بیوگرافی؛ معرفی تاثیر گذارترین افراد صنعت گیم: برادران Houser

همانند صنعت فیلم و سریال، در صنعت بازی‌های ویدئویی نیز افراد بسیار تاثیرگذار و مهمی وجود دارند که عناوین و آثاری که ما امروز بازی می‌کنیم و از آن‌ها لذت می‌بریم را توسعه می‌دهند تا ما را سرگرم کنند. موضوعی که وجود دارد، این است که این افراد تاثیر گذار بسیاری از اوقات آنچنان که باید و شاید، معرفی نمی‌شوند و مردم زیادی آن‌ها را نمی‌شناسند اما از شدت تاثیر گذاری آن‌ها می‌توان فقط همین را گفت که اگر امثال برادران Houser و شرکت Rockstar وجود نداشتند، شاید صنعت بازی‌های ویدئویی نیز اکنون در این جایگاهی که امروز در بین کاربران دارد، قرار نداشت. ما مدیون افرادی مثل برادران Houser هستیم که با خلاقیت، نبوغ و نوآوری‌های خود خالق چنین فرنچایزهای مهم و تاثیر گذاری در این صنعت بودند. برای این که با تاثیرگذارترین افراد صنعت گیم در بازی‌های ویدئویی آشنایی بیشتری پیدا کنید، با بخش جدید آرادمگ به اسم “بیوگرافی” همراه باشید.

Dan Houser

معرفی

Dan Houser در سال ۱۹۷۴ در شهر لندن به دنیا آمد. او به عنوان تهیه کننده بازی‌های ویدئویی، نویسنده و صدا پیشه‌ی بازی‌ها نیز تا به حال فعالیت‌های بسیار زیادی داشته است اما عنوانی که بیشتر از همه با او شناخته می‌شود، موسس و معاون مدیر عامل بخش نوآوری و خلاقیت شرکت بزرگ Rockstar Games (به همراه برادر خود) است. Dan Houser در کنار تهیه کنندگی بازی‌های ویدئویی و دیگر فعالیت‌های موثر و پررنگی که در این زمینه بر عهده دارد، به واسطه‌ی نبوغ و نوآوری‌ و هوش سرشاری که دارد، به عنوان نویسنده ارشد آثار و عنوانی زیادی که تا به حال Rockstar Games ساخته نیز فعالیت می‌کند. وی تا به حال، در پروژه‌های زیادی از این شرکت از قبیل Red Dead Redemption, Max Payne و همینطور Bully به عنوان نویسنده ارشد فعالیت داشته است. اما به جز این، می‌توان گفت که او تقریبا در تمام نسخه‌های مختلفی که تا به حال از سری Grand Theft Auto عرضه شده است نیز، به عنوان نویسنده ارشد و یا دستیار نویسنده فعالیت داشته است. وی قبل از عرضه کردن عنوان Grand Theft Auto V که در حال حاضر نیز آخرین نسخه عرضه شده از این سری افسانه‌ای به شمار می‌رود، در یکی از مصاحبه‌های خود درمورد این بازی، در پاسخ به سوالی که از او پرسیده بود “شما دوست دارید مردم از بازی‌هایی که شما خلق می‌کنید و می‌سازید چه چیزی کسب کنند”، گفت:

واضح و مشخص است که در درجه اول سرگرم شدن آن‌ها را مد نظر داریم. ما می‌خواهیم حس هیجان را در آن‌ها تحریک کنیم، آن‌ها را خوشحال کنیم و کاری کنیم که برایشان سوال پیش بیاید و تمام آن پستی و بلندی‌هایی که یک حس سرگرمی اصیل می‌تواند با خودش به همراه داشته باشد را احساس کنند. کتاب‌ها با شما حرف می‌زنند، فیلم‌ها یک چیزهایی را به شما نشان می‌دهند اما بازی‌ها به شما اجازه‌ی انجام دادن آن کارها را می‌دهند. بازی‌های جهان آزاد قدرت و خلاقیت‌های بسیار زیادی دارند. و همینطور به شما اجازه‌ی انجام دادن کارهای مختلف زیادی می‌دهند مثل قدم زدن و گشت و گذار کردن در محیط، پرواز کردن با یک هلیکوپتر، قهرمان بودن، ضد قهرمان بودن و هر چیز دیگری. آن‌ها همچنین به شما اجازه می‌دهند که به صورت منفعل در دنیای بازی حضور داشته باشید.

