زندگی‌نامه سیگوروس – Sigur Rós

Sigur Rós (سیگوروس)، گروه راک آوانگارد ایسلندی است که از شهر ریکیاویک آمده‌اند و از سال ۱۹۹۴ فعالیت خود را عرصه موسیقی پُست راکر آغاز کرده‌اند. شهرت و محبوبیت گروه به دلیل صدایی جادویی و رویایی خواننده گروه است. صدای بی‌نظیر و یگانه یون ثُر بیرکیسُن و استفاده از گیتار نوازی آرشه‌ای او، و ترکیب موسیقی کلاسیک با موسیقی مینیمال از اِلمان‌های شناخته شده گروه سیگوروس هستند. موسیقی پُست راک اما در عین حال آرامش بخش. صدای وهم انگیز یونثی هر شنونده‌ای را مجذوب خود می‌کند، طوری که نمی‌توان فقط چندبار گوش داد، باید هربار بیشتر و بیشتر گوش به سیگوروس سپرد. برای آشنایی با این گروه فوق‌العاده شگفت‌انگیز، در ادامه با آراد مگ همراه باشید.

Sigur Rós – سیگوروس

پُست راکرهای ایسلندی با صدای منحصربفرد و رویایی و آرام خود در میان دریم پاپِرها و فیلم سازان بسیار محبوب بودند. برای آشنایی با Sigur Rós (سیگوروس) خیلی سریع به سراغ سال‌های ۱۹۹۷- ۱۹۹۸، می‌رویم با  آلبوم “وون – Von” و ریمیکس آلبوم “Von Brigði”.

یون ثُر بیرکیسُن یا همان یونثی، گیتاریست و خواننده، جورج هولم نوازنده بیس و آیگوست آیوار گونارسون نوازنده درام، گروه سیگوروس را در ریکیاویک، در ژانویه ۱۹۹۴ شکل دادند. نام این گروه شامل نوعی بازی با لغات در زبان ایسلندی است: در حالی که هر کدام از واژگان Sigur و Ros به ترتیب، به معنای پیروزی و گل رز هستند  اما قرارگیری این دو در کنار هم معنایی را در برنمی‌گیرد، و از نظر ساختار زبانی درست نیستند، اما نام آن‌ها در واقع از خواهر کوچک‌تر یونثی به نام سیگوروس گرفته شده‌ است، که چند روز قبل از تشکیل گروه به دنیا آمده بود و سپس به دو واژه تقسیم شد. آن‌ها خیلی زود قرارداد ضبط آلبومی را با گروه آلترناتیو راک ایسلندی به نام شوگرکیوبز تنظیم کردند که صاحب اصلی شرکت موسیقی Bad Taste است که یکی از مهم‌ترین شرکت‌های ضبط موسیقی در دنیا به شمار می‌رود، زیرا آن‌ها فکر می‌کردند که صداهای فالستو (صدای زیر و غیرطبیعی) خیلی زیبا و جذاب خواهد بود و می‌تواند محبوبیت زیادی در میان دختران نوجوان پیدا کند. در سال ۱۹۹۷، آن‌ها آلبوم “وون” به معنی “امید” و سپس در سال ۱۹۹۸ مجموعه ریمیکسی به نام “وون بریجی” را منتشر کردند. این نام هم در زبان ایسلندی نوعی بازی با لغات است: وون‌بریجی به طور به هم چسبیده به معنای “ناامیدی” است، اما وون بریجی به معنی تغییرات روی وون است. در سال ۱۹۹۸، جی‌یاتان اِسوی‌سون به عنوان نوازنده کیبورد به گروه سیگوروس ملحق شد. او تن‌ها عضو سیگوروس بود که تعلیمات آکادمیک موسیقی داشت و بیشتر آهنگسازی‌ها و تنظیمات موسیقی گروه را بعدها او بر عهده گرفت.

سیگوروس  - موسیقی

۱۹۹۹- ۲۰۰۱: آلبوم آوی‌گایی‌تیس بیاریون،

تحسین بین‌المللی با آلبوم “آوی‌گایی‌تیس بیاریون” در سال ۱۹۹۹، همراه شد، (آوی‌گایی‌تیس به معنای شروعی خوب است). شهرت این آلبوم در عرض دو سال زبان به زبان چرخید. طولی نکشید که منتقدان سراسر جهان با شور و شعف به تحسین این آلبوم بی‌نظیر پرداختند، و سبک اجرای گروه از سوی پیشگامانی چون Radiohead مورد حمایت قرار گرفت.

