۱۰ ترفند جالب و کاربردی برای صرفه جویی اقتصادی

حتماً این ضرب المثل معروف را شنیده‌اید که می گویند «قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود» اگر در هر موردی بتوانید کمی صرفه جویی اقتصادی داشته باشید، قادر خواهید بود نسبت به قبل، ثروتمندتر شوید. به همین منظور در این مقاله قصد داریم نکات درستی در خصوص به حداقل رساندن هزینه‌ها و صرفه جویی اقتصادی را برای شما دوستان عزیز شرح دهیم. پس لطفاً تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

۱ – سعی کنید همیشه مواد غذایی تازه بخرید

مصرف مقادیر زیادی از میوه و سبزیجات نه تنها به بدن شما کمک می‌کند تا سلامت بیشتری داشته باشید، بلکه بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شده است که مصرف روزانه میوه و سبزیجات، می‌تواند به شکل قابل توجهی ازبیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی جلوگیری کند.

اگر می‌خواهید صرفه جویی اقتصادی در پیش بگیرید، باید فکر همه چیز را بکنید،چرا که اگر یک رژیم غذایی سالم نداشته باشید، ممکن است مریض شوید و مجبور باشید هزینه زیادی پای درمان و دکتر بپردازید. پس به این مورد توجه ویژه داشته باشید.

۲ – مقدار وعده های غذایی را کنترل کرده و خودتان غذا درست کنید

برای صرفه جویی اقتصادی سعی کنید خودتان برای وعده‌های غذایی آشپزی کنید. غذاهای آماده و رستورانی بسیار گران هستند و حتی در برخی از رستوران‌هاوعده‌های کوچک غذایی معادل قیمت یک وعده کاملاً هستند. اما وقتی که خودتان با برنامه ریزی دقیق مقدار وعده‌های غذایی‌تان را کنترل می‌کنید، می دانید که این غذای درون بشقاب از کجا آمده و از همه مهم‌تر می‌توانید با ته مانده غذای خود،یک غذای جدید برای وعده بعدی‌تان درست کنید و از به هدر رفتن آن‌ها جلوگیری کنید.

در هنگام خرید رسیدها را دور نیندازید و آن ها را نگهدارید - صرفه جویی اقتصادی

۳ – در هنگام خرید رسیدها را دور نیندازید و آن ها را نگهدارید

برای صرفه جویی اقتصادی و پایین آوردن هزینه‌ها، نگه داشتن رسیدهای خرید بسیار ضروری و حیاتی است. رسیدهای خریدتان را با آهنربا به در یخچال و یا دیوارآشپرخانه بچسبانید و با یک ماژیک خریدهای خود را پر رنگ کنید تا یادتان بماند چه چیزهایی در یخچال و آشپزخانه دارید و چه چیزهایی را تمام کرده‌اید. همچنین  هر موقع چیزی تمام شد، دور آن را خط بکشید تا یادتان نرود.

با این روش می‌توانید پولی که خرج کرده‌اید را با تراکنش‌های بانکی خود مقایسه کنید که اگر تراکنشی ناخواسته انجام شد سریع متوجه شوید.

۴ – یک گزارش کامل از پول هایی که خرج می کنید بنویسید

مواردی که در بالا برای صرفه جویی اقتصادی ذکر کردیم، در این مرحله هم به کارتانمی‌آیدوقتی که شما مقدار هزینه‌هایی که کرده‌اید را یادداشت کنید و دور آن را بایک خودکار قرمز خط بکشید، مغز شما به صورت ناخودآگاه آن عدد را به عنوان خط قرمز شناسایی می‌کند و همین روش می‌تواند به شما کمک کند تا کنترل بهتری بر روی هزینه‌های خود داشته باشید.