همچنین جالب است که وقتی از Dan Houser درمورد منابع الهام برای توسعه و ساخت سری Grand Theft Auto و شکل گیری ایده اولیه ساخت این سری سوال شد، وی اینچنین پاسخ داد که:

هر کسی که در زمینه توسعه و ساخت بازی‌های سه بعدی جهان آزاد فعالیت می‌کند، که بگوید از سری Zelda یا Mario یک سری چیزها الهام یا قرض نگرفته است، دروغ می‌گوید. منظور من صرفا بازی‌های امروزی و مدرن این سری‌ها نیست بلکه حتی از زمان Nintendo 64 این دو همیشه منبع اثر بخشی و الهام بوده‌اند.

همانطور که اشاره شد، Dan Houser زاده‌ی شهر لندن است. به همین دلیل هم شاید در اوایل دوره کاری و فعالیت خود آشنایی چندان زیادی با فرهنگ مردم آمریکا که در سری Grand Theft Auto و همینطور Red Dead Redemption نشان داده می‌شود، نداشته است. بنابراین این سوال برای ما به وجود می‌آید که چطور ممکن است کسی که در لندن به دنیا آمده، چنین چشم انداز و پرسپکتیوی از دنیای پرهرج و مرج آمریکا داشته باشد و بتواند حتی بر روی فرهنگ مردم بومی هم تاثیر گذار و الهام بخش باشد. وی در پاسخ به این سوال چنین توضیح داده است که:

به نظر من هیچ کس در آمریکا درک کاملی از بزرگ شدن و رشد کردن در دهه‌ی ۷۰ و ۸۰ میلادی در بریتانیا ندارد و نمی‌داند چه حسی دارد. ۸۰ درصد تلویزیون آمریکایی بود. تک تک فیلم‌هایی که ما تماشا می‌کردیم، آمریکایی بودند. حتی با وجود این که این همه ستاره‌ی پاپ بزرگ بریتانیایی در آن زمان وجود داشت، ۹۵ درصد از آن‌ها با لحجه‌های آمریکایی آواز می‌خواندند و تمام اصطلاح‌هایشان نیز آمریکایی بود. پس انگار ما در آمریکا بزرگ می‌شدیم و به همین دلیل نیز عشق و علاقه زیادی از این کشور از زمان کودکی در ما به وجود آمده بود که روی ضمیر ناخودآگاه ما تاثیر گذار بود. اما این ارتباط، رابطه‌ی کاملا متفاوتی در مقایسه با ارتباط امروزی مردم آمریکا با بریتانیا بود.

بیوگرافی

پدر برادران Houser یک وکیل بریتانیایی به اسم Walter Houser است و مادرشان هم بازیگری به اسم Geraldine Moffat. جالب است که بدانید، Dan Houser در رشته‌ی جغرافیا تحصیل کرده است. علیرغم این که برادران Houser در ابتدا علاقه مند به موزیسین شدن بودند، اما هم Dan و هم برادرش به اسم Sam، از همان دوران جوانی شیفته‌ی داستان سرایی و قصه پردازی بودند. برادران Houser از همان کودکی که در حال بزرگ شدن بودند، رویای این را داشتند که یک روز تبدیل به ستاره‌های بسیار بزرگی در دنیای راک شوند و دقیقا نیز به همین دلیل به مدرسه Saint Paul رفتند که در آنجا با Terry Donovan، آشنا شدند که بعدا به همراه برادران Houser شرکت Rockstar را تاسیس کردند.

