پیش نیاز تجسمیهنرهای تجسمی

گرافیک ایران از دیروز تا امروز؛معرفی برترین طراحان گرافیک ایران

گرافیک ایران از دیرباز تا امروز، مسیر پرفرازونشیبی را طی کرده است و از دیروز تا امروز طراحان گرافیک بزرگی پا به این عرصه گذاشته‌اند.

گرافیک، در لغت به معنای خراشیدن، واژه‌ای است که امروز مفهوم آن بسیار گسترده است. صنایع گرافیک را می‌توان شامل همه تکنیک‌ها و فعالیت‌هایی دانست که منجر به کار چاپی می‌شود. اما این مفهوم امروز هم فراتر رفته و می‌توان گرافیک را به رسانه‌های دیداری هم بست داد.

شاید بتوان اولین تلاش‌ها ایران برای نزدیک شدن به گرافیک دنیا را، کارهای صنیع الملک دانست. در بسیاری از منابع از صنیع الملک به‌عنوان اولین طراح گرافیک ایران یادشده است ولی نمی‌توان آن را به معیارهای جهانی و ایرانی نزدیک کرد.

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، اولین انجمن رسمی و قانونی و مستقل طراحان گرافیک ایران است که در سال ۱۳۷۶ در وزارت کار و امور اجتماعی به ثبت رسید؛ و از سال ۱۳۸۱ عضو انجمن بین‌المللی طراحی (ico-D) است.

تلاش برای تشکیل انجمنی صنفی برای طراحان گرافیک ایران از سال ۱۳۵۵ آغاز شد؛ پس از انقلاب سال ۵۷ و همچنین وقوع جنگ تحمیلی، این امر به مسیری دیگر وارد شد. اگرچه در تمام سال‌های اولیه انقلاب اکثر طراحان گرافیک بیشتر متوجه مسائل و امور داخلی کشور و استفاده از زبان گرافیک در جهت اهداف انقلاب بودند.

 تا این‌که در سال ۱۳۶۴ اولین گام صنفی، با انتشار محدود نخستین تعرفه کارهای گوناگون گرافیک به کوشش جمعی از طراحان گرافیک برداشته شد. آن‌ها توانستند اولین نمایشگاه دوسالانه طراحان گرافیک ایران را با جلب حمایت و همکاری برخی از سازمان‌ها و نهادهای دولتی در موزه هنرهای معاصر تهران در سال ۱۳۶۶ برگزار کنند.

این نمایشگاه، بزرگ‌ترین گردهمایی طراحان گرافیک ایران بعد از نمایشگاه پنجاه سال گرافیک ایران در سال ۱۳۵۵ بود. پس از برگزاری موفقیت‌آمیز این نمایشگاه، تلاش برای راه‌اندازی و تأسیس شرکت تعاونی تهیه و تأمین ملزومات حرفه‌ای طراحان گرافیک ایران، تحقق یافت؛ اما ازآنجاکه این تعاونی نمی‌توانست دربرگیرنده همه اهداف و آمال طراحان گرافیک باشد، یک سال و نیم پس از تشکیل، هیئت مؤسس تعاونی توانستند با جلب نظر جمعیت قابل‌توجهی از طراحان گرافیک و یافتن راهکار رسمی و قانونی، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران را در مهرماه ۱۳۷۶ به ثبت رسانده و تأسیس کنند.

در طول سال‌های فعالیت انجمن صنفی گرافیک، طراحان زیادی در سمت‌های مختلف ریاستی انجمن، فعالیت می‌کردند که در طول زمان‌های مختلف تغییر کرد. در حال حاضر شرح سمت‌های انجمن صنفی گرافیک به‌صورت زیر است:

  • فاطمه کرکه‌آبادی (رئیس هیات مدیره)
  • محسن سلیمانی (نایب رئیس و خزانه دار)
  • مهردخت دارابی (دبیر)
  • مسعود سپهر (عضو هیات مدیره)
  • مهرداد احمدی شیخانی (عضو هیات مدیره)
  • آرش تنهایی (عضو هیات مدیره)
  • مازیار زند (عضو هیات مدیره)
  • کارنگ طیاری (بازرس اصلی)
  • مریم رونقی (عضو علی‌البدل هیئت‌مدیره)

در ادامه به معرفی تعدادی از برجسته‌ترین طراحان گرافیک ایران از سال‌های ابتدای گرافیک در ایران می‌پردازیم، با آرادمگ همراه باشید:

مرتضی ممیز

graphic-aradmag-001

مرتضی ممیز در خانواده‌ای هنردوست متولد شد و در دوران کودکی استعداد و علاقه ویژه‌ای به نقاشی و طراحی نشان داد، دوران متوسطه برای کمک به خرج تحصیل خود برای مغازه‌ها تابلونویسی می‌کرد در آن دوران بود که به خاطر علاقه خانوادگی به مصدق وارد جریانات سیاسی شد که نتیجه آن چند کاریکاتور در روزنامه شاهد شد، در سال‌های آخر دبیرستان مرتضی گاهی به کتابخانه وابستگی فرهنگی سفارت لهستان سر می‌زد و در آنجا بود که برای اولین بار با مجلّه‌های «پولند» و «گرافیک» لهستان آشنا شد.

