زندگی‌نامه مدونا

اسطوره موسیقی پاپ، مدونا. او یکی از نوآوران هنر اجرا روی صحنه است. پرفروش ترین و محبوب ترین آهنگ های او عبارتند از Papa Don’t Preach، Like a Prayer، Vogue، Secret ،Ray of light و بسیاری دیگر. هنگامی که دیک کلارک در سال ۱۹۸۳، در برنامه American Bandstand از رویای مدونا پرسید، او پاسخ داد:” حکومت بر جهان”. او این کار را انجام داد و یازده آلبوم موفق استودیویی را به تاریخ موسیقی اضافه کرد و به پرفروش‌ترین هنرمند زن دنیای موسیقی تبدیل شد. او مادر نوآوری در دنیای موسیقی لقب گرفته و به طور پیوسته تصویر و سبک خود را بازسازی کرده‌ است و بسیاری از فرهنگ ها و شیوه‌های زندگی را تحت ‌تاثیر قرار داده‌ است. اگرچه گاهی اوقات در زندگی شخصی اش مورد انتقاد قرار می‌گیرد، اما زمانی که به موسیقی این اسطوره موسیقی پاپ توجه می‌کنیم، همچون آینه ای در برابر صنعت موسیقی است. در معرفی نوازندگان و آهنگ سازان برتر تاریخ در همه ژانرها با آراد مگ همراه باشید.

مدونا کیست؟

مدونا خواننده موسیقی پاپ، در شهر بی در ایالت میشیگان در تاریخ ۱۶ اوت ۱۹۵۸ به دنیا آمد. در سال ۱۹۸۱، او به عنوان خواننده پاپ مستقل روی صحنه رفت و موسیقی دهه ۸۰ را متحول ساخت. بیش از ۲۱ آهنگ او در سال ۱۹۹۱ در چارت ۱۰ آهنگ برتر ایالات ‌متحده قرار گرفت و بیش از ۷۰ میلیون آلبوم در سطح بین‌المللی به فروش رساند. در ژانویه ۲۰۰۸، از سوی مجله فوربس، او به عنوان ثروتمندترین خواننده زن دنیا انتخاب شد.

مطالب مرتبط:

 یوهانس سباستین باخ

 رولینگ استونز

 شیان سینگ هایی

 بیگی اسمالز

 باب مارلی

نام واقعی

نام کامل مدونا، مدونا لوئیس چیکونی است.

شوهران

ازدواج مدونا با شان پن از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۹ دوام آورد. همسر دومش گای ریچی بود که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ با هم زندگی کردند.

 

خواننده محبوب همه نسل ها

آهنگ Everybody

در سال ۱۹۸۱، مدونا تصمیم گرفت به فعالیت انفرادی خود به عنوان خواننده ادامه دهد و کامیل باربون، مدیر استودیو ضبط موسیقی Gotham Records را استخدام کرد تا به او در حرفه خوانندگی کمک کند. کامیل به مدونا نشان داد تا چگونه در دنیای مردسالار صنعت موسیقی کار کند، و در شکوفایی این ستاره تازه نفس هیپ هاپ، کمک های زیادی به او کرد چنانچه یک بند موسیقی در اختیار مدونا گذاشت. استفان بری، نوازنده گروه، نخستین شعر ترانه محبوب Everybody را نوشت و پس از آن مدونا برای ضبط آهنگ‌های خود با مارک کامینز، تهیه ‌کننده موسیقی در نیویورک همکاری کرد. کامینز به مدونا کمک کرد تا قراردادی را با شرکت ضبط موسیقی Sire Records امضا کند. در سال ۱۹۸۲، آهنگ Everybody به آهنگ شماره ۱ چارت رقص آمریکا تبدیل شد.

آلبوم Madonna و آهنگ‌های پر طرفدار Borderline، Lucky Star و Holiday

موفقیت آهنگ‌ها یکی پس از دیگری، سبب شد تا مدونا Sire Records را قانع کند که آلبوم کامل Madonna را در سال ۱۹۸۳ انتشار دهد. این آلبوم روند موفقیت را هم چون تک آهنگ‌های قبلی طی نکرد و زمان زیادی برد تا به موفقیت برسد. آهنگ‌های محبوبی چون Borderline، Lucky Star و Holiday در این آلبوم قرار دارند. خیلی زود دختران سراسر اروپا و آمریکا مدونا را الگوی خود قرار دادند تا جایی که از نظر ظاهری و پوشش، همه شبیه مدونا شده بودند. در سال ۱۹۸۴ آهنگ Holiday سبب شد تا مدونا دوباره در برنامه American Bandstand دیک کلارک شرکت کند، درست همان جایی که گفته بود رویایش “حکومت بر جهان” است.

