبوم، A Sky Full of Stars و True Love هم در آن زمان منتشر شدند. Ghost Stories نظرات متفاوتی را به همراه داشت. این آلبوم در صدر جدول انگلستان، ایالات متحده و بسیاری از بازارهای عمده قرار گرفت. نامزد دریافت جایزه گرمی برای بهترین آلبوم پاپ و A Sky Full of Stars نامزد دریافت جایزه بهترین اجرای آهنگ پاپ/گروهی شد. در دسامبر ۲۰۱۴، اسپاتیفایی، کلدپلی را به عنوان بیشترین بند استریم شده در جهان برای سال ۲۰۱۴ معرفی کرد و پس از کلدپلی اِد شیرن و اِمینم قرار گرفتند.

Ghost Stories

سال‌های ۲۰۱۵ – ۲۰۱۸: آلبوم A Head Full of Dreams

آلبوم A Head Full of Dreams و تورهایش، آلبوم چند آهنگه Kaleidoscope، کنسرت بوینس آیرس و کنسرت اختصاصی کلدپلی به نام A Head Full of Dreams

در ۴ دسامبر ۲۰۱۴، کریس مارتین در مصاحبه‌ای با رادیو بی‌بی‌سی ۱ اعلام کرد که کلدپلی در میانه کار بر روی هفتمین آلبوم استودیویی خود یعنی A Head Full of Dreams است. مارتین گفت که این هفتمین آلبوم گروه است و آن را با هری پاتر مقایسه کرد.” این هفتمین تکه‌ی ماست و مانند آخرین کتاب هری پاتر یا چیزی شبیه آن است.” و ادامه داد برخلاف آلبوم Ghost Stories برای هفتمین آلبوم تورهای بیشتری برگزار خواهد کرد. در مصاحبه‌ای با جو ویلِی در رادیو بی‌بی‌سی ۲، مارتین به سبک این آلبوم اشاره کرد و گفت که گروه سعی دارد چیزی رنگارنگ و پرانرژی بسازد، و این اصلا چیزی شبیه گزافه ‌گویی نیست. او همچنین اظهار داشت که با این آلبوم ” پاهایتان به حرکت در خواهد آمد.” و واقعا هم چنین است. با گوش دادن به آلبوم نباید نشست.

در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۴، گروه از آهنگ جدید Miracles پرده‌برداری کرد که برای فیلم درام Unbroken به کارگردانی آنجلینا جولی نوشته و ضبط شد. در جایزه موسیقی بیلبورد ۲۰۱۵ در ۱۷ مه، Ghost Stories آلبوم برتر راک نامیده شد. کلدپلی در ۲۶ سپتامبر، در فستیوال سراسری شهروندی سال ۲۰۱۵ در پارک مرکزی نیویورک اجرا کرد، رویدادی که از سوی کریس مارتین ترتیب داده شده و طرفداری از پایان دادن به فقر مطلق جهانی یکی از اهداف این کنسرت بزرگ بود. کلدپلی، همراه با بیانسه، اد شیرِن و پِرِل جم این جشنواره را در ۲۷ سپتامبر با همکاری ان‌بی‌سی و بی‌بی‌سی و در ۲۸ سپتامبر در بریتانیا نیز اجرا کردند.

کلدپلی که در ۶ نوامبر در برنامه صبحگاهی رادیویی BBC صحبت می‌کرد، بیان کرد که ۴ دسامبر را به عنوان تاریخ عرضه آلبوم A Head Full of Dreams قرار داده است و آهنگی جدید از آلبوم به نام Adventure of a Lifetime برای نخستین بار منتشر خواهد شد. این آلبوم افرادی همچون بیانسه، گوئینت پالترو، نوئل گلگر، تو لو و باراک اوباما را در خود جایی داده است. این آلبوم به رتبه اول بریتانیا رسید و شماره دو آمریکا و در استرالیا و کانادا شد زیرا آلبوم ۲۵ اَدِل بالاتر از کلدپلی قرار گرفته بود. موزیک ویدیو Adventure of a Lifetime گروه را به شکل میمون نشان داد و اندی سرکیس مشاور هنری آن‌ها برای این ویدئوی مشهور بود.