سال ۱۳۳۵ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته نقاشی شد و در آنجا زیر نظر علی‌محمد حیدریان که از شاگردان کمال‌الملک بود آموزش می‌بیند، در دانشگاه بود که با سهراب سپهری، پرویز کلانتری، ژازه طباطبائی، چنگیز شهوق و … آشنا می‌شود، در ۱۳۴۴ از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و برای ادامه تحصیل راهی فرانسه می‌شود و گواهی طراحی غرفه را در مدرسه هنرهای تزئینی فرانسه اخذ می‌کند.

ورود به آتلیه محمد بهرامی در سال ۱۳۳۷ باعث شروع فعالیت حرفه‌ای او می‌گردد در این آتلیه بود که اولین سفارش پاکت سیگار، جلد کتاب و اولین نشانه خود را طراحی می‌کند. در همین آتلیه با پرویز کلانتری، سیروس امامی، آیدین آغداشلو و محمد احصایی همکار می‌شود و همکاری آن‌ها تا سال ۱۳۴۱ که او آتلیه بهرامی را ترک کرد ادامه داشت.

بعدازآن در بخش تبلیغات خارجی کانون آگهی زیبا فعالیت خود را ادامه می‌دهد و در همان ساختمان کانون آگهی زیبا با احمد شاملو آشنا شده و دعوت او را برای همکاری در کتاب هفته می‌پذیرد و آنجا در سمت تصویرگر و گرافیست مشغول می‌شود. بعدازآن با نشریاتی چون کتاب ماه، اتاق صنایع و معادن، فرهنگ، اطلاعات سال و مجله کاوش نیز همکاری می‌کند.

graphic-aradmag-002

سال ۱۳۴۷ پس از بازگشت از فرانسه در دانشکده هنرهای زیبا مشغول به کارشده و در سال ۱۳۴۹ رشته گرافیک را بنیاد می‌نهد در همان سال همراهِ علی‌اصغر معصومی و فرشید مثقالی آتلیه ۴۲ را تأسیس کردند. ممیز در دهه ۱۳۵۰ بیشتر وقت خود را صرف گرافیک فرهنگی کرده بود؛ برای تئاتر، فیلم و جشنواره به طراحی پوستر پرداخت و در همان سال‌ها نیز همچنان به نقاشی می‌پرداخت که نتیجه آن نمایشگاه‌های «آبی»، «گنج» و «گستره» ۱ و ۲ شد. سال ۱۳۵۵ مرتضی ممیز و چندی از همکاران او سندیکای گرافیست‌های ایران را تأسیس کردند و بعدازآن به برپایی نمایشگاه ۵۰ سال گرافیک ایران پرداخت و همین دوره در نمایشگاه واش آرت شرکت کرد و چاقوهای خود را آویخت و در این سفر مقدمات عضویت AGI درآمد را فراهم می‌کند. نقاشی‌هایی برای کتاب حقیقت و مرد دانا از بهرام بیضایی کشید. در سال ۵۷ نیز همراه با شاگردانش پوسترهایی برای انقلاب طراحی کرد.

در سال‌های نخست بعد از انقلاب امکان تشکیل سندیکا و انجمن گرافیست‌های ایران برای او مقدور نبود ولی بااین‌حال او گردهمایی‌های گرافیست هارا در آتلیه و کافه‌ها تشکیل داد که در پی آن اولین تعرفه قیمت خدمات گرافیت بعد از انقلاب پدید آمد.

اوایل انقلاب بود که در پی اخراج استادان دانشگاه به دلایل سیاسی او را نیز زیر فشار قراردادند اما ممیز کوتاه نیامد و زیر بار تهمت‌های سیاسی نرفت و همچنان مشغول به تدریس در آن دانشگاه شد. در سال ۱۳۶۵ با پیشنهاد به علی‌اصغر محتاج اولین بی ینال طراحان گرافیک را راه‌اندازی می‌کند، او با حمایت و سعی خود اولین دوسالانه گرافیک را برگزار می‌کند. دوره‌ای که ممیز به مدیریت گروه ارتباط تصویری عکاسی دانشگاه تهران انتخاب شد، از طراحان جوان و کار بلد آن دوران همچون بیژن صیفوری، رضا عابدینی، ساعد مشکی، مجید عباسی، فرزاد ادیبی و علی‌رضا مصطفی‌زاده دعوت به همکاری کرد و به ریاست شورای سردبیری مجله نشان انتخاب شد.