سه آهنگ از جمله، Ágætis byrjun و Svefn-g-englar ، و یک اجرای زنده از کنسرت تابستانی سال ۲۰۰۰ در دانمارک، که در آن زمان نامی نداشت اما سپس نام Njósnavélin را برای آن انتخاب کردند در این آلبوم گنجانده شدند. هرچند، بعدها این آهنگ با نام ” بی‌نام” و “بدون نام شماره ۴” در یکی از فیلم‌های کامرون کرو به نام آسمان وانیلی با بازی تام کروز منتشر شد. از دو آهنگ اولی در نسخه آمریکایی مجموعه تلویزیونی به عجیبی مردم استفاده شد. همچنین باید اشاره کرد که از موسیقی آهنگ Ný batterí در سریال ۲۴ و آهنگ Svefn-g-englar در سریال CSI استفاده کردند. در سال ۲۰۰۴، وِس اندرسن از آهنگ Staralfur در فیلم زندگی در آب با استیو زیسو استفاده کرد، همین آهنگ در تِله فیلم دختری در کافه هم استفاده شد که در سال ۲۰۰۵، برنده جایزه اِمی شد. در سال ۲۰۰۴، در فیلم Immortel، به کارگردانی اِنکی بیلال، از آهنگ Hjartað hamast یا bamm bamm bamm استفاده شد. آهنگ Svefn-g-englar در ۲۴ نوامبر ۲۰۰۹، در سریال تلویزیونی علمی تخیلی آمریکایی V مورد استفاده قرار گرفت و به شکلی خیلی برجسته‌تر در فیلم درام Café de Flore در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. آهنگ Andvari نیز در فیلم مرا به خاطر بسپار در سال ۲۰۱۰، به کار گرفته شد.

پس از انتشار آلبوم Ágætis byrjun ، گروه به خاطر سبک نوازندگی یونثی و نوازندگی گیتار او با آرشه ویولن سل به نهایت شهرت خود رسید، که البته همین سبک یونثی تبدیل به امضایی برای گروه شد.

Ágætis Byrjun

۲۰۰۱- ۲۰۰۴: آلبوم ( )

در سال ۲۰۰۱، Sigur Rós (سیگوروس) آلبوم چند آهنگه یا مینی آلبوم استودیوی خود را به نام Rímur ضبط کرد. در ضبط این آلبوم سیگوروس با ماهیگیر ایسلندی، اِستیندور آندِرسِنِ، آهنگ ساز، همکاری کرد. این آلبوم چند آهنگه (EP) حاوی شش آهنگ است که همه آن‌ها برگرفته از اشعار سنتی ایسلندی به نام Rímur هستند که برخی ترانه‌ها با همخوانی اِستیندور آندِرسِنِ انجام شده است. سیگوروس سه آهنگ را با همراهی اِستیندور آندِرسِنِ اجرا کرد. دو ترانه به تنهایی با اجرای آندِرسِنِ تنظیم و اجرا شد. و آخرین ترانه از این آلبوم چند آهنگه به نام  Laekurin، دوئتی با صدای یونثی و آندِرسِنِ است که خودشان به آن سیگوروس و پسران سیگوروس می‌گویند. در طول تور بهاری ۲۰۰۱، هزاران نسخه از این مینی آلبوم منتشر و فروخته شد. این آلبوم با کاوری سیاه و سفید عرضه شد. در سال ۲۰۰۱ گروه برای اجرای تور به کانادا رفت و در سپتامبر همان سال در سالن مَسی تورنتو کنسرتی بزرگ را برگزار کرد.

آیگوست که نوازنده درام گروه بود پس از ضبط آلبوم Ágætis byrjun، گروه را ترک کرد و اوری پال دیراسون جایگزین او شد. در سال ۲۰۰۲، آلبومی که طرفداران ‌بی‌شماری مشتاقانه منتظرش بودند و همانطور که انتشار داشتند تا شاهکاری دیگر را از گروه سیگوروس بشنوند با نام ( ) منتشر شد. پس از انتشار، تمام آهنگ‌های آلبوم بدون نام بودند، هر چند که گروه بعدا نام همه ترانه‌های این آلبوم را در وب سایت خود منتشر کرد. تمام متن ترانه‌ها به شکل وونلنسکا (Vonlenska) خوانده شده است که این سبک به نام هوپلندیش (Hopelandic) یا جیبریش (Gibberish) نیز شناخته می‌شود، زبانی بدون معنا و مفهوم است که منحصرا روی ملودی نوشته می‌شود و تا اندازه‌ای هم به آواشناسی زبان ایسلندی شباهت دارد. وونلنسکا زبانی است که از سوی گروه سیگوروس بسیار استفاده می‌شود، همچنین گفته شده ‌است که در رابطه با ترانه‌های وونلنسکایی شنونده باید معانی خود از متن برداشت کند. به همن دلیل آلبوم ( )، به همراه دفترچه‌ای برای نگارش برداشت شنونده از ترانه‌ها منتشر شد.

در سال ۲۰۰۲، گروه آهنگی انحصاری را برای رقص Bodyscript به تهیه کنندگی وین مک گری گور و با همکاری تئاتر Wells Sadler و شورای هنرهای انگلستان نوشت.

