زندگی نامه ی آگاتا کریستی

آگاتا ماری کلاریسا میلر یا آگاتا کریستی یک نویسنده ی کتاب های راز آلود بود که توانست با نوشتن کتاب های «قتل در قطار سریع السیر شرقی» و «معمای قطار آبی» به یکی از محبوب ترین نویسندگان دنیا تبدیل شود. برای خواندن زندگی نامه ی این نویسنده ی محبوب با آراد مگ همراه باشید.

مقدمه

آگاتا کریستی در ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۸۰ میلادی در شهر تورکو، انگلستان به دنیا آمد. او اولین رمان خود را به نام ماجرای اسرار آمیز در استایلز در سال ۱۹۲۰ به نشر رساند و این مقدمه‌ای بود که او با نوشتن کتاب‌های معما گونه‌ی دیگری همچون قتل در خانه‌ی کشیش، شرکای جرم و سرو غمگین به یکی از نویسندگان مشهور تاریخ تبدیل شود. آگاتا میلیاردها نسخه‌ی کپی شده از کارهایش را به فروش رساند. وی هم چنین یک نمایشنامه‌نویس معروف و یک نویسنده‌ی کتاب‌های عاشقانه است.

پیشینه

آگاتا و آرچیبالد کریستی

آگاتا کریستی خردسال‌ترین فرزند در میان خواهران و برادرانش بود. او در خانه توسط مادرش تعلیم داده شد و مادرش کسی بود که او را در زمینه‌ی نوشتن تشویق می‌کرد. به عنوان یک کودک آگاتا از بازی‌های فانتزی و ایجاد شخصیت‌ها بسیار لذت می‌برد و در سن ۱۶ سالگی برای آموختن خوانندگی و نواختن پیانو به پاریس نقل مکان کرد.

در سال ۱۹۱۴ او با یک سرهنگ به نام آرچیبالد کریستی که یک خلبان شرکت هواپیمایی سلطنتی بود، ازدواج کرد و پرستاری را به عنوان شغل خود در طول جنگ جهانی برگزید. اولین کتاب او، ماجرای اسرار آمیز در استایلز ، متمرکز بر قتل یک مزدور ثروتمند بود و خوانندگان این کتاب را با یکی از مشهورترین شخصیت‌های خلق شده توسط آگاتا کریستی به نام هرکول پوآرو که یک کارآگاه بلژیکی بود آشنا کرد.

شهرت و آشفتگی های زندگی آگاتا

در سال ۱۹۲۶ آکاتا کتاب قتل راجر آکروید را منتشر کرد. این کتاب محبوب به عنوان یک کتاب کلاسیک و یکی از موارد مورد علاقه‌ی این نویسنده شناخته شد. در همان سال او با آشفتگی‌های بسیاری در زندگی‌اش مواجه شد از جمله این که مادر وی فوت کرد و معلوم شد که همسرش به او خیانت کرده است. چندین روز بعد آگاتا که از لحاظ روحی به شدت آسیب‌دیده بود ناپدید شد و پس از چند روز توسط مسئولین در هتل هروگیت که با نام معشوقه‌ی همسرش اتاق خود را رزرو کرده بود، پیدا شد.

آگاتا در سال ۱۹۲۸ پس از طلاق از آرچیبالد بهبود یافت و در سال ۱۹۳۰ با یک استاد باستان‌شناسی به نام مکس مالوان، کسی که در سفرهای متعددی با آگاتا همراه بوه است، ازدواج کرد.

آگاتا و مکس مالوان

در همان سال ازدواج مجددش او کتاب قتل در خانه‌ی کشیش را منتشر کرد. این کتاب نیز یک کتاب کلاسیک دیگر بود که خوانندگان را با شخصیت خانم مارپل یک خانم روستایی محقق آشنا کرد.

معرفی شخصیت ها ی خلق شده توسط آگاتا کریستی

«هرکول پوآرو» و «خانم مارپل» شناخته شده ترین کارآگاهان آگاتا هستند که در ده‌ها رمان و داستان کوتاه نقش برجسته‌ای داشته‌اند. پوآرو بیشتر در کتاب‌هایی مانند «قتل راجر آکروید (۱۹۲۶)»، «معمای قطار آبی (۱۹۲۸)» و «مرگ در میان ابرها (۱۹۳۵)» ظاهر شده است. هم چنین خانم مارپل در کتاب‌هایی همچون «انگشت متحرک (۱۹۴۲)» و «جیب پر از چاودار (۱۹۵۳)» ظاهر شد و توسط هنر پیشگانی مانند آنجلا لنسبری، هلن هایس و جرالدین مک ایوان نقش‌آفرینی شده است. از دیگر شخصیت‌های برجسته‌ی خلق شده توسط آگاتا کریستی می‌توان به توپنس، تامی برسفورد، سرهنگ ریک، پارکر پین و آریا دونا الیور اشاره کرد.

