زندگی نامه ی ژول ورن پدر داستان های علمی-تخیلی

ژول گابریل ورن معروف به ژول ورن یک نویسنده قرن نوزدهم میلادی بود که به واسطه‌ی رمان‌های علمی_تخیلی‌اش مانند «دور دنیا در هشتاد روز» و «بیست هزار فرسنگ زیردریا» به شهرت بسیار رسید. ژول ورن در سال ۱۳۸۲ میلادی در شهر نانت فرانسه به دنیا آمد. او تحصیلات خود در رشته‌ی حقوق گذراند اما به علت علاقه‌ی زیاد به نویسندگی شغل نویسندگی را برگزید. ژول ورن نخستین گام خود را در این حرفه پس از دیدار با ناشری به نام پیر ژول اتزل برداشت کسی که نقش بسزایی در پرورش کارهای زیادی همچون «سفرهای شگفت انگیز» داشته است.

ژول ورن  اغلب به عنوان پدر رمان‌های علمی- تخیلی شناخته می‌شود چرا که کتاب‌های زیادی در رابطه با انواع نوآوری‌ها و پیشرفت‌های تکنولوژی پیش از اختراع آن‌ها نوشته بود. اگرچه او در سال ۱۹۰۵ در گذشت اما آثار وی همچنان پس از مرگ او نیز منتشر شد و او هم چنین به دومین نویسنده‌ای که بیشترین آثار ترجمهشده در جهان را از آن خود کرده است تبدیل شد. برای خواندن زندگی نامه‌ی این نویسنده با آرادمگ همراه باشید.

ناشر فرانسوی پیر ژول اتزل

سال های نخست

همان طور که قبل‌تر اشاره شد ژول ورن در شهر نانت فرانسه که یک شهر شلوغ در یک منطقه بندرگاهی است، متولد شد و به سبب زندگی در این شهر جرقه‌های خیال پردازی درباره‌ی سفر و ماجراجویی در ذهن او روشن شد. در دورانی که او در مدرسه شبانه روزی تحصیل می‌کرد، نوشتن داستان‌های کوتاه و سرودن شعر را شروع کرد. پس از آن نیز، پدرش که یک وکیل بود ژول ورن را برای تحصیل در رشته‌ی حقوق به پاریس فرستاد.

شروع شغل نویسندگی

در دورانی که ژول ورن مشغول به تحصیل بود، متوجه علاقه‌اش به ادبیات و تئاتر شد و پس از آن به طور مکرر به سالن‌های همایش ادبی مشهور پاریس می‌رفت و با گروهی از هنرمندان و نویسندگانی همچون الکساندر دوما و پسرش به صورت دوستانه همکاری می‌کرد. وی پس از کسب مدرک حقوق خود در سال ۱۸۴۹ به اقامتش در پاریس برای کسب مهارت‌های هنری ادامه داد. در سال بعد اولین نمایشنامه‌ی وی به نام «کاسه‌ی شکسته» به اجرا درامد.

ژول ورن علی رغم فشارهای پدرش برای ادامه‌ی حرفه‌ی وکالت، نویسندگی را برگزید. همچنین در سال ۱۸۵۲ به دلیل این که پیشنهاد پدرش را برای تأسیس مدرسه وکالت در شهر نانت رد کرد تنش‌های بسیار زیادی بین او و پدرش به وجود آمد. او که یک نویسنده‌ی مشتاق بود در عوض انتخاب شغل دبیری با حقوقی ناچیز، ترجیح داد به ادامه‌ی نمایشنامه نویسی و نوشتن رمان بپردازد.

