مزایای دوستی ارزش آن را دارند تا بیشتر روی آن ها کار کنیم

دوستی نشانه حضور یک سیستم پشتیبانی اجتماعی است. تمدن به دلیل جنگ میان گروه‌های متخاصم پیشرفت نکرده است و تنها از طریق همکاری و هم‌ یاری بود. و چنین بود که جوامع شکل گرفتند و تمدن‌ها گسترش یافتند. انسان‌ها همیشه به دیگران در زندگی خود نیاز دارند  و این نیاز آن ها را زنده نگه می دارد و رشد می دهد، صرف ‌نظر از موقعیت جغرافیایی یا دوره تاریخی  یا حتی  یک دوره زمانی مربوط به هر شخصی. تحقیقات همچنان در حمایت از مزایای سلامت اجتماعی و حضور دوستان در زندگی ما ادامه دارد. در حقیقت، افرادی که روابط اجتماعی خود را با دوستان حفظ می‌کنند به احتمال زیاد افرادی هستند که از حلقه‌های اجتماعی سنی خود فراتر رفته اند. پیدا کردن دوستان جدید آسان نیست. در اینجا، سه مسیر را برای شروع یک رابطه دوستی معرفی می کنیم. در ادامه با آراد مگ همراه باشید.

مزایای دوستی

این سه مسیر نه تنها حمایت و دسترسی اجتماعی به محیط پیرامون و برخی نیازها را ارائه می‌دهند و چیزهایی را برای ما فراهم می کنند که خود نمی توانیم برای خودمان فراهم کنیم، بلکه ارتباطی عاطفی و رضایت‌ بخشی را ارائه می‌کنند که به ما اجازه می‌دهد تا احساس تعلق و تعلق خاطر به دیگران را داشته باشیم. روابط دوستانه ارتباطات اجتماعی هستند که ما برای حفظ و کمال آن ها، آن ها را انتخاب می کنیم، به سادگی لذت همراهی کردن با دیگران. برخی از مردم دوستانشان را به عنوان “خانواده ای انتخاب شده” در نظر می‌گیرند زیرا زمانی که به آنها نیاز داریم، می‌توانند به ما آرامش و امینت دهند، مانند یک بغل یا شانه ای برای تکیه دادن، زمانی که دنیا ما را زمین زده است یا وقتهایی که عبوس و کج خلق هستیم.

کشف شبکه های ارتباط اجتماعی

در حالی که بسیاری از ما ممکن است آرزو کنیم که کاش دوستان کم‌تری داشتیم و یا افراد کمتری برای برقراری ارتباط دور و برمان بود، اما افراد زیادی وجود دارند که باید ارتباط بیشتری با آن ها داشته باشیم و بهتر است افراد بیشتری در زندگیمان باشند تا بتوانیم روی آن ها حساب کنیم. پیدا کردن دوستان همیشه برای همه کاری کاملا طبیعی و ساده نیست.

اوقاتی در زندگی ما وجود دارد که ممکن است احساس تنهایی و یا نیاز به یک دوست قابل ‌اعتماد داشته باشیم. ممکن است زمانی باشد که وارد مرحله جدیدی از زندگی می‌شویم، مانند مدرسه ی جدید، شغلی جدید، یا به یک شهر جدید نقل ‌مکان می کنیم. برای آن‌هایی که خود را خجالتی تر از دیگران در نظر می‌گیرند، به ویژه برای ایجاد اولین قدم در رابطه جدید، بالقوه بسیار مشکل و دلهره آور به نظر می‌رسد. با این حال، باید به خودمان اجازه دهیم که دیگران هم ممکن است به همان اندازه که به ما نزدیک می شوند، محتاط باشند. در اینجا راه هایی را مرور می کنیم که در آن دوستی ها شکل می‌گیرند و به احتمال زیاد راه‌هایی برای پیدا کردن بهترین دوست هم خواهند بود.

سه ‌راه برای یافتن دوستان جدید وجود دارد:

  • نزدیکی
  • فعالیت‌های مشترک
  • رویدادهای زندگی

نزدیکی

نزدیکی یا قرابت با دوستان بالقوه، عاملی محیطی است. حدود پنجاه سال پیش، نظریه قرابت تمایل ما برای تبدیل شدن به دوستانی نزدیک‌ از لحاظ فیزیکی یا عملکردی، توصیف شد. در حقیقت، در اکثر موارد، هرچه میزان نزدیکی بیش از حد باشد، احساسات مثبت بیشتری نسبت به فرد خواهیم داشت. این به این معنی است که شما به احتمال زیاد به افرادی نزدیک می‌شوید که با آن‌ها به طور منظم ارتباط برقرار می‌کنید. این ممکن است نسبت به افرادی باشد که هم میزی شما در کلاس هستند و یا حیاط آن ها به شما نزدیکتر است، یا فردی که هر روز از همان مسیری می گذرد که شما پیاده روی می کنید، یا شخصی که در آپارتمان درست روبروی شما زندگی می کند.