Dan Houser به همراه برادر خود در نزدیکی یک ویدئو کلوپ در شهر لندن بزرگ شدند. آن‌ها فیلم‌های جنایی بسیار زیادی تماشا کردند و به دیدن سایر سبک‌ها و ژانرها نیز علاقه مند بودند که به گفته‌ی خودشان، یکی از فیلم‌ها و سبک‌های مورد علاقه‌ی هر دوی آن‌ها فیلم‌های Spaghetti Westerns بود که در حقیقت، یک زیر شاخه‌ای از سبک وسترن به شمار می‌رود که اغلب آن‌ها در کشور ایتالیا ضبط شده‌اند و برخی نیز در اسپانیا. Dan Houser اظهار کرده است که یکی از کارگردان‌های مورد علاقه‌ی او که همیشه آثارش را دنبال می‌کند، Walter Hill، تهیه کننده و کارگردان بزرگ هالیوودی است. اما از میان آثار و فیلم‌های او، فیلم The Warriors را بیشتر از همه دوست دارد که جالب است بدانید شرکت Rockstar نیز در سال ۲۰۰۵ نسخه‌ی بازی ویدئویی The Warriorr را تولید و عرضه کرد. Houser در سال ۱۹۹۵ توانست یک شغل پاره وقت در BMG Interactive به دست بیاورد که در آن به تست کردن CD-ROMها مشغول بود و یک سری فعالیت‌های دیگر نیز در این زمینه یا بخش‌های دیگر انجام می‌داد اما با این حال، تا سال ۱۹۹۶ که به مدت یک سال به این شغل مشغول بود، نتوانست به عنوان تمام وقت در این شرکت فعالیت داشته باشد.

پس از این که Dan Houser توانسته بود یک شغل تمام وقت در BMG Interactive برای خودش دست و پا کند، به یک بازی ویدئویی به اسم Race’n’Chase علاقه مند شد. در حقیقت، هر دوی برادران Houser به این بازی علاقه شدیدی پیدا کرده بودند. DMA Design پس از این که یک پیش نمایشی از این بازی عرضه کرده بود، به طور رسمی عنوان Race’n’Chase را توسعه داده بود و کار ساخت آن را به اتمام رسانده بود. در این جا بود که برادران Houser با امضای قراردادی، Race’n’Chase را به BMG Interactive واگذار کردند تا این شرکت از این به بعد کار توزیع و نشر بازی را انجام دهد و اسم این بازی را نیز به Grand Theft Auto تغییر دادند تا بدین ترتیب، زمینه ساز تولد و شکل گیری یکی از شگفت انگیزترین و تاثیر گذارترین فرنچایزهای تاریخ صنعت بازی‌های ویدئویی که تا به حال ساخته شده است، باشند. به دنبال فروش BMG Interactive، به شرکت Take-Two در سال ۱۹۹۸، برادران Houser به همراه این شرکت به نیویورک عازم شدند تا یک دوره کاری جدید را آغاز کنند. پس از این، آن‌ها اقدام به تاسیس شرکت Rockstar Games کردند و همانطور که در بخش کوتاهی از یکی از مصاحبه‌های Dan Houser نیز مشاهده کردید، از سری بازی‌های Mario و Zelda برای ساخت پروژه‌ها و بازی‌های خود الهام گرفتند.

یکی از شگفت انگیزترین و تاثیر گذارترین ویژگی‌های کاری برادران Houser این است که آن‌ها همیشه در بازی‌های خود از شخصیت‌هایی استفاده کرده‌اند که طراحی صفر تا صد آن‌ها به دست خودشان انجام داده شده بود و برای بازار گرمی و تبلیغات بیشتر بازی‌ها و عناوین خود هیچ وقت به سمت استفاده از اسم‌های بزرگ و یا بازی بازیگران هالیوودی بزرگ نرفته‌اند که این خودش می‌تواند امروزه یک منبع الهام بخش برای سازندگان و توسعه دهندگان دیگری باشد که با استفاده از القاب و اسم‌های سلبریتی‌ها و افراد سرشناس دیگر برای بازی خود بازار گرمی می‌کنند تا فقط شور و هیجان کاذب در دل کاربران به وجود بیاورند. شور و هیجانی که با یک لغزش کوتاه می‌تواند به کلی نابود شود. همانطور که عدم استفاده از سلبریتی‌ها و افراد سرشناس نمی‌توان تضمین کننده موفقیت یک بازی باشد، برادران Houser نیز در آثار خود به بهترین شکل ممکن اثبات کردند که استفاده از شخصیت‌های اصیل نیز نمی‌تواند تاثیری بر روی اثر گذاری یک بازی ویدئویی داشته باشد و اثر آن را کاهش دهد چرا که فاکتورهای بسیار مهم دیگری هم وجود دارد که بیشتر نقش تکمیلی و مکمل دارند. بنابراین، می‌توان با قاطعیت کامل گفت که برادران Houser کاملا در کل دوران حرفه‌ای فعالیت‌های خود از زرق و برق دنیای سلبریتی‌ها خارج بودند و هیچ وقت نیاز به استفاده از اسم‌های بزرگ نداشتند که بازی‌هایشان را به موفقیت‌های بزرگ برسانند چرا که آثار آن‌ها همیشه دارای چنان موفقیت‌های بزرگ و باشکوهی بوده است که هیچ وقت نیاز به انجام دادن چنین کارهایی نداشتند.