ژول ورو و مورل ورن
ژول ورن و همسرش مورل ورن
در سال ۱۸۵۶ ورن عاشق زنی به نام مورل شد. مورل زنی جوان و بیوه با دو دختر بود. آن‌ها درسال ۱۸۵۷ ازدواج کردند. مدتی نگذشت که این زوج دریافتند که برای ادامه‌ی زندگی به پایه‌های مالی قوی‌تری نیاز دارند پس ژول ورن تصمیم گرفت تا به عنوان یک سهام دار شروع به کار کند اما هم چنین نمی توانست بپذیرد که شغل نویسندگی را رها کندورن در همان سال اولین کتاب خود را به نام «سالن ( salon de)» منتشر کرد.
ظاهر شدن به عنوان یک نویسنده رمان
در سال ۱۸۵۹ ژول ورن و همسرش حدود ۲۰ سفر برای سیاحت جزایر بریتانیا داشتند. این سفرها تأثیر زیادی بر ژول ورن گذاشت و الهام بخش او برای نوشتن کتاب «بازگشت به انگلستان» بود، که البته این کتاب پس از مرگ او منتشر شد. درسال ۱۸۶۱ تنها فرزند حقیقی ژول ورن به نام مایکل ژان پیِر ورن به دنیا آمد.
در ابتدا کار ژول ورن در زمینه ادبیات چندان موفق نبود اما در سال ۱۸۶۹ شانس او در این زمینه با معرفی کارهایش به ناشر و ویرایشگر بزرگ پیر ژول اتزل تغییر کرد. در آن زمان ژول ورن در حال کار بر روی یک رمان بود که دوز بالایی از تحقیقات علمی را در قالب یک روایت ماجراجویانه بیان می‌کرد و او اتزل را همچون پشتیبانی برای پیشرفت خود در این سبک می‌دانست. در سال ۱۸۶۳ رمان «پنج هفته در بالون» توسط اتزل منتشر شد. این کتاب اولین بخش از مجموعه رمان‌های ماجراجویانه‌ی خلق شده توسط ژول ورن بود که داستان «سفرهای شگفت انگیز» را نیز شامل می‌شد. متعاقباً ژول ورن قراردادی را امضا کرد که هر ساله کارهای جدید خود را به ناشر ارائه کند و آن‌ها به صورت داستان‌های سریالی در مجله اتزل منتشر شوند.

