زندگی‌نامه جانی آیو ؛ مغز متفکر طراحی محصولات اپل

جانی آیو

جانی آیو (Jony Ive)، شخصیتی نام آشنا در دنیای طراحی است که همه او را با طراحی‌های محصولاتی چون آیفون، آیپد و آی‌مک می‌شناسند. او بعد از حدود سی سال حضور در کوپرتینو، در ژوئن ۲۰۱۹ از اپل جدا شد. و قصد تاسیس شرکت طراحی خود، با نام  LoveFrom را دارد که در سال ۲۰۲۰ آغاز به کار خواهد کرد.

بیوگرافی جانی آیو

سر جاناتان پاول “جانی” آیوْ  «  Sir Jonathan Paul “Jony” Ive» معروف به جانی آیو ،  ۲۷ فوریه‌ی سال ۱۹۶۷ در محله‌ای در شمال شرق لندن به نام چینگفورد به‌دنیا آمد. شغل پدر جانی، نقره‌کاری بود. جانی بهترین هدیه‌ای که از پدرش دریافت کرد را روزهایی می‌داند که اجازه ساخت هر چیزی که به ذهنش می‌رسید را در کارگاه پدرش داشت.

آیو سال‌های ابتدایی تحصیل را در مدرسه‌ی چینگفورد گذراند و سپس به دبیرستان والتون در استنفورد رفت.در دوران دبیرستان از  استعدادش به طراحی باخبر شد و همین امر باعث شد تا در دوره‌های آموزشی گوناگون طراحی شرکت کند و بعد از آن، او در رشته طراحی صنعتی در دانشگاه نیو کاسل پلی تکنیک تحصیل کرد.

جانی در دوران تحصیل با هدر پگ که یک تاریخ‌دان بود آشنا شد و آن‌ها در سال ۱۹۸۷ با هم ازدواج کردند و صاحب دو پسر دوقلو هستند.

جانی آیو

جانی در ذوران تحصیلش تجربیات موفقی داشت به‌طوریکه طراحی سمعک که پروژه تحصیلی او بود هم‌اکنون در موزه‌ی طراحی لندن نگه‌داری می‌شود. وی مدرک کارشناسی هنر خود را با رتبه‌ی بالایی در سال ۱۹۸۹ دریافت کرد و  با توجه به علاقه‌ی آیو به طراحی و ساخت مدل، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، طراحی محصول را به عنوان شغل خود انتخاب کرد.

مسیر شغلی جانی آیو

شرکت رابرتس ویور، اولین شرکتی بود که آیو در آن به مدت یک سال مشغول به‌کار شد. او  در سال ۱۹۸۹ به عنوان طراح محصول به استارتاپ «تنجرین» ملحق شد. و به طراحی‌های متنوعی مانند ماکروفر، توالت، دریل و مسواک پرداخت. دوران کاری‌اش در تنجرین برای او ناامیدی‌هایی را به‌همراه داشت و از اینکه نمی‌توانست تمام ایده‌آل‌هایش را در طراحی محصولات شرکت پیاده کند، علاقه‌اش به این کار کم شد. که سرانجام پس از رد شدن ایده او برای یک ست دستشویی، به‌ دلیل گران بودن و بیش از حد مدرن بودن، علاقه خود را به طراحی برای مشتریانی که درکی از طراح‌های او نداشتند به‌کلی از دست داد.

شرکت اپل

اپل یکی از مشتریان شرکت تنجرین بود و آیو، برای مدتی، مشاور طراحی این شرکت در تولید کامپیوترهای PowerBook  بود.

