انواع لنز دوربین و کاربردهای آنها

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به عکانسی علاقه خاصی دارید باید در جریان باشید که سبک های بسیار زیادی در عکاسی وجود دارد که باید در حین عکسبرداری به آن توجه داشت همچنین باید به این موضوع آگاه باشید که لنزهای بسیار زیادی به دنیا معرفی شده است که هرکدام از آنها در تهیه عکس هایی با کیفیت بهتر و زیباتر به شما کمک خواهد کرد. در واقع اگر بخواهیم عکاسی را به شاخه های مختلف دسته بندی کنیم باید بگوییم که برخی از آنها نیازمند استفاده از لنز مناسب خود می باشند مانند عکاسی ماکرو که تنها لنز ماکرو میتواند این نیاز را برطرف کند. از همین رو در این مقاله در نظر داریم تا به معرفی انواع لنز و همچنین کاربرد آنها در هر یک از شاخه های عکاسی بپردازیم.

کاربرد لنز در دوربین

قبل از اینکه به سراغ انواع لنزهای دوربین و معرفی هر یک از آنها برویم در نظر داریم شما را با اهمیت لنز آشنا کنیم؛ در واقع عکاسان به این دلیل برای لنز اهمیت ویژه ای قائل اند که پس از انجام مراحل مکانیکی اجزای داخل دوربین در پروسه ثبت عکس، این لنز است که تصویر را میسازد و تا موقعی که لنز نباشد نمیتوان انتظار عکسی با کیفیت و زیبا را داشت. لنزها از چندین عکسی ساخته می شود که نور از این عدسی ها خود را عبور می دهد و با برخورد با حسگرهای دوربین عکس ها را به وجود می آورند.

شاید با خود بگویید که تشخیص لنزها به دلیل شباهت آنها با یکدیگر بسیار سخت است اما باید بدانید که برای تشخیص لنزها شما باید اطلاعات کامل و درستی از فاصله کانونی داشته باشید. فاصله کانونی به همان فاصله میان مرکز نوری و حسگر دوربین زمانی که لنز بر روی دورترین فاصله دید متمرکز شده است می گویند. هرچه مقدار فاصله کانونی کوتاه تر باشد میدان دید گسترده تر و زوم بر روی سوِژه کمتر می شود و هر اندازه این پارامتر بلندتر باشد میدان دید کوچکتر و زوم بر روی سوژه نیز بیشتر می شود.

انواع لنز:

به طور کلی عکاسان، لنزها را در دو گروه لنزها زوم و لنزهای فیکس قرار می دهند که لنزهای زوم از فاصله کانونی متغیر و عدسی های متفاوت تشکیل شده اند و لنزهای فیکس کاملا برعکس بوده و تعداد عکسی کمتر و همچنین فاصله کانونی ثابتی را در اختیار دارند. لنزهای فیکس یکی از پرطرفدارترین لنزهایی است که توسط عکاسان استفاده می شود آنها بر این عقیده اند که این لنزها کیفیت بهتری از عکس ها را به ثبت می رسانند و همچنین برای تهیه عکس های پرتره بهترین گزینه محسوب می شوند.

۱-لنز نرمال

به لنزی، لنز نرمال گفته می شود که از فاصله کانونی برابری با قطر کادری که عکاس در حال عکسبرداری است برخوردار باشد. لنزهای نرمال زاویه دیدی در حدود ۴۶ درجه را در اختیار افراد قرار می دهد و با توجه به اینکه زاویه دید انسان چیزی حدود ۱۳۰ درجه است که ۴۵ درجه آن به زاویه افقی و ۲۶ درصد آن به زاویه عمودی اختصاص دارد، میتوان گفت که شباهت بسیار زیادی با چشم انسان دارد. عدسی های نرمال معمولا نور کمتری را به سمت خود جذب می کنند و عکس های گرفته شده سادگی خاص خود را دارند.

۲- لنز واید انگل

لنزهای واید انگل از فاصله کانونی نرمالی بهره مند هستند و زمانی که عکاس دست به کاهش فاصله کانونی می زند در واقع بر وسعت دید خود افزوده است و دقیقا عکس این اتفاق زمانی رخ می دهد که عکاس به افزایش زاویه دید خود میپردازد. از همین رو اکثر عکاسان از این لنز برای ثبت تصاویر مناظر و عکس های دسته جمعی که زاویه ای عریض را نیازمند است استفاده می کنند. در ادامه به بررسی خصوصیات این لنزها می پردازیم:

خصوصیات لنز واید انگل:
  • فاصله ها را بیشتر از آن چیزی که هست در اختیار شما قرار میدهد.
  • عمق میدانی بسیار زیادی را در اختیار دارد.
  • باعث کند نشان دادن حرکات افقی و عمودی دوربین می شود.
  • هنگامی که دوربین فاصله نزدیکی با سوژه مورد نظر داشته باشد، تصویر را دفرمه نشان می دهد.