A Head Full of Dreams

در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۵، نخستین تاریخ‌های تور خود را در سال ۲۰۱۶ به نام A Head Full of Dreams اعلام کردند. آمریکای لاتین و اروپا محل برگزاری کنسرت‌ها بود. در ماه ژوئن سه کنسرت در ورزشگاه ومبلی، لندن برگزار شد. تور آمریکای شمالی و یک کنسرت ومبلی دیگر و تور اقیانوسیه نیز بعدها اضافه شدند. آن‌ها در ۷ فوریه ۲۰۱۶ بین نیمه نخست مسابقه سوپر بول به اجرای برنامه پرداختند. این گروه با بیانسه و برونو مارس این برنامه را اجرا کردند. در آوریل ۲۰۱۶، گروه به عنوان ششمین گروه پرفروش جهان در سال ۲۰۱۵ انتخاب شد.

کلدپلی در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۶ آخرین روز اجرا در فستیوال گلاستونبری را در انگلستان تعطیل کرد. برنامه آن‌ها شامل یک همخوانی با بری گیب، آخرین بازمانده زنده گروه پاپ/راک بریتانیایی بود. کلدپلی در شب دوم در استادیوم MetLife در نیو جرسی در ۱۸ ژولای، ابه همراه مایکل جی به اجرای برنامه پرداختند.

برای نخستین بار در جشنواره جهانی شهروند، کلدپلی اجرایی کامل را در بمبئی در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۶ روی صحنه برد. ۸۰۰۰۰ نفر به تماشای این کنسرت آمدند و بسیاری از ستاره‌های بالیوود در این اجرا حضور داشتند. کلدپلی در همین ماه در مصاحبه با رادیوی خصوصی Magic و Absolute در لندن اعلام کرد که آهنگ‌های جدید را در آلبومی چند آهنگه به نام Kaleidoscope منتشر خواهند کرد. کریس مارتین که آن را “کیفی از ایده‌ها” توصیف کرد این آلبوم چند آهنگه را ادامه دهنده مسیر A Head Full of Dreams خواند و گفت که در عرض چند ماه منتشر خواهد شد. گروه به طور رسمی اعلام کرد که آلبوم چند آهنگه جدید در سال ۲۰۱۷ منتشر خواهد شد.

در ۲۲ فوریه ۲۰۱۷، همکاری را در زمینه موسیقی رقص الکترونیک با چینسموکرز به نام Something Just like This تجربه کردند. این آهنگ به شماره ۲ جدول تک ‌آهنگ‌های بریتانیا و شماره ۳ صد آهنگ ‌برترین‌ بیلبورد ایالات ‌متحده رسید، این نخستین تک آهنگ از سیزدهمین آلبوم چند آهنگه کلدپلی به نام Kaleidoscope بود که در ۱۴ ژولای ۲۰۱۷ منتشر شد. آن‌ها باهم این ترانه را در سال ۲۰۱۷ در مراسم جوایز بریت اجرا کردند. در ۲ مارس روز تولد مارتین، گروه آهنگی را به نام Hypnotised از آلبوم چندآهنگه منتشر کرد. دو تک ‌آهنگ بعدی از این آلبوم، All I Can Think About Is You و A L I E N S به ترتیب در ۱۵ ژوئن و ۶ جولای ۲۰۱۷ منتشر شدند.

کلدپلی در ۱۵ اوت ۲۰۱۷ اعلام کرد که آلبومی از اجراهای زنده تور A Head Full of Dreams و تور بوینس ‌آیرس هم در ۷ دسامبر ۲۰۱۸ در قالب CD منتشر خواهد شد. این آلبوم آخرین کنسرت این گروه در لا پلاتا را پوشش می‌دهد. گروه کلدپلی در ۸ اکتبر ۲۰۱۷ طی کنسرت خود در استادیوم SDCCU در سن دیگو، کالیفرنیا، آهنگ جدید Life is Beautiful را منتشر کردند. این آهنگ پس از زلزله روز ۱۹ سپتامبر مکزیک برای حمایت از این حادثه نوشته شد. در همین بین، کلدپلی کنسرت حمایتی را برای زلزله زدگان مکزیک برگزار کرد و در آن آهنگ‌های Fix You و Viva La Vida و Adventure of a Lifetime و دیگر آهنگ‌ها را اجرا کرد. کریس مارتین اظهار داشت که هدف از این کنسرت و اجرای آهنگ‌ها، تلاش‌های امدادی برای مکزیک و کشورهای دیگر خواهد بود. تور A Head Full of Dreams در نوامبر ۲۰۱۷ به پایان رسید. این کنسرت در سال ۲۰۱۷، بیش از ۵۲۳ میلیون دلار فروش داشت و به عنوان سومین کنسرت پرفروش در تاریخ موسیقی جهان ثبت شد.