آهنگ‌های Like a Virgin، Material Girl، Angel

موفقیت های چشم گیر و روند رو به جلوی مدونا در آهنگ Like a Virgin در سال ۱۹۸۵ نیز مشهور بود، این آهنگ در چارت اول بیلبورد قرار گرفت و هم چنین گواهی پلاتینیوم را در ظرف یک ماه از آن خود کرد. تهیه کنندگی این قطعه را نیل راجرز بر عهده داشت، Like a Virgin به عنوان بزرگ‌ترین ترانه پاپ همه زمان‌ها شناخته شد و برای شش هفته در صدر چارت های موسیقی دنیا باقی ماند. او با دو آهنگ دیگر در صدر ۵ آهنگ برتر چارت ها قرار گرفت: Material Girl و Angel.

آهنگ Crazy for You

در سال ۱۹۸۵، مدونا تصمیم گرفت بازیگری را هم تجربه کند و در نخستین فیلم بلند خود به نام Desperately Seeking Susan ایفای نقش کرد و تک آهنگ Into the Groove را برای فیلم اجرا کرد. این آهنگ تبدیل به آهنگ شماره ۱ چارت های رقص شد. تک آهنگ بعدی او Crazy for You نام داشت، که در سال ۱۹۸۵ برای فیلم Vision Quest، ساخته شد، این آهنگ نیز به صدر چارت ها رسید. پس از آن مدونا تصمیم گرفت نخستین تور کنسرت های خود را برگزار کند. در این دوران، ۱۷ آهنگ او به طور متوالی جزو ۱۰ آهنگ برتر چارت بیلبورد قرار گرفت و موج ساخت موزیک ویدئوهای نمادین و منحصربفرد را آغاز کرد که اغلب آنان بیانگر شخصیت واقعی مدونا هستند.

 

فیلم‌ها و آهنگ‌های محبوب از دهه ۸۰ تا ۹۰

پنج سال بعد، زندگی اسطوره موسیقی پاپ مملو از فعالیت و آهنگ‌های تازه بود. در ۱۶ اوت ۱۹۸۵، او با بازیگر، شان پن ازدواج کرد و با او در فیلم Shanghai Surprise در سال ۱۹۸۶ همکاری داشت. در مدت زمان کوتاهی، او در سه فیلم دیگر به عنوان بازیگر شرکت کرد:  در سال ۱۹۸۷ در فیم Who’s That Girl و در سال ۱۹۸۹ در فیلم Bloodhounds of Broadway و در سال ۱۹۹۰ در فیم Dick Tracy بازی کرد. آهنگ‌های Vogue و Hanky Panky، متاثر از فیلم Dick Tracy بود و موسیقی متن فیلم را هم شکل دادند. او همچنین چهار آلبوم پرفروش دیگر را به نام های True Blue در سال ۱۹۸۶، Who’s that Girl به سال ۱۹۸۷، You Can Dance در همین سال و Like a Prayer در سال ۱۹۸۹ منتشر کرد.

آهنگ Like a Virgin، برنده بهترین اجرا در جایزه MTV

موفقیت های مدونا همیشه با رفتارهای جنجال برانگیز و رسوا کننده اش همراه بود. در سال ۱۹۸۵ وقتی قرار بود به خاطر آهنگ Like a Virgin در مراسم جایزه MTV شرکت کند، با لباس عروس مدام اطراف استیج پرسه می‌زد. پس از ازدواجش با شان پن، او به دلیل خشونت های خانگی و حمله به یک عکاس، به یک ماه زندان محکوم شد و همین امر سبب شد تا پن و مدونا از یکدیگر جدا شوند.