۵ – از نخ دندان استفاده کنید

این روزها یکی از پر هزینه‌ترین چیزها، هزینه دندان پزشکی است که باید با راهکارهای مختلف، صرفه جویی اقتصادی کنیم. بیشتر افراد فکر می‌کنند تنها با مسواک دیگر مشکلی برای دندان‌هایشان پیش نمی‌آید، در صورتی که اگر از نخ دندان استفاده نکنید، دندان‌های شما به مرور پوسیده می‌شوند و شما مجبورمی‌شوید هزینه زیادی برای آن‌ها بدهید.

۶ – وسایل برقی تان را شب ها از برق بکشید

از دیگر هزینه‌هایی که می‌توان به درستی آن را کنترل کرد، هزینه آب، برق و گاز است که در این جا بخش مورد نظر ما صرفه جویی اقتصادی در مصرف برق و کمتر کردن هزینه آن است. شما می‌توانید شب‌ها که استفاده خاصی از اکثر وسایل برقی خانه ندارید، آن‌ها را از برق بکشید البته به جز وسایل الکتریکی ضروری مثل یخچال! یادتان باشد میزان برقی که هر روز برای تمامی این دستگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود، بسیار زیاد است و شما با این کار می‌توانید تا حد زیادی در مصرف برق و هزینه‌هایخودتان صرفه جویی اقتصادی داشته باشید.

وقت خود را به خوبی زمان بندی کنید

۷ – برای صرفه جویی اقتصادی وقت خود را به خوبی زمان بندی کنید

زمان بندی مناسب به خودی خود یک مهارت محسوب می‌شود. اگر شما یک کارمند موفق هستید، پس تمامی این‌ها بستگی به وقت شناس و وظیفه شناس بودنتان دارد. بهتر است همیشه یک ساعت همراه خود داشته باشید تا اهمیت گذر زمان را که همانند برق و باد است، را بهتر درک کنید. با این کار وقت خود را کمتر تلف می‌کنید و حساب کردن زمان اجازه نمی‌دهد که دیرتان بشود.

۸ – اسانس ها را جایگزین استفاده از عطرهای خوشبو و گران قیمت کنید

عطرهای خوشبو بسیار گران قیمت هستند و بر اساس تحقیقات انجام شده ممکن است باعث تحریک شدید آلرژی  و همچنین بروز سردرد شوند. پس بهتر است به جایاین عطرها از اسانس‌های مورد علاقه‌تان استفاده کنید، آن هم از جاهایی که باقیمت مناسب‌تری می‌فروشند.

۹ – یک بطری آب کوچک با خود داشته باشید

وقتی که بیرون از خانه یک بطری آب به همراه داشته باشید دیگر هزینه‌ای پای خریدنوشیدنی‌های مختلف نمی‌دهید، چرا که وقتی آب بدنتان به اندازه کافی باشد، دیگر به سراغ نوشیدنی‌های مختلف نمی‌روید؛ و گذشته از تمام این‌ها نوشیدن آب به مقدار کافی در طول روز باعث می‌شود که پوست بهتری داشته باشید و مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی‌تان را به حداقل برسانید.

۱۰ – به جای استفاده از کارت عابر بانک از پول نقد برای خرید استفاده کنید

این روزها با وجود کارت‌های عابر بانک و راحت‌تر شدن پروسه خرید کمتر کسی پول نقد همراه خود دارد؛ چرا که خرید با کارت عابر بانک بسیار راحت‌تر است. اما اگر در هنگام خرید به جای کارت عابر بانک، پول نقد به همراه خود داشته باشید، تازه متوجه می‌شوید که تا چه حد برای به دست آوردن این پول عرق ریخته‌اید وزحمت کشیده‌اید. سعی کنید بیشتر از یک مبلغ مشخص در کیف خود پول قرار ندهید؛ به این دلیل که استفاده از کارت عابر بانک در هنگام خرید به شما احساس یک فرد ثروتمند کاذب را می‌دهد.

صرفه جویی اقتصادی در چنین مواردی ممکن است در اوایل کار بسیار سختی به نظر برسد، اما به مرور زمان می‌توانید آن را تبدیل به یک عادت کرده و کار خود راراحت‌تر کنید.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .