چرا به خاطر سپردن ترانه‌ها تا به این اندازه راحت است؟

به خاطر سپردن ترانه ها

در طول روز با اطلاعات زیادی روبرو می‌شویم که علی رغم قدرت مغز انسان، بسیاری از آن‌ها را ظرف چند ساعت یا چند روز از خاطر خواهیم برد. اما چرا به خاطر سپردن ترانه‌ها به این اندازه راحت است و بدون آن که حتی بخواهیم و تلاشی کنیم، آن‌ها را به راحتی در ذهن سپرده و به خاطر می‌آوریم؟

سیمان حافظه

ما چیزی به نام سیمان حافظه داریم که می‌تواند اطلاعات را برای مدت زمان طولانی و حتی همیشگی در خود ذخیره کند. وقتی چیز جدیدی یاد می‌گیریم یا با اطلاعات تازه ای روبرو می‌شویم، فرآیند دشواری دارد که به این بخش سیمان حافظه وارد شود.

برای ورود اطلاعات به سیمان حافظه، نیازمند ایجاد ارتباطی هستیم که همیشه به راحتی اتفاق نمی‌افتد. چیزهایی که در یک محیط خشک و با ورود اطلاعات زیست شناختی یاد می‌گیریم، لزوما باعث ایجاد آن ارتباط نشده و می‌توانیم به راحتی آن‌ها را فراموش کنیم.

با افزایش سن، یادگیری نیز دشوارتر می‌شود، زیرا ما در جذب اطلاعات جدید و برقراری آن ارتباط مشکل بیشتری خواهیم داشت. محققان دو پروتئین NR2A و NR2B را در یک توازن مسئول برقراری این ارتباط دانسته‌اند. جالب است بدانید که پیش از بلوغ، مغز NR2B بیشتری نسبت به NR2A تولید می‌کند و این رابطه در بزرگسالی معکوس می‌شود.

به خاطر سپردن ترانه ها

 

به خاطر سپردن ترانه‌ها

در حالی که ممکن است ما در تلاش برای یادگیری اشعار آهنگ‌ها نباشیم ، اما گاهی اوقات یک لحن جذاب می‌تواند در ذهن ما گیر کند و ارتباطی برقرار کند که سایر اطلاعات قادر به آن نیستند.

حتما برای شما نیز پیش آمده است که با یک بار گوش دادن به یک موسیقی، به راحتی ترانه آن را به خاطر آورده و در ذهن نگه داشته‌اید. معمولا در این شرایط افسوس می‌خوریم که چرا موارد دیگر را به این راحتی حفظ نشده و به خاطر نمی‌آوریم؟

پروفسور یان کراس ، مدیر مرکز علم و موسیقی معتقد است که این امر به دلیل ساختار شعر و موسیقی است. از آن جا که در موسیقی کلمات با ساختار زمانی مطابقت دارند، مغز ما را با فشار کمتری برای مرتب کردن آن چه در جاهایی جای می‌دهد، رها می‌کند، زیرا همه چیز راحت‌تر جریان می‌یابد. این بدان معنا نیست که از آنجا که مغز شما با شعرهای قدیمی آهنگ پاپ پر شده است، دیگر جایی برای اطلاعات مهم باقی نمی‌ماند.

به خاطر سپردن ترانه ها

به گفته پائول ربر، استاد دانشگاه نورث وسترن؛ فضای کافی برای ثبت تمام اطلاعات در مغز وجود دارد، اما اطلاعاتی که در بدو دریافت بی‌ارتباط به نظر می‌رسند، به دلیل نداشتن ریتم ساختاری، به صورت بالقوه گرایش به فراموشی نسبت به آن‌ها وجود دارد.

در یک آزمایش، محققان دانشگاه وسترن واشنگتن دریافتند که به خاطر سپردن ترانه‌ها به دلیل ایجاد الگویی در ذهن با ریتم آهنگ، به راحتی اتفاق می‌افتد.

پیشنهاد مطالعه: موسیقی و اثرات شگفت انگیز آن

به خاطر سپردن ترانه‌ها با کرم گوش

دانشمندان از این ترانه‌ها، به عنوان “کرم گوش” یاد می‌کنند که در مغز چسبیده شده و به لایه‌های حافظه نفوذ پیدا می‌نمایند. دانیل لویتین، روانشناس علوم اعصاب موسیقی در دانشگاه مک گیل معتقد است که مدارهای عصبی در یک حلقه تکرار گیر می‌کنند و بخش موسیقی بارها و بارها در ذهن پخش می‌شود، بی آن که نسبت به چنین تکراری خودآگاهی داشته باشید.

هنگامی که به یک آهنگ گوش می‌دهید، به خاطر سپردن در قسمت آغازی این حلقه حفر می‌شود و کرم گوش در لایه‌های حافظه ثبت می‌گردد.

به خاطر سپردن ترانه ها

در مواردی خاص، کرم‌های گوش می‌توانند به نحوه عملکرد روزمره افراد نفوذ پیدا کنند؛ جایی برای آرام کردن مدارهای عصبی که در یک حلقه تکرار گیر افتاده‌اند و به مانند موادی آرامش بخش، اضطراب‌ها را تسکین می‌دهند.

اعتقادی دیگر نیز وجود دارد که به شکل تکامل بدن انسان، می‌پردازد. لویتین اظهار داشته است: “ساختارهایی که به موسیقی در مغز پاسخ می‌دهند، زودتر از ساختارهایی که به زبان پاسخ می‌دهند، تکامل یافتند.”

همین طور بخوانید: آیا ساختار مغزی موسیقی دانان با دیگر انسان ها تفاوت دارد؟

از آن جایی که بدن ما موسیقی را با لذت همراه می‌کند، با آزاد کردن ماده شیمیایی به نام دوپامین، باعث می‌شود که لذت بیشتری از شنیدن یک ترانه نسبت به گوش دادن به سخنرانی داشته باشیم.
در نهایت، موسیقی برای انسان سرگرم کننده است و با تکرار و ریتمی خاص، باعث می‌شود که به خاطر سپردن ترانه‌ها بارها راحت تر از به خاطر سپردن کلماتی خشک و بدون پیش زمینه ذهنی باشد.

به خاطر سپردن ترانه ها

سخن پایانی

با این حساب شاید این کلیدی برای به خاطر سپردن مفاهیم مهم‌تر و حتی درسی باشد؛ آن‌ها را به شکل یک ترانه تبدیل ساخته و با ریتم بخشیدن به چیزهایی که قصد یادگیری‌شان را دارید، کار حافظه خود را ساده کنید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...