Sam Houser

معرفی

Sam Houser سه سال از Dan بزرگ‌تر است و در سال ۱۹۷۱ به دنیا آمده است که بیشتر به عنوان تهیه کننده‌ی بازی‌های ویدئویی و صدا پیشه تعداد کمی از بازی‌های راکستار شناخته می‌شود. او موسس و مدیر عامل شرکت Rockstar Games است و یکی از ذهن‌های خلاق به عنوان نیروی محرکه اصلی که پشت بازی‌های سری فرنچایز Grand Theft Auto وجود دارد نیز به شمار می‌رود. Sam Houser از مرحله ساخت و توسعه سومین نسخه این سری تحت عنوان Grand Theft Auto III تا به حال تهیه کنندگی این فرنچایز را بر عهده دارد. او مسئولیت وارد کردن سری بازی‌های Grand Theft Auto را به دوره‌ی بازی‌هایی که در فضای سه بعدی جریان داشتند، بر عهده دارد به طوری که موفق به طراحی و ساخت شهر‌های واقع گرایانه تحت اجرای موتورهای گرافیکی کاملا سه بعدی شد. به طور کلی، Sam Houser را بیشتر از هر کس دیگری می‌توان مسئول تبدیل کردن سری بازی‌های Grand Theft Auto به یکی از بزرگ‌ترین و جاه طلبانه‌ترین فرنچایزهای کل تاریخ صنعت بازی‌های ویدئویی در دوره نسل ششم کنسول‌های بازی به بعد و رساندن این فرنچایز به جایگاه امروزی آن معرفی کرد. این سری برای اولین بار، در نسل ششم بود که توانست با عرضه سومین نسخه خود در یک فضای سه بعدی تحولی در صنعت گیم به وجود بیاورد که هیچ وقت تا به حال کسی ندیده بود. دو نسخه دیگری که پیش از Grand Theft Auto III عرضه شده بودند، نه این که فاقد ارزش باشند، بلکه کاملا هم لایق ستایش و احترام هستند چرا که همان‌ها هم در دوره خود تاثیرات بسیار شدیدی روی صنعت گیم داشتند اما تاثیری که سومین نسخه این سری بر کل آثار این صنعت گذاشت، غیر قابل انکار است.

بیوگرافی

Sam Houser هم دقیقا مانند برادر خود، دوره‌ی کودکی را تحت تاثیر فیلم‌های جنایی سپری کرد و از آن جایی که Geraldine Moffat، مادر برادران Houser، هم خودش یک بازیگر بسیار خوب و توانمند بود، آن‌ها بیش از پیش تحت تاثیر سینما و فیلم‌های مختلف قرار گرفته بودند به طوری که در آثار خود نیز منابع الهام بسیار زیادی از فیلم‌ها گرفته‌اند که از سکانس‌های مختلف سری GTA و Red Dead Redemption کاملا مشخص است. زمانی که Sam Houser در دوران کودکی به سر می‌برد، فیلم The Getaway منبع اصلی او برای الهام گرفتن برای تبدیل شدن به یک تبهکار حرفه‌ای و سارق بانک بود که خوشبختانه پس از بزرگ شدن این فکر از سرش خارج شد! بازی‌های آرکید مختلفی از جمله Elite و Mr. Do! بهترین بازی‌های مورد علاقه‌ی Sam Houser در حین رشد و دوران نوجوانی و کودکی او بودند. بر اساس گفته‌های خود او، Elite برایش مثل نوشیدنی دلچسبی در لیوان مورد علاقه‌اش بود که او را به فضا می‌برد که به او اجازه می‌داد از همان دوران کودکی آن بُعد شر و شیطان خودش را رو کند. او در سال ۲۰۰۷ شهروند آمریکا شد که در بخش بعد به جزئیات آن خواهیم پرداخت.