نخستین گام های ژول ورن

در سال ۱۸۶۴ کتاب «ماجراهای کاپیتان هاتراس» و «سفر به اعماق زمین» توسط اتزل به انتشار رسید. هم چنین در همان سال پیشنهاد او برای انتشار کتاب «پاریس در قرن بیستم» رد شد. در سال ۱۸۶۵ کتاب‌های «از زمین تا کره ماه» و در سال ۱۸۶۷ «فرزندان کاپیتان گرانت» منتشر شد. ژول ورن با الهام از علاقه‌ی فوقالعاده زیادش به سفر و ماجراجویی پس از چندی یک کشتی خریداری کرد و به همراه همسرش اوقات خوشی را در سفرهای متعدد دریایی سپری کردند.
ماجراجویی‌های ژول ورن در سفر به بندرهای مختلفی همچون جزایر انگلستان و دریای مدیترانه زمینه‌ی مناسبی را برای نوشتن داستان‌های کوتاه و رمان‌هایش فراهم کرد. در سال ۱۸۶۷ اتزل اثر جدیدی از ژول ورن که کتابی از جغرافیای تصویری فرانسه و مستعمره‌های آن بود را منتشر کرد. در همان سال ژول ورن همراه با برادرانش به ایالات متحده‌ی آمریکا سفر کرد. او فقط یک هفته در آمریکا اقامت داشت و در همان زمان توانست رودخانه‌ی هادسون در منهتن و آبشار نیاگارا را سیاحت کند. او با الهام از سفرش به آمریکا آثار خارق العاده ای خلق کرد و آن سفر کوتاه در کارهای بعدی وی تأثیر بسزایی گذاشت.
در سال‌های ۱۸۶۹ و ۱۸۷۰ کتاب‌های «بیست هزار فرسنگ زیر دریا»، «در مدار ماه» و «سفر به اعماق زمین» توسط انتشارات اتزل منتشر شد. پس از آن آثار ژول ورن به زبان انگلیسی ترجمه و فروخته می‌شد و او به راحتی می‌توانست به شغل نویسندگی تکیه کند.
در اواخر سال ۱۸۷۳ داستان سریالی «دور دنیا در ۸۰ روز» که یکی از مشهورترین آثار ژول ورن است منتشر شد. این داستان که روایت گر داستان «فیلیاس فوگ» و «ژان پاسپارتو» است خوانندگان را با یک تور دور دنیای ماجراجویانه و در عین حال سفری با استفاده از یک روش ساده و جذاب آشنا می‌کند.
در همان قرن پس از اولین انتشار این کار، از این اثر در زمینه‌ی تئاتر، برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و  فیلم های سینمایی اقتباس شد که فیلم کلاسیکی نیز که در سال ۱۹۵۶ با بازی «دیوید نیون» از روی این اثر ساخته شد نمونه‌ای از آن‌ها استژول ورن با نوشتنکتاب‌های متعددی همچون «جزیره‌ی اسرار آمیز»، «نجات یافتگان کشتی شانسلور»، «میشل استروگف» و «کاپیتان ۱۵ ساله» توانست در میان رقیبانش در دوران خود ماندگار شود.
مرگ و آثار پس از مرگ
اگرچه ژول ورن در سال‌های ۱۸۷۰ میلادی از موفقیت‌هایش در حرفه‌ی خود لذت می‌برد، اما با کشمکش و نزاع‌های بسیاری در زندگی شخصی خود نیز مواجه شده بود. در سال ۱۸۷۶ او پسر سرکش خود را به مدرسه‌ی اصلاح و تربیت فرستاد. در سال ۱۸۸۶ برادر زاده ی ژول ورن به نام گاستون پای او را با شلیک گلوله مورد هدف قرار داد و او مجبور شد زندگی اش را با یک پای لنگان ادامه دهد.
یک هفته پس از این ماجرا اتزل که ناشر و همکار قدیمی او بود، درگذشت و هم چنین در سال بعد نیز مادر وی درگذشت و این اتفاقات پیاپی به او شُک بزرگی وارد کرد. در هر صورت ژول ورن به سفر کردن و نوشتن داستان های جدیدی مانند «۸۰۰ فرسنگ در آمازون» و «روبر تافح» در این زمان ادامه داد.
کم‌کم نوشته‌های او ژانر تاریکی به خود گرفت که این مسئله به آسانی در آثاری چون «سفر به قطب شمال»، «جزیره‌ی شناور» و «ارباب گیتی» دیده می‌شودنکته‌ی قابل توجه این است که همه‌ی این آثار درباره‌ی خطرات ناشی از تکنولوژی هشدار می‌دهند.
از آن پس ژول ورن شهر شمالی آمین را در فرانسه برای اقامت برگزید و در سال ۱۸۸۸ در شورای شهر مشغول به کار شد. ژول ورن که به بیماری دیابت نیز مبتلا بود در ۲۴ مارس سال ۱۹۰۵ در سن ۷۷ سالگی در خانه اش در گذشت اما انتشار آثار وی هم چنان پس از مرگش نیز ادامه داشت و مایکل پسرش کنترل نسخه‌های خطی منتشر نشده‌ی او را بر عهده گرفت و در دهه‌های بعدی کتاب‌هایی همچون «فانوس دریایی آخر دنیا»، «آتش فشان طلا» و «شکار شهاب» تحت بررسی‌های گسترده‌ی مایکل منتشر شدند.
آثار دیگری نیز در دهه‌های بعدی به انتشار رسیده‌اند. کتاب «بازگشت به انگلستان» سرانجام در سال ۱۹۸۹ (۱۳۰ سال پس از نوشته شدن آن) به چاپ رسید. هم چنین کتاب «پاریس در قرن بیستم» که با تصاویر زیادی از آسمان خراش‌ها، ماشین‌های گازی و سیستم حمل و نقل عمومی آراسته شده بود، در سال ۱۹۹۴ به چاپ رسید.
میراث
به طور کلی ژول ورن بیش‌تر از ۶۰ کتاب را به چاپ رسانده که مهم‌ترین این آثار ۵۴ رمان بودند که مجموعه‌ی سریالی «سفرهای شگفت انگیز» را شامل می‌شدند. وی هم چنین ده‌ها نمایش نامه، داستان کوتاه و اشعاری را نیز نوشته و تدوین کرده است. ژول ورن صدها شخصیت خاطره انگیز را خلق کرد و توانست در نوشتن کتاب‌هایش از بسیاری از فناوری‌های پیشرفته مانند زیر دریایی، سفینه‌ی فضایی، هواپیما و … پیش از اختراع آن ها بهره بگیرد.
از آثار خلق شده توسط ورن در زمینه‌ی نوآوری‌ها و اختراعات به شکل‌های گوناگونی مانند پخش فیلم‌های متحرک در تلویزیون بهره گرفته شده است. ورن، پدر کتاب‌های علمی-تخیلی پس از آگاتا کریستی دومین نویسنده‌ای است که بیش‌ترین آثار ترجمه شده به زبان‌های مختلف را از آن خود کرده است. تفکرات ژول ورن در زمینه‌های علمی بسیاری از نویسندگان، دانشمندان و مخترعان بسیاری را در طول قرن‌ها به تحسین وا داشته است.