۳- لنز تله فوتو

لنزهای تله فوتو جزء آن دسته از لنزهایی است که فضای بسیار محدودی را در اختیار عکاس می گذارند که در نتیجه میتواند عکس هایی با درشت نمایی را  به ثبت برساند. به عبارت بهتر این لنزها از فاصله کانونی بیشتری نسبت به لنزهای نرمال برخوردار هستند و به همین دلیل در حین عکسبرداری بر روی سوژه تاثیر گذاشته و آن را بزرگتر از آن چیزی که هست نشان می دهد. اکثر عکاسان حرفه ای از این لنز برای عکسبرداری از فواصل دور مانند حیات وحش، ورزشی و مستند سازی استفاده می کنند. این لنزها شما را قادر خواهند ساخت که سوژه‌ها را از چندین متر دورتر مورد عکاسی قرار داده و با عمق میدان کمی که دارند روی سوژه فوکوس کنید.

۴- لنزهای زوم

لنزهای زوم فاصله کانونی متغیری را در اختیار دارند و نکته مثبت این لنزها در این است که کاربردهای مختلفی را در اختیار افراد قرار می دهد. برای ساخت این لنزها از تک حلقه و دو حلقه ای استفاده می کنند اما چیزی که بیشتر از هر چیزی در حین استفاده از این لنز مورد آزمایش قرار میگیرد، دریچه دیافراگم آن می باشد. در واقع این مسئله به این دلیل است که برای ساخت لنزها از قطعات بسیار زیادی کمک میگیرند که توانایی محدودی در باز کردن دریچه دیافراگم و ورود نور دارند پس هنگام خریدن یک لنز زوم به این موضوع نیز فکر کنید. تغییر زوایه دید، پرسپکتیو و دیگر جنبه ها در لنزهای زوم مشابه لنزها دیگر است .

نکات دیگری در رابطه با لنزهای زوم وجود دارد که باید نسبت به آنها آگاهی پیدا کنید از جمله اینکه لنزهای زوم جزء گران ترین لنزهای موجود در بازار می باشد و علاوه بر وزن سنگین، پیچیدگی خاصی را در حین استفاده برای عکاس به همراه می اورد اما به این مسائل به دلیل مزایایی که در اختیار مخاطب قرار می دهد زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد و اگر کمی به دوربین های موجود در بازار نگاه کنید متوجه می شوید که این زوم در کلیه دوربین های فیلمبرداری مورد استفاده قراره گرفته است. این لنز این امکان را به شما می دهد که در حین فیلمبرداری دسته زوم را تغییر داده و تصویر را درشت نمائی کنید که تقریبأ حالت نزدیک شدن به موضوع را تداعی می کند .

۵- لنزهای ماکرو

لنزهای ماکرو یکی از بهترین لنزهایی است که عکاس می تواند برای عکسبرداری از نمای درشت و از فاصله نزدیک استفاده کند. این شیوه عکاسی که به ماکروگرافی معروف بوده و اکثرا برای دروبین هایی با قطع کوچک و بزرگ ساخته می شود. هنگامی که عکاسان از لنزهای ماکرو استفاده می کنند فاصله شی دو دوربین بسیار کاهش پیدا می کند و عمق میدان وضوح تصویر به شدت کاهش می یابد پس باید از دیافراگمهای بسته کمک گرفت که منجر به کاهش نور می شود. اما اگر کمی حرفه ای باشید به خوبی در میابید که کاهش سرعت شاتر میتواند این مشکل را برای شما حل کند. به عنوان مثال اگر در نظر دارید که از یک پروانه به گونه ای عکسبرداری کنید که تصویر تمام کادر را پر کند لنزهای ماکرو میتواند بهترین گزینه باشد.

۶- لنزهای فیش آی (چشم ماهی)

لنزهای فیش آی  یا همان چشم ماهی جزء آن دسته از لنزهایی است که فاصله کانونی بسیار کمی دارد اما در عوض زاویه دید فوق العاده ای را در اختیار عکاس قرار می دهد. اگر بخواهیم دلیل نامگذاری این لنز را برای شما بگوییم باید بدانید که عکسی بیرونی لنز به صورت محدب بوده و به نوعی تداعی کننده چشم ماهی می باشد. نکات زیادی در رابطه با این لنز وجود دارد از جمله اینکه هر چقدر مقدار محدب بودن این لنزها بیشتر باشد به همان نسبت زاویه دید عکاس بازتر شده و انحنای خطوط افزایش پیدا می کند.

اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید متوجه می شوید که دوربین هایی که برای سیستم های امنیتی خانه، مغازه و… استفاده می شود از همین نوع بوده و عکاسان به ندرت از آن برای عکاسی از محیط و فیلمبرداری استفاده می کنند. در ادامه به معرفی برخی از خصوصیات این لنز می پردازیم:

  • باعث بر هم زدن پرسپکتیو می شود
  • فاصله هایی بسیار اغراق آمیز را در عکاسی به وجود می آورد.
  • آن چیزی که در نزدیک شما قرار دارد را بسیار دورتر از آن چیزی که هست نشان می دهد