شرکت اپل

پس از دو سال تلاش شرکت اپل برای به‌خدمت درآوردن آیو، سرانجام آیو در سال ۱۹۹۲ به‌عنوان کارمند تمام‌وقت در این شرکت استخدام شد. آیو محصولاتی همچون دستیار دیجیتال نیوتون و   MessagePad 110 را در سال‌های آغازین شروع کارش در اپل طراحی کرد. قبل از بازگشت استیو جابز به اپل، آیو قصد استعفا از این شرکت را داشت؛ اما مدیر آیو، جان رابینستن که معتقد بود اپل شرکتی تاریخ‌ساز خواهد شد ، مانع استعفای آیو شد و او را متقاعد کرد که در شرکت بماند.

طراحی‌های معروف

در سال ۱۹۹۷، معاونت بخش طراحی صنعتی اپل به جانی سپرده شد. که همین امر، مدیریت طراحی بسیاری از محصولات سخت‌افزاری اپل را برای او در پی داشت. اولین پروژه‌ی آیو در شرکت اپل، طراحی آی‌مک بود. که طراحی این کامپیوتر رومیزی، طراحی دیگر محصولات اپل همچون آیپاد، آیفون و آیپد را برایش به‌دنبال داشت.

طراحی های جانی آیو

جانی آیو به کارش علاقه زیادی داشت و برای طراحی‌های منحصربه‌فردش تلاش‌های فراوانی می‌کرد به‌طوری‌که حتی برای کاهش ضخامت آی‌پد نسل دوم،  به دیدار یکی از استادان خبره ژاپنی در امر ساخت شمشیر سامورایی رفت تا با الهام گرفتن از فرایند ساخت شمشیر سامورایی، بتواند بدنه فلزی آیپد نسل دوم و چیدمان قطعات سیلیکونی داخل آن را تا حدی اصلاح کند که ضخامت آی‌پد نسل دوم نسبت به نسل قبلی‌اش، تا یک سوم کاهش یابد و سبک‌تر شود.

و همچنین وقتی در اواخر دهه ۹۰ استیو جابز از او خواست که کامپیوتری با رنگ‌های شاد طراحی کند او ساعت‌های زیادی از وقت خود را در کارخانه شیرینی‌پزی صرف کرد تا از رنگ‌ها الهام بگیرد و در نهایت موفق به طراحی آی‌‌مک شد.

آی مک

طراحی آی‌مک و بعد از آن، طراحی محصولاتی چون آیپاد، آیفون و آیپد نتیجه‌ی تلاش بی‌وقفه و وسواس‌هایی است که جانی آیو در طراحی محصولات به‌خرج داد تا اپل، عنوان ارزشمندترین شرکت جهان را از آن خود کند و به شرکتی تبدیل شود که در آن، طراحان از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

رابطه جانی آیو و استیو جابز

در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۲ اپل اعلام کرد که «جانی آیو رهبری و واسطه کاربری را در سراسر شرکت ارائه می‌دهد، و رهبر طراحی صنعتی است.»

آیو، بعد از کسب این عنوان در اپل، نقش مهم و تاثیرگذاری در طراحی تمام محصولات شرکت داشت و استیو جابز نیز اهمیت زیادی برای بخش طراحی شرکتش قائل بود در نتیجه زمینه را برای آیو فراهم کرد تا استعدادهایش را در زمینه‌ی طراحی شکوفا کند. آیو در سال ۲۰۱۴ در مصاحبه ای در مجله‌ی تایم ، از رابطه‌ی نزدیک و صمیمی خود با استیو جابز گفت و او را فردی با ایده‌های جسورانه دانست و از کنجکاوی‌های یکسان و دغدغه‌هایی مشابهی که برای طراحی داشتند به‌عنوان وجه اشتراکشان نام برد.

استیوجابز هم همیشه از آیو به عنوان دوست واقعی خود یاد می‌کرد و او را از نزدیکان خود می‌دانست به‌طوری‌که وقتی بعد از عمل جراحی تومور لوزالمعده اش در سال ۲۰۰۴ در بیمارستان بستری بود، به جز همسرش، تنها علاقه‌مند به ملاقات با جانی آیو بود.  و همچنین در جایی دیگر جانی آیو را شریک معنوی خود در اپل معرفی کرده بود.