از دیگر اقدامات او پیشنهاد عضویت قباد شیوا، ابراهیم حقیقی، رضا عابدینی و ساعد مشکی به AGI بود. ممیز در سال‌های پایانی عمر خویش با بیماری سرطان دست‌وپنجه نرم می‌کرد و از ۲۳ آبان ماه ۱۳۸۴ برای تازه‌ترین دور شیمی‌درمانی، در بیمارستان آبان تهران بستری‌شده بود که چند روز بعد حالش رو به وخامت نهاد و سرانجام در ۶۹ سالگی روز شنبه پنجم آذر ۱۳۸۴ برابر ۲۶ نوامبر ۲۰۰۵ درگذشت. پیکر مرتضی ممیز، هفتم آذرماه، تشییع و در باغبان‌کلا واقع در کُردان کرج، به خاک سپرده شد.

قباد شیوا

graphic-aradmag-003

قباد شیوا دانش‌آموخته رشته نقاشی از دانشگاه تهران، دانشکده هنرهای زیبا است و در سال ۱۳۴۵ فارغ‌التحصیل شد. علی محمد حیدریان، محمود جوادی‌پور، هوشنگ سیحون، محسن وزیری‌مقدم از استادان او در رشته نقاشی بوده‌اند.

پس از سال‌ها تجربه عملی درزمینهٔ گرافیک فوق‌لیسانس خود را از انستیتو پرت، شهر نیویورک در سال ۱۳۵۹ اخذ کرد.

در طی چندین دهه فعالیت هنری، با خلق آثار بدیع توانست به‌نوعی گرافیک با ویژگی ایرانی دست یابد و آن را به دنیا معرفی کند، به دلیل همین ویژگی برخی از آثارش در موزه‌های مختلف جهان و مجموعه‌داران بین‌المللی جای گرفته است.

از فعالیت‌های جنبی او تأسیس بخش گرافیک در صداوسیمای ایران در سال ۱۳۴۷، راه‌اندازی بخش گرافیک انتشارات سروش در سال ۱۳۵۰ است. او از مؤسسین انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، پایه‌گذار و برنامه‌ریز اولین دوسالانه پوستر تهران است. از دیگر فعالیت‌های او آموزش هنر گرافیک در دانشکده‌های معتبر تهران از سال ۱۳۵۵ تابه‌حال است.

او در طول سال‌ها تحصیل و کار حرفه‌ای آثار خود را درزمینهٔ نقاشی، عکاسی و به‌خصوص گرافیک در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی ازجمله انگلستان، فرانسه، آمریکا به تماشا گذاشته است. آثار او بارها در نشریات جهانی انتخاب و چاپ‌شده‌اند.

انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک (AGI) او را به‌عنوان یکی از ۱۲ طراح گرافیک برتر جهان معرفی کرده و در حال حاضر در مؤسسه شخصی خود در امر مدیریت، مشاوره هنری و همچنین طراحی گرافیک در زمینه‌های مختلف، طراحی محیطی و نمایشگاهی فعالیت دارد.

منتخبی از پوسترهای او در قطع رحلی در سال ۱۳۸۳ و منتخبی از آثار او در قطع جیبی در سال ۱۳۸۴ را مؤسسه پژوهشی فرهنگی چاپ و نشر نظر به چاپ رسانده است و این مطلب نیز برگرفته از همین کتاب‌ها است

شیوا در طول فعالیت هنری‌اش اقدام‌های مهم و تأثیرگذاری داشت که ازجمله آن‌ها می‌توان به تأسیس بخش گرافیک در صداوسیمای ایران، راه‌اندازی بخش گرافیک در انتشارات سروش سیما، یکی از مؤسسین انجمن صنفی طراحان گرافیک، پایه‌گذاری اولین دوسالانه پوستر تهران و آموزش رشته طراحی گرافیک در دانشگاه‌ها را نام برد.

شیوا مدتی در آتلیه طراحی میلتون گلیزر فعالیت می‌کرد و بر اساس گفته‌های خود او گلیزر بر کارش تأثیر قابل‌توجهی گذاشت.

فرشید مثقالی

graphic-aradmag-0033

فرشید مثقالی متولد ۱۳ تیر سال ۱۳۲۲ در اصفهان یکی از شاخص‌های هنر تصویرسازی و گرافیک ایران است. او در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران نقاشی خواند و فعالیت هنری‌اش را با تصویرسازی در مجلات آغاز کرد. اولین مجله‌ای که مثقالی به‌صورت حرفه‌ای با آن همکاری کرد، مجله نگین در سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۴ بود. پس از فعالیت در نشریه‌ها، پس از مدت کوتاهی مثقالی کتاب‌هایی با تصویرسازی‌های خود را به بازار عرضه کرد. تصویرسازی داستان‌های کودکانه مشهوری ازجمله خروس زری پیرهن پری از احمد شاملو و کره‌اسب سیاه از آثار فاخر او در این زمان است. او در سال ۱۳۴۶ به عضویت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درآمد. همکاری مثقالی با کانون بخش جدیدی از زندگی مثقالی را رقم زد و آثار فاخری ازجمله کتاب عمو نوروز و ماهی سیاه کوچولو در این دوره پدید آمد.