کلدپلی در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸ آلبوم چندآهنگی را با نام Global Citizen EP 1 و با نام دوم Los Unidades منتشر کرد. این آلبوم شامل آهنگ E-Lo است. این ترانه با فارل ویلیامز و جوزی اجرا شد. عواید حاصل از این کار برای پایان دادن به فقر جهانی اختصاص داده شده است.

سبک موسیقی کلدپلی

سبک موسیقی کلدپلی عموما به عنوان آلترناتیو راک، پاپ راک، پُست بریت پاپ و پاپ مورد توجه قرار گرفته ‌است. کریس مارتین یکبار موسیقی گروه را به عنوان “راک آهکی” معرفی کرد تا هارد راک. موسیقی این گروه با نام‌های “مراقبه” و “عاشقانه آبی” خوانده می‌شود؛ به نوعی [ منعکس‌ کننده ] “احساسات خود گروه است” و کریس مارتین به طور پایان‌ناپذیری احساسات خود را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد. کلدپلی به عنوان یکی از بنیادهای بسیار جدی بعد از بریت پاپ شروع به کار کرد. در اواخر دهه ۱۹۹۰، آلبوم‌های چند آهنگی که از سوی گروه منتشر شد دارای ویژگی‌های پاپ رویایی بود و آن‌ها را از آلبوم‌های استودئویی جدا می‌کرد. ریتم نخستین آلبوم استودئویی گروه در Parachutes ، که آن‌ها را به عنوان یکی از برجسته‌ترین گروه‌های مدرن در فرهنگ عامه بریتانیا معرفی کرد، به عنوان پاپ ملودیک با ریف‌های گیتار تحریف شده و نت‌های توصیفی، اما “بسیار تاریک و هنرمندانه” بود. سبک آلترناتیو راک آن‌ها با گروه‌هایی مانند U2،  Oasis، a-ha و Radiohead مقایسه شده ‌است. کلدپلی کارهای خود را متاثر از گروه راک اسکاتلندی Travis می‌داند.

در دومین آلبوم استودئویی خود A Rush of Blood to the Head، گروه از هنرمندانی مانند اکو و بانی مَن، کیت بوش، جورج هریسون و میوز الهام گرفت. این آهنگ‌ها که حاوی “ملودی‌های زنده و نوعی دل شکستگی” بودند اعتماد به نفس جدیدی در خود داشتند. نسخه سوم X&Y شامل شگفتی‌های کریس مارتین نسبت به شک، ترس‌ها، امیدها و عشق‌ها است که به ویژه تحت ‌تاثیر جانی کَش و کرافت ورک قرار دارد.

در Viva la Vida، سبک این گروه به سمت راک هنری حرکت می‌کرد و تحت‌تاثیر گروه راک Blur، آرکید فایر و مای بلادی ولنتاین قرار داشت. این گروه ابزارهای متفاوتی از جمله ارکسترها، پیانوهای هونکی تونک و غیره را آزمایش کردند. مفهوم آلبوم Mylo Xyloto برگرفته از عشق و جنگ حاکم در بتن آلبوم Viva la Vida است. این آهنگ همچنین طیف صدا را با استفاده از عناصر آگوستیک و الکترونیکی گسترش می‌دهد که برای نخستین بار از آهنگ‌های بسیار پرطرفدار و عمدتا راک پاپ و در تضاد کامل با آثار قبلی گروه است. تاثیرات ملودی از دیوار نوشته‌ها و گروه مقاومت آلمان در گروه رز سفید الهام گرفته شده است.

با توجه به موفقیت‌های گسترده بین‌المللی گروه، رئیس‌ پارلفون، مایلز لیونارد، اظهار داشته‌ است که یکی از “اسرار” کلدپلی این است که آن‌ها هرگز مانند یک هنرمند خاص بریتانیایی به نظر نمی‌رسیدند و می‌گوید: “بعضی از گروه‌ها بسیار مفتخرند که انگلیسی باشند، و گاهی اوقات هم به عنوان “بریتانیا” شناخته می‌شوند. کلدپلی هرگز چنین آرزویی نداشته؛ از طرفی آن‌ها را بریتانیایی صدا می‌کنند، و از طرفی دیگر آن‌ها را به عنوان هنرمندان بزرگ جهانی صدا می‌زنند”. در سال ۲۰۱۱، کلدپلی به عنوان” بزرگان راک ” مورد ستایش قرار گرفت.