پس از این که او به همراه پدر خود با تهیه کننده‌ی اجرایی BMG Interactive، یک ضیافت ناهار برپا کردند، Sam تبدیل به تهیه کننده‌ی ویدئو برای این لیبل موسیقی شد. تهیه کننده‌ی اجرایی BMG معتقد بود که Sam یک سری ایده‌های بسیار بکر و عالی در سر خود دارد که به تنهایی می‌توانند برای گسترش کسب و کار آن‌ها مفید و سودمند باشند. پس از این که BMG همکاری خود با یک شرکت کوچک فعال در حوزه CD-ROM را آغاز کرد، Sam به بخش نشر و توزیع محصولات BMG انتقال یافت تا بتواند نزدیک‌تر از قبل به بخش توسعه و ساخت بازی‌های رایانه‌ای به کار خودش ادامه دهد.

Sam Houser که بیشتر به عنوان تهیه کننده‌ی اجرایی شناخته می‌شود، به همراه Sam، برادر خود، خالق و سازنده‌ی نسخه‌های متعدد و مختلفی از سری بازی‌های Grand Theft Auto نیز به شمار می‌رود. درمورد دوره‌ای که برادران Houser در حال توسعه و ساخت عنوان Grand Theft Auto بودند، به گفته‌ی خود Sam، مسئولیت او در این پروژه‌ی عظیم و جاه طلبانه‌ای که این شرکت تا به حال هیچ وقت فکرش را هم نمی‌کرد بتواند روزی چنین عنوان بزرگی خلق کند، این بود که با حس ستیزه جویانه‌ی کامل، اطمینان حاصل کند که این بازی دارای ظاهر،صدا، داستان و احساساتی است که هیچ شک و چون و چرایی در درست کار کردن آن وجود نخواهد داشت. با چنین سخت کوشی و روحیه بالایی در خلق یک اثر جاه طلبانه که پیش از این هیچ کس رویای آن را هم در سر خود نداشت، نتیجه‌ای برای شرکت برادران Houser به همراه داشت که شاید خوابش را هم نمی‌دیدند اما در نهایت، سخت کوشی و تلاش‌های بی قفه‌ی آن‌ها بود که به نتیجه نشست. جالب است که بدانید توصیف و تعریف او به طور کلی از این سری به این شکل است که شش نسل از سری بازی‌های Grand Theft Auto که تا به حال ساخته شده است، پدید آورنده‌ی یک سه گانه شده است که خود او این شش نسل در سه گانه‌ را این طور تعریف می‌کند که شامل “نگاه تحریف شده‌ی ما به ساحل شرقی (East Coast) در حوالی هزاره‌ی اول میلادی (منظور او بازی Grand Theft Auto III است) به دنبال آن، تفسیر مجدد ما از میامی در دوره‌ی دهه ۸۰ میلادی (منظور او بازی Grand Theft Auto: Vice City است) و در آخر، نگاه ما به کالیفرنیا در اوایل دهه ۹۰ میلادی (منظور او بازی Grand Theft Auto: San Andreas است) می‌شود. این‌ها، تعاریف و تفسیر برخی از نسخه‌های این سری از زبان خود Sam Houser بود تا بتوانیم کمی با دیدگاه او درمورد آثاری که این شرکت تا به حال از این سری تولید و عرضه کرده است، بیشتر آشنا شویم.