مثقالی در سال ۱۳۴۹ به انیمیشن روی آورد و در این زمینه هم موفقیت‌های بسیار خوبی به دست آورد. از آثار او در این حوزه می‌توان به پسر و ساز و پرنده، شهر خاکستری، دوباره نگاه کن و کرم خیلی خیلی خوب اشاره کرد. این تنها بخشی از آثار او در حوزه انیمیشن است، در آن دوره انیمیشن ایران به‌اندازه امروز پیشرفت نکرده بود و می‌توان مثقالی، علی‌اکبر صادقی و هنرمندانی ازاین‌دست را پایه‌گذار انیمیشن در ایران دانست.

یکی از پرافتخارترین جوایز در کارنامه پربار فرشید مثقالی، جایزه نوبل ادبیات کودکان و نوجوان، جایزه هانس کریستین اندرسون به خاطر مجموعه آثار تصویرگری‌اش است. دریافت چنین جایزه‌ای برای بسیاری از تصویرگران در سراسر دنیا شبیه به یک رویا و انتهای آمال است و فرشید مثقالی موفق به کسب آن شده است.

مثقالی در سال ۱۳۴۸ به همراه ممیز و علی‌اصغر معصومی آتلیه گرافیک چهل‌ودو را تأسیس کرد. حرکت او در این سمت برای او جوایزی در حوزه گرافیک به ارمغان آورد.

graphic-aradmag-004

اگر بخواهیم نگاهی کوتاه به جوایز مهم فرشید مثقالی در طی سال‌ها بیندازیم می‌توانیم به جایزه مخصوص فستیوال فیلم ونیز ایتالیا براى فیلم پسر و ساز و پرنده (۱۳۵۲)، جایزه مخصوص فستیوال فیلم مسکو براى فیلم دوباره نگاه کن (۱۳۵۴)، جایزه بزرگ فستیوال فیلم کودک جیفونى ایتالیا براى فیلم دوباره نگاه کن (۱۳۵۴)، جایزه مخصوص نمایشگاه کتاب لایپزیک براى کتاب مارمولک اتاق من (۱۳۵۴)، سومین جایزه بى ینال پوستر ورشو لهستان (۱۳۵۶) و جایزه نوا از ژاپن براى کتاب من و خارپشت و عروسکم (۱۳۶۴) اشاره‌کنیم.

ساعد مشکی

graphic-aradmag-005

ساعد مشکی، طراح گرافیک، مدیر هنری و ناشر ایرانی است. فعالیت‌های او بر طراحی گرافیک ازجمله طراحی هویت‌سازمانی، پوستر، کتاب و به‌خصوص گرافیک نشر متمرکز است. او معلمی و کار هنری را در ۲۴ سالگی آغاز کرد و دانش‌آموخته رشته طراحی گرافیک از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

ساعد مشکی عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران؛ انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک؛ مدیرمسئول و صاحب‌امتیاز نشریه طراحی گرافیک نشان؛ و مدیرمسئول نشر مشکی است.

در سال ۱۳۸۱ او به همراه چهار تن از هم‌نسلانش (رضا عابدینی، بیژن صیفوری، مجید عباسی و علی‌رضا مصطفی‌زاده) گروه رنگ پنجم را به‌قصد ارتباط میان طراحی گرافیک ایران و جهان راه‌اندازی کرده و نمایشگاه‌های متعددی را در داخل و خارج کشور برگزار کرده‌اند.

آثارش در نمایشگاه‌ها، کتاب‌ها و روزنامه‌های متعددی معرفی‌شده و جوایزی را برای او به همراه داشته‌اند. ازجمله: جایزه دوم طراحی روی جلد و جایزه ویژه خلاقیت از دوسالانه ششم طراحی گرافیک ایران، جایزه اول طراحی روی جلد از دوسالانه هفتم طراحی گرافیک ایران، جایزه مروارید طراحی جمهوری چک، جایزه اول طراحی روی جلد از نخستین دوسالانه طراحی روی جلد تهران، جایزه ویژه آیکوگرادا از دوسالانه ورشو و جایزه دوم روی جلد و ویژه هیئت‌داوران از دوسالانه جهان اسلام.

محمد احصایی

graphic-aradmag-006

سید محمد احصایی، از هنرمندان معاصر ایران درزمینهٔ خوشنویسی، گرافیک و نقاشی است که علاوه بر داخل کشور، شهرتی جهانی دارد. او فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و سال‌ها در همین دانشکده و دانشکده هنر دانشگاه الزهرا تدریس کرده است.

احصایی بیش از ۵۰ سال است که در حوزه خوشنویسی، نقاشی و گرافیک فعالیت می‌کند. او یکی از پایه‌گذاران نقاشی‌خط در دوره معاصر ایران است و با مجموعه نقاشی‌خط‌های خود اعتباری جهانی یافته است.