کریس مارتین

فعالیت‌ها و تاییدهای تجاری

با وجود محبوبیت جهانی آن‌ها، در برابر چگونگی استفاده از موسیقی خود در رسانه‌ها واکنش نشان می‌دهند، و از تایید برای محصولات خود استفاده می‌کنند. کلدپلی در گذشته قراردادهای چند میلیون‌ دلاری خود را به ترتیب با شرکت‌های گیترید، دایت کوک (وابسته به کوکا کولا) و گپ را لغو کرد زیرا می‌خواستند از آهنگ  Yellow، Trouble و Don’t Panic برای فروش محصولات خود استفاده کنند. به گفته پیشگام گروه، کریس مارتین، “اگر این آهنگ‌ها را به این شکل بفروشیم، قادر نخواهیم بود با خودمان کنار بیاییم”. با این وجود، آهنگ Viva la Vida در آگهی بازرگانی فروشگاه آی تیونز به نمایش درآمد و در دسترس بودن دانلود اختصاصی آن را روی آی تیونز تبلیغ کرد. علاوه بر این، کریس مارتین در ۱ سپتامبر ۲۰۱۰ در رویدادی ویژه شرکت اپل ظاهر شد و از اپل به خاطر کمک آن‌ها در بازاریابی تبلیغ آهنگ Viva la Vida تشکر کرد. بعد از مرگ استیو جابز، کلدپلی چهار آهنگ را در ساختمان اپل در کوپرتینو برای تشکر از جابز و برای حمایت از آن‌ها اجرا کرد.

کلدپلی از سازمان عفو بین‌الملل حمایت می‌کند و در سال ۲۰۱۲ برای آن‌ها برنامه جمع‌آوری اعانه را اجرا کرد. مارتین به عنوان یکی از معروف‌ترین حامیان مشهور تجارت منصفانه در نظر گرفته می‌شود و از کمپین های تجارت آزاد آکسفام حمایت می‌کند. او با آکسفام برای ارزیابی شرایط تجارت منصفانه سفر کرده و در کمپین تبلیغاتی اش ظاهر شده ‌است، و به خاطر به دست کردن دستبند Make Trade Fair در مکان‌های عمومی (از جمله در کنسرت‌های کلدپلی) بسیار معروف است.

کلدپلی در سال‌های آغازین، به طور گسترده در رسانه‌ها شناخته شد و ۱۰ درصد از سود گروه را به خیریه داد که هنوز هم به انجام آن ادامه می‌دهند. گای بریمن، بیسیست، گفت: ” شما می‌توانید مردم را از مسائل آگاه کنید. این کار اصلا برای ما آسان نیست اما اگر این کار به مردم کمک می‌کند، پس حتما به انجام این کار ادامه می‌دهیم”. گروه همچنین می‌گوید که هر هدیه‌ای که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود به خیریه اهدا خواهد شد. کریس مارتین در ۲۴ مارس ۲۰۰۳ در مقابل حمله به عراق از سوی آمریکا، بریتانیا و نیروهای دیگر در بیمارستان رویال آلبرت لندن صحبت کرد و در آنجا مردم را تشویق کرد تا “علیه جنگ” بخوانند. او سپس از نامزدهای ریاست ‌جمهوری دموکرات ایالات‌ متحده، جان کری و باراک اوباما در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ حمایت کرد.

کلدپلی در ژوئن سال ۲۰۰۹ شروع به حمایت از “دوشنبه‌های بدون گوشت” کرد که برنامه غذایی آغاز شده از سوی پاول مک کارتنی بود که برای کمک به کاهش تغییرات آب و هوایی با داشتن حداقل یک روز بدون گوشت در هفته تلاش می‌کند. کلدپلی از ۱۷ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۰۹ مقدار زیادی از یادگاری‌های قابل ‌توجه گروه از جمله اولین گیتار خود را به حراج گذاشت. عواید حاصل از فروش آن به موسسه حمایت از کودکان تعلق گرفت، خیریه‌ای که به کودکان آسیب‌پذیر و جوانان در لندن کمک می‌کند. کلدپلی یک ماه بعد در ژانویه ۲۰۱۰ نسخه‌ای اصلاح ‌شده از آهنگ A Message را با عنوان A Message 2010 اجرا کرد تا برای قربانیان زلزله ۲۰۱۰ هائیتی پول جمع‌آوری کند.