موزیک ویدئو Like a Prayer

در سال ۱۹۸۹، موزیک ویدئو Like a Prayer قرار بود از سوی MTV پخش شود و شرکت پپسی هم حمایت خود را از این ویدئو اعلام کرده بود. این ویدئو آمیزه‌ای از کنایه‌های جنسی و ایدئولوژی‌های مذهبی را نشان می‌داد. در نتیجه این ویدئو، پاپ ژان ‌پل دوم، شرکت در کنسرت‌های مدونا را در ایتالیا ممنوع اعلام کرد، و پپسی نیز دیگر از نام مدونا به عنوان یک ستاره حمایت نکرد. با وجود اعتراض عمومی نسبت به ویدئوهای مدونا، این اسطوره موسیقی پاپ محبوب تر از همیشه شد. او کماکان شماره ۱ چارت موسیقی را از آن خود داشت. در سال ۱۹۹۱، ۲۱ بار در لیست ۱۰ آهنگ برتر آمریکا قرار گرفت و بیش از ۷۰ میلیون نسخه آلبوم در جهان فروخت که مبلغی بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار است.

مستند Trust or Dare

او همچنان با جابجایی و شکستن مرزهای اجتماعی به افزایش محبوبیت خود ادامه داد. او نخستین فیلم داستانی و مستند خود را به نام  Trust or Dare در سال ۱۹۹۱ منتشر کرد، این مستند درباره تور جهانی او به نام Blonde Ambition بود. در سال ۱۹۹۲، کتابی نیز از روی این مستند به چاپ رسید. علی‌رغم ماهیت بحث ‌برانگیز کتاب، فقط در روز اول انتشار، در آمریکا ۱۵۰.۰۰۰ نسخه از کتاب به فروش رسید. سه روز پس از آن به فروش جهانی ۱.۵ میلیون نسخه در سراسر جهان رسید و موفق‌ترین کتاب سرگرم کننده ای بود که تا به آن روز منتشر شده بود.

 

اواخر دهه ۹۰ تا به امروز

Evita، Immaculate Collection و Music

تا سال ۱۹۹۶، مدونا استعداد خود را به عنوان یک ستاره در فیلم و موسیقی ثابت کرده بود. او در فیلمی درام موزیکال Evita که موسیقی آن متاثر از ساخته های اندرو لوید وبر بود بازی کرد، این فیلم در سال ۱۹۹۶  نمایش داده شد و آنتونیو باندراس در این فیلم همبازی مدونا بود. او برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن در بخش فیلم کمدی موزیکال در گلدن گلوب شد و آهنگ You Must Love Me جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم را از آن خود کرد.

مدونا بهترین و بزرگ‌ترین آلبوم را در سال ۱۹۹۰ به نام Immaculate Collection منتشر کرد و پس از سال‌ها در سال ۱۹۹۵ آلبوم Something to Remember را انتشار داد که مجموعه ای از آهنگ‌های جدید و قدیمی بود. سپس در سال ۱۹۹۸ او Ray of Light را منتشر کرد، منتقدان به شدت آن را مورد تحسین قرار دادند و با کمک تهیه کننده موزیک الکترونیک، ویلیام اوربیت به اوج کاری و شخصیتی خود رسید. آهنگ‌هایی چون Frozen و The power of Good-Bye در صدر چارت موسیقی قرار گرفت. مدونا همچنین سه جایزه گرمی دریافت کرد، دو گرمی برای ۵ آهنگ برتر و یکی برای آلبوم Ray of Light.

پس از آن Music را در سال ۲۰۰۰ منتشر کرد، یک پروژه الکترونیکی موفق دیگر، این بار با گرایش‌های شجاعانه و غیر قابل ‌پیش ‌بینی، و بخش عمده کار به تهیه کنندگی میرویس فرانسوی انجام شد البته او کارش را با اوربیت ادامه داد.

American Life

اسطوره موسیقی پاپ در سال ۲۰۰۲، نمایشنامه  Up for Grabs را بر روی صحنه بزرگ سالن تئاتر West End لندن اجرا و اولین کتاب کودک خود را به نام The English Rose در سال ۲۰۰۳ منتشر کرد. در همین سال آلبوم American Life را انتشار داد. سال ۲۰۰۴، کارهای مدونا به تالار مشاهیر موسیقی بریتانیا اضافه شد و آلبوم بعدی او به نام Confessions on a Dancefloor سال بعد منتشر شد. در این زمان، مدونا هنرمندی بود که بیش‌ترین گواهی های طلایی آمریکا را از آن خود کرده بود و رکورد قدیمی بیتلز را شکست.