محمد احصایی، فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او کارش را به‌صورت حرفه‌ای با مجله جوانان جمعیت شیر و خورشید پیشین آغاز کرد و سپس جذب سازمان کتاب‌های درسی شد و آنجا به صفحه‌بندی و سپس سرپرستی آتلیه گرافیک مشغول شد. پس از مدتی به‌عنوان کارشناس کتاب‌های هنر سال سوم کارش را پی گرفت. تجربه‌هایی که در ادامه همکاری او با بنیاد هنری پارس و همراهی باکسانی چون مرتضی ممیز و آیدین آغداشلو و علی‌اصغر معصومی و بسیاری دیگر باعث شد که او به‌عنوان یک نقاش و خوشنویس به هنر گرافیک بیشتر نزدیک شود. چنان‌که رفته‌رفته حضور او را در عرصه طراحی گرافیک و به‌ویژه حروف‌نگاری و بازی زیبایی‌شناسانِ با حروف ایرانی و اسلامی بیشتر حس می‌شود تا در عرصه‌هایی چون نقاشی. به دلیل همین تجربه دامنه‌دار او در گرافیک، در راه‌اندازی رشته گرافیک در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران احصایی سهمی اساسی به عهده داشت.

graphic-aradmag-007

محمد احصایی ازجمله بنیان‌گذاران نقاشی‌خط در ایران به شمار می‌رود و از اولین کسانی است که از حروف به‌عنوان وسیله‌ای برای بیان استفاده کرد. احصایی خوشنویسی توانا است خود را از نقاشان سقاخانه به «سنت» و آنگاه «خط» و از همه مهم‌تر «خوشنویسی» نزدیک‌تر می‌داند و دلیل آن را وفاداری به سنت‌های خوشنویسی و اتصال به شکل واقعی حروف می‌شمرد و رویکردش حرکت از خوشنویسی به‌سوی نقاشی بود و به استفاده از عناصر و آرایه‌های بصری و مفهومی نقاشی در خوشنویسی‌هایش می‌پرداخت.

احصایی از سال ۵۴ شروع به کشیدن تابلوهایی کرد که با کلمه «الله» یا آیه «لا اله الا الله» شکل می‌گیرد و به گفته خودش نوعی ذکر تصویری «الله» و نمودی از عرفان و تصوف اسلامی است. او تاکنون چند نوبت به این کارها که به نام کارهای الله معروف است، پرداخته و در آخرین دستاورد رنگ را به‌کلی از میان برداشته تا در بی‌رنگی و بی‌اختیاری سفیدروی سفید و سیاه با سیاه که هر دو تجلی از نور هستند طرحی نو درانداخته باشد. این شکل از کار او به «الفبای ازلی» نیز شهرت یافته است.

graphic-aradmag-008

کار احصایی در عرصه طراحی گرافیک نمودی خوشنویسانه دارد و از پوستر گرفته تا لوگو تایپ های او، همه ابتدا در حروف و بازی‌های ساختاری و سنجیده با ترکیب حروف خلاصه می‌شود و درنهایت نقشی گرافیکی ایفا می‌کند. به دلیل ترکیب سنت با نوآوری مخاطبین ارتباط مطلوبی با آثار او پیدا می‌کنند و شاید این نکته‌ای ست که باعث شده همواره چه در سال‌های قبل و چه بعد از انقلاب از کارهای او موردتوجه محافل هنری قرار گیرد.

محمد احصایی در عرصه فروش آثار هنری در داخل و خارج کشور نیز رکورددار بوده است. در سال ۱۳۸۵ گران‌ترین اثر نقاشی‌خط حراج کریستیز دبی متعلق به او بانام «اسماء الله» بود. این اثر باقیمتی بیش از ۱۰۰ هزار دلار به فروش رسید. در سال ۱۳۸۶ اثری از احصایی در حراج حضور نداشت؛ اما در این سال دو اثر از او در نمایشگاه بزرگ‌سال گروه هفت نگاه به قیمت ۲۰ و ۱۵ میلیون تومان فروش رفت. در مزایده شب دوم آبان ۱۳۸۶، یک تابلو خط از این هنرمند در حراجی سادبیز لندن به مبلغ ۸۸ هزار پوند (بیش از ۲۱۷ هزار دلار) به فروش رفت که رسانه‌های بین‌المللی به‌طور گسترده‌ای آن را بازتاب دادند. این اثر بالاترین نرخ اشیاء حراجی این نگارخانه را به خود اختصاص داد و این اولین بار است که تابلو خطی یک هنرمند معاصر ایرانی به چنین مبلغ بالایی فروخته‌شده است.

ابراهیم حقیقی

graphic-aradmag-009

ابراهیم حقیقی طراح گرافیک، عکاس و مدیر هنری ایرانی متولد ۱۳ مهر سال ۱۳۲۸ در تهران است. تحصیلات او دیپلم ریاضی سال ۱۳۴۶ و کارشناسی ارشد معماری دانشکده هنرهای زیبا از دانشگاه تهران است. او عضو انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، انجمن تصویرگران کتاب کودک و انجمن فیلم‌سازان مستند ایران است.