کلدپلی در سال ۲۰۱۱ آهنگ Freedom for Palestine را منتشر کرد. در کم‌تر از یک روز ۱۲۰۰۰ اظهار نظر برای این آهنگ ارسال شد. برخی تهدید کردند که گروه را تحریم می‌کنند و حتی گروهی فیس بوکی ایجاد شد که خواستار عذرخواهی از اسرائیل شدند. لینک این آهنگ در نهایت از صفحه فیسبوک آن‌ها حذف شد. بنا به گفته فرانک بَرات از موسسه OneWorld، این لینک از سوی کلدپلی حذف نشد و از طریق فیس بوک و برخی کاربران ریپورت شده بود و همین امر موجب حذف این لینک شد.

سایت Album Artists، نمایشگاهی از هنر آلبوم Mylo Xyloto را در گالری Proud در کامدن لندن برای حمایت از موسسه خیریه کودکان در نوامبر و دسامبر ۲۰۱۲ به نمایش گذاشت. این نمایشگاه مبلغی معادل ۶۱۰۰۰۰ پوند برای خیریه کودکان که از کودکان محروم در لندن حمایت می‌کند، جمع آوری کرد. در نوامبر ۲۰۱۴ کریس مارتین به گروه خیریه Aid 30 پیوست و در کنار فعالیت‌های پاپ فعلی بریتانیایی و ایرلندی به اجرا پرداخت و در آخرین نسخه از آهنگ Do They Know It’s Christmas? برای افزایش جمع آوری پول برای بحران ابولا در سال ۲۰۱۴ در غرب آفریقا کمک بسیاری کرد. این دومین بار بود که مارتین در برنامه‌ای حمایتی  به شکلی گسترده و اساسی به اجرا پرداخت و کمک زیادی جمع آوری کرد.

در ژوئن ۲۰۱۶، گروه از رای در رفراندوم مبنی بر ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا حمایت کرد. پس از نتیجه Brexit که ۵۲ % به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا رای داده بودند (با وجود اینکه اکثریت جوانان برای ماندن بریتانیا رای داده بودند)، کریس مارتین اظهار داشت: “این تصمیم ما یا بیشتر نسل ما و نسل بعد از ما را انکار می‌کند”.

کلدپلی در ۴ ژوئن ۲۰۱۷، کنسرت حمایتی One Love Manchester را برای قربانیان بمب‌گذاری سال ۲۰۱۷ منچستر اجرا کرد. در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷، کریس مارتین و جانی باک لند به عنوان میهمانان ویژه در کنسرت شارلوتزویل، ویرجینیا، پس از رویدادهای اتحاد راست گرایان در ۱۲ آگوست ۲۰۱۷، به اجرا پرداختند.

کلدپلی در آلبوم Plastic Oceans که با حضور چندین هنرمند و از سوی پروژه هنرمندان زمین (APE) تهیه و در ۲۰ فوریه ۲۰۱۸ در اجلاس بحران پلاستیک اقیانوس در لندن منتشر شد، کمک بسیاری کرده ‌است. انگیزه این آلبوم افزایش آگاهی‌ها و سرمایه‌هایی است که هدف آن مقابله با آلودگی پلاستیکی اقیانوس است.

فهرست جوایز دریافتی و کاندیدها

کلدپلی موفق به کسب جایزه‌های بسیاری در طول تاریخ کاری خود، از جمله جایزه موسیقی آمریکا، نه جایزه بریت (از جمله برای چهارمین بار دریافت جایزه بهترین گروه بریتانیایی)، شش جایزه موزیک ویدیوی ام‌تی‌وی، هفت جایزه موسیقی ام‌تی‌وی اروپا، سه جایزه موسیقی جهانی، هفت جایزه بیلبورد و هفت جایزه گرمی از ۲۹ کاندید شده ‌است. در سال ۲۰۰۹، موفق به دریافت هفت نامزدی جایزه گرمی در پنجاه و یکمین مراسم اعطای جوایز گرمی شد و سه جایزه را از آن خود کرد. کلدپلی بیش از ۱۰۰ میلیون رکورد در سراسر جهان فروخته ‌است.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.