فروش میلیاردی

آگاتا با کوشش فراوان در سال‌های بعد نوشتن را ادامه داد و در طی این سال‌ها بیش‌تر از هفتاد رمان کارآگاهی و داستان کوتاه نوشت. او هم چنین رمان‌های عاشقانه‌ای مانند «پرتره‌ی ناتمام (۱۹۳۴)» را تحت نام مستعار مری وست ماکوت نوشت. موفقیت آگاتا به عنوان نویسنده‌ی داستان‌های کارآگاهی و جنایی باعث شد که به او لقب‌هایی همچون ملکه‌ی جنایت و ملکه‌ی رازآلود داده شود.

آگاتا هم چنین می‌تواند به عنوان یک ملکه در همه‌ی ژانرهای داستانی در نظر گرفته شود زیرا او یکی از نویسندگان برتر تاریخ به شمار می‌رود و کارهای ترکیبی او بیش‌تر از دو میلیارد نسخه در سراسر جهان فروش داشته است. آگاتا با داشتن آثاری چون «قتل در تعطیلات (۱۹۵۱)» و «حکم (۱۹۵۸)» یک نمایشنامه نویس معروف نیز هست. تئاتر او به نام «تله موش» در سال ۱۹۵۲ در تئاتر سفیر در لندن به نمایش گذاشته شد و بیش از ۸۸۰۰ نمایش در طول ۲۱ سال برگزار شد و رکورد دار طولانی‌ترین اجرای بدون توقف در تئاتر لندن را به خود اختصاص داد.

علاوه بر این‌ها تعدادی از آثار آگاتا مانند «قتل در قطار سریع‌السیر شرقی» در سال ۱۹۷۴ و مرگ بر روی نیل در سال ۱۹۷۸ به فیلم‌های محبوبی تبدیل شده‌اند. آگاتا در سال ۱۹۷۱ کناره گیری خود را اعلام کرد و در سال ۱۹۷۴ برای آخرین بار در عرصه‌های عمومی برای افتتاح تئاتر قتل در قطار سریع‌السیر شرقی حضور پیدا کرد. آگاتا در ۱۲ ژانویه سال ۱۹۷۶ در گذشت.

لیست آثار آگاتا کریستی :

کتاب ها:

ماجرای اسرار آمیز در استایلز (۱۹۲۰)، دشمن مخفی (۱۹۲۲)، قتل در زمین گلف (۱۹۲۳) ، مردی با لباس قهوه ای (۱۹۲۴) ، قتل راجر آکروید (۱۹۲۶)، چهار قدرت بزرگ (۱۹۲۷)، معمای قطار آبی (۱۹۲۸)، شرکای جرم (۱۹۲۹)، آقای کویین مرموز (۱۹۳۰)، قتل در خانه ی کشیش (۱۹۳۰)، راز سیتافورد (۱۹۳۱)، خطر در خانه ی آخر (۱۹۳۲)، لرد آجور می میرد (۱۹۳۳)، قتل در قطار سریع السیر شرقی (۱۹۳۴)، تراژدی در سه پرده (۱۹۳۵)، مرگ در میان ابر ها (۱۹۳۵)، قتل به ترتیب الفبا (۱۹۳۶)، قتل در بین النهرین (۱۹۳۶)، مرگ بر روی نیل (۱۹۳۷)، قتل آسان است (۱۹۳۹)، شرارتی زیر آفتاب (۱۹۴۱)، N یا M؟ (۱۹۴۱) ، جسدی در کتابخانه (۱۹۴۲)، پنج خوک کوچک (۱۹۴۲)، به طرف صفر (۱۹۴۴)، خانه ی کج (۱۹۴۹)، اعلام یک قتل (۱۹۵۰)، مرگ خانم مک گینتی (۱۹۵۲)، پس از تشییع جنازه (۱۹۵۳)، جیب پر از چاودار (۱۹۵۳)، قطار ساعت ۴:۵۰ پدینگتون (۱۹۵۷)، مصیبت بی گناهی (۱۹۵۸)، گربه ای میان کبوتران (۱۹۵۹)، در هتل برترام (۱۹۶۵)، دختر سوم (۱۹۶۶)، شب بی پایان (۱۹۶۷) ، نمسیس (۱۹۷۱)، فیل ها به یاد می آورند (۱۹۷۲)، پرده (۱۹۷۵)، جنایت خفته (۱۹۷۶)

نمایش نامه ها:

و سپس هیچ کدام باقی نماندند (۱۹۴۳)، قتل در تعطیلات (۱۹۵۱)، تله موش (۱۹۵۲)، معمای کارائیب (۱۹۶۴)

فرانک محبتی
دانشجوی لیسانس نرم افزار.علاقه ی خیلی زیادی به تکنولوژی و صنعت فیلم و سریال همینطور فرهنگ و هنر ودارم:)