زندگی حرفه‌ای او به رونق خود ادامه داد: در ژانویه ۲۰۰۸ او به عنوان ثروتمندترین خواننده زن مجله فوربس، با درآمد تخمینی بیش از ۷۲ میلیون دلار در سال نامگذاری شد. مدونا مقدار زیادی از این درآمد را از خط تولید اختصاصی لباس خود به نام H&M به دست آورد؛ قرارداد با NBC برای پخش زنده برنامه کنسرت ها و تورهایش بخشی از این درآمد را شکل می‌داد؛ به ویژه تور Confessions که پرفروش‌ترین تور برای یک هنرمند زن تا به امروز است. او به خواندن، اجرای کنسرت و تعدادی از علایق تجاری خود ادامه داد و زمان خود را بین زندگی در بریتانیا و ایالات ‌متحده تقسیم کرد.

او نویسنده و تولیدکننده مستند I Am Because We Are است. این مستند در مورد زندگی یتیمان مبتلا به ایدز مالاوی است و از سوی خانه هنر Filth و Wisdom در سال ۲۰۰۸ اکران شد. آلبوم Hard Candy او در آوریل همان سال منتشر شد و تور این آلبوم نیز نخستین سرمایه گذاری بزرگ او در همکاری با شرکت Live Nation بود.

 

Celebration

در سال ۲۰۰۹ او چهارمین آلبوم استودیویی خود را با  نام Celebration منتشر کرد، که یازدهمین آلبوم شماره ۱ مدونا در بریتانیا شد. با انتشار این آلبوم، مدونا در کنار الویس پریسلی به عنوان تنها هنرمندانی شناخته شدند که به شکل انفرادی بیش‌ترین تعداد آلبوم‌های شماره ۱ انگلستان را منتشر کردند.

فیلم .W.E و مسابقات Super Bowl XLVI

در سال ۲۰۱۱، مدونا آخرین پروژه فیلم خود را به نام .W.E در مورد طلاق آمریکایی والیس سیمپسون و رابطه عاشقانه او با ادوارد هشتم , مقایسه آن با روابط امروزی منتشر کرد. ادوارد تاج پادشاهی خود را رها کرد تا با سیمپسون ازدواج کند، و این زوج به دوک و دوشس ویندزور معروف شدند. مدونا در بخش نویسندگی این فیلم همکاری داشت و این درام رمانتیک را کارگردانی کرده ‌است. جایزه گلدن گلوب را برای آهنگ Masterpiece که برای این فیلم نوشته و خوانده بود به دست آورد.

در فوریه ۲۰۱۲ به او پیشنهاد اجرا در مسابقات Super Bowl XLVI (دربی میان تیم های فوتبال NY Giants و NE Patriots) را دادند و او با شوق پذیرفت. قبل از نمایش، بسیاری از هواداران فوتبال در مورد انتخاب و اجرای او در بین دو نیمه بازی شکایت کردند. با این حال، نمایشی با ابهت را به همه نشان داد و آخرین تک ‌آهنگ خود به نام Give Me All Your Luvin را برای تماشاگران اجرا کرد و موجی در ورزشگاه به راه انداخت.

MDNA

مدونا آخرین آلبوم استودیویی خود با نام MDNA را در مارس ۲۰۱۲ منتشر کرد. برای حمایت از این آلبوم در تورش، او فقط به دنبال جنجال و جدل بود. مدونا گاهی در اجراهایش مخاطبش را هدف قرار می‌داد و در حین اجرا در فرانسه از تصاویر نازی استفاده کرد. در کنسرتی در سن ‌پترزبورگ روسیه، او برای حمایت از حقوق اقلیت‌های جنسیتی صحبت کرد و خواهان تصویب قانون شد. او به بیش از ۱۰ میلیون دلار برای ترویج حقوق اقلیت‌های جنسیتی افراد زیر سن قانونی جریمه شد و تحت تعقیب قرار گرفت، اما بعد رفع اتهام شد.