آثار معروف پیش از مرگ:

پنچ هفته در بالن (۱۸۶۳)، سفر به اعماق رمین (۱۸۶۴)، از زمین تا کره ی ماه (۱۸۶۵)، فرزندان ناخدا گرانت (۱۸۶۷)، در مدار ماه (۱۸۷۰)، بیست هزار فرسنگ زیر دریا (۱۸۷۰)، شهر شناور (۱۸۷۱)، ماجراهای آفریقا (۱۸۷۲)، سوداگران پوست (۱۸۷۳)، دور دنیا در ۸۰ روز (۱۸۷۳)، جزیره ی اسرار آمیز (۱۸۷۴)، نجات یافتگان کشتی شانسلور (۱۸۷۵)، میشل استروگف (۱۸۷۶)، اسناد مرموز (۱۸۷۶)، کاپیتان ۱۵ ساله (۱۸۷۸)، خانه ی متحرک (۱۸۸۰)، ۸۰۰ فرسنگ در آمازون (۱۸۸۱)، اشعه ی سبز (۱۸۸۲)، جزیره وحشیان (۱۸۸۲)، کارابان لجباز (۱۸۸۳)، ستاره جنوبی (۱۸۸۴)، جزیره ای در آتش (۱۸۸۴)، ماتیاس ساندورف (۱۸۸۵)، بلیت لاتاری (۱۸۸۶)، روبر فاتح (۱۸۸۶)، سفر به فرانسه (۱۸۸۷)، شمال در برابر جنوب (۱۸۸۷)، تعطیلات دو ساله (۱۸۸۸)، خانواده ی ناشناس (۱۸۸۹)، آقای سزار (۱۸۹۰)، قلعه ی مرموز (۱۸۹۲)، کلودیوس بومبارناک (۱۸۹۲)، کاپیتان آنتیفر (۱۸۹۴)، جزیره ی شناور (۱۸۹۵)، کلویس داردنتور (۱۸۹۶)، تونل زیر دریایی (۱۸۹۶)، اسرار قطب جنوب (۱۸۹۷)، پرچم دور افتاده (۱۹۰۰)، مار دریایی (۱۹۰۱)، برادران ماجراجو (۱۹۰۲)، حادثه در لیونی (۱۹۰۴)، ارباب گیتی (۱۹۰۴)، هجوم دریا (۱۹۰۵)

آثار معروف منتشر شده پس از مرگ:

فانوس دریایی آخر دنیا (۱۹۰۵)، آتش فشان طلا (۱۹۰۶)، شکار شهاب (۱۹۰۸)، بازگشت به انگلستان (۱۹۸۹)، پاریس در قرن بیستم (۱۹۹۴)
فرانک محبتی
دانشجوی لیسانس نرم افزار.علاقه ی خیلی زیادی به تکنولوژی و صنعت فیلم و سریال همینطور فرهنگ و هنر ودارم:)