سیگوروس در اکتبر ۲۰۰۳، با Radiohead همکاری کرد تا آهنگ رقص Split Sides را برای مرس کانینگهام تنظیم کنند؛ سه آهنگ از سیگوروس در مارس ۲۰۰۴، در قالب مینی آلبومی به نام Ba Ba Ti Ki Di Do، منتشر شد اما سهم Radiohead در این مینی آلبوم، به صورت تجاری منتشر نشد. نخستین آلبوم سیگوروس به نام “وون” که در سال ۱۹۹۷، به بازار ارائه شده بود در اکتبر ۲۰۰۴ در آمریکا و انگلستان دوباره منتشر شد.

آهنگ “بی‌نام شماره ۳” (a.k.a. Samskeyti) از همین آلبوم در ویدئوی ۶AM به کارگردانی کارمن ویدال استفاده و برنده جایزه آکادمی دانشجویان فیلم ساز سال ۲۰۰۶ شد. آهنگ “بی‌نام شماره ۳” در بخش پایانی فیلم درام، پوست رازآمیز به کارگردانی گرگ آراکی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین می‌توان به مجموعه تلویزیونی اسکینز، و سی اِی آی: میامی و مستند تلویزیونی بریتانیایی محافظت از کودکان ما و همچنین در بخشی از المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن که در بی‌بی‌سی پخش می‌شد اشاره کرد، در تمامی این‌ها، آهنگ “بی‌نام شماره ۳” شنیده می‌شود. آهنگ “بی‌نام شماره ۴” از همین آلبوم که به نام Njósnavélin، هم معرفی می‌شود در صحنه پایانی فیلم آسمان وانیلی پخش شده است، کامرون کرو، کارگردان این فیلم گفته بود: “خیلی تلاش کردیم تا آهنگی مناسب برای پایان فیلم پیدا کنیم که در نهایت به دیدن کنسرت سیگوروس در لس‌آنجلس رفتیم و آهنگ Njosnavelin را در آنجا شنیدیم، که واقعا عالی بود. آنجا بود که فهمیدم آهنگم را پیدا کرده‌ام.” همچنین از این آهنگ در سریال تلویزیونی کانادایی، Orphan Black در قسمت ۱۰ از فصل سوم، استفاده شده است.

یون ثُر بیرکیسُن یا همان یونثی

Sigur Rós و ابداع وونلنسکا

وونلنسکا یا هوپلندیش، اصطلاحی است که از سوی گروه برای اشاره به سبک خوانندگی یونثی در ترانه‌های بدون معنا و مفهوم به جای شعر‌های معمول در زبان ایسلندی یا انگلیسی آواز دارد و از سوی گروه هم این اصطلاح ابداع شد. این اصطلاح نام خود را از آهنگ وون، آهنگی که در نخستین آلبوم سیگوروس به نام وون الهام گرفته است. در واقع اولین بار در این آهنگ از وونلنسکا استفاده شد. با این حال، همه ترانه‌های سیگوروس به سبک هوپلندیش نیستند؛ بسیاری از آن‌ها به زبان معمول ایسلندی و انگلیسی خوانده می‌شوند.

وونلنسکا هم از زبان طبیعی و هم زبان ساخته ‌شده برای ارتباطات انسانی متفاوت است. این سبک شامل رشته‌هایی از هجاهای بی‌معنی است که شامل بخش‌های غیر واژگانی و واج‌ها هستند. هیچ رابطه گرامری بین یا در میان هجاهای وجود ندارد و همچنین آن‌ها فاقد کلمات تعریف ‌شده و روشن هستند هستند طوری که حتی نمی‌توان آن‌ها را از بر کرد. وونلنسکا بر کیفیت آوایی و احساسی آوازهای انسانی تاکید دارد و از مولفه‌های ملودی و ریتمیک آواز خوانی بدون محتوای مفهومی زبان استفاده می‌کند. به این ترتیب، مشابه استفاده از بداهه خوانی در موسیقی جاز و آهنگ‌های دهانی در موسیقی سنتی و فولکور اسکاتلندی و ایرلندی است. وب سایت این گروه، وونلنسکا را به عنوان “شکلی از آوازهای عامیانه که متناسب با موسیقی است” توصیف کرده است؛ این سبک تا حدی شبیه یکی از زیر سبک‌های موسیقی دارد ویو به نام اِتریل است که با اصطلاحی چون “وهم انگیز” و “خیالی” توصیف می‌شود که از سوی الیزابت فریزر، خواننده گروه راک اسکاتلندی کوکتو تویینز در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت. بسیاری از رشته‌هایی هجایی که از سوی یونثی خوانده می‌شوند بارها در طول هر آهنگ تکرار شده‌اند و آلبوم ()، مملو از این تکنیک موسیقایی است.