فعالیت های مشترک

مسیر دوم به دوستی جدید از طریق مشارکت در فعالیت‌های مشترک اشاره دارد که به عنوان عاملی موقعیتی در نظر گرفته می‌شود. دوستی های بسیاری از طریق فعالیت‌های سازمان‌ یافته و غیرعادی آغاز شدند. این دوستی ها می تواند شامل موقعیت های کاری، موقعیت های کلاسی، موقعیت های دینی و آئینی، گروه‌های حمایتی، فعالیت‌های داوطلبانه و باشگاه‌های مدنی و اجتماعی باشند. نه تنها فعالیت‌های مشترک ما را بیشتر به نزدیکی با دیگران وا می دارد بلکه شامل وظایف یکسان یا مشترک با دوستان بالقوه نیز می‌شود. ممکن است فعالیت های مشترک شامل پروژه‌های کلاسی یا کاری، رویدادهای اجتماعی (برای مثال، کمیته‌های برنامه ریزی برای رویدادهای اجتماعی، نقش‌های رهبری در یک سازمان و غیره) باشند.

یک زن چند تا از نزدیک‌ترین دوستان خود را از طریق همکاری در برنامه ای دوازده مرحله‌ای برای افراد معتاد به مواد مخدر به دست آورد. او اضافه کرد که این دوستی‌ها می‌توانند حتی پس از اشتراک جزئیات رنج ها و آزار و اذیت ها در تک تک افراد رخ دهند. همچنین اشاره کرد که او و دوستان جدیدش همچنان تلاش می کنند تا زندگی و روابط دوستانه خود را احیا کنند. او درباره احساس تعلق و صمیمیت خود توضیح داد که می‌تواند زندگی اش را با دوستانی که دوران کودکی مشابهی را تجربه کرده‌اند به اشتراک بگذارد؛ در نتیجه آن‌ها می‌توانند نسبت به دیگران از سطح عمیق‌تری از خود افشایی خود با یکدیگر برخوردار باشند و از آن لذت ببرند.

رویدادهای زندگی

راه سوم از طریق رویدادهای زندگی به دست می آید. موقعیت مکانی این رویدادها ممکن است نوعی از شادی بزرگتری را برای دوستان به همراه داشته باشد. مانند ملاقات با دیگر مادران در کلاسهای زایمان طبیعی. یا تغییرات تلخی را برای زندگی ما به ارمغان بیاورند مانند گروهی حمایتی از زنان بیوه. اغلب رویدادهای زندگی هستند که موقعیت های جدید را برای فرصت‌های دوستی به وجود می آورند در حالی که همیشه انتظار داریم در معرض افراد جدید و مکان‌های جدید قرار بگیریم تا فرصت‌هایی برای یافتن دوستان جدید فراهم آید. مشاغل جدید، مدارس جدید، فازهای جدید زندگی همچون ازدواج، زایمان، طلاق، همه رویدادهای زندگی هستند که ممکن است ما را به افراد جدیدی معرفی کند، افرادی که شاید بهترین دوستان ما شوند.

حوادث زندگی ما را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که در آن به دنبال حمایت اجتماعی هستیم، و در یافتن این حمایت، شبکه‌های اجتماعی خود را می‌سازیم. رویدادهای زندگی برای ما دوستی‌های جدید به همراه می آورد، برخی از آنان بسیار متفاوت هستند همچون زنان مطلقه، تولد، مرگ، سرپرستی کودکان، بازگشت به مدرسه، نقل‌ مکان به شهری جدید، و … در میان بسیاری از افراد دیگر که ممکن بودند در گروه دوستان نزدیک ما قرار بگیرند. هر یک از این حوادث و چه بسا خود افراد، بیشتر ما را در مسیر یافتن دوستی‌های جدید قرار می دهند، دوستی هایی که براساس کشف جنبه‌های تازه خودمان و آگاهی ما شکل می گیرند و بر زندگی ما تاثیر می‌گذارند، و ما را حرکت خواهند داد.

شکل گیری هویت اجتماعی

همانطور که در هر مرحله از حیات خود رشد می‌کنیم، ممکن است برخی از دوستی‌های فعلی خود را از دست بدهیم و فشار وجود دوستی های جدید را احساس کنیم. تغییراتی که ما در خود می‌بینیم و شبکه‌های ارتباطی ما ممکن است هویت اجتماعی و ادراکات ما از خود اصلی ما را تغییر دهند. اگر بدون کنترل باقی بمانند، ممکن است خروجی‌های اجتماعی و شبکه‌های ارتباط اجتماعی خود را محدود کنیم و دایره دوستان خود را به افرادی محدود کنیم که جنبه ای خاص از هویت ما را به اشتراک می‌گذارند. برای مثال، تعهدی جدید برای تناسب اندام ممکن است شما را از خوردن پیتزا و همراهی با دوستان نزدیکتان دور کند و فقط دوستانی که کلوچه های رژیمی و چای سبز می خورند برایتان باقی بماند.

حفظ درک متعادل از چند جنبه و تغییر هویت مستمر به ما اجازه می‌دهد تا شبکه‌های ارتباط اجتماعی مختلفی را حفظ کنیم. هر کدام از این سه مسیر برای توسعه حلقه‌های اجتماعی یعنی نزدیکی، فعالیت‌های مشترک و رویدادهای زندگی، فرصت‌های منحصربفردی را برای ایجاد ارتباطات جدید با دوستان بالقوه فراهم می‌کنند. توسعه واقعی دوستی‌های جدید حکم دفترچه حساب بانکی را برای علاقه و انگیزه ما دارد با این حال، دوستان جدید چه از طریق خوش‌ شانسی و یا یک ضرورت و حادثه پیدا شوند، مراحل و فازهای مشابه در فرآیند شکل‌گیری دوستی های نزدیک و صمیمی نقش دارند.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.