(از چپ به راست): سم هاوسر, آرون گاربوت, دن هاوسر و لزلی بنزیس از شرکت راکستار گیم پس از برنده شدن جایزه‌ی دوستی در Tobacco Dock شهر لندن انگلیس.

علیرغم وضعیت و جایگاه برادران Houser به عنوان سازنده‌ها و خالقین سری بازی‌های Grand Theft Auto، یکی از بزرگ‌ترین، محبوب‌ترین، بهترین و موفق‌ترین فرنچایزها در تاریخ صنعت بازی‌های ویدئویی، آن‌ها همیشه سعی کرده‌اند از حاشیه دور باشند و به دنبال مصاحبه کردن با مجلات زرد و جریان ساز نبودند و به جای آن، همیشه با حفظ تمرکز و شخصیت خود، فقط بر روی این توجه کرده‌اند تا بهترین و باکیفیت‌ترین چیزی که در توان دارند را در اختیار کاربران و مخاطبان خود قرار دهند. هر دوی برادران Houser در سال ۲۰۰۹، جزو ۱۰۰ فرد تاثیر گذار سال از دید مجله Time معرفی شدند. نباید از گفتن این نکته غافل شد که Sam Houser تهیه کنندگی آثاری از قبیل Max Payne و Grand Theft Auto V را در هم کارنامه خود دارد که هر دوی آن‌ها جزو بهترین بازی‌هایی که شرکت Rockstar تا به حال تولید کرده، به شمار می‌روند.

ماجرای حضور Sam Houser در The Gamechangers

جالب است که بدانید در سال ۲۰۱۵ یک فیلم تلویزیونی به اسم The Gamechangers ساخته شد که Daniel Radcliffe، بازیگر بریتانیایی که ما بیشتر او را با بازی کردن در نقش Harry Potter می‌شناسیم، نقش Sam Houser را در فیلم The Gamechangers بازی کرده است. اگر بخواهم توضیح بیشتری درمورد The Gamechangers بدهم، می‌توانم این طور توضیح دهم که این فیلم تلویزیونی در حقیقت یک مستند درام بریتانیایی است که BBC تهیه کنندگی آن را انجام داده است. این برنامه داستان جنجال و حواشی که توسط سری Grand Theft Auto و تلاش‌های متعدد و مختلفی که در برهه‌های مختلف زمان برای توقف روند ساخت و تولید این سری از بازی‌ها انجام شده بود را به تصویر می‌کشید. این مستند درام که کارگردانی آن را  Owen Harris بر عهده داشته است، و James Wood نیز وظیفه نویسندگی آن را بر عهده داشت، موضوع کشمکش‌های قانونی و دادگاه‌هایی که میان Sam Houser، مدیر عامل شرکت Rockstar Games و Jack Thompson، وکیل جنجالی (که Bill Paxton نقش او را بازی می‌کرد) را روایت می‌کرد که این دعواها بر سر سری بازی‌های محبوب و پرطرفدار Grand Theft Auto شرکت Rockstar به وجود آمده بود که Jack Thompson و حالا کسانی که در این ماجرا پشت او بودند و او را حمایت می‌کردند، معتقد بودند این بازی تاثیرات روان شناسی منفی بر روی مردم دارد و باعث بالا رفتن خشونت در جامعه می‌شود. خشونتی که ذاتا مقصر آن بازی‌های ویدئویی و به خصوص سری GTA هستند!

مهم‌ترین و برجسته‌ترین آثار برادران Houser

اگر بخواهیم به ذکر تمام آثاری که تا به حال برادران Houser‌ خلق کرده‌اند، بپردازیم، باید اسم تک تک بازی‌هایی که Rockstar تا به حال ساخته است را نام ببریم. اما برای جلوگیری از این کار، ما تنها به معرفی برجسته‌ترین، و مهم‌ترین آثار این شرکت که در زمان خود در صنعت بازی‌های رایانه‌ای جریان ساز شده بودند، می‌پردازیم. باید توجه داشته باشید که برادران Houser هر یک در پروژه‌های منحصر به فرد دیگری هم کار کرده‌اند اما ما در اینجا به خاطر جلوگیری از طولانی شدن بیش از حد مطلب، تنها به ذکر پروژه‌هایی می‌پردازیم که این دو برادر در کنار هم در آن‌ها به عنوان تهیه کننده حضور داشته‌اند.