۲۰۰۵- ۲۰۰۶:  آلبوم Takk …

چهارمین آلبوم سیگوروس به نام Takk … یا “ممنونم”، در سپتامبر ۲۰۰۵، منتشر شد. این آلبوم با صدای مشخصی همراه است و همچون آلبوم دومشان بیشتر متمایل به راک است و شگفتی تازه در نوع نوازندگی فوق‌العاده گیتار خلق می‌کند. آهنگ Hoppípolla به معنای امیدواری در گودال، دومین تک ‌آهنگ رسمی از آلبوم  Takk … در نوامبر همین سال منتشر شد. انتشار این آهنگ همراه با آهنگ بازخوانی شده دیگری به نام Hafsól، به معنای خورشید اقیانوس بود. آهنگی که قبلا در آلبوم “وون” در سال ۱۹۹۷، منتشر شده بود. آهنگ Hoppípolla، در تریلرهای مجموعه تاریخی طبیعی بی‌بی‌سی به نام سیاره زمین در سال ۲۰۰۶، مورد استفاده قرار گرفت، بازی نهایی جام حذفی فوتبال انگلستان در سال ۲۰۰۶، با این آهنگ خاتمه یافت. شبکه آی‌تی‌وی برای پوشش مسابقات قایقرانی آکسفورد و کمبریج در سال ۲۰۰۶، از این آهنگ استفاده کرد. در تبلیغات مربوط به پوشش بازی‌های جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۰۶ و پخش بازی‌های گِیلیک از شبکه تلویزیونی رادیویی ایرلندی RTÉ، این آهنگ شنیده می‌شد. حتی سازمان آکسفام هم از این آهنگ برای تبلیغات خود استقاده می‌کند. در صحنه آخر فیلم بنلوپه ساخته مارک پالانسکی، این آهنگ شنیده می‌شود البته باید به آهنگ تریلر فیلم‌های فرزندان انسان و میلیونر زاغه‌نشین هم اشاره کرد. پس از آن، تقاضا برای ساخت تک آهنگ افزایش یافت و شرکت ضبط و نشر موسیقی ایمی، انتشار جهانی کارهای سیگوروس (Sigur Rós) را برعهده گرفت. این ترانه همچنین در تریلر فیلم‌های از شرکت دیزنی به نام‌های زمین و ما باغ‌وحش خریدیم در سال ۲۰۱۱، به کار گرفته شد.

آهنگ Sæglópur، در ژوییه ۲۰۰۶، در بسیاری از نقاط جهان و در ماه آگوست در آمریکا منتشر شد. پخش اصلی آن در ماه مه برنامه‌ریزی شده ‌بود، اما به دلیل تقاضای ناگهانی و زیاد آهنگ “Hoppipolla” تاریخ مورد نظر عقب افتاد. پس از آن، سیگوروس سه آهنگ جدید را ضبط کرد تا آن‌ها را به صورت یک مینی آلبوم منتشر کند (آهنگ‌های Refur و Ó friður و همچنین Kafari). در ژوییه ۲۰۰۶، سیگوروس توری جهانی و بزرگ را در سراسر اروپا، آمریکا (جایی که مراسم شروع فستیوال موسیقی هالیوود بول را با آهنگ‌های آن‌ها شروع کردند)، کانادا، استرالیا، نیوزلند، هنگ‌کنگ و ژاپن برگزار کردند. پس از بازگشت به کشور خود، در ماه‌های ژوئیه و اوت، سیگوروس کنسرت‌هایی را در فضای باز و به صورت رایگان در سراسر ایسلند برگزار کرد و کنسرت‌هایش را در مکان‌های مختلف همچون پناه‌گاه‌های متروکه و کافی شاپ‌های عمومی اجرا کرد که همه آن‌ها در فیلم مستندی به نام Heima در سال ۲۰۰۷، گنجانده شدند. همچنین آن‌ها در ماه فوریه، دو بار در آمریکا به اجرای کنسرت پرداختند.

Takk …

۲۰۰۷: مستند هیما – Heima و آلبوم گردآوری شده هارف هیم – Hvarf / Heim

در آگوست ۲۰۰۷، نسخه محدودی از CD و DVD موسیقی متن مستند Hlemmur منتشر شد. آلبوم گردآوری شده هارف هیم – Hvarf / Heim در ۵ نوامبر (۶ نوامبر در آمریکا) پخش شد، آلبومی تلفیقی از نسخه‌های استودیویی که قبلا منتشر نشده بودند. آهنگ‌هایی به نام‌های:

  • Salka
  • Hljómalind که در گذشته با نام Rokklagið شناخته شده بود
  • Í Gær
  • Von

این آهنگ‌ها در مجموعه Hvarf، جمع‌آوری شدند و نسخه‌های آگوستیک آهنگ‌ها در مجموعه Heim قرار گرفتند:

  • Samskeyti
  • Starálfur
  • Vaka
  • Ágætis Byrjun
  • Heysátan
  • Von

 در همان روز (۲۰ نوامبر در آمریکا) DVD اجرای زنده مجموعه Heima (تور سال گذشته ایسلند)، منتشر شد. درست قبل از انتشار Hvarf / Heim، در ۲۹ اکتبر، تک‌ آهنگی به نام Hljomalind را منتشر کردند. در سال ۲۰۰۷، مستندی بلند از تور تابستانی سیگوروس در ایسلند ساخته شد، که در سال ۲۰۰۶ برگزار شده بود. در این مستند تلاش شد تا تصویر روشن و زیبایی از سرزمین این گروه نشان داده شود. به همین دلیل، این مستند “Heima” نامیده می‌شود که به معنای “خانه” است. در این فیلم اعضای گروه تفسیر خود از “ایسلند” را بیان می‌کنند. این فیلم حول سه عنصر اصلی می‌چرخد؛ اجرا و نوازندگی گروه به صورت زنده، طبیعت ایسلندی که موسیقی آن‌ها را شکل می‌دهد، همراه با مصاحبه‌ها، جایی که به بینندگان خود می‌گویند نوازندگی در خانه خود به چه معناست و علاوه بر آن تجربه کلی گروه در این تورها را با بینندگان خود به اشتراک می‌گذارند. برای معرفی مستند Heima، گروه قرار بود مجموعه‌ای از نخستین اجراهای تلویزیونی خود را در سراسر جهان برگزار کند، به همین دلیل مجموعه‌ای صوتی و کوتاه وبه همراه جلسه‌ی پرسش و پاسخی قبل از شروع مستند، در فیلم گنجانده شده است.

سیگوروس - موسیقی

۲۰۰۸: آلبوم Með suð í eyrum við spilum endalaust

پنجمین آلبوم استودیویی گروه به نام Með suð í eyrum við spilum endalaust، به معنای “با وزوز در گوش‌هایمان بی‌وقفه می‌نوازیم”، به تهیه کنندگی مارک اِلیس معروف به Flood، در مرکز شهر ریکیاویک، در ژوئن ۲۰۰۸، منتشر شد. این آلبوم به طور کلی نظرات مثبتی را به همراه داشت. اگرچه این آلبوم از نظر سبک و سیاق متفاوت از دیگر آلبوم‌ها بود و از سازهای زهی و گیتار کم‌تر استفاده کرده بودند و بیشتر به سمت آهنگ‌های پاپ محور سوق پیدا کرده بود اما در حین حفظ سبک هنوز زیبایی باشکوهی را در موسیقی تعریف می‌کرد. اگر به این آلبوم گوش دهید، متوجه خواهید شد که هنوز هم چنین است. آخرین ترانه این آلبوم به نام All Alright، نخستین آهنگ انگلیسی این گروه است و مابقی آهنگ‌های آلبوم به زبان ایسلندی هستند.

این گروه برای اولین بار برای شرکت در فستیوال گراس در شهر بایرون بی، استرالیا و فستیوال La Route du Rock، در سنت مالوِ فرانسه اعلام آمادگی کرد که این یک امتیاز برای سیگوروس محسوب می‌شد. علاوه بر این، گروه مجموعه اجراهای شبانه‌ای را در فستیوال موسیقی بونارو در سال ۲۰۰۸، در منچستر، تنسی، ترتیب داد، جایی که میکروفون در پایان اجرای دوم ترکید.

گروه نخستین آهنگ آلبوم با عنوان “Gobbledigook” را به صورت رایگان در وب سایت خود همراه با موزیک ویدیو آن منتشر کرد. در ۸ ژوئن، کل آلبوم به طور رایگان بر روی وب سایت سیگوروس و Last.fm در دسترس عموم قرار گرفت.

در پاییز سال ۲۰۰۸، سیگوروس توری جهانی را آغاز کرد که در واقع معرفی برای آلبوم تازه منتشر شده آن‌ها بود. این تور در ۱۷ سپتامبر ۲۰۰۸، در ایالات ‌متحده آمریکا، در سالن تئاتر یونایتد نیویورک آغاز شد و در ۲۳ نوامبر ۲۰۰۸ به همراه کنسرتی در ریکیاویک در ورزشگاه سرپوشیده لوهاردالسول به پایان رسید. بیشتر این تور به استثنای کنسرت‌های ایالات ‌متحده، استرالیا، کانادا و ژاپن در اروپا برگزار شدند.

آهنگ Festival، از امتیاز ویژه‌ای برخوردار بود، به این دلیل که در فیلم ۱۲۷ ساعت در سال ۲۰۱۰، از آن استفاده شد و هیجان فیلم را با این آهنگ به اوج خود رساند. همچنین در مینی سریال HBO به نام ۲۴/۷ – Flyers-Rangers نیز پخش شد. از آهنگ “بی‌نام شماره ۷” یا Dauðalagið، نیز در بازی ویدیویی Dead Space، سال ۲۰۰۸، استفاده شده است.