استیو جابز و جانی آیو

جانی آیو، هنوز نتوانسته است مرگ استیو  را بپذیرد. بعد از جابز دیگر علاقه‌ی چندانی به حضور در اجتماع ندارد و گویا مرگ استیو جابز تأثیری عمیقی بر روحیه‌ی او گذاشته است.

دفتر کار جانی آیو

جانی آیو یک دفتر اختصاصی در شرکت اپل داشت که با نام مکعب شیشه‌ای شناخته می‌شود. او تنها طراح شرکت اپل است که دفتری خصوصی داشت. جانی در این دفتر که مجهز به به تجهیزات امنیتی، چاپگرهای سه‌بعدی و تجهیزات برش فوم و ساخت نمونه‌ی اولیه است، کارهای تیم طراحی خود را بررسی و نظارت می‌کرد. از آنجایی‌که  تمامی طرح‌های اولیه‌ی محصولات و طرح‌های مفهومی کار، در این دفتر قرار داشتند، تنها افرادی خاص مانند تیم ۱۵ نفره‌ی طراحان او و مدیران رده‌بالای اپل اجازه‌ی ورود به دفتر جانی آیو را داشتند؛ حتی فرزندان آیو نیز اجازه‌ی ورود به این دفتر نداشتند.

دانشکده‌ی سلطنتی هنر

دانشکده سلطنتی

جانی آیو، در سال ۲۰۱۷ به ریاست افتخاری دانشکده‌ی سلطنتی هنر در لندن  منصوب شد. وظیفه‌ی آیو، مدیریت دانشکده و شرکت در جلسات هیئت علمی و تصمیم‌گیری برای اداره‌ی آن و همچنین اهدای مدارک دانشگاهی در جشن‌های فارغ‌التحصیلی است. آیو در مورد این سمت افتخاری گفته است:

«بسیار خوشحالم که رابطه‌ای رسمی با کالج سلطنتی دارم. این دانشکده روی بسیاری از طراحانی که من آن‌ها را تحسین می‌کنم، تاثیر عمیقی داشته است.»

جوایز و افتخارات آیو

سر جاناتان آیو ملقب به طراح طراحان، تاکنون جوایز و تقدیرنامه‌های متعددی برای طراحی‌هایش دریافت کرده است.

در سال ۲۰۰۳، او برنده‌ی اولین جایزه‌ی طراح سال از موزه‌ی طراحی لندن شد.

در نظرسنجی سال ۲۰۰۴ شبکه‌ی بی‌بی‌سی، او به‌عنوان تأثیرگذارترین فرد فرهنگی بریتانیا شناخته شد.

در سال ۲۰۰۶  به عضویت افتخاری آکادمی سلطنتی مهندسان  در آمد و همچنین به پاس خدماتش به طراحی صنعتی، مفتخر به دریافت رتبه‌ی امپراتوری بریتانیا با درجه‌ی «فرمانده»  شد.

جوایز آیو

در سال ۲۰۱۲ به دلیل نوآوری‌هایش در طراحی صنعتی  درجه‌ی «شواله» را از آن خود کرد.

اپل در کنفرانس WWDC13 که در آن آی او اس ۷ معرفی شد، او را به‌عنوان نایب رئیس ارشد بخش طراحی صنعتی معرفی کرد.

جدایی از اپل

پس از حدود سی سال فعالیت در شرکت اپل ، جانی آیو در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۹ (۷ تیرماه ۱۳۹۸)  اعلام کرد که قصد جدایی از اپل را دارد تا شرکت طراحی خودش را با نام LoveFrom تأسیس کند. و با این خبر سرمایه‌گذاران و مشتریان را شوکه کرد و روی سهام اپل نیز تاثیر گذار بود به‌طوریکه خبر جدایی او باعث شد که سهام اپل سیر نزولی داشته باشد.