  • Grand Theft Auto III

این بازی در حقیقت، بعد از Grand Theft Auto اول، نسخه دوم آن، Grand Theft Auto: London 1969 و Grand Theft Auto: London 1961 پنجمین نسخه از این سری به شمار می‌رفت که در سال ۲۰۰۱ توسط DMA Design ساخته شد و Rockstar هم ناشر آن بود که در شهری خیالی به اسم Liberty City که از New York City الهام گرفته شده بود، ساخته شده بود. این بازی داستان تبهکاری به اسم Claude را دنبال می‌کرد که می‌توانست دنیای بازی را به صورت پیاده یا با خودرو طی کند که در زمان خود جریان ساز بود. این بازی در زمان عرضه خود در سال ۲۰۰۱ تبدیل به پرفروش‌ترین بازی سال شد و تا اکنون بیش از ۱۴.۵ میلیون نسخه در سراسر دنیا فروش داشته است. این بازی اولین قدم این سری برای تبدیل کردن آن به یکی از معتبرترین سری بازی‌های تاریخ صنعت بازی‌های ویدئویی بود که با بهود و پیشرفت خود توانست به موفقیت‌های دست نیافتی برسد.

  • Grand Theft Auto: Vice City

در حالی که همه‌ی کاربران و مردم تصور می‌کردند که GTA III نهایت حد توان راکستار است، آن‌ها یک سال بعد در سال ۲۰۰۲ با عرضه کردن GTA: Vice City نشان دادن که تازه اول راه تکامل و پیشرفت قرار دارند. این بازی با بازسازی شهر خیالی Miami با تغییرات گسترده و آزادی عمل‌های بیشتر در گیم پلی و گان پلی و همینطور سیستم انجام دادن مراحل و پیشروی در آن‌ها تحولات جدیدی در این سری به وجود آورد که روند تکامل این سری را سرعت بخشیده بود. این بازی داستان Tommy Vercetti پس از آزاد شدن او از زندان را روایت می‌کرد که در یک معامله مواد مخدر، در کمین قرار گرفته بود و دستگیر شده بود. این بازی بیشتر به خاطر گسترش، بهبود و تکامل آزادی عملی که نسخه‌های قبلی این سری به کاربران می‌داد، مورد استقبال قرار گرفت و درست مانند تمام بازی‌های دیگر این سری، در زمان عرضه خود به عنوان بهترین و پرفروش‌ترین بازی سال شناخته شد.

  • Grand Theft Auto: San Andreas

دو سال بعد از Vice City، عنوان San Andreas در سال ۲۰۰۴ عرضه شد. واقعا چه سال‌های باشکوهی! این عنوان بیش از همه، با تم گنگستری خود که به اوج رسیده بود، شناخته می‌شود. علاوه بر این، گسترش و بهبود آزادی عمل در گیم پلی بازی باعث دو چندان شدن جذابیت‌های این بازی شده بود. این بازی در نسخه‌ای خیالی از ایالات متحده جریان داشت. اکنون نقشه‌ی این بازی بزرگ‌تر از هر نسخه دیگری که تا پیش از آن، در این سری وجود داشت، شده بود و شامل سه ناحیه می‌شد که از San Andreas تشکیل شده بود که شدیدا بر طبق کالیفرنیا و نوادا ساخته شده بود. ایالت San Andreas شامل سه شهر بزرگ بود: Los Santos بر طبق شهر واقعی Los Angeles، شهر San Fierro بر طبق San Francisco و همینطور شهر Las Venturas که بر طبق Las Vegas ساخته شده بود. شخصیت اصلی این بازی به اسم Carl Johnson یا به طور مخفف، CJ نه تنها یکی از فراموش نشدنی‌ترین شخصیت‌های تاریخ این سری به شمار می‌رود، بلکه به عنوان یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های کل دوران صنعت بازی‌های ویدئویی نیز شناخته می‌شود. این بازی در زمان عرضه خود چهار جایزه مختلف در مراسم بهترین بازی سال دریافت کرد که به معتبرترین جایزه این مراسم نیز دست پیدا کرد و علاوه بر آن، به ۱۰ جایزه متفرقه دیگر نیز دست پیدا کرد.