۲۰۰۹- ۲۰۱۲: شایعات، پروژه Inni و آلبوم Valtari

در سال ۲۰۰۹، یونثی با نخستین آلبوم انفرادی خود به نام “Go” (که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد) شروع به ماجراجویی در دنیای موسیقی کرد.

در ۲۸ می ۲۰۰۹، سیگوروس (Sigur Rós)، اعلام کرد که تقریبا آخرین آلبوم خود را به اتمام رسانده‌ است. گروه گفت که آلبوم تمی آهسته‌تر و حال و هوایی شبیه آلبوم‌های Með suð í eyrum við spilum endalaust و Takk…. دارد. درباره موسیقی هم چنین توصیف شد که، فضای ملودیک بسیار کم‌تری از آلبوم‌های قبلی دارد و از صداهای بلند و تیز استفاده نشده است. قرار بود این آلبوم که نامش ذکر نشده است، در سال ۲۰۱۰ منتشر شود. با این حال، گروه بعدها فاش کرد که از انتشار این آلبوم و ضبط‌هایش منصرف شده‌ است. یونثی در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۰، تایید کرد: ” اینکه ما هنوز آلبوم دیگری را آماده نکرده ایم، شایعه‌ای بیش نیست. ما شروع کردیم چیزهای جدیدی را ضبط کنیم، اما قبل از آن باید آهنگ‌های قبلی را رها می‌کردیم. بنابراین، فکر می‌کنم که باید دوباره کار ضبط را شروع کنیم.” بدون این که چیز بیشتری درباره آلبوم تازه گفته شود، شایعاتی مبنی بر انتشار آلبوم جدید از سوی سیگوروس در ژانویه ۲۰۱۰، مطرح شد. با این حال، پیش از این، در آوریل ۲۰۱۰، در دهکده موسیقی Coachella، یونثی اظهار داشت که سیگوروس در سال ۲۰۱۰، دوباره به سر کار اصلی خود باز خواهد گشت: ” قصد دارم کارهای دیگری را بین اجرای مجموعه برنامه‌های تور انفرادی خود در تابستان ۲۰۱۰، با سیگوروس در کشور خود انجام دهم. در ۱ فوریه ۲۰۱۱، وبسایت رسمی یونثی اعلام کرد که به همراه گروه در بهار برای ضبط کارهای جدید به استودیو بازگشته است.

در ۱۱ آگوست ۲۰۱۱، وب سایت رسمی سیگوروس تریلری را از پروژه‌ای بنام Inni، و یک DVD  به همراه دو CD از اجراهای زنده گروه در کنسرت لندن، به کارگردانی وینسنت موریسِت منتشر کرد. این پروژه که به شکل آلبوم بود در جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز و در اکرانی خصوصی در نوامبر ۲۰۱۱، اکران شد. در ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۱، آلبوم Inni و ویدیوی اجرای زنده بر روی سایت اختصاصی گروه در فرمت‌های مختلف برای پیش سفارش قرار گرفت. علاوه بر این، گروه ویدیوئی را برای آهنگ “Festival” ساخت که برای تماشای آنلاین بر روی سایت بارگذاری شد، همچنین لینک دانلود نسخه صوتی اجرای زنده آهنگ برای عموم بر روی سایت قرار گرفت.

در ۳ نوامبر ۲۰۱۱، پس از اجرای برنامه افتتاحیه انگلیس در بنیاد فیلم بریتانیا در لندن، اعضای گروه در جلسه پرسش و پاسخی شرکت کرد که در طی آن جورج قول داد که سال ۲۰۱۲ سال پرکاری و شلوغی برای سیگوروس (Sigur Rós) خواهد بود. اعضای گروه در نیمه دوم سال ۲۰۱۲، از آلبوم و تور جدیدی صحبت کردند. جلسه پرسش و پاسخ زیاد طولانی نبود زیرا به دلیل دود خارج شده از یکی از چراغ‌های داخل سالن، سالن به سرعت تخلیه شد.

در این مصاحبه کوتاه چنین گفته شد: “آلبوم بعدی گروه قرار است در بهار عرضه شود. براساس گزیده‌ای ارائه ‌شده از سوی آقای اِسوینسون به همراه موسیقی جدید در آلبوم تازه، به یقین این آلبوم را به بهترین آلبوم در تاریخ گروه تبدیل خواهد کرد و کاملا استثنایی است. آقای هولم این آلبوم را “نوعی گرایش به عالم درون” نامید، در حالی که آقای بریگیسون گفت که آلبوم تازه “شناور و مینیمال” است. “موسیقی آرامش بخش” چیزی بود که آقای دیراسون برای توصیف این آلبوم بکار برد، “حرکتی آهسته به سوی چیزی”. برای هر کسی که آهنگ‌های اولیه آقای بریگیسون را شنیده باشد باید با آن صداهای با شکوه کر که ناشی از صدای زیر و صافی است آشنا باشد و خوب می‌داند که شبیه آوای فلوتی است که این نوع از موسیقی را هیجان‌آور می‌کند.”