آیو در مصاحبه‌ای با فاینشنال تایمز علت تصمیم خود مبنی بر ترک اپل را این‌گونه بیان کرد:

« اگرچه دیگر کارمند اپل نیستم؛ اما همچنان درگیر طراحی محصولات این شرکت خواهم بود. امیدوارم این روند سال‌های زیادی ادامه داشته باشد. اکنون زمان مناسب و آرامی برای به‌وقوع پیوستن این تغییر بود.»

با اینکه جانی، اپل را ترک کرد اما هر دو طرف اعلام کردند که همچنان با هم همکاری خواهند داشت.

جانشین جانی آیو

در حال حاضر برای جانی آیو جانشینی تعیین نشده است و اعلام شده است مسئولیت‌های او را آلن دای، رئیس تیم رابط کاربری و اوانز هنکی، رهبر تیم طراحی صنعتی به عهده خواهند گرفت.

تیم کوک، مدیرعامل اپل از ادامه همکاری این شرکت با جانی آیو، به شکلی دیگر خبر داد و خاطر نشان کرد  اپل نخستین مشتری شرکت آیو ، بعد از آغاز فعالیتش خواهد بود.

جانی آیو، همچنین در مصاحبه‌ای گفت که به کار روی فناوری گجت‌های پوشیدنی و سلامت‌سنج ادامه می‌دهد. و او ارتباط خود را در نقش یک پیمان‌کار با کوپرتینو حفظ خواهد کرد؛ و در عین حال LoveFrom نیز به‌صورت شرکتی مستقل، پروژه‌های تجاری از سایر کمپانی‌ها را به‌دست خواهد گرفت.

هدف از تاسیس مؤسسه‌ی طراحی LoveFrom

جانی آیو

جانی آیو در مصاحبه‌ای، هدف از تاسیس مؤسسه‌ی طراحی LoveFrom  را این‌گونه بیان کرد:

«انجام کاری متفاوت، بسیار آسان است. من به چنین کاری علاقه ندارم و متفاوت‌بودن، به‌هیچ عنوان مرا ترغیب نمی‌کند. من علاقه دارم برای بهتر شدن وضعیت تلاش کنم. من به توسعه‌ و طراحی محصولات و تجربه‌هایی علاقه‌مند هستم که با احساس مسئولیت و توجه ساخته شده‌اند.»

علت نام گذاری موسسه

نام مؤسسه‌ی طراحی جانی آیو به گفته‌ی او از یکی از جملات استیو جابز الهام گرفته شده است:

چندین سال پیش، در یکی از جلساتی که استیو جابز با کارکنان شرکت داشت، گفت: « یکی از انگیزه‌های بنیادی این است که وقتی محصولی را با عشق و توجه می‌سازید، شاید هیچ‌وقت افرادی را که این محصول را برای آن‌ها ساخته‌اید، ملاقات نکنید، اما با ارائه‌ی محصولی که با احساس مسئولیت و توجه ساخته شده است، قدردانی خود را به بشریت و هم‌نوعان خود نشان می‌دهید»

من از شنیدن صحبت‌های او تحت‌تأثیر قرار گرفتم و اکنون با چنین انگیزه‌ای کار می‌‌کنم. و همین امر باعث شد تا نام «LoveFrom» را برای شرکتم برگزینم.

نقل‌قول‌های مشهور از جانی آیو

  • سادگی واقعی، چیزی فراتر از حذف بخش‌های اضافی است. سادگی در طراحی به‌معنای نظم دادن به پیچیدگی است.
  • برای اینکه بتوانید محصولی متفاوت طراحی کنید، دلیل و علت را کنار بگذارید.
  • بدون آزمایش‌های متعدد و اشتباه کردن، چیزی فرا نخواهید گرفت.
  • محصولی زیبا که کارایی ندارد، بسیار زشت است.
  • وقتی کاربرد چیزی از درک شما بالتر باشد جادویی خواهد شد.
  • بهترین ایده‌ها از مکالمات و بحث‌ها بیرون می‌آیند.