او از سال ۱۳۴۷ تاکنون طراح کتب و مجلات گوناگون بوده است. برای فیلم، سریال و نمایش‌های مختلف، طراحی صحنه کرده است. برای فیلم‌ها و سریال‌های زیادی تیتراژ ساخته است. نمایشگاه‌های متعددی را برگزار کرده و جوایز زیادی را به‌دقت آورده است.

نخستین پوسترهایش را در سال ۱۳۴۸ برای نمایش‌های هفتگی «تلاش فیلم» احمد جورقانیان طراحی کرد. پوستر نمایش «راهبه‌ها» به کارگردانی داریوش مؤدبیان و جلد کتاب «الف» نوشته خورخه لوئیس بورخس از اولین کارهای اوست. همزمان با تحصیل در دانشگاه با کانون فیلم ایران آشنا شد و به همکاری با سینمای آزاد پرداخت. فیلم هشت میلی‌متری «چاه» را بر اساس قصه‌ای از غلامحسین ساعدی، در سینمای آزاد کارگردانی کرد که جایزه بهترین عکس در نمایشگاه فرهنگ و هنر را دریافت کرد.

در سال ۱۳۵۰ با مرتضی ممیز در فیلم انیمیشن «آنکه خیال بافت، آنکه عمل کرد» به سفارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همکاری کرد و به دعوت فرشید مثقالی که سرپرست آتلیه گرافیک کانون بود، در آنجا مشغول به کار شد. طی سال‌های بعد چندین فیلم هشت و ۱۶ میلی‌متری ساخت که جوایز متعددی کسب کرد.

همزمان در نمایشگاه‌های مختلف آثار پوسترهایش را به نمایش گذاشت. در سال ۱۳۵۷ کتاب‌های «بارون» و «قصه دروازه بخت» از سروده‌ها و نوشته‌های احمد شاملو با تصویرسازی‌های حقیقی منتشر شد. در اوایل انقلاب به دعوت مرتضی ممیز در رشته گرافیک دانشکده هنرهای زیبا مشغول به تدریس شد.

در سال ۱۳۶۰ با خسرو خورشیدی طراحی صحنه بخشی از سریال «سربداران» را انجام داد و سپس طراحی صحنه اولیه و طراحی لباس مجموعه تلویزیونی «سلطان و شبان» را بر عهده داشت. در سال ۱۳۶۴ ساخت ده قسمت اول از مجموعه تلویزیونی انیمیشنی «علی کوچولو» را به‌عنوان گرافیست انجام رساند و بعد از وی امیر اثباتی کار او را ادامه داد. از دلایل استاپ‌موشن شدن این سریال دلیل کمبود منابع مالی توسط او ذکر می‌شود. فعالیت‌های حقیقی از آن زمان تاکنون در زمینه طراحی پوستر، داوری جشنواره‌های مختلف، طراحی جلد کتاب و ساخت تیتراژ ادامه داشته است. او مدتی مدیر آتلیه انتشارات امیرکبیر نیز بوده است.

او همچنین دستی در طراحی صحنه تئاتر داشت و نمایش «بازی استریندبرگ» از حمید سمندریان را نیز طراحی صحنه نموده است.

بیژن صیفوری

graphic-aradmag-0010

بیژن صیفوری، طراح گرافیک، مدیر هنری، عکاس، نویسنده و مدرس دانشگاه ایرانی است. کودکی و نوجوانی‌اش، در میانه انقلاب و جنگ، در شهرهای مرزی غرب ایران گذشته است. اولین کارهای او در ده‌سالگی، هم‌زمان با انقلاب ۱۳۵۷ در نشریات آن دوران به چاپ می‌رسند و در نوجوانی اولین پوسترهای خود را با استنسیل می‌سازد و بر دیوارهای شهر سنندج به نمایش می‌گذارد. او پس از قبولی با رتبه اول در کنکور و ورود به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، از ۱۳۶۷ در استودیوی شخصی‌اش در تهران به کار حرفه‌ای می‌پردازد. او دارای مدرک لیسانس در رشته طراحی گرافیک از دانشکده هنر‌های زیبا، دانشگاه تهران است.

یکی از نوآوری‌های صیفوری در طراحی گرافیک، نوآوری و سبک ویژه‌اش در تایپوگرافی ایرانی است. صیفوری پوسترهای تایپوگرافی با محوریت مولانا دارد که شهرت جهانی دارند.

صیفوری در سال ۱۳۸۰، رنگ پنجم را به همراه رضا عابدینی، مجید عباسی، ساعد مشکی و علی‌رضا مصطفی‌زاده پایه‌گذاری می‌کند و در سال ۱۳۸۳ به پیشنهاد مرتضی ممیز، سرپرستی کمیته فرهنگی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران را می‌پذیرد. صیفوری در سال ۱۳۸۵، برای پروژه Remastered، به همراه ۵۵ هنرمند از سراسر جهان برای بازآفرینی شاهکارهای هنری به سانفرانسیسکو دعوت‌شده است.