Valtari

در آغاز فوریه ۲۰۱۲، سیگوروس اعلام کرد که اجراهای زنده گروه با حضور در بستیوال انگلستان، فستیوال تابستانه سونیک در ژاپن و نمایش‌های دیگری در ایرلند، سوییس، آلمان، اتریش، فرانسه، و ایتالیا از نو، از سر گرفته خواهند شد. گروه همچنین به صف برگزار کنندگان موسیقی در فستیوال اوشاگاِ مونترال در سال۲۰۱۲ و فستیوال لولاپلوزا ۲۰۱۲، پیوست.

پس از وقفه‌ای چهار ساله، مصاحبه‌ای با گروه در نشریه “Q” در مارس ۲۰۱۲، انجام شد که در این مصاحبه، گروه اتمام آلبومی جدید با نام Valtari، را تایید کرد که انتشار آن را در  ۲۸ مه ۲۰۱۲ برنامه‌ریزی کرده‌ بودند. در ۲۶ مارس ۲۰۱۲، گروه نخستین تک ‌آهنگ رسمی این آلبوم به نام Ekki múkk، را منتشر کرد. در ۱۴ آوریل ۲۰۱۲، نسخه‌ای از آلبوم با کیفیتی پایین به طور کامل در اینترنت انتشار یافت. در ۱۰ مه ۲۰۱۲، آهنگ جدید سیگوروس به نام Dauðalogn، در قسمت بیست و دوم و پایانی سریال خاطرات خون آشام پخش شد.

شایع شده بود که آلبومی که در گذشته به مرز انتشار رسیده بود، در قالب ششمین آلبوم یعنی Valtari منتشر شده‌ است. با این حال، گروه شایعه را به طور کامل رد کرد.

در ۲ نوامبر ۲۰۱۲، جورج هولم تایید کرد که در حال حاضر، گروه شروع به کار بر روی آلبومی جدید کرده ‌است که قرار است در سال ۲۰۱۳ منتشر شود. او این آلبوم تازه را به عنوان تغییری چشمگیر در جهت آلبوم Valtari توصیف کرد و  چه بسا، آن را ضد Valtari نامید. گروه آهنگ جدیدی با نام Brennisteinn یا “سنگ برنزه” را در شهر ریکیاویک، در تاریخ ۴ نوامبر در جشنواره Airwaves ایلسند، در سال ۲۰۱۲ اجرا کردند که با استقبال زیادی همراه شد. این گروه در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۲، تور جدید آمریکای شمالی را برنامه‌ریزی کرد تا در ماه مارس و آوریل ۲۰۱۳ برگزار شود. گروه همچنین اعلام کرد که هر بلیط خریداری‌ شده شامل نسخه‌ی جدید دیجیتالی از مینی آلبوم سه ترانه‌ای است که حاوی آهنگ‌های جدید و منتشر نشده است که در تاریخ ۲۲ مارس ۲۰۱۳ در دسترس خریداران بلیط قرار خواهد گرفت.

۲۰۱۳ تا به امروز: آلبوم Kveikur و جدایی اِسوینسون و پال دیراسون از Sigur Rós

در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۳، سیگوروس (Sigur Rós) در جلسه پرسش و پاسخی در مجله رِدیت، اعلام کرد که اِسوینسون گروه را ترک کرده ‌است و احساس می‌کند زمان آن رسیده‌ که گروه کار متفاوتی را نسبت به کارهای گذشته خود انجام دهد. آن‌ها هفتمین آلبوم استودیویی خود را در ۲۲ مارس، به نام Kveikur، اعلام کردند. در همان روز، آن‌ها اولین تک آهنگ آلبوم را منتشر کردند: آهنگی به نام “Brennisteinn”. این آلبوم در ۱۴ ژوئن منتشر شد (دو روز قبل از آن در ژاپن منتشر شده بود و ۴ روز بعد در آمریکا پخش شد) این آهنگ هم از نظر موسیقی و هم تِم، کاری کاملا متمایز از دیگر کارهای سیگوروس است. در این آلبوم، آهنگ‌ها بیشتر با ملودی بالاتر و سریع‌تر و بی‌پرواتر همراه هستند. این آلبوم به خوبی از سوی منتقدان مورد استقبال قرار گرفت و در سایت متاکریتیک (سایت نقد آلبوم‌های موسیقی) امتیاز ۸۰ را از آن خود کرد. این امتیاز از سوی گروهی با رویکرد موسیقایی و همچنین دوری فضای آلبوم از تجارت گرایی به دست آمد. پخش این آلبوم از سوی گروه به همراه برگزاری توری مجازی و جدید، بسیار مورد قبول همگان قرار گرفت، توری که در آن نوعی تجربه موسیقی تعاملی برقرار بود و طرفداران سیگوروس می‌توانستند علاوه بر تجربه موسیقی زنده، نوع حرکت دوربین را هم در دست بگیرند و این به دلیل استفاده از دوربین های مخصوص در کنسرت بود. سپس گروه در ۲ سپتامبر ۲۰۱۳، در فستیوال آی تیونز کنسرتی را اجرا کرد که بخش‌های منتخب این کنسرت بعدا در تاریخ ۲۱ اکتبر منتشر شد.