آلبوم Rebel Heart

از سال ۲۰۱۴، مدونا در حال کار بر روی آلبوم بعدی خود بود اما این بار تهیه کنندگی آلبوم او را آویچی و دیپلو بر عهده داشتند. با این حال، در دسامبر همان سال، بیش از دوازده آهنگ که برای آلبوم سال ۲۰۱۵ او برنامه ‌ریزی شده ‌بودند، به صورت آنلاین منتشر شد. با این تفاوت که این بار آهنگ های مدونا غیر قانونی منتشر شدند. برای جلوگیری از اینکار، مدونا شش آهنگ دیگر را به شکل آنلاین و قبل از کریسمس منتشر کرد و در چارت ۱۰ آهنگ برتر آی تیونز قرار گرفت و در اوایل فوریه ۲۰۱۵ آلبوم Rebel Heart را منتشر شد.

در همان ماه، مدونا در پنجاه و هفتمین سالگرد گرمی با لباس ماتادور آهنگ Living for Love را اجرا کرد. پس از دو هفته او این آهنگ را در جایزه بریتز (مراسم جایزه سالیانه برای موسیقی پاپیولار) روی صحنه برد. نسخه رسمی Rebel Heart، یعنی سیزدهمین نسخه کامل، در ۱۰ مارس ۲۰۱۵ به همراه یک نسخه تشریفاتی با ۱۹ آهنگ منتشر شد. این آلبوم نسبت به آلبوم های قبلی خود از لحاظ موسیقی، شعر و سبک به طور قابل ‌توجهی متفاوت است. مدونا در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که در حال آماده کردن چهاردهمین آلبوم استودیویی خود است.

زندگی شخصی و فرزندانش

مدونا در سال ۱۹۹۶ صاحب فرزند شد و لولا را به دنیا آورد. در سال ۲۰۰۰، او با گای ریچی، کارگردان بریتانیایی ازدواج کرد و در همان سال فرزند دوم خود، روکو جان ریچی را به دنیا آورد. مدونا و ریچی در سال ۲۰۰۸ از هم جدا شدند.

در آستانه پنجاهمین سالگرد تولدش در سال ۲۰۰۸، مدونا با چالش‌های بیشتری در زندگی شخصی خود روبرو شد. او بیشتر سال را با اتهامات مبنی بر نادیده گرفتن قوانین سنتی مالاوی برای بازگرداندن فرزند جدیدش، دیوید باندا، که از سال ۲۰۰۶ تا کنون ادامه داشت، درگیر بود. منتقدان مدونا را به استفاده از ثروت بیش از اندازه خود برای سرعت بخشیدن به فرآیند فرزند خواندگی اش متهم کردند، اتهامی که او به شدت آن را رد کرد. مدونا ائتلافی از ۶۷ حقوقدان را تشکیل داد تا در برابر قانون مبنی بر ممنوعیت فرزند پذیری مالاوی به شکل بین المللی از او دفاع کنند.

در نهایت وکیل مدونا در مصاحبه‌ای با خبرنگاران گفت: “پس از تصویب دادگاه عالی در روز ۲۸ ماه مه سال ۲۰۰۸، دادگاه مالاوی با نگهداری دائمی دیوید باندا از سوی مدونا موافقت کرده است و حقوق کامل نگهداری را به او سپردند”. او دوباره تصمیم گرفت که بچه مالاویایی دیگری را به فرزند خواندگی قبول کند و در ژوئن ۲۰۰۹ پس از یک نبرد قانونی دیگر، سرپرستی مرسی جیمز را هم گرفت. در فوریه سال ۲۰۱۷، مدونا اعلام کرد که دو قلوهای ۴ ساله، استر و استلا مالاویایی را به فرزندی قبول کرده است.

در سال ۲۰۱۷ مدونا تلاش کرد تا به طور قانونی مزایده چند مورد از اقلام شخصی خود را متوقف کند، او آنان را در اختیار دستیار شخصی سابق خود به نام دارین لوتز قرار داد. با این حال، با وجود مدارکی علیه کارمند سابقش، دادگاه مزایده اموال مدونا را سال بعد از سر گرفت. شرح آیتم‌های مزایده بسیار جالب بودند، از همه جالب تر وسایل شخصی مدونا مثل برس مو و نامه شخصی توپاک شاکور به مدونا بود.

