نگاهی به زندگی علی‌اکبر صادقی؛ نقاش اسطوره‌ها

sadeghi-aradmag-007

علی‌ اکبر صادقی نقاش و انیماتور ایرانی در سال ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد. صادقی از ۵ سالگی نقاشی می‌کرد. از همان ابتدا به نقاشی علاقه خاصی داشت و در هنرستان درس‌های دیگر را نمی‌خواند تا به نقاشی‌اش برسد. صادقی در دبیرستان حرفه نقاشی را به‌صورت جدی دنبال کرد و برای اینکه به‌سادگی به ابزار نقاشی دسترسی داشته باشد در یک مغازه لوازم‌التحریری مشغول به کار شد. در همین سنین چند پروژه طراحی دکور و طراحی صحنه تئاتر هم انجام داد تا خرج و مخارج نقاشی‌اش را دربیاورد.

sadeghi-aradmag-001
علی‌ اکبر صادقی

در دبیرستان زیر نظر «آواک هایراپتیان» نقاشی آبرنگ یاد گرفت و در سال ۱۳۳۷ در دانشکده هنرهای زیبای تهران تحصیل آکادمیکش را آغاز کرد.

در سال ۱۳۳۸ نقاشی‌های روی شیشه‌ای می‌کشد که در نوع خود بی‌نظیر بود و به‌نوعی شیوه جدیدی درزمینهٔ نقاشی روی شیشه ابداع کرد. در این نقاشی‌ها حال و هوای ایرانی دیده می‌شد و به‌نوعی صادقی این سبک از نقاشی را ایرانیزه کرد.

sadeghi-aradmag-002
علی‌ اکبر صادقی

اگرچه امروز همه اهالی هنر صادقی را نقاش می‌دانند ولی او در سال‌های دانشگاه کارهای گرافیکی ازجمله طراحی پوستر، بسته‌بندی و جلد کتاب هم انجام می‌داد.

صادقی بعد از پایان تحصیلاتش به پیشنهاد کانون پرورش فکری کودک و نوجوان چند انیمیشن کوتاه ساخت که طراحی کاراکتر تمام آن‌ها را خودش انجام داده بود. یکی از موفق‌ترین نقاشی‌های متحرک صادقی، «هفت شهر» بود که به سفارش کانون پرورش فکری بود. صادقی چند انیمیشن کوتاه به سفارش این کانون انجام داد و در این دوره بسیاری از هنرمندان صادقی را در این زمینه مطرح می‌دانستند. صادقی تا سا ۱۳۵۶ درزمینهٔ فیلم‌سازی فعالیت‌های به سزایی کرد و سر زبان‌ها افتاد ولی از این سال به بعد فیلم‌سازی را به‌کل کنار گذاشت و به سورئالیسم رو آورد.

sadeghi-aradmag-003
علی‌ اکبر صادقی

اولین کارهای صادقی با آبرنگ بود و در سال‌های اولیه فعالیت او کار رنگ‌روغن زیادی از او در کارنامه‌اش دیده نمی‌شود. ولی هرچه فضای وهم‌آلود آثارش بیشتر شد، تکنیک کاری او هم متنوع شد و به سبک رنگ‌روغن و حتی کلاژ رو آورد.

سورئالیسم صادقی با سورئالیسم دالی یا رنه مگریت فرق داشت، او مضامین ایرانی را با وهم و تخیل خود درگیر کرد و برپایه نقاشی قهوه‌خانه‌ای تصاویری خیال‌انگیز از اساطیر و سلحشوران ایرانی تصویر کرد.

sadeghi-aradmag-004
علی‌ اکبر صادقی

صادقی در طول بیست سال گذشته بیش از ۲۵ نمایشگاه انفرادی در داخل و خارج از کشور برگزار کرده و ۷ کتاب تألیف کرده است، این موضوع نشان می‌دهد که صادقی هنرمندی فعال و پویا است که حتی در سنین بالا هم‌دست از تلاش و خلق اثر برنداشته است.

sadeghi-aradmag-005
علی‌ اکبر صادقی

صادقی مدتی به افسردگی مبتلا شد و این بیماری زندگی حرفه‌ای‌اش را تحت تأثیر قرارداد. در این دوره اثر نقاشی شاخصی از صادقی دیده نشده است و صادقی در این دوران به ساخت مجسمه روی آورد. روحیه نقاشی‌های سورئال او در مجسمه‌هایش هم دیده می‌شد. مجسمه‌های صادقی به‌نوعی اسمبلاژ بود که با پارچه‌های رنگین به نمایش درآمده بود.

sadeghi-aradmag-006
علی‌ اکبر صادقی

علی‌ اکبر صادقی در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان چهره ماندگار کشور معرفی شد.

فاطمه محمدی
فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!