سیگوروس - موسیقی

سیگوروس موسیقی اصلی و بازخوانی دوباره “تم اصلی خانواده سیمپسون” را انجام داد و همچنین قطعه‌ای کوتاه را برای قسمت ۲۱ از فصل ۲۴ به نام ” The Saga of Carl” را ساخت که در ۱۹ مه ۲۰۱۳، پخش شد. گروه در سریال‌ تلویزیونی HBO به نام بازی تاج و تخت در قسمت The Lion and the Rose، در ۱۳ آوریل ۲۰۱۴ به ایفای نقش پرداختند. آن‌ها همچنین کاوری از ترانه The Rains of Castamere، را اجرا کردند که در اصل از سوی گروه راک آمریکایی The National برای اپیزودهای اولیه Blackwater، ساخته شده ‌بود.

هولم و پال دیراسون با برادر هولم به نام جیارتان هولم و آهنگساز، هیلمار وِرن هیلمارسون بر روی ساخت موسیقی متن برنامه The Show of Shows: 100 Years of Vaudeville, Circuses and Carnivals، باهم همکاری داشتند. این کار به صورت آلبومی به نام کیرکه – موسیقی برای برنامه The Show of Shows، از سوی شرکت پخش موسیقی کرانم در ۲۸ آگوست ۲۰۱۵، در بریتانیا عرضه شد.

آلبوم دوم گروه با نام Agaetis byrjun، در اوایل سال ۲۰۱۵، دوباره از سوی گروه منتشر شد. سیگوروس اعلام کرد که در انتشار دوباره آلبوم، طرفداران شاهد آهنگ‌های استودیویی که قبلا هرگز شنیده نشده‌اند و ضبط زنده و نیز مطالب مستند و تصویری از آرشیو شخصی شان خواهند بود. در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷، اعلام شد که این گروه در سال ۲۰۱۷ به اجرای کنسرت در آمریکا، کانادا، نیوزیلند، استرالیا، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، بلژیک، هلند، سوئد، نروژ، دانمارک، آلمان، اتریش، ایتالیا، سوییس، آرژانتین، کرواسی، شیلی و برزیل خواهد پرداخت. گروه با همکاری الکس سامرز، دو قطعه آهنگ بدون کلام به نام‌های،  End و Match، برای فصل چهار اپیزود Black Mirror، به نام Hang the DJ، را در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷، ساخت و پس از آن هم منتشر شد.

گروه در ۸ می ۲۰۱۸، پروژه چند رسانه‌ای جدیدی به نام liminal را منتشر کرد که خود آن را “تلفیقی بی‌پایان” از موسیقی آرامش بخش توصیف کرده است که به طور مداوم به مرور زمان گسترده‌تر خواهد شد. به علاوه، یونثی، سامرز، و همکاری مدارم با پل کورلی سبب شد تا مجموعه‌ای از soundbath های زنده را اجرا کنند درواقع، موسیقی است که در مقابل شنوندگان نواخته می‌شود.

در سپتامبر ۲۰۱۸، پال دیراسون به اتهام تجاوز به مِگان بوید، هنرمند، متهم شناخته شد. او در اول اکتبر سال ۲۰۱۸، اعلام کرد که تصمیم گرفته تا گروه را به خاطر تاثیر این اتفاق، ترک کند. در مارس ۲۰۱۹، سیگوروس به فرار از پرداخت مالیات متهم شد و به خاطر ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی نادرست از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ مجبور به پرداخت ۱۵۱ میلیون کرونای ایسلندی شد. اعضای گروه حسابدار سابق خود را مقصر دانستند و گفتند که آن‌ها با مقامات زدوبند اداری داشتند.

در سال ۲۰۱۹، یونثی با همکاری الکس سامرز، آهنگ Riceboy Sleeps، را منتشر کردند. یونثی این آهنگ را کاملا متمایز از دیگر کارهای سیگوروس توصیف کرده است. به معنای محض واژه، کاری کاملا رویایی است.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.