در آگوست ۲۰۱۸، مدونا با ادای احترام به آرتا فرانکلین که اخیرا فوت شده بود، در مراسم اهدای جوایز ویدئویی MTV، دوباره خبر ساز شد. بعد از اشاره به اینکه فرانکلین زندگی مدونا را تغییر داده است، منتقدین با توجه به حرفه و سبک وسیقی مدونا به این فکر بودند که چرا او از این جمله برای ادای احترام به فرانکلین استفاده کرده است. در صورتی که هیچ ربطی به یکدیگر ندارند.

کودکی مدونا

خواننده، بازیگر، تهیه کننده، کارآفرین و نویسنده، مدونا لوویس چیکونی در روز ۱۶ اوت ۱۹۵۸ در شهر بی در ایالت میشیگان به دنیا آمد. پدرش تونی و مادرش مدونا فوتین؛ پدرش از مهاجران ایتالیایی و مهندس و مادرش فرانسوی کانادایی و تکنسین اشعه ایکس بود. بعد از ازدواج آن‌ها در ۱۹۵۵، این زوج به شهر پونتیاک در ایالت میشیگان رفتند. مدونا سه سال بعد وقتی آن‌ها ساکن بی شده بودند به دنیا آمد. آن‌ها شش فرزند داشتند و مدونا سومین فرزند بود، در خانواده به او به خاطر مسئولیت پذیری اش، خواهر خانواده می‌گفتند.

باورهای کاتولیکی پدر و مادر مدونا نقش مهمی در دوران کودکی او ایفا کرد. او می‌گفت که مادرش یک مذهبی متعصب است و دوران کودکی او مملو از المان های کشیشی و راهبه ها بود. از جمله، مجسمه های قلب مقدس، عادت های راهبه ها در مدرسه کاتولیک دوران ابتدایی اش، محراب کاتولیک در خانه که مخصوص دعاهای روزانه بود. بعدها، همه ی اینها موضوع اجراهای مدونا قرار گرفتند.

مرگ مادر

یکی از تاثیر گذارترین اتفاقات زندگی این اسطوره موسیقی مرگ زود هنگام مادرش بود، زمانی که خواهر کوچک‌ترش را باردار بود به خاطر سرطان سینه فوت کرد. درمان مادرش باید تا زمان به دنیا آمدن کودک متوقف می‌شد، اما تا آن زمان بیماری خیلی قوی شده بود و در ۱ دسامبر ۱۹۶۳ در سن ۳۰ سالگی درگذشت. در آن زمان، مدونا فقط پنج سال سن داشت و از دست دادن مادر به شدت او را تحت‌ تاثیر قرار داد. مدونا می‌گوید:” فکر می‌کنم بزرگ‌ترین دلیلی که می‌توانم خودم را بیان کنم، نداشتن مادر است، به عنوان مثال، چگونگی رفتار را مادران به ما آموزش می‌دهند. و من مطلقا هیچ یک از این آموزش ها را یاد نگرفتم.”

موسیقی و رقص: اواخر دهه ۷۰

مدونا حقیقت ناخوشایند شخصیت خود را با انگیزهای کمال گرایی و موفقیت متعادل ساخت. او یک دانش‌آموز دبیرستانی، رهبر تشویقی و رقاص بود که یک ترم زودتر از همسالان خود از دبیرستان فارغ ‌التحصیل شد. در سال ۱۹۷۶ او بورسیه دانشگاه میشیگان را به دست آورد و برای تحقق رویاهایش در رشته رقص تلاش کرد.

در سال ۱۹۷۷ در دوره لیسانس، بورسیه ۶ هفته‌ای آکادمی رقص آلوین آیلین در شهر نیویورک به او اهدا شد و به دنبال این فرصت نادر برای اجرای برنامه رقص پیر لانگ در سال ۱۹۷۸ انتخاب شد. بعد از دو سال تحصیل، این ستاره نوپا و اسطوره موسیقی پاپ تحصیل در کالج را کنار گذاشت و به نیویورک رفت تا بتواند وارد آکادمی رقص آمریکا شود.

منتظر شاهکار بعدی باشید.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.