  • Grand Theft Auto V

برای توصیف این بازی همین بس که از زمان عرضه آن در سال ۲۰۱۳ تا به حال، بیش از ۱۱۶ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده و در وبسایت Metacritic نیز با به دست آوردن میانگین نمرات ۹۷ و با کسب امتیاز ۱۰ از ۱۰ از وبسایت‌های بزرگی همچون IGN, Gamespot, Eurogamer, Famitsu و بسیاری از سایت‌ها و مجله‌های معتبر دیگر به عنوان یکی از بهترین بازی‌های تاریخ که تا به حال ساخته شده است، شناخته می‌شود. علاوه بر بخش سینگل پلیر این بازی، بخش آنلاین آن هم به اسم Grand Theft Auto Online که به طور دائم از زمان عرضه این بازی تا به حال محتویات و بخش‌های بسیار پرشماری در اختیار کاربران خود قرار داده است و همیشه پشتیبانی بسیار قوی داشته، به عنوان یکی از موفق‌ترین و بهترین بازی‌های آنلاین محور نسل هشتم که همیشه در طی زمان حضور خود در بازار تعداد بسیار زیادی کاربر داشته، شناخته می‌شود.

  • Red Dead Redemption 2

شاید از خودتان بپرسید که چرا نسخه اول این بازی را در بین بهترین و برجسته‌ترین آثار برادران Houser ذکر نکردیم که باید اعلام کنم دلیل آن این است که در نسخه اول این بازی، فقط Dan Houser به عوان نویسنده و تهیه کننده نقش داشت و Sam، برادر بزرگ‌تر او نقشی در ساخت این بازی نداشت. البته نه این که هیچ نقشی در آن نداشته باشد، بلکه به طور کلی نقش موثری به عنوان تهیه کننده اجرایی روی این پروژه نداشت و از بین این دو برادر، فقط Dan آن را تهیه کنندگی کرده بود؛ وگرنه قطعا به عنوان مدیر عامل Rockstar نظارت جدی و شدیدی بر روی این بازی داشته است. اما در توسعه و ساخت نسخه دوم این بازی، هر دوی برادران Houser تهیه کنندگی آن را بر عهده داشتند. Red Dead Redemption 2 که ماجراجویی‌های Arthor Morgan و گروه Van Der Linde را روایت می‌کرد پیش نمایشی بر نسخه اول این بازی بود و اتفاقات قبل از آن و این که چطور داستان نسخه اول شروع شده بود را نشان می‌داد. با وجود این که این عنوان رقابت بر سر GOTY را به God of War واگذار کرد، اما بدون شک جزو تاثیر گذارترین بازی‌های نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی به شمار می‌رود.

نکته: همانطور که گفته شد، این عناوین برجسته‌ترین پروژه‌هایی بودند که برادران Houser با هم روی آن‌ها کار کرده بودند اما قطعا Rockstar تحت هدایت این دو برادر عناوین و آثار برجسته بسیار بیشتری دارد که جزو آثار مشترک این دو برادر به شمار نمی‌روند. به عنوان مثال، Dan Houser برادر کوچکتر، در تمام آثار و بازی‌هایی که راکستار از زمان Grand Theft Auto: London 1969 تا به حال ساخته است، به عنوان نویسنده ارشد یا عضو تیم نویسندگان، فعالیت داشته است که از جمله برجسته‌ترین آثاری که او کار نویسندگی آن‌ها را بر عهده داشته است، به جز تمام نسخه‌های GTA می‌توان به Max Payne, Bully و سری Red Dead Redemtion اشاره کرد. اما Sam Houser نویسندگی آثاری از راکستار را بر عهده نداشته، اما به جای آن تهیه کننده تمام بازی‌های این شرکت بوده است.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.