صیفوری از اوایل سال ۱۳۹۰، کاستی همگانی (General Defection) را رونمایی می‌کند. مجموعه‌ای که رکورد برترین فروش در نمایشگاه عکاسی معاصر جهان، حراج بونامز ۲۰۱۱ را از آن خود می‌کند و در نمایشگاه‌ها و حراجی‌های دیگری همچون کریستیز، آرت دوبی، حراج تهران، پاریس فوتو ۲۰۱۴ و آرت آنکارا ۲۰۱۵ عرضه می‌شود. مجموعه آثاری مفهومی، برگرفته از ادبیات عرفانی ایران و در جهان اندیشگی مولوی که به گفته منتقدین اروپایی، بازیابی هنر گرافیک در جهان مدرن امروز است.

graphic-aradmag-0011

صیفوری از سال ۱۳۸۰ در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشگاه هنر شیراز، دانشگاه سوره تهران و دانشگاه هنر تهران به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد درس داده است. او همچنین کارگاه‌های ویژه‌ای را برای پروژه‌های مفهومی و طراحی گرافیک، در استودیوی شخصی‌اش و در شهرهای گوناگون ایران و جهان برگزار کرده.

آثار صیفوری در نمایشگاه‌ها، موزه‌ها، گالری‌ها، مجموعه‌ها، وب‌سایت‌ها، کتاب‌ها و مجلاتِ گوناگونی در ایران و جهان ارائه‌شده است. ازجمله کشورها و شهرهای خارجی که کارهای صیفوری در آن‌ها به نمایش درآمدهاست عبارت‌اند از آلمان، فرانسه، لهستان، چین، روسیه، چک، ایتالیا، اوکراین، ژاپن، هند، قطر، هنگ‌کنگ، اسلواکی، امارات، تایوان، آمریکا، قبرس، سویس، هلند، افغانستان، بلژیک، پاکستان، پرو، مکزیک، ترکیه و کانادا.

رضا عابدینی

graphic-aradmag-0012

رضا عابدینی (متولد سال ۱۳۴۶، تهران) طراح گرافیک و مدیر هنری معاصر ایرانی است.

او فارغ‌التحصیل رشته طراحی گرافیک از هنرستان هنرهای تجسمی پسران تهران و لیسانس نقاشی از دانشگاه هنر تهران است و فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده است. فعالیت‌های او بر طراحی گرافیک ازجمله طراحی پوستر، نشانه و کتاب با تأکید بر روش تایپوگرافی متمرکز است. از کارهای قابل‌توجه او می‌توان به طراحی نشانه گالری طراحان آزاد اشاره کرد.

عابدینی عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران؛ و انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک است. او از نسل چهارم طراحان گرافیک ایران محسوب شده. وی نامش در ویرایش جدید کتاب تاریخ طراحی گرافیک تألیف فیلیپ بی.مگز ثبت‌شده است.

او تا امروز چندین جایزه ملی و بین‌المللی را برای آثارش دریافت کرده است. ازجمله در سال ۱۳۸۵، جایزه صد هزار یورویی پرنس کلاوس هلند را از آن خود کرد. نمایشگاه آثارش نیز در ۲۱ آذر همان سال در آمستردام گشایش یافت. طرح روی جلد کتاب پرفروش ما چگونه ما شدیم، نیز اثر اوست.

امرالله فرهادی

graphic-aradmag-0013

امرالله فرهادی آردکپان کودکی و نوجوانی خود را در ایل قشقایی گذارند. در شش‌سالگی به دلیل ظاهر نحیف و لاغرش که به درد کار در زندگی عشایری نمی‌خورد به مدرسه سیار عشایری رفت. مدارس سیار عشایری بخشی از نظام آموزش عشایر ایران بود که توسط محمد بهمن بیگی بنیان گذاشته‌شده بود. فرهادی او را پدر معنوی همه دانش‌آموختگان عشایری ایران می‌داند.

پس از پایان دوره دبستان، با تلاش و تدبیر بهمن بیگی اولین دبیرستان شبانه‌روزی عشایری ایران در شیراز بنیان گذاشته شد و فرهادی با قبولی در کنکور اولین دوره در سال ۱۳۴۶ به‌عنوان عضوی از دانش‌آموزان ۴۰ نفری عشایری وارد این دبیرستان شد.

فرهادی در سال ۱۳۵۲ به توصیه بهمن بیگی و موافقت وزیر وقت فرهنگ و هنر وارد دانشکده هنرهای تزئینی تهران شد. این توصیه به دلیل آشنایی وزیر با عکاسی و نقاشی‌های او در طی بازدیدش از دبیرستان عشایری صورت گرفت. دو سال اول دوره لیسانس را به گذراندن درس‌های عمومی چون (طراحی، مجسمه‌سازی، نقاشی، دروس نظری و …) پرداخت و برای دو سال آخر رشته گرافیک را انتخاب کرد.

 او در این دوره در جوار استادان مطرح هنر ایران بود که ازجمله آن‌ها می‌توان به: هوشنگ کاظمی، حسین کاظمی، مسیو ژیرار، آلن بایاش، لیلیت طریان، محمد حسن شیددل، شهلا حبیبی، آیدین آغداشلو، مرتضی ممیز، محمد احصائی، کامران کاتوزیان، ایرج انواری و …اشاره کرد.

