نور طبیعی، بهترین منبع نور عکاسی

light-aadmag-006

نور استودیویی در کنترل انسان است ولی نور طبیعی این خاصیت و ویژگی را ندارد.در عکاسی با نور طبیعی شما هر رنگ پوستی که داشته باشید، رنگ پوست بسیار تیره یا رنگ پوست بسیار روشن، فرقی ندارد، شما به‌راحتی می‌توانید با نور طبیعی بهترین رنگ پوست‌ها را با دقت و با همان تن رنگی در عکس دربیاورید.با آرادمگ همراه باشید تا ویژگی های نور طبیعی را بیشتر بشناسید.

درواقع نور طبیعی به شما این قدرت را می‌دهد تا از هرگونه تن رنگی مزاحمی در سطح عکس جلوگیری کنید. دقت کنید در اینجا ما در رابطه با نور بسیار شدید ظهر و نور بسیار مستقیم صحبت نمی‌کنیم. بی‌شک نور بسیار شدید و مستقیم زیبایی به‌عکس شما نمی‌دهد، همان‌طور که از منابع نوری خود نیز با نور ملایم استفاده می‌کنید باید از منبع نور طبیعی نیز به همان صورت استفاده کنید. نور ظهر گاهی بدترین نور برای عکاسی است چون زاویه تابش این نور به‌گونه‌ای است که تابش نور بسیار شدیدی را برای عکاس به ارمغان می‌آورد و عکاس نیز نمی‌تواند نور بسیار شدید را کنترل کند، جدا از این مسائل مدل نیز در نور بسیار شدید ظهر احساس راحتی ندارد.

light-aradmag-001
عکاسی با نور طبیعی

نورها و منابع نوری تجهیزات گران‌قیمتی هستند و یک عکاس نمی‌تواند از تمام تجهیزات نوری نمونه‌ای در استودیوی خود داشته باشد. سعی کنید از نور طبیعی بهترین استفاده را بکنید، این نور رایگان است و شما هیچ مبلغی برای استفاده از آن نمی‌پردازید. باید بدانید که با نور طبیعی چگونه برخورد کنید، این نور در ساعاتی بسیار ارزشمند است و در ساعاتی خیر. استفاده از نور طبیعی در ساعات طلایی کاری است که هر عکاس باهوش و خبره‌ای باید انجام دهد. هیچ‌گاه نور در ساعات طلایی را از دست ندهید. برای توضیح بیشتر به نوری که در ساعات اولیه صبح قبل از طلوع آفتاب و بعد از غروب آفتاب وجود دارد نور ساعات طلایی می‌گویند که بهترین ساعات برای عکاسی هستند. یکی از نکاتی که در استفاده از نور طبیعی باید رعایت کنید استفاده از رفلکتورها است. رفلکتور تجهیزاتی بسیار ارزان‌قیمت است که هر عکاسی باید داشته باشد. در عکاسی در نور روز همیشه رفلکتور خود را با خود همراه داشته باشید و سعی کنید در مواقعی که نور آفتاب بسیار شدید است و نمی‌توان آن را کنترل کرد از رفلکتورها استفاده کنید.

light-aradmag-002

در این موضوع شکی نیست، ممکن است سوژه شما و حتی خود شما در محیط استودیو که پر از نورهای عکاسی است و حتی ممکن است گرما نیز مخاطب را اذیت کند نمی‌توان با خیال راحت عکاسی کرد. عکاسی در طبیعت و نه در طبیعت در محیط باز و نور طبیعی و استفاده از کمترین تجهیزات به شما کمک می‌کند تا در هر شرایطی سعی کنید با کمترین امکانات هم بهترین عکس‌ها را بگیرید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر یاد بگیری با نور طبیعی چگونه بهترین عکس‌ها را بگیرید در نورپردازی مصنوعی نیز بسیار موفق خواهید بود. بی‌شک نمی‌توان همه عکس‌های نورپردازی را در نور طبیعی گرفت و نورهای استودیویی نیز یکی از ارکان اصلی عکاسی هستند.

اگر به‌عکس های عکاسان بسیار نامی نیز دقت کنید متوجه می‌شوید که آن‌ها نیز به‌کرات از نور طبیعی در عکس‌های خود استفاده کرده‌اند. بی‌شک فقط تجهیزات برای شما بهترین‌ها را فراهم نمی‌آورد و این خلاقیت و استفاده بهینه شما از امکانات است که به‌عکس و روند عکاسی معنا می‌دهد.

light-aradmag-003

دقت کنید که استفاده از نور طبیعی در عکاسی مستند اجتماعی نیز بسیار مؤثر است. در عکاسی مستند اجتماعی شما در خیابان منبع نوری جز منبع نوری طبیعی ندارید و باید بدانید که چگونه با منبع نوری برخورد کنید.

نورها در عکاسی بسیار مهم هستند، باید بدانیم که چه منبع نوری می‌تواند عکس ما را به عکسی بهتر تبدیل کند، حتی می‌توان گفت بسیاری از عکس‌ها بر اساس منابع نوری تعریف می‌شوند. George Eastman عکاس مشهور جمله‌ای در رابطه با نور در عکاسی گفته است، او می‌گوید که نور عکاسی را می‌سازد، نور را دوست بدارید، از آن به بهترین نحو استفاده کنید، اما بالاتر از همه این‌ها نور را به‌خوبی بشناسید، شناختن نور یعنی شناختن عکاسی!

light-aradmag-004

نورهای غیرمستقیم در عکاسی نتیجه خیلی بهتری برای عکاس دارند. اگر در آسمان ابرهایی وجود داشته باشد، این ابرها به‌عنوان سافت باکس‌های بزرگی عمل می‌کنند و در عکاسی سافت باکس می‌تواند نتیجه بسیار خوبی را برای ما به ارمغان بیاورد. عکاسی در زیر درخت‌ها، سایه‌ها، همه و همه در عکاسی به کمک ما می‌آیند. یکی از مسائل بسیار مهمی که شما باید در عکاسی با آن سروکله بزنید منبع نوری غیرمستقیم است.

اگر می‌خواهید عکس شما بر روی مخاطب تأثیر بگذارد در وهله اول شما باید به سوژه و یا صحنه رابطه عاطفی و احساسی برقرار کنید، اگر شما با موضوع و صحنه هیچ رابطه‌ای برقرار نکنید شک نکنید که هیچ حسی به مخاطب منتقل نمی‌شود.

light-aradmag-005

نور یکی از منابع بسیار قوی است که می‌تواند انرژی را درصحنه به شما منتقل کند. شما می‌توانید از نور نهایت استفاده را بکنید. نورها می‌توانند حس مثبت، حس منفی را به‌راحتی به مخاطب القا کنند، پس شما باید از این منابع نوری طبیعی نهایت استفاده را بکنید. نورها احساس بسیار قوی دارند، پس بسیار به آن‌ها توجه کنید.

فاطمه محمدی
فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!