پیت موندریان، انتزاع و هنر ناب

پیت در آمرسفورت هلند متولد شد و تا نوجوانی در این شهر زندگی کرد. آموزش او ابتدا با خودآموزی و دوره‌های کارورزی آغاز شد و بین سال‌های ۱۸۹۲ تا ۱۸۹۴ در آکادمی آمستردام نقاشی یاد گرفت. موندریان به‌سرعت پیشرفت کرد و در سال ۱۹۰۹ به عضویت انجمن تئوسوفی پیوست.

پیت‌موندریان در سال ۱۹۱۶ با «آن دو با وان لک» آشنا شد و باهم گروه «داستیل» را تشکیل دادند.

 موندریان را پس از مالوویچ و کوپکا می‌توان به‌عنوان سردم دار انتزاع‌گرایی هندسی دانست. موندریان تا مدت‌ها زیر پرچم مکتب انتزاع‌گرایی فعالیت کرد تا درنهایت در سال ۱۹۲۰ نظریه شخصی خود، یعنی نظریه نئوپلاسیتی سیسم را مطرح کرد. او برای معرفی نظریه نو و جدیدش کتابی تحت عنوان نئوپلاسیتی سیسم یا شکل آفرینی نوین ارائه داد.

آثار موندریان در گالری‌ها و نمایشگاه‌های زیادی به نمایش درآمد و در نمایشگاه‌های پاریس و هانور با استقبال زیادی روبه‌رو شد. از دیگر شهرهایی که موندریان در آن‌ها نمایشگاه برگزار کرد می‌توان به آمستردام، لاهه و نیویورک اشاره کرد.

موندریان ساده‌ترین عناصر را دستمایه تغییر و تحول قرار می‌داد. نکته اصلی و مرکز نقاشی‌های او ترکیب‌بندی‌های بی‌نظیر است. موندریان سعی داشت تا با خطوط عمودی و افقی و رنگ‌های محدود ترکیب‌بندی چشم‌نوازی را به نمایش بگذارد. قانون و نظمی که در آثار او وجود دارد در آثار دیگر هنرمندان سبک نئوپلاستی سیسم دیده می‌شود.

در آثار موندریان نوعی نظم ریاضی گونه وجود دارد. مخاطب با نگاه کردن به اثر تصور می‌کند که منطقی ریاضی در قرار دادن خطوط و رنگ‌ها وجود دارد و هیچ‌چیز بی‌حساب‌وکتاب درجایی قرار نگرفته است.

پیت‌موندریان اولین تأثیراتش را از سبک کوبیسم گرفت. در سبک کوبیسم هنرمند برای خلق اثر موضوع یا ابژه را از زوایای دید مختلف نگاه می‌کند و آن چیزی را می‌بیند که همه نمی‌بینند.

شاید بتوان پیت‌موندریان را نقطه مقابل جکسون پالاک نقاش دانست. پالاک رنگ‌ها را از روی حس و نوعی اکسپرسیونیست بر روی بوم می‌پاشید، بدون هیچ حساب‌وکتابی ولی در نقاشی موندریان همان رنگ‌ها با حساب‌وکتاب در کنار هم چیده شده و به مخاطب آرامش ذهنی می‌دهد.

ساده گرایی و به‌نوعی مینیمالی که در آثار موندریان دیده می‌شود ستودنی است، رنگ‌ها و خطوط به‌نوعی کنار هم قرارگرفته‌اند که گویی هیچ رنگ و خطی در جای اشتباهی نیست و همه‌چیز درست سرجای خود قرار دارد.

پیت‌موندریان در طول عمر ۷۱ ساله‌اش آثار زیادی خلق کرد، یکی از مشهورترین آثار موندریان، درخت خاکستری است. در تابلو درخت خاکستری شما چیزی جز خطوط عمودی و افقی و رنگ خاکستری نمی‌بینید ولی اگر از چشمان موندریان به این موضوع نگاه کنیم می‌بینیم که شاید درخت چیزی جز خطوط عمودی و افقی و لکه‌ای از رنگ نباشد!

آثار موندریان سال‌ها پس از مرگ او بر سر زبان‌ها بود، از بسیاری از آثار موندریان در سایر هنرها ازجمله طراحی لباس و پارچه استفاده می‌شود.

فاطمه محمدی
فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!