مصطفی اسداللهی

graphic-aradmag-0014

مصطفی اسداللهی یکی از طراحان گرافیک به نام ایران است که مدتی عضو انجمن صنفی طراحان بوده است. او تا به امروز افتخارات زیادی داشته است. اسداللهی مقطع کارشناسی را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران گذراند و مدرک دکتری درجه‌یک هنرش را از دانشگاه سوربن فرانسه اخذ کرده است.

ازجمله سمت‌ها و فعالیت‌های اسداللهی می‌توان به مدیر هنری «فصلنامه نشان»، عضو شورای برگزاری و هیئت انتخاب آثار نهمین دوسالانه گرافیک معاصر ایران ۱۳۸۶، عضو هیئت برگزاری نمایشگاه پوسترهای تجربی ایران ۱۳۸۰، عضو هیئت داوری نخستین فستیوال برنامه‌های تلویزیونی ۱۳۷۴، عضو هیئت‌مدیرهٔ انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، از ۱۳۹۴ اشاره کرد.

مجید عباسی

graphic-aradmag-0014

مجید عباسی طراح گرافیک و مدیر هنری معاصر ایرانی است. فعالیت‌های او بر طراحی گرافیک ازجمله طراحی هویت‌سازمانی، بسته‌بندی، پوستر، کتاب و کمپین‌های تجاری متمرکز است. در سال ۱۳۶۸ شرکت گرافیک دید را با همکاری یکی از دوستانش در تهران بنیاد نهاد و به فعالیت حرفه‌ای در زمینه‌های متنوعی پرداخت.

عباسی نمایشگاه‌های متعددی را برگزار کرده و آثارش که اغلب با تأکیدی از تایپ و به‌خصوص نوشتار فارسی همراه هستند در نشریات و کتاب‌های بین‌المللی در نیویورک، پاریس، میلان، مونیخ، مسکو و غیره به چاپ رسیده‌اند و همچنین در مجموعه‌ها، موزه‌ها و گالری‌های داخل و خارج از کشور ازجمله آلمان، لهستان، جمهوری چک، ژاپن، پاریس، بلژیک، چین، ایتالیا، اسلواکی و غیره به نمایش درآمده‌اند.

مجید عباسی عضو مؤسس و هیئت تحریریه مجله طراحی گرافیک نشان (مجله) از سال ۱۳۸۳ تاکنون است. او از سال ۱۳۸۸ عضو انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک است ؛ و در حال حاضر در استودیو دیزاین عباسی به طراحی گرافیک و مدیریت هنری پروژه‌های سازمان‌ها، کسب‌وکارها، برندها و خدمات مشغول است.

مسعود نجابتی

graphic-aradmag-0015

مسعود نجابتی طراح گرافیک، مدیر هنری و خوشنویس معاصر ایرانی است. فعالیت‌های او بر طراحی گرافیک ازجمله طراحی پوستر، نشانه، کتاب و به‌خصوص گرافیک نشر با تأکید بر روش تایپوگرافی متمرکز است.

او در مقطع کارشناسی رشته گرافیک وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و همزمان در انجمن خوشنویسان ایران به مشق علمی و نظری پرداخت. پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد گرافیک در دانشگاه هنر تهران و دوره ممتاز انجمن خوشنویسان، با ناشران مختلف به همکاری در زمینه گرافیک نشر پرداخت و در کنار آن به فعالیت‌های دیگر ازجمله کارهای گرافیک مذهبی و آئینی روی آورد. او مدیریت هنری و طراحی گرافیک پروژه‌های فرهنگی متعددی را از سوی سازمان‌ها و مراکز دولتی و خصوصی در کارنامه خود دارد.

نجابتی در سال ۱۳۷۹ فونت «پرشیا» را طراحی کرده است که توسط شرکت Bitstream در آمریکا، منتشرشده است. همچنین در سال ۱۳۸۰ کتاب «خط در گرافیک» را برای وزارت آموزش‌وپرورش تألیف کرده است که توسط انتشارات مدرسه منتشر و بارها تجدید چاپ‌شده است. او از سال ۱۳۷۵ تاکنون در هنرستان‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرهای تهران و قم تدریس داشته است.

نجابتی مدیرمسئول کانون هنر شیعی است. او عضو هیئت انتخاب و داور چندین نمایشگاه و دوسالانه ملی بوده و دبیری علمی و هنری چند همایش را نیز بر عهده داشته است. همچنین کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی‌های متعددی را درباره طراحی گرافیک و تایپوگرافی برگزار کرده است.

آثار وی که اغلب با تأکید بر به‌کارگیری خوشنویسی و نوشتار فارسی همراه هستند در نمایشگاه‌ها، کتاب‌ها و نشریات متعددی به نمایش درآمده و جوایزی را برای او به همراه داشته‌اند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

فاطمه محمدی

فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن